Şimdi Ara

Gurbetciyim babama yurtdışından araba getirebilirmiyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 12
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 23 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • labidu (1 mesaj) manisa_tr (1 mesaj) oneyy1905 (1 mesaj) met.nar (1 mesaj) Earth_Dreams (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (5 mesaj) Mobil (7 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş

Yurtdisinda yasiyorum (ab) bu yaz arabamla ilk kez Türkiye ye geldim.Babama kardeşime arabayi emanet biraktim bir sure kullandılar polis kontrolünde direk gecmeleri söylenmiş,bakilmamis.(edirne de yasiyorlar yurtdışı plaka cok kapikuleden dolayı)

Simdi diyorum burada 2-3 bin euroya bir araba alsam (orada 100-150 bin tl arasi)Türkiye de 2 sene kalabiliyor yasal olarak.Babam, kardeşim bu arabayı surekli kullananilirmi?

Ben arabayi birakip ucakla dönebilirmiyim?Mevzuat hakkinda bilgisi olan paylaşabilirmi?

teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
  • Simdi diyorum burada 2-3 bin euroya bir araba alsam (orada 100-150 bin tl arasi) bunu belirtmeniz iyi olmuş yoksa konu hakkında bilgi sunamazdık

• Bizim bir komşu var ,Almancı.Emekli.Oradan Alman plakalı bir arabayla geliyor.Yaklaşık bir yıl sonra tekrar Almanya'ya gidiyor.Böyle idare ediyor.

Ama sizin durumunuz farklı.

• Ben mevzuatı biliyorum. Aracı 2 sene için Türkiye'ye getirebilirsin. Buraya kadar herşey normal. Ancak aracı senden başkası kullanamaz çünkü araç pasaportuna kayıtlı. Bir diğeri de sen yurtdışına çıkarken aracı gümrük idaresine elden teslim ediyorsun. Dönüşte de alıyorsun. Zaten yurtdışına çıkarken araç pasaportunda gözüktüğü için senden teslim ettiğini gösteren evrakı soruyorlar. Olur da etmezsen çok yüksek cezaları var. Bilgin olsun. Yani bakanlık her türlü ihtimali düşünüp kural koymuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi met.nar -- 5 Aralık 2020; 9:10:38 >
  • Burdan niye almıyonuz ?vatandaşı olduğunuz ülkeye vergi vermek zorunuza mı gidiyor.türkiye çok güzel alamanyada domatesi taneyle alıyonuz kıskançlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi labidu -- 5 Aralık 2020; 10:58:17 >
  • Arkadaş bu gurbetçilerin hepsi mi görgüsüz olur hiç şaşmıyor  

• quote:

Orijinalden alıntı: Dexter Morgan

Arkadaş bu gurbetçilerin hepsi mi görgüsüz olur hiç şaşmıyor  

• Getiremezsin.

• Yillik 10 araba getirme hakkin var ben olsa surekli araba getirir burda satardim, 2bin euroya alip 150bine satarsan baya para birakiyor sanki.

• quote:

Orijinalden alıntı: met.nar

Ben mevzuatı biliyorum. Aracı 2 sene için Türkiye'ye getirebilirsin. Buraya kadar herşey normal. Ancak aracı senden başkası kullanamaz çünkü araç pasaportuna kayıtlı. Bir diğeri de sen yurtdışına çıkarken aracı gümrük idaresine elden teslim ediyorsun. Dönüşte de alıyorsun. Zaten yurtdışına çıkarken araç pasaportunda gözüktüğü için senden teslim ettiğini gösteren evrakı soruyorlar. Olur da etmezsen çok yüksek cezaları var. Bilgin olsun. Yani bakanlık her türlü ihtimali düşünüp kural koymuş.

Hocam peki TR plaka yaptirmak istersek kurallari nedir biliyor musunuz? Benim bildigim 0-3 yasinda olmali, araci getirmeden en az ay önce alinmis olunmasi gerekli ve 15bin eurodan az ise fiyati yine de 15 bin euro üzerinden vergisi hesaplaniyor. Bunlar dogru mudur acaba? Türkiye'de satilmayan bir araba getirirken ÖTV hangi dilimden hesaplaniyor acaba.

• Madem 2 3 bin euroluk araba getirme şansın var getir.
    O para senin için çay parasıdır. Baban burada kullansın polis çevirmesinde yakalanırsa aracı teslim etmek durumunda kalır. Araç kiralamaya kalksan yine aynı paraya denk gelir . Ona göre hesabını yap

• Bir iyilik yapacaksan babani oraya al.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.