Şimdi Ara

'-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' (135. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.172
Cevap
710
Favori
808.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 133134135136137
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nespresso marka makinaların hem kapsülle olanı hem de çekirdek öğüteni var mı bildiğiniz? yoksa sadece kapsülle mi çalışıyor bunlar?i

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardaalisahin

Bugün eminönünden kurukahveci mehmet efendinin öğütülmüş 250 grlık espresso kahvesinden aldım,makineyi test etmek için.İlk denememde beklediğim kadar köpüklü kahve çıktı,ama benim yaptığım hata bardağı tam doldurmaktı,yaklaşık 150ml.Yarın da bir cappuccino yapmayı deneyeceğim.Bu sefer 50ml kadar espresso ile 150ml kadar sütü karıştırmayı düşünüyorum.Sizin bu oran için tavsiyeniz var mı arkadaşlar.

Makineniz nedir? Normalde tekli sepette 7gr. kahve ile 30ml. alınır, çiftli sepette de iki katı. 50 ml diye bişey yoktur.
    60 ml. espresso için 100-150ml süt yeterlidir.

• Attorney58 A kullanıcısına yanıt
    nespresso cihazları sadece kapsül ile çalışır. Doldurulabilir kapsülleri yabancı sitelerde satılmakta önceki sayfalarda geçmşti konusu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

quote:

Bugün eminönünden kurukahveci mehmet efendinin öğütülmüş 250 grlık espresso kahvesinden aldım,makineyi test etmek için.İlk denememde beklediğim kadar köpüklü kahve çıktı,ama benim yaptığım hata bardağı tam doldurmaktı,yaklaşık 150ml.Yarın da bir cappuccino yapmayı deneyeceğim.Bu sefer 50ml kadar espresso ile 150ml kadar sütü karıştırmayı düşünüyorum.Sizin bu oran için tavsiyeniz var mı arkadaşlar.

Makineniz nedir? Normalde tekli sepette 7gr. kahve ile 30ml. alınır, çiftli sepette de iki katı. 50 ml diye bişey yoktur.

Hocam makinem delonghi ec220.Kaç ml cikcagini biz ayarliyoruz,belli sure acik tutarak
    Tekli de yani 7gr koydugumda ben yaklasik 50ml felan akitiyorum(sanirsam),sure felan tutmadan.Fazla yapiyormusum herhalde.Bu ml hesabindan nasil cikicam hic bir fikrim yok.Turk kahvesi fincanina baktim simdi 75ml diyor.Bunu dusununce 50den fazla akitiyorum gibi.Bende cappuccino fincani olculerinde bir fincan var.Sanirsam onda bir parmak yeterli olucaktir.
    Sut konusunda da tam 130-150ml arasi kullaniyorum turk kahvesi fincani hesabiyla.Boyle deneye deneye bulucam artik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 30 ml tek basina espresso icmek icin cok az degil mi,shot gibi bir sey.Sutsuz icececkte double yaomak daha mantikli sanirsam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

30 ml tek basina espresso icmek icin cok az degil mi,shot gibi bir sey.Sutsuz icececkte double yaomak daha mantikli sanirsam.

Espresso shot olarak da anılır zaten. 30ml'deki mesele doğru espressoyu yapabilmek için aslında. 7gr, 21 saniye, 30ml. 21 saniyede 60ml alıyorsanız ya kalın öğütmüşsünüz ya da az tamp yapmışsınız. Tartınız varsa tamp ağırlığını da 15kg'a sabitleyip, doğru kalınlığı bulabilirsiniz. Çift için de 14gr, 30 saniye, 60ml iyidir.
  • quote:

quote:

50ml yoktur demek de pek doğru değil aslında. 7gr sabitini de pek ciddiye almaya gerek yok. Ben en son makine varken 18gr, 30 saniye, 50ml şeklinde içiyordum.

• French press onerirmisiniz 10 TL likler hasta etmesin sıcak su dokuyoruz sonuçta içine

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarsuslu1923

French press onerirmisiniz 10 TL likler hasta etmesin sıcak su dokuyoruz sonuçta içine

Kalite/fiyat performansı en iyi olan bu.

http://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/yemek-yeme/servis/cay-ve-kahve-aksesuarlari/60241389/upphetta-demlik.aspx
  • quote:

Orijinalden alıntı: danjamem

quote:

Orijinalden alıntı: tarsuslu1923

French press onerirmisiniz 10 TL likler hasta etmesin sıcak su dokuyoruz sonuçta içine

Kalite/fiyat performansı en iyi olan bu.

http://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/yemek-yeme/servis/cay-ve-kahve-aksesuarlari/60241389/upphetta-demlik.aspx

Bodum'dan iyi mi bunlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

quote:

quote:

50ml yoktur demek de pek doğru değil aslında. 7gr sabitini de pek ciddiye almaya gerek yok. Ben en son makine varken 18gr, 30 saniye, 50ml şeklinde içiyordum.

Hocam bu dediğiniz kişisel tecrübelerden sonra yapılabilecek şeyler. Kaldı ki uluslararası bir Espresso standartı var. Önce bunu bilip sonra makine, çekirdek, tamp vb. farklılıklarla kişiselleştirilebilir.
    Mesela benim makineye 18gr kahve koyunca shot süresi 40 saniyeyi geçiyor ve kahve ekşiyor.

• quote:

quote:

quote:

Hocam makinem delonghi ec220.Kaç ml cikcagini biz ayarliyoruz,belli sure acik tutarak
    Tekli de yani 7gr koydugumda ben yaklasik 50ml felan akitiyorum(sanirsam),sure felan tutmadan.Fazla yapiyormusum herhalde.Bu ml hesabindan nasil cikicam hic bir fikrim yok.Turk kahvesi fincanina baktim simdi 75ml diyor.Bunu dusununce 50den fazla akitiyorum gibi.Bende cappuccino fincani olculerinde bir fincan var.Sanirsam onda bir parmak yeterli olucaktir.
    Sut konusunda da tam 130-150ml arasi kullaniyorum turk kahvesi fincani hesabiyla.Boyle deneye deneye bulucam artik.

Ben hep cam fincanın kenarına asetat kalemle 60ml çizgisi koyarak aldım shotlarımı. Son bir aydır da doğrudan içtiğim fincana, saniyeye bakarak alıyorum shotumu. Tabi bu metod zamanla ve tecrübe ile oluyor.

• 250-300 tl civarı kapsulSuz buharlı bir makina onerir misiniz
    Nor mobilim

• Hario Technica 5-Cup Syphon TCA 5 Kahve Makinesini satıyorum. Fiyat 133,33TL+Kargo

http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/hario-technica-5-cup-syphon-tca-5-kahve-makinesi-147853128
  • Tüm '-_-' ~ Gerçek Kahve Keyfi ~ '-_-' yorumcularına selamlar.
    Ben de kahve meraklısı olarak aranıza yeni katıldım.Forumu baştan sona okudum.Aradığım soruyu bulamadım veya gözden kaçırdım.Kaliteli yeşil kahve çekirdeğini yada kavrulmamış kahve çekirdeğini nereden temin edebilirim.Mersin'de bir baharatçıdan Brezilya arabica kahvesi getirttim.Biraz kusurlu oluşundan dolayı arayışa girdim.Tachibo'dan aldığım guatemala orta kavrulmuş kahve tadını yakaladım hatta taze kavurduğumdan mı nedir geçtim bile diye bilirim.Ev buram buram mis gibi kahve kokuyor.Sırf kendim kavurma yapabilmek için özel kavurma makinası yaptım.Bu arada arzu eden olursa resimleri de paylaşabilirim.Kahve kavururken ev biraz duman altı oluyor ama bence değer İstanbul'da oturuyorum.Acaba Eminönü'nde kaliteli yeşil kahve bulunabilir mi? Ya da bu konu da tecrübesi olan bilen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.Zira yabancı sitelere göz attım.Fiyatlar makul ama nakliye sipping fena pahalı.Gönlümden Costa Rica ,Colombia ,Nikaragua kahvesi geçiyor ama
    Kahve makinam Delonghi BCO264B
    Kahve öğütücüm Delonghi KG 79
    İkisinden de memnunum.

• quote:

Orijinalden alıntı: danjamem

Hario Technica 5-Cup Syphon TCA 5 Kahve Makinesini satıyorum. Fiyat 133,33TL+Kargo

http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/hario-technica-5-cup-syphon-tca-5-kahve-makinesi-147853128

Satıldı.
  • kahve makinamı satıyorum.

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=102044088&p=1#102044088

• Selam dostlar

sıkı bir dh forum takipçisi olarak neden bu forumda kahve ile ilgili birşeyler aramadığıma pişman oldum. çok kıymetli bilgiler paylaşılmış. bende tecrübe ettiğim bir kaç noktayı paylaşayım. belki yardımcı olur. Kahvenin hayatımdaki hikayesini anlatırken kullandığım malzemeleride detayında belirteceğim

benim kişisel görüşüm kahveye 2 açıdan bakmak yönünde.

Keyif ve İhtiyaç olarak değerlendirmek sanırım yanlış olmaz.

Kahve aslında tutkunlarının hayatında vazgeçilmez bir detay. temelinde keskin kurallar barındıran , ancak gerek yaşam ritminiz gerekse zaman kısıtından sebep bazı kuralları görmezden gelebileceğiniz bir damak kültürü. Elbetteki herşeyin kuralları dahilinde doğrusu vardır ama olay tamamen damak zevkiniz. Ve kahveden beklentiniz. Bence kavrulmamıs kahveye belli bir miktar sıcak su koyup demleyip bunu içerek keyif alıyorsanız en doğru demleme şekli odur. Ama tabi bu cümleme sığınıpda yıllarca deneyimlenmiş genel bir kültürüde yok saymayın tabi. Bol bol deneyin.

bunu biraz açıklamak gerekirse. Mesela sabah 06:20 de işe gitmek için yola çıkmam gerekli. bunun için 05:50 de kalkıyorum . her sabah Bahçelievlerden Maltepe 'ye uzun bir yolum var. Temelinde çile barındıran bu yolculuğu katlanabilir kılmak için kendime hatırı sayılır bir termos aldım. Bunu tercih etme nedenim herhangi bir teknik sebep değil. Arabanın kapı tarafında bulunan rafına uygun olması :)

Kullandığım Starbucks Termos Mug

Sabahları elbetteki kahvenin detay işi ile uğraşılmıyor. Bunun için fiyat , performans ve ihtiyaç (beklenti) doğrultusunda yaptığım araştırmada tchibo cafissimo almaya karar verdim. Sabah çıkmadan 1 espresso shot yapıp çıkıyorum. 1 kapsulde envai çeşitten herhangi birini hazırlayıp termosa koyuyorum. Köprü trafiğine gelir gelmez termos yol arkadaşım oluyor.

Kullandığım Tchibo Caffisimo Classic

burada bir es verip Tchibo cafissimo classic hakkında deneyimimi paylaşmak gerekirse.

Öncelikle tercih nedenim bol çeşit ve ihtiyacımı karşılaması yönünde oldu.

Artıları ;

- Hızlı çözüm ihtiyaçlarınız doğrultusunda tatminkar. Sadece kahve bazlı içecekleri hazırlama süresi ısınma dahil max 2 dk
    - espressonuzu yudumladığınız sürede yolda size eşlik edecek olan kahvenizide hazırlayabiliyorsunuz
    - kahve bayatlama riski yok
    -Çeşit aroma
    - zaman ayırdığınızda süt köpürtücü ile bir kaç denemden sonra görsel farklılıklar yaratabiliyorsunuz. Ama kalabalık misafirlere dikkat . 2-3 kişi için kabul edilebilir bir iş gücü hatırısayılır. ama 5-6 kişi eziyet olabilir.
    - Süt köpürtücü sütü gayet iyi ısıtıyor. bebek ve çocuk sahipleri için farklı bir şey önerebilirim. hızlı bir şekilde süt ısıtabilirsiniz. (Ocakta ısıtmaya göre ) ayrıca küçük çocuklara şirinlik vs yapmak isterseniz eğer bu makinada köpürtüceğiniz süt ile nesquik karışımı ve üstüne hazırladığınız köpüğü serpiştirdiğinizde veletlerin gönlünü alabilirsiniz. Ama çok sık gelmek isteyeceklerdir karar sizin :) burada küçük bir dip not. Süte değen parçalar çabuk bakteri toplar. o yuzden her kullanımdan sonra köpürtücünün temiz kalmasına dikkat ediniz.
    - Espresso ve caffe Cream görselleri iyi
    - her pişirmede evi saran bir koku yayılıyor. Bu kokuya aldanarak koku aroması iyi derim
    - Lezzet konusu damak zevkine göre değişken bir konu. yarı keyifli diyebilirim

Eksileri

- Kahve bazlı içeceklerde keyif olarak nitelendirirsek eğer sıcaklık tatminkar olmayabiliyor. Bu çok soğuk anlamında değil. Orta hızlı bir içim temposunda daha bardağın yarısına gelmeden soğuduğunu hissediyorsunuz
    - Seri üretim olayında dağılıyorsunuz. Artılar kısmında değindim
    - Maliyet ( bu konuya ben şu açıdan bakıyorum. Bazı kullanıcılar için eksilerde yer aldığı için yazdım. Starbucks ya da farklı bir kahve mağazası zincirinde en basit kahveye 4 tl veriyorsunuz. Bir kapsul elektrik su hadi 1 tl olsun. O yuzden çok ta eksi olarak bakılmamalı derim)

Uzun bir süre hem sabah hem akşam kahve keyfimi bu makine ile karşıladım. Ancak akşam evinize geldiğinizde kahve keyfi uzasın istiyorsunuz. O yuzden bir tane de kahve makinesi aldım

Delonghi ICM 15250

Artı ve eksileri olayına girmeyeceğim Zira fiyat ve performans açısından keyif ve ihtiyaç kısmını karşılıyor. Makine kağıt filtr kullanıyor. Aroma, koku, sıcak tutma ve lezzet iyi.

Ayrıca zaman bulabildiğimde de ocak üstü espresso pot kullanıyorum. Köpürtme özelliği yok

Klasik Espresso pot

Çekirdek ile kendim öğütme yapmak istediğimde de emektar bir simbom var onu kullanıyorum. Ama derecelendirme yok.
    Sinbo Kahve öğütücü

Şuan için ise espresso , fitre kahve makinesi ve türk kahvesi çekimi yapabilecek makul fiyatlı bir öğütücü bakınıyorum. Galiba delonghinin şu meşhıur öğütücüsü var ama türk kahvesi çekmiyor. Bu anlamda bir öneriniz varsa iletirseniz sevinirim. farklı bir makina kullanmadığım için kahve çekimi deneyimi konusuna girmiyorum.

Türk Kahvesi içinde arçelik mini telve kullanıyorum. Tek portlu. Elbetteki cezve gibi olmuyor ama harika bir mastürbasyon. Misafirede kendine de güzel sunumlu bir türk kahvesi hazırlayabiliyorsun.

Belli bir dönem french press de kullandım ancak üşengeç adam işi değil :)

İş yerinde mesaiye kaldığımda evden yanıma az miktarda biraz kahve alıp aeropress ile de khave hazırlıyorum. Şuan için deneyimimi paylaşacak kadar bir tecrübe edinmedim. yani hoşuma giden bir aroma yakalayamadığım için bunu daha sonra paylaşacağım.

Afiyetli bol keyifli içimler sizin olsun ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icarusstb -- 27 Ocak 2015; 15:55:20 >

• silvia uç geldi sonunda. montajı kolay oldu, evde süt kalmadığı için köpürtme yapamadım ama üfleyişi bile farklı :) güzel günler göreceğiz çocuklar :d

• baristasepetinde french press için kahve siparişi vereceğim. İçimi kolay tavsiye edebileceğiniz bi kahve var mı?
  • 
Sayfa: önceki 133134135136137
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.