Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (541. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
18.172
Cevap
710
Favori
808.980
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 539540541542543
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Jacobs Monarch Aroma Filtre Kahve 500 gr ücretsiz kargo 14.90tl alınır gibi duruyor daha önce deneyen oldumu
    https://m.akakce.com/siparis/?p=60971999&ref=akakce&source=mobil&v=1.80.2&z=125

birde bu var aromasızhttps://m.akakce.com/siparis/?p=58696247&ref=akakce&source=mobil&v=1.3.1&z=125

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baristatales -- 22 Ocak 2017; 8:7:32 >

• İyi günler. Sipariş ettiğim kahve çekirdek halinde geldi. Bunu french presste kullanabilmek için nasıl öğütmeliyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Starbucks'ta french press fiyatları astronomik artmış.

En küçük boy 28₺'den 44₺'ye orta boy 34₺'den 54₺'ye çıkmış. Almayı erteleyip duruyordum orta boyunu kötü oldu. İkeadaki fiyatlar hala aynıydı değişmeden ondan aldım bir adet.

Bir de herhangi bir kettle ekipmanım yok uygun öğütme ayarını da bilmiyorum yine de metrodaki mokka marka v60 benzerini almamı tavsiye eder misiniz? 40₺'ye böyle bişey bulamam gibi bir daha porselen şekilde. Filtresi v60 filtresiyle uyumlu mu peki ilerde alabilmek için?

• Hocam Bodum chambord en büyük boy (8cup) fiyatını hatırlıyor musunuz acaba

• The Cupid kullanıcısına yanıt
    bu sorudan öğütücünüz olmadığını anlıyorum. öğütücünüz varsa sizin keyfinize kalmış olmakla birlikte french press için genelde kalın boyutlarda öğütme ile daha uzun süreler demlemede acılığın ve bardağa dökerken çok fazla tortu olmasının önüne geçiliyor. googleda frenh press grind size şeklinde bir görsel araması işinizi görür.

öğütücünüz yoksa ya bir öğütücü alacaksınız ya da çevredeki kahve satan bir işletmeye rica edeceksiniz.

öğütücü olarak
    a) el değirmeni: sözen yerli üretim ve başarılı bir ürün. ancak pirinç kaplama olması bir çok kişinin koku konusunda şikayetlerine neden oluyor. biraz daha yüksek bütçeyle hario ve porlex alabilirsiniz. bunlar da seramik dişlileri olan el değirmenleri. harioyu tavsiye etmiyorum. aliexpresste porlex çakması şöyle bir ürün var:https://www.aliexpress.com/item/Manual-Coffee-Grinder-Conical-Burr-Mill-for-Precision-Brewing-Brushed-Stainless-Steel/32672522225.html?spm=2114.13010608.0.0.fLY3mp işyerinde kullanıyorum, tavsiye ederim. yalnız bu satıcıdan almayın başka satıcılar da var. yine de en iyi ihtimalle 20 gün beklemeniz gerekecek
    b) delonghi kg 79. alınılabilir en ucuz elektrikli öğütücü bu filtre kahve ve french press için iş görüyor.
    c) baratza encore. espresso haricinde neredeyse profesyonel öğütücüleri aratmayan bir öğütücü. 585 liraya satılıyor. türkiye dağıtıcısı petra:http://www.petracoffee.com/products/baratza-encore kahhve.net de aynı fiyata satıyor:https://kahhve.com/baratza-encore-kahve-degirmenleri?gclid=CjwKEAiA8JbEBRCz2szzhqrx7H8SJAC6FjXXU5ux2Dy_iAR0YY6S85IkQjQml7903p_tzI0Gd3gkohoCX2Hw_wcB

yurtdışı seçeneği varsa b ve c seçenekleri yerine amazon.de den de elektrikli bir öğütücü sipariş edebilirsiniz. yaklaşık 1 haftada ulaşıyor. dikkat etmeniz gereken şey, öğütücü bıçaklı olmamalı, çapaklı/değirmenli(ing: burr grinder, alm: Scheibenmühle) olmalı. bütçeniz varsa konik değirmenli(ing: conical burr, alm: kegelmahlwerk) olması daha da iyi.

• sn10ur1 kullanıcısına yanıt
    starbucks bodum french pressleri herhalde dünyanın en ucuz fiyatıyla satıyordu. ben de almayı planlıyordum ve geçen hafta bakmıştım fiyat aynıydı :(

uygun öğütme ayarını bilmiyorum kısmını anlamadım. gooseneck tarzı bir kettle olması iyi olur ama yoksa da birz dikkatle resimdeki tarzda türk tipi çaydanlıkları kullanabilirsiniz:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Caydanlik.jpg

filtresi v60 filtresiyle uyumlu derken, v60 filtresi bu aparata uyuyor mu diyorsanız evet. şekil olarak neredeyse birebir aynı. ancak ister bu aleti ister v60'ı kullanırken orijinal filtre kullanmaya mecbur değilsiniz. ben genelde kullanmıyorum. şu linki inceleyebilirsiniz:http://www.kahveler.net/kahve-hazirlama-ekipmanlari/650-origami-sanati.html

• Tarihi geçmiş kahve çekirdeklerini çekip kullansam bişey olur mu arkadaslar deneyen var mı 11/16 da gecmis

• olmaz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bursalıtimsah kullanıcısına yanıt
    kötü kahve içmiş olursunuz.
  • Teşekkürler tavsiyenize uyup gidip aldım. Fakat başta izmir gaziemir metroda bir türlü bulamadım ürünü, görevlilerden birine sordum sipariş üzerine getiriyoruz yok bizde şuan dedi tam çıkacakken başka birine daha sordum da allahtan varmış olan reyona götürdü beni. 5-6 tane kalmıştı orada depoda başka ürün yoksa eğer.

Uygun öğütme ayarı dediğim elimde aliexpressten alınma porlex çakması değirmen var. French press ayarında mı öğütücem yoksa biraz daha ince mi o ayarı bilmiyorum demek istemiştim. Filtre için de katlama konunuzu gördüm çok yararlı olmuş peki hangi kağıdı önerirsiniz türkiyeden alınabilecek. Migrostaki coffee time marka alınabilir gibi anladım konuşmalardan yanlış mıyım? Bir de bunun boyutu filtre kağıtlarda hangisine uygun oluyor acaba 2-4 gibi numaralara rastladın

Chambord 8 cup modeli 107 tl olmuştu. Arkadaşım yanımda fiyatına bakıp "oha 107 lira mı" demesinden aklımda kalmış :D

• Vay arkadaş, Amazon'dan çelik ısı korumalı olanlardan almak daha mantıklı

• quote:

Orijinalden alıntı: bursalıtimsah

Tarihi geçmiş kahve çekirdeklerini çekip kullansam bişey olur mu arkadaslar deneyen var mı 11/16 da gecmis

İlla içeceğim diyorsanız, öğütmeden önce bir tavaya koyup biraz kavurun. Tadında az da olsa biraz iyi yönde değişim olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enfarktus

quote:

Tarihi geçmiş kahve çekirdeklerini çekip kullansam bişey olur mu arkadaslar deneyen var mı 11/16 da gecmis

İlla içeceğim diyorsanız, öğütmeden önce bir tavaya koyup biraz kavurun. Tadında az da olsa biraz iyi yönde değişim olur.

Hocam tavsiye edilen son tüketim tarihi diyor yalnız zehirlenmiyim

• Arkadaşlar herkese selamlar biraz alakasız olabılır ama çözum bulamadıgım ıcın sızlere sormak ıstedım ;
    https://kahhve.com/bodum-black-french-press-3-cup-kahve-demleme-ekipmanlari linktekı urunu severek kullanıyodum fakat camı kırıldı malesef .. yedek cam veya bana verebılecegınız herhangı bır tavsıye var mıdır ? şimdiden teşekkur ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstfaty

V60 dripperi olmayanlara fırsat daha önce yazıldımı bilmiyorum ama görür görmez fotosunu çekip sizle paylaşmak istedim.
    metro gross markette mokka marka kahve seti 40 TL
    Paket içeriğinde 4 çeşit toplamda 800 gr öğütülmüş kahve,20 adet filre kağıdı ve porselen damlalık bulunuyor,model hario v60 ile birebir aynı.

Hocam paylaşım için teşekkürler bir adet aldım resmen bedava.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• sn10ur1 kullanıcısına yanıt
    quote:

hangi kağıdı önerirsiniz türkiyeden alınabilecek

benim türkiyede aldıklarımdan en memnun kaldığım coffee time/cafe time adıyla satılan.

quote:

Bir de bunun boyutu filtre kağıtlarda hangisine uygun oluyor acaba 2-4 gibi numaralara rastladın

4 numara tam uyuyor. ama 2 numara da alt kısmına uyup boyu kısa kalması lazım. akşam evde deneyeyim. eğer öyleyse v60 ile kullanırken eğer tek kişilik yani 20 grama kadar kahve kullanacaksanız 2 numara, daha fazla kullanacaksanız 4 numara kullanmalısınız. tabi bu ekonomik tavsiyedir. yoksa 4 numara ile tek kişilik de yapabilirsiniz. 2 numara ile daha büyük yaparsanız kahve filtresiz kısma yükselecek, fırsatını bulursa da kağıdın arkasına sızacaktır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: enfarktus

quote:

Hocam tavsiye edilen son tüketim tarihi diyor yalnız zehirlenmiyim

Kahveden zehirlenen hiç duymadım; kaldı ki yıllardır ülke olarak bayat kahve içiyoruz. :)

• ŞırıngadakiHava kullanıcısına yanıt
    bazı 1 milyoncularda çakması satılıyor. yalnız çakması da o kadar ucuz değil, 20-30 lira arası. bulabilirseniz onu alırsınız, bodumun iç teli ile kullanırsınız. maalesef tam da starbucks fiyatlara zamn yaptıktan sonra kırmışsınız.
  • ŞırıngadakiHava kullanıcısına yanıt
    Ankara'daysanız eğer Kızılay Sakarya'daki "1Milyon"cularda 15TL'ye bitki çayı kupası diye satılıyor french press. 3 boyutunu gördüm geçen hafta. Elindeki süzgeçle gidip, uygun boyuta göre alabilirsin. Başka şehirdeysen eğer illaki oralarda da vardır.
  • bursalıtimsah kullanıcısına yanıt
    tavsiye edilen diyor. aslında iyi saklandıysa, oksijen ve neme maruz kalmadıysa 6 aylık kahveden hemen hemen bir farkı yoktur. kahvenin lezzetle ilgili bayatlama süreci önemli kısmı ilk 1 ayında, kalanı da ilk 3-4 ayında gerçekleşir. ama sağlık açısından yıllarca bozulmadan durabilir. avrupa birliğinin israfı önleme amaçlı, kahve, pirinç, kuru makarna vb. ürünlerden son kullanma tarihinin kaldırılması şeklimnde bir kararı var:http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/10841634/Best-before-labels-on-rice-coffee-and-pasta-reach-their-sell-by-date.html

• 
Sayfa: önceki 539540541542543
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.