Şimdi Ara

GÜNEY AFRİKA'DAN İZLENİMLERİM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
3
Favori
1.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bunca yol gidip tam da dönüş zamanı gelmişken izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Güney Afrika'nın Cape Town şehrindeyim. İş amaçlı olarak geldim. Otomobiller, sürücüler ve trafik hakkında madde madde gözlemlerim aşağıda:

1. Benzin ve dizel farkı yok. İkisi de 2.25 TL'ye satılıyor.
    2. Her türden araba yollarda. Tarih öncesi arabalardan kanat kapılı Mercedes'e kadar.
    3. Korna sesi neredeyse hiç duymadım.
    4. Makas atan neredeyse hiç görmedim.
    5. Dibime kadar kimse girmedi diyebilirim.
    6. Kimsenin başkasına selektör yaptığını görmedim.
    7. Kırmızı ışık yeşile döndüğünde kornaya basanı hiç görmedim.
    8. Yolda kimse olmadığı hade sinyal verenleri, neredeyse istisnasız sinyal vermeyen olmadığını gördüm.
    9. Sakin sakin giden ezici bir çoğunluk gördüm.
    10. Delice motor gücüne sahip araçların sürücülerinden hava atanı hemen hiç görmedim.
    11. BMW 335i'nin liste fiyatı 145 bin TL.
    12. Harley mağazasındaki kocaman motorlar 20 bin TL.
    13. Park alanlarında yamuk parkeden görmedim.
    14. Arabası çizilmesin diye 2 kişilik yere tecavüz edeni görmedim.
    15. En işlek yerlerde saat başı verdiğim park parası yaklaşık 1 TL.
    16. Havaalanında saat başı verdiğim para 3 TL.
    17. En ücra yerlerdeki asfalt kalitesi bizim otobanlardan daha güzel. Demek gerçekten de o otomobil reklamlarında kullanılan kasaba rotalarının yol kalitesi gerçekmiş.

Daha ne diyeyim :)

Kiralık arabam:

Afrika kıtasının en uç noktasına gittim:

Güney Afrika'nın penguenleri:

Masa Dağı'ndan (Table Mountain) görüntüler:

Bu da oraların meşhur T-Bone bifteği:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rsafan -- 16 Haziran 2013; 22:24:34 >

• Hocam iyi hoş da böyle konu fotoğrafsız açılır mı hiç
  • Bizim trafik kültürümüz on numara

Daha fazla aksiyon hiçbir yerde yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: optiSpice

Hocam iyi hoş da böyle konu fotoğrafsız açılır mı hiç

Ben de foto var diye geldiydim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlkokul arkadaşım orada bir şirket kurmuş. 6 ay orada 6 ay İstanbulda yaşıyor. Hiç kış görmüyorum diyor.
    Bende gitmeyi çok istiyorum.

Varsa fotoğraflarınız görmek isteriz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar ben buraya geldikten sonra gözüm doğasından başkasını görmedi ve doğa fotoğrafları çektim hep. Okyanus ve ihtişamlı kayalıklar görmek isterseniz ekleyeyim? :)
  • Afrika insanı bile bizden eğitimli, nasıl oluyor bu anlayamıyorum. Ya bizim insanımızın kafası basmıyor ya da başka bir şey var ben anlayamıyorum insanımızı. Adam oraya sinyal kolu koymuş, sinyal vermeden geçmeyi beceri sanıyor. Adam oraya şerit çizgileri çekmiş ama o yolu tam ortalayıp gidiyor. Makas atmayı bir beceri sanıyor. Ne biçim insanımız var bizim yav

@rsafan ekleyin hocam, bekliyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nk061 -- 16 Haziran 2013; 22:01:52 >
  • Güney Afrika Cumhuriyeti'ni Gerçek Afrika ile kıyaslamak yanlış olur...Orası Avrupa ayarında bir yer...miş...İnşallah gidip görmek nasip olur...
  • Fotolar geliyor :) İlk mesaja ekliyorum sırayla.
  • Ekleyebildiklerimi ekledim :)
  • bu sabah evden işe gittiğim 12 km boyunca yaşadıklarım ve tespitlerim:

3. Yaklaşık 30-40 korna sesi duydum ( 2 tanesi benden)
    4. 10-15 makasa şahit oldum
    5. Dibime giren 3 araç oldu , ben de sinirlenip dibime girenin dibine girdim.
    6. Selektör çeken olmuştur ama gündüz diye fark etmedim.
    7. Kırmızı ışık yeşile döndüğünde 7-8 korna sesi işittim.
    8. sinyal verip şerit veya yol değiştiren 1-2 kişi gördüm.
    9. Sakin sakin giden bir vatandaşın sıkıştırıldığına şahit oldum.
    10. Altında r19 olan biri benimle ve milletle kapışmaya çalıştı, 120 den sonra motoru kesildi. (şehiriçi yol)
    17. Evden işe gidene kadar 7-8 çukurdan kaçtım ancak 1 tanesine şap diye oturmaktan kurtulamadım.
  • hazirt konu hortlamisken sorayim.

su sagdan direksiyonlu arabalari kullanmak nasil bir duygu? gaz ile fren konumu soldan direksiyonlulara gore ayni mi?( sag gaz, sol fren)
  • Fiyatlar boyle. Bize gayet uygun. Ancak oraya gore nasil? Oraya gore de ucuz mu?

• Afrikanın ortalarına doğru gitseydin kimse korna calmazdı. Direk kafanı kesip eline verirlerdi.

• anyhill kullanıcısına yanıt
    Güzel tespitler hocam Gerçi hergün yaşıyoruz bu olayları.r19 ciğersiz çıktı yani
  • g.afrıka zengın ve hollanda sömuru bıryer.
    beyaz afrıkalı olur mu oluyor bakın charlize theron...
  • Vuvuzela faciasından sonra, bu kadar sessiz bir trafik olduğunu düşünmek beni şaşırttı gerçekten :)

İnsanların kaliteli refah seviyesi, trafiği gerçekten çok etkiliyor.

İzlenimler için çok teşekkürler.

Vergi sistemi ile bilgi edinebildiniz mi? Her yıl vergi alınıyor mu? ve Araba ilk alımında vergi ne kadar? (bizdeki MTV, KDV ve ÖTV olayından bahsediyorum).

Hürmetler.
  • Merak eden arkadaşlar Google Streetview ile sokaklarında dolaşabilirler.
    Geçende Norveçin en kuzeyini gezmiştim, ondan önce Avustralya'yı falan. Güzel oluyor

• Güney Afrika Cumhuriyeti'nde daha yirmi sene kadar önce apartheid vardı. Fiziksel ayrımcılık yani. Arada tel örgü ve parmaklıklar var, yerliler onların arkasında yaşıyordu. İstanbul'da yürümeye çalışırken elimde olmadan aklıma geliyor: bir toplum doksan senede kaldırım yapmayı öğrenemez mi... öğrenemiyor işte, demek ki olmayınca olmuyor.

Bu konuyu yeni gördüm. Böyle giderse Afrika da bizi geçecek diye yazmıştım. Uganda üniversitesinde elektrikli otomobil yaptı, çevreye düşkünler, sınırdan plastik poşet sokmuyorlarmış. 90'larda katliam vardı orada da. Çoğu Afrika ülkesi eğitime %5 veya daha fazla ayırıyor. Ne var ki pek paraları yok. Biz %3 ayırıyoruz. Bizden zengin Avrupa, o da daha fazla ayırıyor. Dünya gelişmeyip bizi beklese mesele değil de, eğitimin bu haliyle ancak dünyanın en güçlü kukla devleti oluruz. Dünyanın dördüncü büyük ordusu, onyedinci büyük ekonomisi (!)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.