Şimdi Ara

Çamaşır Makinesi Motoru İle Nelere Yapılır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
16.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Eski çamaşır makinemiz var (17 yıllık) artık değiştirecekler, yapabileceğim neler var ? Aklıma bir kaç şey var fakat fazla haşır neşir olmadığım için sizden öneri ve tavsiyelerini bekliyorum.Bir de çamaşır makinesinden hangi parçaları da alabilirim.

• Tanıdığınız bir beyazeşyacı tamircisine veriniz.. makina kendi görevini yapmıyorsa, başka işe yaramaz bence..

Verin tamirciye, birisinin makinası bozuksa faydası dokunur belki..
    teterjan koyma yeri, su valfleri, komitatör beyni, kazan taşları, vs vs... karar sizin tabikide, ben sadece fikrimi söyledim
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Sadece motoru olduğu için motorlu bir alet edevat yapmayı düşünüyorum sonuçta motor yani işe yaracağını düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Helias

Sadece motoru olduğu için motorlu bir alet edevat yapmayı düşünüyorum sonuçta motor yani işe yaracağını düşünüyorum.

Bizim makine ondan eskidir belki değişmesi gerekiyor artık bütün parçaları çalışıyor yalnız kasası bitmiş halde benimde değerli öneri ve fikirlerinize ihtiyacım var bende takipteyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pervane ekle çatıya koy elektrik üret :D internette videoları var ama masrafı olabilir
  • ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    o motordan olmaz o iş..
  • Valla ben bileme taşı takmıştım o motora direk bağladım 220 ye falan. Dedim ne güzel dönüyo. Sonra bıçağı değdirirmemle taşın fırlaması sonucu kafamın yarılması bir oldu siz siz olun böyle birşey yaparken motora basit bir dimmer bağlayın 30k rpm den bahsediyoruz burda

• kadircitak kullanıcısına yanıt
    olur olur :)
  • Olmaz. Motorun sargılarını tek tek modifiye etmek şarttır. Instruableste bi elemanda dediğinizi yapmak için motoru modifiye ediyodu misal dış sargıyı çıkarıp magnet koyuyodu

• elektrik olarak düşünülürse mümkün olmuyor ama elektrik olarak düşünürseniz mümkün.
    Günümüzde verimliliği arttırmak için kömürlü sistemler artık kullanılmıyor. Elektrik üretiminde de aynı şeklide. Sistem daha pahalı ama verim yüksek olur. Ha çamaşı makinesi üretmek için tasarlanmadığı için istediğiniz verimi elde edemezsiniz.
  • Link'i inceleye bilirsiniz. Youtube a "Made a Circle Saw Table" tarzı arama yaparsanız bir çok farklı örnek bulursunuz. Bu bir fikir mesela ve ya şerit zımpara tezgahı ve ya daire zımpara makinesi yapılabilir. Sizin hayal gücünüze kalmış. Dikkat etmeniz gereken bazı cihazları yaparken güvenlik unsurlarını ön planda tutmanız. Misal aşağıdaki örnek teşkil etmesi açısından paylaştığım video'daki cihaz mantıklı,kullanışlı fakat bana göre tehlikeli. Sebebi ise daire testere maksimum kaç RPM'de dönmeli, motor kaç RPM'de dönüyor göz ardı edilerek tasarlanmış. Maazallah eğer bu RPM'in üzerinde çalıştırılıyorsa bıçağın metali yatayda bir salınıma girip bir süre sonra salınımın artmasından kaynaklı kırılıp fırmalası ve ciddi hasarlar vermesi söz konusu ama bunlar bilinip,hesaplanıp gerekli önlemler alınır ise çok kullanışlı "EL YAPIMI" aletler yapılıp güvenli bir şekilde kullanılabilir. Kolay gelsin.

https://www.youtube.com/watch?v=FNo9YFH0RTU

• Arkadaşlar değerli yorumlarınız icin öncelikle teşekkürler.

Benimde ilk aklıma gelen aslında bi rüzgar gülü yapmaktı ama verim almak için güçlü mıknatıslarla güçlendirmek ve sarımlarla oynamak gerek diye düşündüğümden bunu eledim.

Ama motoru bir kesiciye çevirmek mantıklı ve motor hızını ayarlamak için galiba bir dimmer devresi gerekiyor fiyatlarıda 25 tl civarı sanırım elinde bunun bi şeması olan varmı daha uygun olursa 220 v motor hız ayar devresini kendim yapmak isterim.

Ayrıca başka bir fikri olan olursa dinlemek isterim fikirlere açığım?

• mesut.tekci M kullanıcısına yanıt
    çamaşır makinesinin motorunu bilmiyorum ama normal bir motor ile rüzgar gülü yapmak için dişli kutusu lazım çünkü rüzgar o motoru o kadar yüksek devirde döndüremez siz yükseltceniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: the.crack.man

çamaşır makinesinin motorunu bilmiyorum ama normal bir motor ile rüzgar gülü yapmak için dişli kutusu lazım çünkü rüzgar o motoru o kadar yüksek devirde döndüremez siz yükseltceniz.

Ne demek istediniz tam olarak motorun dönüş hızını artırmak için bisikletlerdeki gibi bir sistem mi kastınız yani asıl dönücek parça olan pervaneye büyük bir dişli yerleştirip bunu bir kayış ile motorun miline küçük bir monte edilmiş şekilde bağlantı kurmak mı ?

• mesut.tekci M kullanıcısına yanıt
    bildiğiniz üzere rüzgar güllerinde 3 kanatlı tonlarca ağırlıktan oluşan bir pervane var ve bu pervane çok yavaş dönmesine rağmen yüksek tork ile döndüğü için sizin anladığınız gibi bir sistem ile yüksek deverilere (mesela elektrik motoru 5400rpm ise) çıkarılır. Siz de şu şekilde bir rüzgar gülü yapabilirsiniz:

tabi elinizdeki motor sabit mıknatıslı mı? onu kontrol etmelisiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: the.crack.man

bildiğiniz üzere rüzgar güllerinde 3 kanatlı tonlarca ağırlıktan oluşan bir pervane var ve bu pervane çok yavaş dönmesine rağmen yüksek tork ile döndüğü için sizin anladığınız gibi bir sistem ile yüksek deverilere (mesela elektrik motoru 5400rpm ise) çıkarılır. Siz de şu şekilde bir rüzgar gülü yapabilirsiniz:

tabi elinizdeki motor sabit mıknatıslı mı? onu kontrol etmelisiniz.

Anladım hocam teşekkür ederim sabit mıknatıstan kastınız tam olarak nedir peki nüvenin ve milin birbirine sabit olup onların hareketli olduğu mıknatısların sabit durduğu bir sistem mi ?

Bildiğim kadarıyla bu sistem için en ideali flanş altörnatörler diye düşünorum hatta el yapımı videoları mevcut bunun için bir tane yapmayı düşünmüştüm bi ara ama yerim yok açıkcası yapıp kullanabileceğim sitede oturuyorum ama birgün müsait olursa yerim inşaAllah kendim yapmayı düşünüyorum sıfırdan bur sistem. Şu an elimde motor yok sadece çamaşır makinesi motoru var.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.