Şimdi Ara

Otomobillerde herhangi bir yük taşınabilir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Ogrenciadamim , Ogrenciadamim Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 3 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
24.154
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar bir sorum olacak soru basit ama google da net bir cevap çıkmadı. Ruhsatında otomobil olarak kayıtlı herhangi bir araçta yük taşınabilir mi örneğin doblo tarzı bir araç ruhsatında otomobil yazıyorsa k belgesi olmadan yük taşımasında bir sakınca varmı ?
    Lütfen bilgi sahibi kişiler cevaplarsa sevinirim çünkü mantıklıda olsa mevzuat dışı fikirler bu konu için gereksiz ülkemizde mantık dışı bir sürü düzenleme ve kanun var mantıkla değil bilgiyle bakmak lazım yoksa otomobil görünümlü kamyonet ruhsatlı aracında marketten aldığı poşeti taşıdı diye 2,500 tl ceza yiyen insanlarla karşılaşmak mümkün.

• Yük taşımak yasak otomobil ruhsatlı araçlarla. Eğer buna dikkat eden bir memura denk gelirseniz ceza yazar ama ben bugüne kadar defalarca yük taşıdım hatta şehirler arası yol gittim ceza yemedim denk gelmedi bana.
  • canvarol kullanıcısına yanıt
    haklısınız peki cezası ne kadar bilginiz varmı 50 60 lira birşeyse k belgesi almaya gerek kalmaz diye düşünüyorum Aksi takdirde ilk günden denk gelip ceza yiyecekmişim ve o cezalar k belgesini aşacakmış gibi hissediyorum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: vflzfv

haklısınız peki cezası ne kadar bilginiz varmı 50 60 lira birşeyse k belgesi almaya gerek kalmaz diye düşünüyorum Aksi takdirde ilk günden denk gelip ceza yiyecekmişim ve o cezalar k belgesini aşacakmış gibi hissediyorum :)

Cezası tam olarak ne kadar bilmiyorum ama 2 bin tl den fazla olması lazım, uyguladıklarına şahit olmadım bu cezaya. Sürekli yük taşıyacaksanız bu riske girmeye gerek yok ama arada sırada taşıyacaksanız,çok şanssız değilseniz ceza yemezsiniz.:) yine de her türlü risk.
  • canvarol kullanıcısına yanıt
    ama o k belgesi olmadan yük taşımanın cezası otomobile zaten k belgesi olmaz dolayısıyla otomobili amacı dışında kullanma cezası gibi birşey mi var yoksa otomatik olarak k belgesiz yük taşımayamı bağlıyorlar orda muallakta kaldım :)

araçta sürekli yük olacak bu yüzden araştırdıkca kafam karıştı otomobil ruhsatlı panelvan alıp cezamı yesem yoksa kamyonet alıp k belgesimi yaptırsam karar veremedim ama komyonet ruhsatlı alıp k belgesi çıkartmak daha mantıklı gibi zaten otomobil ruhsatlıların fiyatı 3-4 bin fark yapıyo.
  • quote:

ama o k belgesi olmadan yük taşımanın cezası otomobile zaten k belgesi olmaz dolayısıyla otomobili amacı dışında kullanma cezası gibi birşey mi var yoksa otomatik olarak k belgesiz yük taşımayamı bağlıyorlar orda muallakta kaldım :)

araçta sürekli yük olacak bu yüzden araştırdıkca kafam karıştı otomobil ruhsatlı panelvan alıp cezamı yesem yoksa kamyonet alıp k belgesimi yaptırsam karar veremedim ama komyonet ruhsatlı alıp k belgesi çıkartmak daha mantıklı gibi zaten otomobil ruhsatlıların fiyatı 3-4 bin fark yapıyo.
    böyle durumlar için otomobil ruhsatlı camlı araç alırsan arkalara perde çekiyorsun, malı da mümkün olduğunca cam hizasının altına koyup üstünü de örtüyorsun, yakalanırsan k belgesinden daha yüksek bedelde bir cezası olması lazım

• Neye göre kime göre yük? Market alışverişi, yapı marketinde alınan eşyalar, ev taşımak da yük, kasalarca zerzevat, tekstil malzemeleri vs.de yük. Soran olursa kendime aldım dersin kim bilecek
  • quote:

K, SRC vs ıvırzıvırlara sahip biri olarak şunu söyleyebilirim, kimse bi cacık bilmiyor.
    Havalimanı yaındaki UBAK binasında K belgesi işlemleri ile uğraşırken birkaç soru sordum ilgililere, geveleyip dolandırıp laf kalabalığı yaptılar. Çünkü bilmiyorlar. En son bankoda işimi yapan arkadaş billurlu çıktı da adam gibi "net bilgim yok" dedi. Helal olsun...

Sonuçta AB uyum zımbırtıları çerçevesinde çok da detaylı çalışılmadan çıkarılmış bir icat bana göre.
    Denetim istasyonlarındakilerin bile bazı konularda net bilgisi yok.

Ben aldım n'oldu?
    Getirisi var mı: Yok
    Götürüsü var mı: Yok
    Laf olsun torba dolsun.

Yolcu ve yük taşımacılığı yapanlar, lojistikçiler bunun dışında tabi.
    Bir parça da olsa onları ağzını burnunu toplamalarını gerekli kılan, zorlayan elle tutulur maddeler var.

İyi de arkadaş, bu işi profesyonel olarak yapmayan (yolcu ve yük taşımacılığından bahsediyorum) kişiler için işi çorbaya çevirdi.

Bakın; k belgesine sahibim, aracımın da taşıt kartı cartı curtu var. Heyyoooo, istediğim gibi ihtiyaçlarımı taşıyabilirim di mi.? Nah taşırım.
    Vergi levhamdaki nace kodu ne ise ya da iştigal konumda ne yazıyorsa o işle ilgili şeyler taşıyabilirim.

Örneğin Manavsınız; kasa kasa zerzevat taşıyın ama bi iki kangal kablo, biraz tesisat malzemesi, bir iki elektrikçi aleti, matkap kıl tüy artı kıl bir denetçi bir araya geldiğinde gelsin cezaaa... Tek kurtuluş yolu denetçinin kafaya taktığı malzemenin faturasının sizin adınıza kesilmiş olması, faturanın o an yanınızda olması ve denetçiyi "aağğbi ben bunları bizim manavın elettirik tesisatını yenilemek için aldım" lafınızla ikna edebilmeniz. Kural olarak böyle. Ama işin saçmalığından haberdarlar ki onlar da fazla tınlamıyorlar.

Fakaat, atıyorum eğer ki 13m3'lük ducatoyu ağzına kadar tek bir mal ile doldurup da yakalanınca "kendime aldım ben bunları, eve gödürüyom aağğbiii" derseniz, direk belgesiz nakliyecilikten işlem yaparlar, belgeniz varsa iştigal konunuzla karşılaştırırlar, tutmazsa gene işlem yaparlar, fatura irsaliye, araç içi vergi levhası ve uygun araç kartı eksiksiz ise "hayırlı işler" der yollarlar.

Edüt:
    Aslında gereksiz uzun yazmışım, net yanıt verebilmek için ne iş yapıyorsunuz, ne hacimde ve ne taşımak istiyorsunuz sorusuna yanıt vermeniz gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erol börek -- 17 Haziran 2016; 13:02:48 >

• Nasıl yani? Benim şimdi yapı marketinden aldığım bir eşyayı sw aracimda götürmeye hakkım yokmu?Nasıl bi ülke olduk..illa kargo'ya düdüklenmek zorundamıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Nasıl yani? Benim şimdi yapı marketinden aldığım bir eşyayı sw aracimda götürmeye hakkım yokmu?Nasıl bi ülke olduk..illa kargo'ya düdüklenmek zorundamıyım?

Aracınız otomobilse bulaşmazlar zaten, ki bahsettiğiniz durumda adınıza kesili fatura falan da olacağı için bi şey olmaz.

Dertleri aracı kamyonet olanlar
  • Mevzuat karışık anlaşılan, yurdumdan manzaralar. Cezası çokmuş, bende taşıyacak olursam dikkatli olmam gerektiğini öğrendim.
  • erol börek kullanıcısına yanıt
    Peki ticari gorunumlu sw ise yine aynimi?
  • Panelvan aracım var, l300 kapalı kasa. Vize, sigorta, ehliyet tamam, rutin kontrollerde hiç sıkıntı yaşamadım. Kantar ve maliye denetimi ise sakat sonuçlar doğurabilir.
  • vflzfv V kullanıcısına yanıt
    otomobilde yük taşımak yasak, anxcak şöyle de bir teamül var; eğer ruhsatı bir şahıs üzerineyse hiçbirşey demiyor polisler, ruhsatı şirket üzerineyse ceza yazıyorlar. benim her iki durum da bizzat başıma geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mein Herz Brennt

Panelvan aracım var, l300 kapalı kasa. Vize, sigorta, ehliyet tamam, rutin kontrollerde hiç sıkıntı yaşamadım. Kantar ve maliye denetimi ise sakat sonuçlar doğurabilir.
    Arabada bir kişi fazla olsa istihab haddini aştın diyerek ödeme yapmıyor sigorta şirketleri kazalarda!
  • Camlı araçlarda yük hizası camın boyununaşmamalı, eğer aşıpta sürücünün görüş açısınınkısıtlarsa bunun ayrı bir cezası var, yani sizin araç otomobil ruhsatlı ve hususi yolcu nakli yazıyorsa öyle ıvır zıvır şeyler doldurupta aracın arkası görünmez hale gelirse trafiği tehlikeye sokmaktan başlar ceza yazmaya.
  • redbul_540 kullanıcısına yanıt
    İşte saçma olan yer burası ya ruhsatta otomobil yazıyorsa düğme bile taşıyamassın gibi SÖYLENTİLER var kimse kesin birşey bilmiyor net olan birşey var oda ister sw olsun ister transporter ruhsatta otomobil yazıyorsa otomobildir ona göre değerlendirilir. Üşenmedim samimi olduğumuz bir trafik polisine sordum Ruhsatta otomobil yazan dobloyla Ankara kızılaydan geçebilirmiyim diye oda geçersin ama içinde mal taşıyamazsın Bu sefer k belgen olmadığı için değil ama aracı amacı dışında kullanımdan ceza yersin dedi.
    erol börek beyin dediği gibi işi kitabına uygun yapmak istesen bile yeterince özgür değilsin alınan izinler ıvır zıvır bir sürü saçma sapan belge ile ile ancak geçerli oluyor.
    Ama bulaşmak isteseler yapabilirler mi haklılar mı sonuç olarak otomobilde yük taşınmaz deniyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Peki ticari gorunumlu sw ise yine aynimi?

hocam ruhsatta otomobil olarak geciyorsa ve cılkını çıkaracak şekilde yük yüklenmemişse sorun teşkil etmez.

Ancak yıllar evvel torosa port bagaj takıp ev taşımıştım. Adam o yıllarda ceza yazmak isterse yazardı. Hint arabalarına çevirdiydim aracı

Önemli olan cılkını çıkarmamak. Yoksa hususi sw otonuza yapı marketten bi duşakabin yüklediğinizde bişey demez kimse.
    Anladım,sağolun
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.