T

Yüzbaşı
20 Temmuz 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme
Toplam: 156 (Bu ay: 2)
Gönderileri

merhabalar

arch ın kendi install script ini denedim. sorunsuz kurulum yapıyorum (gnome)

ama..

standart kurulumdan sonra "app store-yaourt vb" programları komut satırından kurma kodlarını bulamadım

klasik bir manjaro vb kullanmak yerine kendi install script i ile kurulum yapmak ve sonrasında da çok kullanılan ve kullanımı kolaylaştıran (sizin tercihlerinizde olur) paketler/görsel bileşenler i komut satırından kurma konusunda elinizde kaynak kod var ise paylaşabilir misiniz ?

mümkünse compiz-conky gibi görselliği arttıran paketlerin komut satırından kurulumu içinde yardım rica ediyorum (arch için)

şuan manjaro gnome iso sunu da indiriyorum ama öğrenmek için base kurulum sonrası yapılandırma için tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz ?

saygılar

merhaba

klasik matrix interface yapısı ile Travellers dizisinde kullanılan benzer bir unimatrix effectlerini linux desktop background veya screensaver olarak sürekli aktif olarak kullanma imkanı varmı ?

(ekran kartı gtx1660 ti ; cpu xeon 2670v1 ; 16gb ddr3 ram)

github
GitHub - will8211/unimatrix: Python script to simulate the display from "The Matrix" in terminal. Uses half-width katakana unicode characters by default, but can use custom character sets. Accepts keyboard controls while running. Based on CMatrix.
https://github.com/will8211/unimatrix

youtube da bir linux paylaşımcısının linkini de ekliyorum...

extra bir soru.. desktop olarak kullanmak.. system açısından getirebileceği yük? ve istendiğinde devre dışı bırakmak ama genel olarak autostart olması ?

konularında yardımcı olabilecek varmı

eklemeyi unuttuğum bir ilgi.. matrix in klasik renkleri malum siyah zemin ve yeşil tonları... görsellik açısından travellers in default ekranı da siyah zemin ve turuncu renkler.. travellerz sahnelerinde zaman içerisinde 2-3d yapısına ve farklı renk tonları da çıktı

bu görsel şölenin mantıklı bir iş hale gelmesi açısından.. notlar sekmesine gündelik yapılacak işler eklenir. bu yazılım oradan yapılacak listeler ve haber vermeye başlanması istenen saatlere göre efekt içerisinde anlık saat ve görevi hatırlatması şeklinde faydalı bir hale de getirilebilir. gerekirse/eklenebilirse de resim ile de ...

not defteri veya yapılacak işler kısmı boş olduğu zaman içinde.. bir veciz sözler veya araba arkası yazıları eklenerek den eğlence amaçlı bir temp db de kullanılabilir

yapabilecek veya yapılmış çalışma paylaşabilecek ???

yapabilecek varsa conky de olabilir

NOT : Linux de acemiyim ; admin değilim.. coder hiç değilim

İrlanda ve İskoçya'da yüksek enflasyon yüzünden halka destek dağıtılacak

bbc news türkçe
İrlanda ve İskoçya'da yüksek enflasyon yüzünden halka destek dağıtılacak - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60344162

İrlanda hükümeti, geçim giderlerinin giderek yükselmesinin ardından 500 milyon euro'luk ek yardım paketi açıkladı. İskoçya'da ise Maliye Bakanlığı hanehalkı giderlerine destek olarak 150'şer pound verileceğini belirtti. Ancak yardımlar az bulunarak eleştirildi.

İrlanda'daki koalisyon hükümeti daha önce elektrik faturaları için gelirden bağımsız olarak 100 euro kredi vermeyi taahhüt etmişti. Perşembe gecesi ise bakanlar enerji için taahhüt edilen kredi miktarını iki katına çıkarıp toplu taşıma ücretlerini Nisan ayından yıl sonuna kadar yüzde 20 oranında düşürmeyi kabul etti.

Önlem paketi Maliye Bakanı Paschal Donohoe ve Kamu Harcamaları Bakanı Michael McGrath tarafından açıklandı.

Ancak muhalefet partileri hükümetin aldığı önlem paketlerini yeterli bulmadı.

Paket, yakıt yardımı ve tıbbi giderler de dahil olmak üzere faturalarını ödemekte zorlanan insanlara verilecek destekleri içeriyor.

-----------------

bu haberi kasdi olarak paylaşıyorum.

İrlanda'nı bilişim dünyasında önemli yeri var.

Microsoft-Oracle-DELL gibi amerikanın dev firmalarının merkezleri bu ülkededir.

Sebeb : Vergi

bbc news türkçe
Koronavirüs hayvanlarda mutasyona uğrayıp yeni bir salgına yol açabilir mi? - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60081463

Hong Kong'da bir evcil hayvan dükkanı çalışanının koronavirüs testi pozitif çıktı. Yetkililer ülkedeki binlerce hamsterin öldürülmesini istedi. Hastaya virüsün, dükkanda satılan ve enfekte olmuş bir hamsterdan geçtiği düşünülüyor. Bu bilgi henüz teyit edilmemiş olsa da, hayvan sağlığı bilimcileri, virüsün hayvanlarda mutasyona uğrayıp insanlarda yeni salgınlara yol açması olasılığından endişe duyuyor.

...

Aslında bu, hayvanlarda görülen pek çok salgından sadece sonuncusu. Geçen ay, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE), 32 ülkede aslan ve kaplanlardan kedi ve köpeklere, vaşak ve vizonlara kadar 17 türde 625 salgın görüldüğünü bildirdi. Ancak bu hayvanların hemen hepsi hayvanat bahçesi ve kapalı alanlarda, testin ve karantinanın daha kolay olduğu yerlerdeydi.

Hayvan sağlığı uzmanları vahşi hayvanların daha büyük bir tehdit olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar insandan koronavirüs kaptığı bilinen tek vahşi hayvan ak kuyruklu geyik oldu. Bu, ABD ve Kanada'da hayvanların test edilmesiyle ortaya çıkmıştı.

bbc news türkçe
İngiltere'de kapsamlı araştırma: Omicron varyantı görülenlerin üçte ikisi daha önce Covid geçirdiğini söyledi - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60137607

İngiltere'de yakın zamanda koronavirüsün Omicron varyantı görülen kişilerin üçte ikisi, daha önce virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalandığını söyledi.

Ülke çapında pandeminin başlangıcından bu yana yürütülen React adlı bir çalışmanın sonuçları, Covid'e tekrar yakalanma olasılığı daha yüksek görünen grupları ortaya koyuyor.

Bugüne kadar 2 milyondan fazla kişinin katıldığı React'ın 17'inci fazı 2022'nin ilk iki haftasını kapsıyor. Bu sürede çalışma kapsamında 100 bin kişiye PCR testi yapıldı.

Bu kişilerin yaklaşık 4 bininin tesleri pozitif çıktı. Bu, pandemi başladığından beri görülen en yüksek orandı.

Covid vakalarının hangi varyanttan kaynaklandığı kontrol edildiğinde neredeyse tamamının Omicron olduğu görüldü.

Bu gönüllülerin üçte ikisi (Yüzde 65) daha önce Covid geçirdiğini söyledi. Bu kişiler arasında sağlık çalışanları, çocuklu haneler veya aynı evde yaşayan çok sayıda birey var.

Ancak bazı durumlarda PCR testlerinin eski virüs izlerini yakalaması da mümkün. Bu nedenle kaç kişinin yeniden Covid'e yakalandığını kesin olarak söylemek henüz mümkün değil.

Diğer tahminler, her 10 Omicron vakasından birini yeniden Covid'e yakalana kişilerin oluşturduğunu söylüyor.

Şu anda, hükümet tarafından açıklanan günlük Covid vaka sayıları, test için gönüllü olan kişilerin sayısını yansıtıyor ancak İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta hastalığın yeniden bulaştığı kişileri dahil etmiyor.

bbc news türkçe
Amsterdam'da yüksek kira beklentisiyle evini boş tutan ev sahiplerine ceza - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60360272

dünyanın her yerinde benzer sorun var. Ama ne garib ki devlet ve yerel idare konuyu yakinen takib ediyor olması;

Sosyal Devlet anlayışımız hakkındaki soruları akla getiriyor

ülkemizde il/ilçe bazında tutulan istatistikler neler ?

merhaba

tanış bir firma maalesef şirelenmiş

veri.doktoru@mail..ru adresinden iletişim istiyor

geçmiş senelerde LAMER lar tarafından yapılmış sayısız işlem sonucu para defalarca ödenmesine rağmen sorun çözülmeyen firmalar mevcud. dolayısı ile bu konuda çözüm garantisi veren kişi/firma arıyorum

selamlar

merhaba

şimdi arkadaşım çocukları ile okul kayıt ve yeni yıl için masraflarını anlattı bende size aktarayım

1. olarak..... okul kaydı için 2000TL ve üstü kayıt bedeli istenmesi..
  2. olarak.... eve yakın olup not ortalaması okulun taleb ettiği NOT Ortalaması düşük velilerden ise daha yüksek ücret taleb ediyor olması.......
  3. olarak..... devletin verdiği kitapları kabul etmeyip anlaşmalı kırtasiyeden kendi istedikleri kitapları aldırtması
  4. olarak..... defter aldırmıyorlar.. soru ve notları bu bahsi geçen extra para ile ile alınan kitaplar üzerine yazdırıyorlar... ki gelecek sene o kitabı başkası kullanamasın.
  5. olarak.... ÖZEL ing ders kitabı ismi veriyorlar. kitabın kendisi 100 lira ama soru ve cevab kısmı şifreli olanı alma bedeli 300 lira.. öğretmen 300 liralık model ZORUNLULUĞU getiriyor.
  6. olarak.... not ortalaması 95 olan öğrenciyi, veli tarafından okul kayıt parası ödemediği için F sınıfına kaydediyorlar ve ilerleyen dönemde kayıt bedeli ödememiş çocuklara öğretmen ve okulun tepkisi ne olacak belirsiz
  7. olarak.... başka bir arkadaşım, okulun fotokopi parası - bilgisayar yazıcı ve toner talebi gibi teknolojik destek talebleri

şimdi sizlerinde FARKLI yaşadıklarınız var ise burada paylaşabilirsiniz

arkadşaım cimer şikayet hattından, öğretmen - kırtasiye - okul ismi ile birlikte ŞİKAYET YAZACAK ama okulun ve öğretmenlerinin taleblerinin bitmesini bekliyor.....

sizlerde benzer durumlar için, Öğretmen - kırtasiye - OKUL dahil herşeyi detaylı şekilde CİMER üzerinden ŞİKAYET YAZMANIZI ric ediyorum

sayın MİLLİ EĞİTİM Bakanımız bu durum karşısında vereceği tepki nedir.

selam ve saygılar

merhaba herkese

artık bilgisayarım netde gezmeye - filim/ dizi seyretmeye ve online oyun oynamaya yarıyor. şuan için windows 8.1 da kalmam için tek sebeb bluestacks.

ama linux e temelli geçiş yapmak istiyorum. sanal olarak kullanmak istemiyorum.. ve 97 den beri vmware workstation kullanan biriyim.

youtube da android emülatör yükleme anlatımlarını izledim ama sadece yükleme ve play store adımları var. kimse oyun performansı veya emülatörün becerilerine değinmiyor veya ben hatalı aradığım için bulamıyorum

tecrübeli arkadaşlar var ise kısa bir anlatım yapabilirler mi ? performans ve emülatörlerin yetenekleri - ayarları nedir?

bluestacks de aynı anda 2 monitörde ayrı hesaplarım ile oyun oynadığım için linux de bunu yapabilmeliyim. anlatımlar 1 adet emülatör yükleme ve çalıştırma üzerine hep.

plugin zenginliğinden dolayı da arch gnome düşünüyorum. extra bu konuda da bilgilendirme alabilirim nvidia kullandığım için bu konuda driver yönlendirmesi de rica ediyorum. compiz - conky hayranıyım.

bu arada deepin in app store görüntüsü de muhteşem tabiki.

config :

240ssd ; 780ti ; 16gb ddr3 ; xeon 2670 v1 ; gb x79 anakart ; 2 tane 24inch fhd (1 dvi - 1 hdmi bağlı) ; 5+1 ses sistemi var ; extra diskler önemsiz şuan için.

özel veya genel olarak yardımcı olabilecek olursa bu geçiş sürem daha hızlı olacak..

tabii sabrınızı da rica ediyorum

linux de kalın

Merhaba

ali-veli-ayşe gibi kullanıcı oluşturmak ve bunlara yetki vererek login sonrası o menülerin görünüp görünmemesi ve .. menüde sayfa linki olsa bile o sayfada ekle-sil-güncelle gibi görevlere ait tanımlama yapmak istiyorum fakat bu konuda herhangi bir örnek göremedim

yetkiden vaz geçtim..

ali veli için admin olarak hangi menilerin gözüküp hangilerinin gözükmeyeceğine ait bir örnek yani Dinamik Menü çalışması bulamadım. tabiki admin olarak da bu menüler için db de linkleri ile isimlerini kaydedeceğim bir alan ile..

konu hakkında yardımcı olup örnek paylaşabilecek varmı ?

Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen hafta
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.169
İkinci El Bölümü Mesajları: 31
Konularının görüntülenme sayısı: 6.806 (Bu ay: 389)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.293 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.