Şimdi Ara

HDMI ARC ve ses sistemi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
4
Favori
23.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tamamen size katılıyorum. Ben de sadece ekran, yani monitör istiyorum.
    Smart TV meraklısı değilim.
    Ama piyasa böyle ve ben piyasa koşullarından bahsediyorum...
    Madem içine media player, vs koyuyorlar, yani TV artık bir kaynak haline geliyor o zaman dijital ses çıkışına ciddi bir çözüm getirmeleri gerekiyor.

Diğer taraftan herkes AV receiver kullanmıyor ve sesi TV'den almak onlara yetebiliyor.
    Hatta Digiturk, Netflix gibi sıradan TV yayınları için AV receiver'ı "ateşlemek" bana gereksiz gibi geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aeronics

Bu konudaki fikirlerinizin çoğuna katılmakla birlikte bir kısmına da şiddetle katılmıyorum. Ben TV almak istiyorum. Aslında sadece monitör almak istiyorum. Media player'ın TV'nin içinde ne işi var? Adam gibi bir panel almak için hiç kullanmayacağım bir sürü özelliğe de para vermek istemiyorum.
    Mesela sadece tek bir HDMI portu olan hoperlörü dahi olmayan bir panel olsa. Bu panel ile uyumlu çeşitli kutular olsa. Mesela bir kutu olsun ve içinde uydu alıcı ve media player olsun. Başka bir kutu olsun ve içeriğinde 6 tane HDMI giriş, optik ses çıkışı, karasal yayın için tuner olsun. Hatta her özellik modüler birer kutu olsun birbirine ekleyerek özellikler gelsin.
    Ben niye hoperlöre, kullanmadığım karasal yayın tunerına ve media playerı para veriyorum?
    Şu anki sistemim AVR'ye bağlı HTPC ve TV'den oluşuyor ve zaten içeriği boş olan televizyon yayını izlemektense HTPC üstünde IPTV kullanıyorum. Ses işini de AVR hallediyor zaten. Ama TV'ye kullanmadığım bir sürü özelliği için para veriyorum
    Siz htpc kullandığınız için böyle düşünüyorsunuz.
    Htpc kaç liraya mal oldu?

• aykutx kullanıcısına yanıt
    HTPC olarak öyle aşmış bir makine kullanmıyorum.
    İlk kullandığım HTPC, 2005 yılında topladığım eski bilgisayarımın parçalarından oluşuyordu;
    ASUS P5GP1-Pro anakart
    P4 2.8 HT işlemci
    3 GB RAM
    160 GB Seagate HDD
    DVD-Writer
    FSP 400W PSU
    NVidia GT 210 ekran kartı (H264'ü hardware çözebilsin diye 9800GT'nin yerine alındı).
    Kasa olarak yatay kasa istediğimden Topkapı'da bilgisayar hurdacılarından aldığım ön panelleri kırık aynı iki kasanın birinin üst panelini diğerinin alt paneli ile değiştirerek bir kasa yaptım. Ön panele de pleksiden güzel bir panel yaptım. İkinci elde uygun fiyata temiz Silverstone Lascala LC10B kasa bulunca arkadaşıma verdim. Halen kullanıyor o kasayı.

Zaman içinde güncellenerek;
    MSI E350IA-E45: Forumdan ikinci el olarak aldım. Şu an 250TL civarı eder.
    2 x 4Gb DDR3 1333MHz RAM: Forumdan ikinci el olarak aldım. Şu an 200TL civarı eder.
    Corsair 120 GB SSD: 150 TL (Almanya'ya gittiğimde almıştım).
    Silverstone Lascala LC10B: Forumdan ikinci el olarak almıştım (120 TL idi sanırım).
    Logitech Harmony One kumanda: (89€'ya Almanya Amazondan almıştım).
    FSP 400W PSU (eski sistemimden kalma)
    DVD-Writer (eski sistemimden kalma).

Arayüz olarak da başlarda Windows MCE ile başladım, sonra Mediaportal'a geçtim. 8 sene kadar önce de XBMC-Kodi'ye geçtim ve halen Kodi kullanıyorum. Şu anki sisteme H265 iyice yaygınlaşıp ucuza GT1030 bir ekran kartı bulursam onu eklerim. Windows 10 64Bit + Kodie 18.4 + Aeon MQ8 bu sistemde gayet iyi bir şekilde çalışmakta.
    Bunun yerine Android box da kullanılabilir ancak onlarında kendi içinde bir sürü sıkıntısı mevcut. O yüzden HTPC'den bir türlü vazgeçemiyorum.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Kesinlike TV'lerin bu ses çıkışlarına bir standart getirilmesi gerekiyor.
    TV hoperlörü ise bence biraz daha karışık bir durum. Bir kesim AVR kullanırken diğer bir kesim soundbardan çok memnun. Ev sinema sistemi kullanan bir kesim de mevcut. Bir kesim de "ses olsun yeter" düşüncesinde. Digiturk zaten kullanmıyorum. Netflix'de sabun köpüğü tabir edilen gelir geçer dizi ve filmleri izliyorum. Kullanmakta olduğum Toshiba 55SV685'te ARC olmadığından, zaten normal TV izlerken kendi hoperlörleri de gayet başarılı olduğundan ben de televizyonunkileri kullanıyorum. Açıkçası optik ile bağlayabilirim TV içinde çünkü ARC desteği yok, CEC desteği var ama AVR çok fazla kalır bu kalitedeki yayınlar için. Netflix'i de Kodi üstünden izlediğim için 5.1 ses olarak izleyebiliyorum ama dediğim gibi gerçekten zevk almak için izlediğim filmler için kaynak olarak Netflix'i tercih etmiyorum.

• Arkadaşlar şimdi ben samsung ru7400 tv kullanıyorum ARC destekli, Sony str dh 770 amfi kullanıyorum bu amfi de ARC destekli, TV ile amfi arasında kullandığım HDMI kablo da Arc destekli Premium Sertifikalı 4K 60Hz HDR HDCP 2.2 Kablo.

Şimdi buraya kadar her şey normal, ben şuan tv yi açtığım zaman Sony amfi de açılıyor, tv nin kumandasından amfi sesini de kontrol ediyorum, netflix ve YouTube u tv nin kendi üzerinden kullanıyorum, buraya kadar da herşey normal.

Benim sormak istediğim şu, şimdi ben tv ile amfi arasındaki HDMI kablo bağlantısını ARC ye değil de, tv nin normal HDMI girişine taksam ve tv ile amfi ses bağlantısı için tv nin optik ses çıkışını kullansam yine tv nin üzerinden izlediğim netflix de sesleri 5.1 olarak alabilecekmiyim?

Yine tv kumandası ile amfi mi kontrol edebilecekmiyim?
    Yine tv yi açınca amfim de açılacak mı?

Eğer şuan kullandığım her özellik, ARC bağlantısını iptal edip normal HDMI bağlantısı yapıp, ses için de optik kablo bağladığımda yine kumanda kontrolu, amfinin otomatik açılıp kapanması gibi özellikleri kullanabilecekmiyim?

Bu soruların cevaplarını çok merak ediyorum.

ARC denilen şey sadece arada ki optik kabloyu kullanmamak için mi? Tek kablo ile işi çözmek için mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Küçük bir düzeltme yapayım.
    Ses sisteminin tv ile otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan, tv kumandasının ses sistemini ve hatta media player tuşlarının Android TV-Box'ı yönetmesini sağlayan özellik HDMI-CEC'dir (Consumer Electronics Control). Bir kumanda ile 15 cihaza kadar kullanımı sağlar. HMDI-ARC (Audio Return Channel) ise sesin iki yönde iletimini sağlayan bir protokoldür. Birbirleriyle direkt bir bağlantıları var diyemeyiz. Tarihçe olarak HDMI-CEC, HDMI-ARC'den çok daha eskidir diyebiliriz. HDMI-CEC'nin temelini oluşturan protokol aslen SCART üstünde kullanılabiliyordu.
    Arkadaşlar şimdi ben samsung ru7400 tv kullanıyorum ARC destekli, Sony str dh 770 amfi kullanıyorum bu amfi de ARC destekli, TV ile amfi arasında kullandığım HDMI kablo da Arc destekli Premium Sertifikalı 4K 60Hz HDR HDCP 2.2 Kablo.

Şimdi buraya kadar her şey normal, ben şuan tv yi açtığım zaman Sony amfi de açılıyor, tv nin kumandasından amfi sesini de kontrol ediyorum, netflix ve YouTube u tv nin kendi üzerinden kullanıyorum, buraya kadar da herşey normal.

Benim sormak istediğim şu, şimdi ben tv ile amfi arasındaki HDMI kablo bağlantısını ARC ye değil de, tv nin normal HDMI girişine taksam ve tv ile amfi ses bağlantısı için tv nin optik ses çıkışını kullansam yine tv nin üzerinden izlediğim netflix de sesleri 5.1 olarak alabilecekmiyim?

Yine tv kumandası ile amfi mi kontrol edebilecekmiyim?
    Yine tv yi açınca amfim de açılacak mı?

Eğer şuan kullandığım her özellik, ARC bağlantısını iptal edip normal HDMI bağlantısı yapıp, ses için de optik kablo bağladığımda yine kumanda kontrolu, amfinin otomatik açılıp kapanması gibi özellikleri kullanabilecekmiyim?

Bu soruların cevaplarını çok merak ediyorum.

ARC denilen şey sadece arada ki optik kabloyu kullanmamak için mi? Tek kablo ile işi çözmek için mi?

• system electronıc kullanıcısına yanıt
    Tek kumanda ile birden çok cihazı kontrol etmenize (sizin durumunuzda AVR ve TV) olanak sağlayan protokolun adı HDMI-CEC. ARC sadece sesi taşımak üzere oluşturulmuş bir protokol. Ses bağlantısı için optik kablo da kullansanız kumanda kontrolleri aynen çalışması gerekir. Optik kablo ile ancak 5.1 ses formatları iletilebilir. Optik kablonun kullandığı protokolün adı S/PDIF'tir ve günümüzde yaygınca kullanılan Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio ve DTS-X gibi yüksek çözünürlüklü sesleri iletemez. Bunları ancak HDMI kablo üzerinden iletebilirsiniz.
  • quote:

Tek kumanda ile birden çok cihazı kontrol etmenize (sizin durumunuzda AVR ve TV) olanak sağlayan protokolun adı HDMI-CEC. ARC sadece sesi taşımak üzere oluşturulmuş bir protokol. Ses bağlantısı için optik kablo da kullansanız kumanda kontrolleri aynen çalışması gerekir. Optik kablo ile ancak 5.1 ses formatları iletilebilir. Optik kablonun kullandığı protokolün adı S/PDIF'tir ve günümüzde yaygınca kullanılan Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio ve DTS-X gibi yüksek çözünürlüklü sesleri iletemez. Bunları ancak HDMI kablo üzerinden iletebilirsiniz.
    Çok te?ekkür ederim hocam. Nasıl olsa netflix sadece 5.1 ses formatında yayın yapıyor, bluray oynatıcım ve media player zaten HDMI üzerinden direk amfiye bağlı.

Peki 5.1 ses formatında, HDMI veya optik bağlantı kullandığımda ses kalitesinde bir değişiklik olur mu sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi system electronıc -- 15 Kasım 2019; 7:26:54 >

İşte bu noktada ARC'nin en büyük problemi olan standartlaşmamış olması devreye giriyor. Kimi markalar sadece 2.0 aktarım yaparken, kimileri 5.1 aktarabiliyor. Optik veya ARC üstünden hangisinden pass-through yapabiliyorsa onu kullanın. Her ikisi de yapabiliyorsa ben ARC'yi kullanırdım kablo karmaşasından kurtulmak için. Ses kalitesi olarak bir fark olmayacaktır.
  • quote:

İşte bu noktada ARC'nin en büyük problemi olan standartlaşmamış olması devreye giriyor. Kimi markalar sadece 2.0 aktarım yaparken, kimileri 5.1 aktarabiliyor. Optik veya ARC üstünden hangisinden pass-through yapabiliyorsa onu kullanın. Her ikisi de yapabiliyorsa ben ARC'yi kullanırdım kablo karmaşasından kurtulmak için. Ses kalitesi olarak bir fark olmayacaktır.
    Teşekkür ederim hocam yardımlarınız için.

• Arkadaşlar harman kardon avr 165 ve samsung 49 ks 8500 arasındaki hdmı arc bağlantısını kullandığım kablonun ve cihazlarında desteği olduğu halde bir türlü yapamıyorum sorun neyde olabilir acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcgul

Arkadaşlar harman kardon avr 165 ve samsung 49 ks 8500 arasındaki hdmı arc bağlantısını kullandığım kablonun ve cihazlarında desteği olduğu halde bir türlü yapamıyorum sorun neyde olabilir acaba?
    Hocam samsung tv lerde arc düzgün çalışmıyor. Senelerdir bu böyle ama nedense samsung bu sorunla ilgili olarak hiçbir şey yapmıyor.

Talepte bulunsak mail felan atsak bi faydası olmazmı hocam tv nin garantiside bitti yoksa servis çağırırdım.
  • quote:

Talepte bulunsak mail felan atsak bi faydası olmazmı hocam tv nin garantiside bitti yoksa servis çağırırdım.
    Servis çağırsan ne olacak ki, gelen adama sorsan ARC nin ne olduğunu bilmez.

Hocam senelerdir devam ediyor sorun, kendi sitesinde bile yüzlerce kişi yazmış ama nafile. Yurtdışından daha fazla şikayet var ama samsung ilgisiz malesef.

Hocam peki arc değilde normal hdmı olarak ses almam mümkünmüdür
  • quote:

Hocam peki arc değilde normal hdmı olarak ses almam mümkünmüdür
    Normal HDMI tek yönlü veri taşıyor, sadece ARC olan HDMI çift yönlü veri taşıyabilir.

Anlaşılan optikle devam edicez inşallah güncelleme ile felan bu sorunu giderirler
  • Arkadaşlar arc destegi olan hdmı kablo alacağım. Hdmı 1.4 ile 2.0 arasında desteklediği ses formatları açısından bir fark var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • byvolte B kullanıcısına yanıt
    hayir iki standartta hd sesleri iletir. 1.4 standarti4k 60 hz desteklemez. ses acisindan bir sorun olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4k ve Hdr içerik için alacağım o zaman 2.0 veya üstü olmalı anladığım kadarıyla. 2.1 hdmı alsam geriye dönük tüm standartları ( 1.4 2.0 2.0b) destekler mi? Sertifikalı kaliteli birsey almak istiyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.