Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: AlliedSL Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
15.801
Cevap
641
Favori
654.078
Tıklama
Tüm Forumlar >> Hobi Forumları >> Yemek/Mutfak Bölümü >> '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-'
Giriş
    292 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: balcis

ihtiyaç veya öncelik belirtseniz, biri suyu kendi ısıtıyor, diğeri için ısıtıcı lazım, birinde kendinden öğütücülüler var aeropress'te yok vs. ben aeropress'çiyim ama sizin durumunuz nedir bilemiyorum.
    Hocam kendi başıma yaşıyorum. Çıkan miktar fazla olsun diye bir önceliğim yok. Kettle'ım falan var evde. Öğütücü olarak değirmen vardı. Çekirdek kahve alıyorum az kavrulmuş, moka potta yapıyordum. Alet elimden gidince ortada kaldım tabir caizse. Açıkcası french press'in tadını sevmiyordum. Moka pot güzeldi ama biraz yoğun(gövdeli deniyor sanırsam) tad veriyordu. Bende moka pot'un gasketi üzerine aeropress filtre kağıdı koyup yapıyordum. Fakat şuan mokam gidince yeni tadlara yelken açayım diye aeropress alma fikri yattı aklıma. (Haribo falan bana gelmez diye düşünüyorum, çok kurallı, ayrıntılı. Bana pratik bişeyler lazım). Aeropressler 30 dolar ama kur yüksek olduğu için 170 civarlarında seyir ediyor. Aynı fiyatlara filtre kahve makinaları da var. O yüzden o mu bu mu diye seçim yapamadım

THE X FILES

• Binbaşı
    1915 Mesaj

valla direkt aeropress derim. üstteki tarif ettiklerin benim aeropress kullanımımla birebir. eğer düşkünsen yanında taşıması da çok kolay, ben işe götürüp getiriyorum misal. lezzet olarak da moka gibi yanmış acılığı yok, filtre kahveden daha doygun, filtre seçimine göre farklı lezzet de verebiliyor. bende metal filtre var.
    |
    |
    Rwb-PopSecret kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Konf: AMD Ryzen 5 2600 || ASUS TUF B450 Plus Gaming || G-SKILL RipJawsV 2x8GB 3000mHz RAM || Nvidia GTX 1070 8GB || Cooler Master MB500 TUF Edition || FSP Hydro 80Plus Bronze 700W || Logitech G27, F710 || DELL SE2717H IPS 75hz || Steam: balcis || iRacing: balcis
  • Yüzbaşı
    292 Mesaj
    quote:

valla direkt aeropress derim. üstteki tarif ettiklerin benim aeropress kullanımımla birebir. eğer düşkünsen yanında taşıması da çok kolay, ben işe götürüp getiriyorum misal. lezzet olarak da moka gibi yanmış acılığı yok, filtre kahveden daha doygun, filtre seçimine göre farklı lezzet de verebiliyor. bende metal filtre var.
    Çok sağolasınız hocam. Ne yalan söyleyeyim kahve başka bir haz, keyif. Kokusu yetiyor çekirdeğin. Uygun bir yerden siparişi geçeceğim nasipse kısa zamanda
    |
    |

THE X FILES
  • Yarbay
    2562 Mesaj
    Arkadaşlar kahhve.com dan 5 li kahve çekirdeği alacağım. Kavurma işlemleri nasıldir bunların bilginiz var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Orijinalden alıntı: HakGetiren

Hocam kendi başıma yaşıyorum. Çıkan miktar fazla olsun diye bir önceliğim yok. Kettle'ım falan var evde. Öğütücü olarak değirmen vardı. Çekirdek kahve alıyorum az kavrulmuş, moka potta yapıyordum. Alet elimden gidince ortada kaldım tabir caizse. Açıkcası french press'in tadını sevmiyordum. Moka pot güzeldi ama biraz yoğun(gövdeli deniyor sanırsam) tad veriyordu. Bende moka pot'un gasketi üzerine aeropress filtre kağıdı koyup yapıyordum. Fakat şuan mokam gidince yeni tadlara yelken açayım diye aeropress alma fikri yattı aklıma. (Haribo falan bana gelmez diye düşünüyorum, çok kurallı, ayrıntılı. Bana pratik bişeyler lazım). Aeropressler 30 dolar ama kur yüksek olduğu için 170 civarlarında seyir ediyor. Aynı fiyatlara filtre kahve makinaları da var. O yüzden o mu bu mu diye seçim yapamadım

Alıntıları Göster
    Kesinlikle Aeropress derim. Pratikliği bakımından en ideali. Her sabah kahvaltıda bir fincan içerim ve aeropress alalı ne frenchpress ne de hario kullanıyorum sabahları. Vakitten de tasarruf ediyorum

|
    |

• Yarbay
    6958 Mesaj
    quote:

Aeropress plastik sanırım..Sağlıklık olmasını sormuyorum ama sıcak suyu sıcak tutması nasıl olur? cam veya porselen değil çünkü?

Suyun 4-5 dk beklemesi varsayılırsa soğutma mı?

Ayrıca Aeropreste Filtre kahve yapılıyor mu?

sağlık olayını da sorabilirsiniz tabi, plastik ama plastiğin çok çeşidi var malum. bpa'sız plastik bunlar, sıcağa da dayanıklı, yalnız bulaşık makinesine koymayın diyorlar. zaten yıllardır kullanılan bir ürün ve sıcak suyla deforme falan gibi bir endişeniz olmasın. kahve süresi genelde maks. 3 dakika oluyor ama soğutmuyor, 4-5 dakikada da sıkıntı olmaz zannımca. filtre kahve derken yöntem değil kıvamı soruyorsunuz herhalde, o zaman yaptığı kahve zaten filtre kahve kıvamında. tabi kahve ve suyu oranlamanıza da bağlı.

kahve yöntemleri genel olarak espresso, türk kahvesi, pour over, siphon, moka pot, aeropress, french press gibi gidiyor.. ilk ikisi farklı olmakla birlikte diğer yöntemlerde elde edilen kahve kıvamı aynı gibi (kullanılan orana göre az farklılık gösterebilir).
    |
    |
    istanbul_s kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Konf: AMD Ryzen 5 2600 || ASUS TUF B450 Plus Gaming || G-SKILL RipJawsV 2x8GB 3000mHz RAM || Nvidia GTX 1070 8GB || Cooler Master MB500 TUF Edition || FSP Hydro 80Plus Bronze 700W || Logitech G27, F710 || DELL SE2717H IPS 75hz || Steam: balcis || iRacing: balcis
  • Yarbay
    6958 Mesaj

Ben French pres ile yapıyorum, 5 dakika demleme süresi..

Aeropres videolarına baktım suyu yarıya ekleyip 30 saniye bekliyor sonra suyu ialeve edip hemen süzüyorlar? 1-2 dakikada olacak şey değil gibi geliyor..

O kadar Hızlı sürede yapsa French press ile de olması lazım değil mi? Kahve aynı çekilmiş kahve

Diğer demleme yöntemleri de suyun kahve ile bulşmasını uzun tutuyorlar..Filtre kağıtları bile Chemex gibi, suyu az, yavaş süzüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 19 Nisan 2018; 18:21:23 >
    |
    |
    balcis kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben French press'te de 4 dakika gibi hatırlıyorum ama bunda hem kahve daha ince öğütülüyor (extraction fazla) hem de basınç vererek filtreden geçirildiği için (yine extraction fazla) daha az sürede çözünme olması isteniyor. Genelde ödüllü tarifler 2 dk civarı ama ben 3dk bekliyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Teğmen
    213 Mesaj

@balcis in de dediği gibi aradaki fark basınç. Örneğin espresso 30 saniyede yapılıyor ama 9 bar basınç ile. Aeropressin basıncı daha az. O yüzden kahve suyun içinde 1-2 dakika bekledikten sonra 30-45 saniyede süzülüyor.

|
    |

:) bar dediğimiz buhar,sıcak su basıncı..Aeroprestesi olsa olsa kabin basıncı olabilir.
    Espressoda sıcak su buharı basınca kahveden geçiyor. Bahsettiğiniz manuel basınç farklı
    Tadı güzelse,çiğ değilse güzel yöntem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 19 Nisan 2018; 22:48:21 >
    |
    |
    kbere kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kesinlikle almayın ben aldım 2 kahvenin kavrum tarihi yazmıyordu.Diğer kahveler ise 15 20 günlük bayatlamak üzere olan kahvelerdi.Onun yerine coffe departmant ,kronotrop , overdose vb. Butik yerlerden almanızı tavsiye ederim.Genelde sipariş üzerine kavrurup gönderiyorlar.

|
    |
    Ceyhυn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Metro Grossmarketten kahve alışverişi yapan varsa öğütülmüş Mokka markasıyla satılan filtre kahveyi sakın almayın. Kendi markası Rioba stokta yok diye aldım, bildiğin yanık, fazla öğütülmüş, kalitesiz defect kahve. Türk malı, bi de premium yazmışlar, fiyatı da Metro’nun kahvesinden daha pahalı. Nerenin kahvesi olduğu, sertliği, tadına dair hiç bir not da yok pakette!

Arkadaşlar, sözen el değirmeni için kullanım sonrası elde bıraktığı koku için şöyle bir şey yaptım. Ahşap kaplama folyosu ile 3-4 tur döndüm. Koku sorunu bertaraf oldu şuanlık. Ekstradan aeropress efsane imiş. Hız ve tad olarak moka pota tercih ederim. Daha iyi veya dah kötü tartışılır ama tercihim aero

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HakGetiren -- 23 Nisan 2018; 17:23:19 >
    |
    |

THE X FILES

• Yarbay
    2142 Mesaj
    Arkadaşlar Arçelik k3185(beko2170) espresso makinesi satılıktır, ilan açmadan buraya yazayım dedim. ilgilenenler özel mesaj atabilir.
    |
    |

Orijinalden alıntı: false6

Metro Grossmarketten kahve alışverişi yapan varsa öğütülmüş Mokka markasıyla satılan filtre kahveyi sakın almayın. Kendi markası Rioba stokta yok diye aldım, bildiğin yanık, fazla öğütülmüş, kalitesiz defect kahve. Türk malı, bi de premium yazmışlar, fiyatı da Metro’nun kahvesinden daha pahalı. Nerenin kahvesi olduğu, sertliği, tadına dair hiç bir not da yok pakette!

Hocam öğütülmüş ve paket kahve alıyosanız zaten bayat olmasını peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.
    Ben Mokka'nın çekirdek premiumunu denemiştim kötü değildi, krema alabildim. En azından üzerine üretim tarihi yazıyor. Daha bugün baktım merak edip, 22 Mart'tı. Piyasadaki bir çok paket çekirdekten daha taze.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    espresso makinesi alma arefesindeyim. breville'e bütçe yettiremiyorum, delonghi dedica radarımda. kullanan memnun olan var mıdır? ilk makinem delonghi'de basınç parçasını çıkarmış basınçsız sepet olarak kullanmıştım, sonra portafilter'ın altını keserek naked portafilter yaptım vs memnundum.

bu makinede basınçsız sepet yokmuş ve basıncı sağlayan parça da sepette sabit gördüğüm kadarıyla.

alıp kullanan kişilerin yorumlarını bekliyorum. özellikle sepet ve portafilter konularında.
  • Yarbay
    4716 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: albati

quote:

Orijinalden alıntı: false6

Hocam öğütülmüş ve paket kahve alıyosanız zaten bayat olmasını peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.
    Ben Mokka'nın çekirdek premiumunu denemiştim kötü değildi, krema alabildim. En azından üzerine üretim tarihi yazıyor. Daha bugün baktım merak edip, 22 Mart'tı. Piyasadaki bir çok paket çekirdekten daha taze.

Alıntıları Göster
    mokka çekirdek kaça ve nerden aldınız.

• Binbaşı
    1098 Mesaj

Evet peşinen bayatlığı kabul ediyorum ama defect, zehir gibi, kömür gibi kahveyi kabul etmiyorum. Genelde çekirdek alıp kendim öğütüyorum ama dediğim gibi stok sorunu sebebiyle aldım bu sefer. Bir daha da yanaşmam.

|
    |
    albati kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: beytepeli06

mokka çekirdek kaça ve nerden aldınız.

Ben geçen sene 35 tlye almıştım. Dün baktığımda 39 tl idi yanlış hatırlamıyorsam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
Canlı Tv izle
SEO
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.