Şimdi Ara

Güneş enerjisi ile telefon şarj etmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
1.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • birisine tübitak projesi için güneş enerjisi ile bir proje yapmam gerekiyor şöyle ki ;
    şapkaya güneş paneli koyup ürettiği elektrik ile cep telefonu şarj etmek istiyorlar acaba böyle bir şey nası yapılır ??
    tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum...

• youtube de yerli yabancı konu ile ilgili çok fazla çalışma mevcut

şu şekilde arayın

https://www.youtube.com/results?search_query=g%C3%BCne%C5%9F+paneli+ile+telefon+%C5%9Farj+etmek

örnek bir proje..
    https://www.youtube.com/watch?v=tLhxXAVk6Hs

tlf lar eğer 2A ile dolum sağlanacak ise 2A*5V = 10W lık bir güce ihtiyacınız var teorik olarak
    bunu da panellerin boyutu.. süre ile kendiniz uygun bir panel işi yapabilirsiniz..
    ben AE den aklımda kalan doğru ise 2W lık oldukça da güzel paneller aldım.. boyutu da 18*13 idi sanırım...

ayrıca bazı panellerin arkasında 5V sabit çıkış sağlayan şekilde ufak devrelerde oluyor

bu konuda hem youtube u hemde AE deki solar panel araması ile çok güzel şeyleri bulabilirsin.. tabiki her parça ülkemizde olmaz olanlar da min 3 kat pahalı olacaktır doğal olarak...

lütfen proje bitiminde arkadaşlar için hem yapım aşamasını hemde sonucu paylaşırsanız diğerleri için güzel örnek olacaktır.

• Telefonu şarj etmek için güneşli havada bile en az 10 wattlık panele ihtiyacınız olacaktır.
    O paneli camıyla çerçevesiyle kafada taşımak biraz absürt bir görüntü oluşturur.
    Şu smileydeki gibi bir şapkanın etrafına panel hücreleri dizilirse ancak o zaman ağırlıksız ve hacimsiz bir panel oluşturulabilir.

Daha küçük panel (mesela piyasadaki 5,5 volt 1 wattlık epoksi paneller) kullanmak isterseniz akım zayıf olacağından malesef telefon şarj moduna geçmeyecektir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim bunları proje sahibiyle görüşücem....
  • ben yaptım diye anlat oralarda tamam mı?
    En ufak bi soru sorarsalar foruma sor ööle cevap ver. Sonra bu ne biçim elektronikçi demesinler :
  • Gereği pm den yapılmıştır. Sözün bittiği yerde harflere ne hacet? Harflerin yan yana dizilmesinden ibaret kalmaya mecbur zevat;
    fiiliyatın şevkinde ise kaçmaya mecbur
  • quote:

Orijinalden alıntı: GND_

cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim bunları proje sahibiyle görüşücem....

eger yururken dusunuyorsan ayakkabi icerisine hareketten enerji ureten bir sistem kurabilirsin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.