Şimdi Ara

HDD, çıkarılabilir aygıt olarak gözüküyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, bilgisayarımda takılı 2 adet hdd var. Çıkarılabilir aygıt olarak gözüküyorlar. Bunları düzeltmek istiyorum, nasıl yapabilirim. Ekran görüntüsü olarak da ekledim.

Normalde 1 tane hdd kullanıyordum ve 2 bölümdü. Böyle bir sorun yoktu. Yeni bir sistem aldım. Onda da 1 tane hdd vardı. Yeni sisteme kurdum işletim sistemini açtım bitti. Daha sonra eski kullandığım hdd'i de taktım ve yeni kurduğum şekilde açıldı sistem. Eski diskin C kısmını biçimlendirdim. Sonuç olarak yeni hdd 1 parça ve windows yüklü, eskisi 2 parça ve veriler yüklü. Sonra farkettim ki sağ altta çıkarılabilir medya olarak gözüküyor. Bir sorun yok şu anda disklerde. 3ünden de birbirine gigabyte'larca veri yükledim. Herhangi bir sorun yok. Yazma hızları da 60-150 mb/sn arasında değişiyordu.

Harddiskler şöyle,

Seagate 1 TB 7200 rpm 2.5" - 1 parça ve Windows yüklü - yeni olan
    Samsung 1 TB 7200 rpm 3.5" - 2 parça ve veriler yüklü - eski olan

Samsung diski kullandığım sistem c2d, ddr2 ramli bir sistemdi. Yeni sistemde i5 4590 + 1150 anakart + ddr3 ram var. Bu yeni sisteme windowsu ben yüklemedim. Flash belleği taktım açtım ve arkadaşa verdim, o kurdu geçti. Daha sonra bana dedi ki, yükleme alanı seçilirken hdd'de 4-5 tane bölüm vardı 900 küsür gb olanı biçimlendirip onu seçtim ve yükledim ama o sırada bana bir uyarı verdi dedi. anlamadım ama devam ettim dedi. Büyük ihtimalle disklerin gpt olma durumu için uyarı vermiştir.

Şimdi bunu nasıl düzeltebilirim en sorunsuz ve stabil şekilde. Format, biçimlendirme ne gerekiyorsa yaparım. Verilerim gitmediği sürece :)

HDD, çıkarılabilir aygıt olarak gözüküyorHDD, çıkarılabilir aygıt olarak gözüküyor

• 3 yıl olmuş ama yine de arayan olabilir... Eğer Asus anakartınız var ise yöntem şu: Bios'a girin. Advanced kısmından sata configuration kısmına girin. O çıkarılabilir gözüken harddisklerin bağlı bulunduğu sata portunun altında hot plaug kısmını Disabled yapın. Kaydet ve çık durum düzelmiş olacak. Diğer anakartların biosunda da benzer bölümlerin yerine gelin, aşağı yukarı aynıdır.

• Intel Rapid Storage sürücüsü kurulu mu?
  • empire1530 E kullanıcısına yanıt
    Hayır kurulu değil
  • dancerboy14 kullanıcısına yanıt
    https://support.microsoft.com/en-us/help/3083627/internal-sata-drives-show-up-as-removeable-media

Bu sayfadaki çözümü deneyin.
    O sayfadaki çözüm ingilizce, türkçe olarak görüntüledim ancak ne olduğu belirsiz bir türkçe var. Anlayabildiğim kadarıyla adımları denemek istedim ama hiçbir adım gerçekleşmiyor.

Bir çözümü olan var mı?
  • dancerboy14 kullanıcısına yanıt
    Arama kısmına cmd yazıp komut istemini yönetici olarak çalıştırın."devmgmt.msc" yazıp Enter'a basın.

Disk sürücüleri kısmından çıkarılabilir olarak gözüken sürücülere sağ tıklayın ve özelliklere girin. Konum : Bus Number x(sayı) yazar. Bu sayıyı not edin.

Yönetici olarak çalıştırdığınız cmd'de:
    reg.exe add “HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\Parameters\Device” /f /v TreatAsInternalPort /t REG_MULTI_SZ /d x
    komutunu girin. Sondaki x kısmına Bus Number'daki numarayı yazmalısınız.
    Sorun kısmen çözüldü. Şöyle ki, bir tane disk sağ altta kalıyor. Hangisini yaparsam o gözükmüyor ama diğeri kalıyor. İkisini birden yazınca yine de 1 tanesi kalıyor.
  • Bu arada harddisklerden birisi gpt diğeri mbr.. Ama ikisi de hala sağ altta gözükebiliyor. Windows ile ilgili g0ncelleştirmeler devam ediyor şimdi. Belki ondan sonra düzelir bu durum..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 yıl olmuş ama yine de arayan olabilir... Eğer Asus anakartınız var ise yöntem şu: Bios'a girin. Advanced kısmından sata configuration kısmına girin. O çıkarılabilir gözüken harddisklerin bağlı bulunduğu sata portunun altında hot plaug kısmını Disabled yapın. Kaydet ve çık durum düzelmiş olacak. Diğer anakartların biosunda da benzer bölümlerin yerine gelin, aşağı yukarı aynıdır.

• Mitra kullanıcısına yanıt

Sayende çözüme ulaştım. Emeğine sağlık...HDD, çıkarılabilir aygıt olarak gözüküyor 

• KuzeeN kullanıcısına yanıt

Yardımcı olabildiğime sevindim..HDD, çıkarılabilir aygıt olarak gözüküyor 

Bunun gigabyte b550 için olanı var mı aradım taradım biosu bulamadım bu menüyü ?

• hoksi kullanıcısına yanıt

Settings>IO Ports>Sata Configuration içinde olabilir..

Çok teşekkür ederim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.