Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (740. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18.173
Cevap
710
Favori
809.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 738739740741742
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    dediğiniz her kelimeye katılıyorum ama damak tadı meselesi bence , starbucks ın yanmış türk kahvesi de benim çok hoşuma gidiyor. Karakteristik sert bir tadı var. Ama ne yazıkki o çekirdeği satmadıklarını söyledi çalışan bir arkadaş. Ne kadar doğru bilmiyorum.

sanal baharatta da rio manas karışık çekirdeklerden türk kahvesi harmanı gönderiyorlar ama onlarda da aynı kahveden farklı zamanlarda sipariş ettiğimizde farklı tatlarda kahve gelebiliyor😂 ama yinede f/p olarak beni mutlu ediyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • istanbul_s İ kullanıcısına yanıt
    kahve. com kahvelerini de indirim bulursam alıyorum. Beğeniyorum genel olarak. ( 4 aydır sipariş vermedim. Kavrumları homojen değil mi artık?)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • eediz kullanıcısına yanıt
    Ben ilk aldım iyidi, sonra koyu oldu, sonra düzeldi, tekrar bozuldu :)
    Yani Kahve kavrumunu ve satışını ayırmak gerek

A) Filtre (Orta /City)
    B) Espresso (Koyu /City Plus..) gibi

olarak ayırmaları gerek, herkes için gecerli..
  • Şok'tan 11 TL ye bir kahve presi (frenç pres) almıştım. Kırılana kadar 1 seneden fazla kullandım. Filtre kahve için uygun gelmişti bana.

Gittigidiyor'dan bugün bu ürünü sipariş verdim. https://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/bambum-clark-french-press-350-ml-480769007

Migros internette bunu gördüm ama internet üzerinden (60 TL altında ürün) gönderim yapmıyorlarmış. Uygun fiyat pres isteyen olursa, mağazalardan faydalanabilirsiniz diye buradan paylaşayım dedim.https://www.migros.com.tr/mulier-french-press-350ml-zcm-7202-p-1f8003b

• k79 ile ilgili yeni bir şey keşfettim arkadaşlar. 20gr çekirdek kahve'yi en kalın ayarda öğüttüm. ardından ince bir elekle eledim.

20 gr kahve'nin 11.5 gram'ı kalın öğütülmüş. 5gram'ı hafif kalın geri kalan kısmını ise daha ince öğütülmüş çıktı. yani pek homojen bir öğütüm sayılamaz. bende bir deneme yapayım dedim ve 11.5gr homojen öğütülen kahve'yi french press'le demledim. tertemiz ve bardağın dibinde telve bırakmayan bir kahve'ye sahip oldum. tat farkı ise geceyle gündüz farkı gibi olmasa da vardı. daha yumuşak içim ve ekşi olmayan bir kahve elde ettim.

fakat uzun vadede french press işimi görmeyecek gibi. acaba yoluma v60'la mı devam etsem diyorum. çünkü k79 en kalın ayarda bile neredeyse yarısını ince olarak öğütüyor. sanırım v60 veya chemex ince öğütülen kahve için daha iyi bi seçenek oluyor. ne dersiniz?

• helloween kullanıcısına yanıt
    v60 alıcaksanız, kuğu boyunlu ketıl ,termometre ve terazide almanız gerekir hocam
  • Un Kurabiyesi kullanıcısına yanıt
    dijital hassas terazim var. kuğu boyunlu ketıl tarzı uzun ağızlı güzel bir çaydanlığım var. termometre bulurum o sorun değil. epinox v60 ucuza buldum hem de porselen. ama alayım mı diyorum çünkü soğudum bu işten. k79 aldım homojen öğütmüyor. sanalbaharat'tan çekirdek aldım çok koyu çıktı. şimdi v60 işine giricem yine bişey çıkıcak sanki tecrübe işte. keşke direk v60 ve açık kavrulmuş çekirdek alsaydım. ikea uphetta french press temizlemesi bile ayrı bir dert. çelik filtrenin içini her demlemeden sonra bıcakla temızlemek gerekiyor.
  • istanbul_s İ kullanıcısına yanıt
    bu kahveyi duymustum ama almadim hic
    turk kahvesi olarak tavsiye eder misiniz?
    evde turk kahvesi ogutebilen aletim var.denemek istiyorum.

sadece turk kahvesi ve filtre iciyoruz evde.

Ayrica molienda turk kahvesi de var sitelerinde.ozel brazilya cekirdegi diyor.hangisini deneyeyim sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shafter -- 25 Ekim 2019; 17:8:39 >
    Ben de hep en ince de ogutuyorum yalnız bu incelik çekirdeğe bile göre değişiyor. Hatta çekirdeğe göre tek porsiyindaki gramaj bile değişiyor. Kahvede çok fazla değişken var hepsini kontrol etmek zor. Beni şu haliyle taze çekilmiş kahve içmek mutlu ediyor. Ara ara üçüncü nesil kahveciler deniyorum evde yaptigimdan çok çok daha iyi değil ama Starbucks Tchibo falan evde yaptigimdan bariz kötü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    https://coffeetropic.com/urun/terra-single-origin-brasil-mogiana-yellow-bourbon/

bunun siparisini verdim hocam. %30 indirim vardı kaçırmıyayım dedim. gelince izlenimlerimi yazarım
    Kavrumları koyu ben begenmemıstım.

• seffa S kullanıcısına yanıt
    sipariş notunda biraz açık kavrulma istedim. çok ilgiliydiler sağolsunlar. isterse yanmış göndersinler çok sevdim bu siteyi.
  • Klt saklama kabı arayanlar, Maltepe Park avm de gallery crystal mağazasında var haberiniz olsun

• Bu kahve çekirdeği konusunda en iyi firma hangisi? Moliendadan çok memnunum devam mı etsem?

fiyatlar fena değilmiş hocam
    Dıger forumda kullananlar memnun degıldı hocam. Ben de almıstım onceden fıltresı vasattı. Koyu kavrumdu. Ama espressosu guzeldı.

• Solis öğütücü kullanan ve tavsiye eden var mı? bütçe maksimum 1000 tl, öğütücü arıyorum.
  • Shafter kullanıcısına yanıt
    Ben Türk kahvesi içmem aslında ama, Değirmen almışken hem Filtre/French press hem Türk kahvesi yapsın dedim..Araştırınca biraz Türk kahvesinde Osmanlıda kullanılan kahve Yemen imiş..Sonradan Malum Brazilya Minas alınmış..Enteresan Bu kahvenin atıyorum %80 gibi bir kısmını sadece Türkiye alıyormuş??Yıllardır bu kahveyi içe içe insanımız K.K.M.Efendi kahvesine alışmış..
    Koray Erdoğdu kendisi Cezve şampiyonlarından yani Türk kahvesi -Ibrik kahve de deniyor yabancılarca) her kahveden Türk kahvesi olur diyor..
    Ama kahveler maalesef son zamanlarda -gerçek veya sallama bilgi olarak- meyve tadı yok böğürtlen,limon,elma vs tadları verdiği söyleniyor..Kahvenin yanlış kavrulması veya yanlış demlenmesi sonucu oluşan Ekşiliğe, asidite gibi şeyler söylenip hatalar gizleniyor gibi..Böyle olunca kahvede özellikle Türk kahvesinde ekşi, meyve tadı değil, Çikolata, Karamel..Belki Fındık, kakao tadları olmalı..Bu tadlara yakın kahveler de bana göre Yemen Mocha,Kenya AA, Costa Rica, Mexica olabilir..Colombia kahveleri bana hafif -çaya yakın- geldi..Tabi tecrübe farklı tadlar denemek lazım..
    Moliendo kahve önce de yazdığım gibi Türk kahvesine çok ama çok iyi gidiyor..Sadece fazla kavurum -espresso kıvamı-olunca ben bıraktım almayı..Overdose kahveden Yemen almıştım..
    Piyasada Türk kahvesi olarak satılanlar genelde Blend/Karışım oluyor..Türk kahvesi deyince biraz Yöresel kahve grubuna değil de sanki karışık kahve kısmına dahil ediyorlar gibi...
    Özetle : Yöresel kahvede nasıl secici isek Türk kahvesi de bu kahvelerden denenmeli...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 27 Ekim 2019; 22:32:13 >

V60 pahalı, Filtre kağıt,ince uçlu kettle, terazi, ısıtıcı (sıcaklık derecesi önemli)
    Demleme de kolay değil prosüder uymak gerek..Tolere etmiyor sanırım bu yöntem..
    Bunun bir üst modeli var ismini bulamadaım, demlemeyi daha Tolere ediyordu...
    Kahve kaliteli ve uygun ögütülmezse..Sonuç ta pek iyi olmayabilir..
    EDİT : NOT : Kalita Wave bahsettiğim ekipman ama Türkiyede bulması zor, filtresi de özel.

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 27 Ekim 2019; 23:4:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Shafter

Bu kahve çekirdeği konusunda en iyi firma hangisi? Moliendadan çok memnunum devam mı etsem?
    Overdose kahve izmir,Şirinyer
    Manifesto Kahve İstanbul kadıköy
    Coffetopia /kahve fabrikası EMinönü,Kadıköy Bahariye..

Benim aldıklarım..Daha var elbet benim alışveriş yapmadığım yerler
    Görme imkanınız varsa çekirdekleri görün..kavrum Orta Hafifi olmalı Filtre/French Pres/V60/Chemex...vs grubu için...
    Ama Espresso ile Filtre ayrımı yapmıyor çoğu Firma..Yeni bir moda herşeye tek tip kavrum diyenler var..Ama işi bilen birine göre fazla kavrum kahvedeki kusurları kapatmak için, kahvenin raf ömrünü arttırmak için..Belki kahvenin daha koyu olması için (Yanmış şeyler siyaha yakın renk verir zira)..tad ta Acımsı olur..Bunu Dil yanlış olarak Bitter (Çikolata) acılığı olarak algılar, oysa ilaç acısı diyebiliriz..
    Tercihler farklı isteyen istediği kavrumu alabilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 27 Ekim 2019; 22:45:9 >

• 
Sayfa: önceki 738739740741742
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.