Binbaşı
13 Şubat 2002
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
41 üye
Görüntülenme
Toplam: 439 (Bu ay: 6)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar,

3,5 senedir 4770K (@4400MHz overclock) ve GTX 1080 ekran kartı kullanıyorum ve şu an için 2K 167Hz monitörle oyun oynuyorum. 4K 144Hz monitör'ler yakınca çıkacak ve ona hazırlık için oyun amaçlı olarak sistemi güncellesem mi diye düşünüyorum. CPU haberlerini uzun zamandır takip etmiyordum, son bir iki haftadır incelediğim kadarıyla 3,5 sene içinde çok ciddi bir gelişme olmamış gibi. 7820X ya da yeni çıkacak olan 8770K arasındayım.

Bu konuyla ilgili CPU iki sorum olacak:

1- Oyun performansı açısından bu tip bir sistem güncellemesi mantıklı mıdır?
2- İleride anakart değiştirmeden CPU güncellemek istersem hangisi daha mantıklı olur?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler,
Kendime hazırladığım adım adım Android yükleme dökümanın son halini aşağıda paylaşıyorum. Anafikri bu linkten almıştım ve kendi denemelerimle aşağıdaki hale getirmiştim. Ben Asus T100'ümü yakın zamanda sattığım için artık konuyla ilgilenemiyorum. İngilizce Türkçe karışık biraz ama umarım yine de bu adımlar ehlinin işine yarar. Ben Linux işlemlerini masaüstü bilgisayarımda VMWare altında Ubuntu'da yaptım ama istenirse Magic Stick usb açılış diski oluşturup, tableti Linux'tan boot edilerekte yapılabilir.

WINDOWS TABLETLERE DUAL BOOT OLARAK ANDROID YÜKLEME REHBERİ:

1. Android isimli boş bir FAT32 partition oluşturulur. Boyut olarak 3. ve 4. maddelerdeki opsiyonel adımları yapmazsanız 2GB, yaparsanız 4GB yeterli olacaktır.

2.http://www.android-x86.org dizininden son Android iso'su indirilir, iso içeriğindeki dosyalar alınır, dizinler alınmaz.

3. Opsiyonel Adım: Usually, the system partition of Android-x86 is made as small as possible (you don't want to download "free space", right?) so if you want to add gapps or other packages to the system partition there will be no space left. Here's how to increase the size of the system partition:
a. Boot the Magic Stick into Ubuntu
b. Open a console using the Ctrl+Alt+T shortcut
c. Browse to the folder containing the system.img file (using 'cd' or 'mc')
d. Extend the system.img file by 200MB. Replace 200 with the amount of MB you want to add:
dd if=/dev/zero bs=1M count=200 >> ./system.img
e. Run gparted to also extend the partition inside the file:
sudo gparted system.img
f. In gparted, right click on the partition and select the option to shrink it down by only one MB (so it registers a change) and apply the changes
g. Close gparted. You're done.

4. Opsiyonel Adım: 3. Adımdaki işlemin benzeri Android kullanıcı datasının bulunduğu data.img dosyası içinde yapılır.
dd if=/dev/zero bs=1M count=1900 >> ./data.img
sudo gparted data.img

5. Linux'ta "unsquashfs system.sfs" komutu ile system.sfs'den system.img oluşturulur. system.sfs silinir yerine system.img koyulur.

6. system.img, data.img, system.img ve 2. adımdaki diğer dosyalar, kendi hazırladığım vehttps://yadi.sk/d/E1WSiEQsk2tSa adresinden indirebileceğiniz zip dosyasının içindeki boot diziniyle birlikte FAT32 partition'ının root'una atılır.

7. Easyuefi programıyla add boot-> Type:Linux ve Android partition seçilir. Browse'la \boot\grub32.efi seçilir.
Description alanına Android yazılır. OK tıklanır.

8. Cihaz kapatılarak power ile Volume - tuşlarına basılarak cihaz boot edilir. (Asus T100 için yazdım. Tablet marka ve modeline göre değişebilir) . Eğer her şeyi doğru yaptıysanız Android seçeneğini görebilirsiniz. Asus T100'de Volume -/+ tuşlarıyla Windows/Android seçenekleri arasında seçim yapılarak, menü butonuyla seçilen seçenek çalıştırılabilir. Andorid logosunu gördüyseniz her şey yolundadır. Android'in ilk açılışı biraz uzun sürüyor ve sabırlı olmak gerekiyor.
Merhaba,

Forumda bulunan "Katılmıyorum" butonunun amacına uygun kullanılamadığını gözlemliyorum. Bilmiyorum insanlar yanlışlıkla mı bu butonu tıklıyor ama önüne gelenin ilgili ilgisiz bir çok mesajın eksilendiğini görüyorum. Artık bazı forum üyeleri bu durumu kanıksamış ve "boş verin forumda böyle her şeyi eksileyenler var, aldırmayın" diyorlar.

Beğenilmeyen, büyük olasılıkla saçma ya da trolleme amaçlı olarak yazılan mesajların sayfanın en altında "En beğenilmeyen yorumlar" diye yer işgal etmesi ve bu yolla daha göze çarpar hale gelmesi de bence ek bir olumsuz durum. Beğenilmeyen mesajlar mesaj kalabalığı içinde yok olup giderse daha adil bir durum olur.

Sonuç olarak çok beğeni alan yorumlar üste çıkacak, onun bir anti tezi varsa ve daha çok takdir kazanacak, destekçi bulacaksa daha üste çıkacaktır. "Katılıyorum" butonu forumumuz için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Bu konu daha önce gündeme getirildi mi bilmiyorum. Eğer öyle bir durum varsa ve istek reddedildiyse bu başlık silinebilir.

Saygılar,
Merhaba arkadaşlar,

Şişli Esentepe Mah., 1. Levent, Gültepe Ortabayır civarında oturan Uydunet aboneliği ve Docsis 3.0 uyumlu modemi olan arkadaşlardan bir ricam olacak, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Benim tam lokasyonum Özdilek, Kanyon, Metrocity AVM'lerin arka sokağı.

Ben gece 22:00-00:00 aralığında Quake Live oynuyorum. Bu saatlerde mümkünse aşağıdaki komutu çalıştırıp bana ortalama ping değerini verebilir misiniz. Bilmeyenler için yazayım: Masa üstündeyken CTRL+R yapınca çalıştır çıkar, oraya bu komutu yazıp, tamamı tıklayabilirsiniz. Bende ingilizce Windows var ve çıkan loglarda time:XXX şeklindeki yerlerde ping değeri yazıyor. Türkçe Windows'ta zaman şeklinde veriliyor olabilir:

ping.exe -t 91.198.152.225

Bu IP adresi Quake Live Frankfurt sunucusuna ait ve mevcut superonline ADSL 16 Mbit aboneliğimde belirttiğim saatler arasında 58-72 ping aralığında oynuyabiliyorum. Benzer değerler olursa bende Uydunet'e geçmeyti düşünüyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim
Acer 2560x1440, 144Hz, G-SYNC özellikli 27'' IPS monitörünü duyurdu. XB270HU model kodlu bu monitör sayesinde oyuncular artik IPS'lerde oyun oynayabilecek gibi gözüküyor. Mart ayinda piyasaya sürülecegi belirtilmis. Ben bu monitörü beklerim arkadaş!

http://us.acer.com/ac/en/US/press/2015/151682
http://www.geforce.com/whats-new/articles/nvidia-g-sync-worlds-first-144hz-ips-monitor-unveiled
http://www.blurbusters.com/breaking-news-ips-144hz-coming
http://www.guru3d.com/news-story/acer-xb270hu-144hz-ips-and-g-sync.html
https://pcmonitors.info/acer/acer-xb270hu-with-2560-x-1440-144hz-and-g-sync/GÜNCELLEME (06.05.2015):
Monitör an itibariyle Türkiye'ye gönderim açık olarak Amazon'da satışta! Amazon linkini, Türkiye'ye gönderimler için kargo ve gümrük masrafları dahil Amazon fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz:

http://www.amazon.com/gp/offer-listing/B00UPVXDA8/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

AmazonGlobal Expedited Shipping (averages 9-16 business days):
Order Summary
Items: $799.99
Shipping & handling: $84.19
Total before tax: $884.18
Estimated tax to be collected: $0.00
Import Fees Deposit $159.15
Order total: $1,043.33

AmazonGlobal Priority Shipping (averages 2-4 business days):
Order Summary
Items: $799.99
Shipping & handling: $257.07
Total before tax: $1,057.06
Estimated tax to be collected: $0.00
Import Fees Deposit $190.27
Order total: $1,247.33
Merhaba arkadaşlar,

RAM çalışma frekansıyla ilgili kafamı karıştıran bir durum var:

Bios: 1200
Asus AI Suite:2400
CPU-Z --> Memory --> DRAM Frequency: 2400
CPU-Z --> SPD --> DRAM Max Bandwidth: 800
AIDA64 --> Motherboard --> SPD --> Memory Speed: DDR3-1600 (800 Mhz)
AIDA64 --> Sensor Panel --> Memory Clock 1200 MHz
3DMark raporu: 800

Şeklinde gözüküyor. Dual çalıştığı için 1200'ler 2400 anlamına, 800'lerde 1600 anlamına geliyor sanırım. Peki hangisi doğru? Kafam karıştı gerçekten. Benim RAM'lerin çalışma hızı 1600 mü yoksa 2400 mü ?


BIOS ram ayarlarında XMP aktif ve RAM 2400 olarak gözüküyor. Anakartım Asus Z87 Pro ve RAM'ler 4x2GB 2400Mhz Gskill. RAM tam olarak şu:

http://www.gskill.com/en/product/f3-2400c10d-8gtx
Yarın bir PC toplayacağım, çok acil yanıtlara ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.


Kasada aradığım özellikler şunlar:

1- CPU soğutucuyu sökmem gerektiğinde PSU'yu veya anakartı komple sökmek zorunda kalmamak. CPU soğutucusunu komple değiştirmek için anakartın arkasına erişmek lazım. Genelde bunun için anakartı komple sökmek gerekiyor. Bazı kasalarda ise o kısma anakartı söymeden erişmek için pencere açmışlar ve bu şekilde erişim mümkün oluyor.

2- PSU değiştirmem gerekirse anakartı sökmeden bunu yapabilmeliyim.

Genel olarak upgrade işlerinde pratiklik sağlayan, parçaların montajı ve demontajının birbirinden olabildiğince bağımsız olmasını sağlayacak bir kasa arıyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir model var mı?


Not: Anakart olarak Asus x8-pro almayı düşünüyorum. PSU ise Corsair RM-880 olacak.
Merhaba arkadaşlar,


i7 ve GTX 780'li bir oyun sistemi toplamayı planlıyorum ama fan sesleri konusunda ki takıntım beni kararsız bırakıyor.

4-5 sene önce kullandığım stok fanlı kullandığım sistem bir sene içinde uçak motoru gibi ses çıkartmaya başlamıştı. Bende bunun üzerine oyun laptop'larına yöneldim. İlk laptop'um Toshiba Qosmio'ydu ve maalesef o da bir sene sonra çok yüksek ses çıkartmaya başladı. Kısa süre önce Asus G750JH aldım ve şu ana kadar kullandığım en sessiz sistem olduğunu söyleyebilirim. Yani fan sesi konusunda şu an memnunum. Ancak PC'nin esnekliğini de arıyorum. Yani gerektiğinde ekran kartını değiştirebilmek istiyorum.

Su soğutmalı sistemler çok fazla modifikasyon ve işçilik istediği için istediğim esnekliği ve pratikliği tam sağlamıyor.

Overclock yapma amacım yok. Pratik, güçlü, stok hızlarda ve mümkün olduğuca sessiz olacak bir sistem istiyorum.

Ses konusunda istediğim sınırlar şöyle: Kasaya bir metre mesafeden idle'da 15-20 db, load'da 20-25db ses şiddeti geçmeli.

Aramızda hava soğutmalı sistemlerde ses şiddetini ölçen var mı? İstediğim şey mümkün mü? Konfigürasyon konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum?


Güncelleme:
Sistem şu şekilde kuruldu. Yardımcı olan herkese çok teşekkürler:

CPU: Intel i7 4770K

Anakart: Asus Z87-PRO

RAM: G.Skill F3-2400C10D-8GTX

Ekran kartı: MSI GTX770 TWIN FROZR ==> Güncelleme: 2x MSI GTX970 TWIN FROZR'e upgrade edildi.

Kasa: Corsair 400R Carbide

Kasa Fanı: 3x NOCTUA NF-P12 + 5x Thermalright TY-147

CPU soğutucu: NOCTUA NH-U12S

PSU: CORSAIR RM850


Merhaba arkadaşlar,

Kendi yazdığım pluginimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir süredir başka bir forumda beta olarak v1.0 ve v1.1 testlerini yayınlayıp güncellemeler yaptıktan sonra artık v1.2 versiyonuyla stabil final versiyon halini aldı. Kendim VU+ sahibi olduğum için testlerimi bu cihazda yaptım, ama Dreambox, Clachtech, Xtrend, Azbox hatta klon cihazların sahiplerinden aldığım geri bildirimlerle plugin'i tüm bu cihazlarla uyumlu hale getirdim. Yine de Buyukbang Panel'in çalışmadığı bir imaj tespit eder ve harddiskte oluşan hata logunu bana gönderirseniz ilgili imaj içinde düzeltme yapmaya çalışırım. Özellikle birçok faklı marka cihaza yüklenebilen ve en profösyonel ve stabil imajlardan biri olan PLi imaj yüklü tüm cihazlarda Buyukbang Panel sorunsuz çalışmaktadır.

Peki bu plugin neler yapar:
- Kanaldan kanal'a EPG taşıması yapar. Tabii burada Türk kullanıcıların en çok işine yarayacak şey 7E ya da 42E Digiturk kanallarından 42E'deki EPG'siz kanallara EPG taşıması yapabilmesi. Şu Turksat'ta 50'nin üstünde kanala EPG taşımasını bu şekilde yapabiliyoruz.
- EPG'lerdeki Türkçe karakter problemini çözme
- EPG'lerdeki current/next yazılarını filtreleme
- Zap hatalarını gizleme (sadce PLi'da olan bu özelliği diğer imajlarda da kullanabilmenizi sağlar)
- Açılışta cihazı standby'a alma seçeneği. Startuptostandbye plugininden farklı olarak opsiyonel olarak arayüz yeniden başlatmalarını ister buna dahil edebilir, ister etmezsiniz.
- İstedeğiniz gün ve saatte cihazın kapatılmasınıi yeniden başlatılmasını veya hazırda bekleme moduna alınmasını sağlayan zamanlayıcı

Amacım hiçbir plugin'de olmayan ama Enigma2 kullanıcılarına (özellikle de biz Türk kullanıcılarına) faydalı olacak özellikleri bu Panel'e eklemek. Her panelde olan özellikleri buna eklememe nedenim bu.

Plugin'in daha detaylı açıklamaları, ekran görüntüleri ve download linki için plugin anasayfası:

http://buyukbang.blogspot.com

Not: Bloğumda herhangi bir ticari amaç bulunamamaktadır, üyelik gerektirmemektedir. Sadece yorum bırakmak, hata raporlamak isterseniz gmail şifresi gerekir.

Saygılarımla....
Merhaba arkadaşlar,

TV'de mkv izleme ve uydu TV kartı takıp receiver olarak kullanmak için bir HTPC kurmak istiyorum.


Benim için önemli olmayanlar:
- Oyun oynamayacağım.
- Müthiş hızlı, uçan kaçan birşey olması gerekmiyor. Ama mini server olarak kullanacağım için atom/fusion/celeron vs istemiyorum.

Sistemden beklediklerim:
- Sese aşırı hassas olduğum için ultra sessiz bir sistem toplamam lazım.

- İlk madde nedeniyle işlemciye entegre ekran kartı düşünüyorum. Oyun oynamayacağım. Testlerdeki güçlü performansı nedeniyle Intel HD3000 üstünde duruyorum, yani işlemci Intel sandry bridge olacak.

- Yine ilk madde nedeniyle PSU yerine adaptör + AC/DC konverter kullanmayı düşünüyorum.

- Isınma az olsun, fan çok devir yapmasın ve elektrik maliyeti düşük olsun diye maximum 35W CPU CPU istiyorum. Bu sınırı aşmak istemiyorum. HD3000 kartı taşıyan 35 W ve altı TDP'li masaüstü işlemci intel listesinde bulamadım:
http://ark.intel.com/products/series/53242
http://ark.intel.com/products/series/53244
http://ark.intel.com/products/series/53246
http://ark.intel.com/products/series/53248

Ama bu şartları sağlayan 17W ve 35W'lık corei3 ve core i5 mobil işlemciler var:
http://ark.intel.com/products/series/53243
http://ark.intel.com/products/family/59134

Bu nedenle mobile işlemci için aşağıdaki anakartı bulunca onun üstünde durmaya başladım:
http://www.merpazar.com/asp/product/10817/IPC-Mini-ITX-NC9B-HM67-Anakart-Mobil-CPU


Sorularım şunlar:

1- Bu anakartı ve sandy bridge bir mobil işlemci kullansam HDMI 1.4 destekler mi ? Intel sitesinde bu dahili ekran kartınıişlemcilerin HDMI 1.4 desteklediği yazıyor. Bu konuda işlemcinin desteklemesi yyeterli mi, anakart'ta ki HDMI portunununda HDMI desteklemesi lazım mı ?
2- Mobil işlemci nereden alınır ? Satan bir yer biliyor musunuz?
3- Mobile işlemci için sessiz soğutucu bulmak mümkün müdür? Yoksa anakartla gelen fana mecbur mu kalacağım?
4- Çift tunerli bir PCI-E TV kartı buna takılır mı (anakartta PCI-E var ama).
5- Tüm bu sistemi PSU'suz ve adaptör+AC/DC konverter ile çalıştırabilir miyim? Kaç watt adaptör almak lazımdır?


Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Hakkında
Konum: İstanbul, Şişli
Forum İmzası:
It all started with a BigBang...

http://buyukbang.blogspot.com
Forum İkinci El İmzası:
It all started with a BigBang...

http://buyukbang.blogspot.com
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Mesaj Sayısı: 1.720
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.680
İkinci El Bölümü Mesajları: 323
Konularının görüntülenme sayısı: 24.992 (Bu ay: 274)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.020 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.