Şimdi Ara

Geniz Akıntısı ve Tükürük Artışı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
4
Favori
31.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kolay anlaşılması için yaklaşık 4 aydır devam eden sorunlarımı aşağıda alt alta sıraladım;

- Sık yutkunma: Boğazda rahatsızlık veren bir durumun varlığı veya kıvamlı/yapışkan sıvının yutulamamasından dolayı olduğunu düşünüyorum.

- Boğazda sürekli kıvamlı/yapışkan tükürük/akıntı birikmesi: Genizden geldiğini hissedebiliyorum denebilir.

- Sık sık boğaz temizleme isteği

- Tükürük salgısında artış ve ağızda birikmesi

Bu durumlar için 3 farklı KBB doktoruna gittim.

Bir tanesi kronik farenjit diyerek 1 haftalık gargara+antioksidan tedavisi verdi, geçmedi.Bir diğeri sinus filminin (tomografi) temiz olduğunu söyleyerek reflü tedavisi verdi, belirtileri bu dönemlerde çok da fazla taşımadığım halde 2 ay proton pompası inhibitörü kullandım ve yine geçmedi.Tekrar kendisine gittiğimde alerjik rinit için nasal sprey ve antihistaminik ilaç verdi, 2 haftadır kullanıyorum.En son gittiğim ise, kullanmakta olduğum antihistaminik ve nasal spreye devam etmemi söyledi.İlaveten de 7 günlük antibiyotik ve okyanus suyu verdi, bunlara yeni başladım.

Açılan konulardan forumda benzer durumlardan muzdarip bir çok arkadaş olduğunu gördüm.Yukarıda sıraladığım belirtileri birebir yaşayan ve geçmesini sağlayan birileri olabileceği düşüncesiyle bu konuyu açtım.Forumdaki benzer konular;
    https://forum.donanimhaber.com/alerji-ve-geniz-akintisi--35506941
    https://forum.donanimhaber.com/geniz-akintisi-caresi-var-mi--41227953

Yeni konu açmamın sebebi belirttiğim üzere "birebir" aynı belirtileri yaşayıp bunu aşan arkadaşlardan fikir almaktır.

Burun tıkanıklığı çok nadiren oluyor, rahatsız etmiyor.Öksürük yok.Bazı sabahlar 7-8 kere arka arkaya hapşırdığım oluyor (alerjik rinit ve toza/akara karşı alerji kaynaklıdır sanırım).

Ayrıca paylaştığım ilk linkteki konu altında bulunan bir yorum dikkatimi çekti.Durumun bağırsakla ve beslenme şekliyle bağlantılı olması durumu kesinlikle çok mantıklı.Arkadaş üşenmeden baya bir şeyler yazmış sağolsun.Bunu söylüyorum çünkü gece uykudan kalktığımda bağırsak gazı, şişkinlik gibi ciddi anlamda zorlayan problemler de yaşamaktayım.Bu bağırsak sorunlarını 1 sene önce de aynı şekilde yaşamıştım ve en sonunda Flagyl denen oldukça güçlü bir antibiyotik kullanarak geçmesi sağlanmıştı.Anladığım kadarıyla bağırsak florasında bozulma ve inflamasyon durumları vardı, şimdi yine ortaya çıktı.

Araştırmalarıma göre;

- Mevzunun psikolojik olarak hissedilmemesi/anlaşılamaması halinde bile psikiyatrik ilaçlarla iyileşme yüksek oranda mümkün görünüyor.İlginç şekilde geniz akıntısı ve sebep olduğu belirtileri büyük oranda azalttığı belirtiliyor.

- Çörek otu yağı, gece yatmadan buruna 1 damla damlatıldığında ciddi bir fayda sağladığı söyleniyor.

- Bunlar dışında; ışın tedavisi (rinolight) ve alerji aşısı tedavisinden bahsediliyor.

Durum uzun süre devam ettiği için yaşamı olumsuz etkiliyor bilen bilir.Konuyla ilgili katkılarınızı bekliyorum.Allah herkese şifa versin.

EDİT: Yarın Candida mantarı için yapılan tükürük testini de deneyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheChosenOne_ -- 18 Ocak 2018; 23:51:45 >

• Up
  • Yıllardır devam eden bir akıntı mevcut bende. Burnumu iki kere kırdım cok eskiden ve burnumun yapısinin bozulmasi bu akintiyi oluşturdu diye tahmin ediyorum.

Burun kökünde yani burnumun alına birlestigi yerde derin agrilar oluyor sinuzit kaynakli oldugunu biliyorum ve oraya baski uygulamak beni acayip rahatlatiyor ve oraya baski uyguladigimda da akintim daha da artıyor.

Ekstra olarak burun yollarimdan her daim bir tanesi tıkalı. Bi biri tıkanıyor bir biri.. ama surekli olarak tikali.. ikisinin açıldığını gormedim gibu bir sey...

Alerji testi yaptirdim, sinüs filmleri cekindim yillarca ama gecmedi, geçmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Durum ya alerjik ya psikolojik. 5 gündür karbonhidratlı yemek içeriğini bayağı sınırladım, hatta hiç yemiyorum nerdeyse. Benim merak ettiğim yukarda ilk mesajda yazdığım gibi birebir (yutkunma-geniz akıntısı ve tükürük artışı) problemleri olup da üstesinden gelen veya ciddi oranda rahatlayan birileri var mı...

Benim şikayetlerim genel olarak boğazla ilgili. Aslında öyle anksiyete veya stres yok, ancak bu durumlar başlamadan önce sıkıntılı zamanlar geçirdim psikolojik anlamda. Sonrasında da durumlar ortaya çıktı.

Konuşmak bile zor gelir oldu. Konuşurken de bişeyler içerken de sanki normalden çok fazla tükürük salgısı oluyor, aynı şekilde geniz akıntısı da. Bu sebeplerden dolayı çok rahat konuşamıyorum son zamanlarda. Allah kimseye vermesin valla bu konularda birbirmize yardımcı olalım istiyorum

Deloday denen antihistaminik hap geniz akıntısına biraz iyi geldi sanırım ama onun da kullanımını bitirdim. Bitkisel olarak faydası görülmüş - özellikle de sıcak içecek olarak hazırlanan - bişeyler varsa birileri önerirse memnun olurum.

• Bir de boğazımın en arkasında sert bir çıkıntı var birkaç mm. falandır sanırım. Bunu da sordum etkiler mi diye doktora ama omurga kemiğiymiş, normaldir dendi. Bir çok arkadaş bu sorundan muzdarip birda ama bana çok garip gelmeye başladı bu sorun artık.

• Bende de var sürekli yutkunma çok heyecanladığımda ya da hızlı konuştuğumda olurdu onun dışında olmaz sonra 2 yıldır acayip şekilde devam etti Ekimde KBB'ye gitti sprey yazdı bitirdim biraz kesti sanki şu aralar pek yok.

• CR7_35 kullanıcısına yanıt
    Boğaz için mi verdi spreyi dostum?İsmini yazabilir misin.Bir de sende yalnızca yutkunma mı var yoksa tükürük artışıyla beraber mi bendeki gibi?
  • Sürekli yutkunma var dedim spray yazdı geçiştirdi klasik devlet hastanesi sistemi neyse

Andorex markası zaten her şikayeti olanı ilk aynı şeyi yazarlar ne var sürekli yutkunma yaz geçtir.

Kullandım iyi geldi diyemem halen var yalnız azalttı galiba benim sıkıntım boğazımda kuruluk aşırı yutkunma isteği ve konuşurken ağzımda salya birikiyor bu tuhaf işte ağzımı kuru bırakmakzam sürekli su veya çay içersem daha rahatım psikolojik mi dicem dediğim gibi heyecanlanında olurdu sonra geçerdi.

Bunum için bi test var mı acaba iyi bir şey değil.

• Anladım bende de baya bi zamandır devam ettiği için sıkıntı oluşturuyor.

Ingilizce forum sitelerinde de araştırdım çoğunlukla psikolojik olduğu söyleniyor strese bağlı. Stresli zamanlarda veya stres yaşadıktan sonra ortaya çıkabiliyormuş sanırım. Ama onun dışında boğaz reflüsüne bağlı olabilirmiş.

Ben 2 ay mide koruyucu kullandım tükürük azaldı sanki o ara ama yutkunma geçmedi. Anlayamıyorum artık ama kafaya takınca aklım hep orda olduğu için belki de geçmiyor. Bende de ilginçtir yutkunma daha önce 2 kere oldu, kısa sürüp geçti. Bu sefer uzun sürdü sorun da orda zaten.

• Ben bunu 4 senedir yaşıyorum. Bir kış günnü grip oldum ve ondan beridir yaz kış geçmeyen akıntım var. Kbb doktoru alerji spreyi verdi hiç bi sonuç alamadımm. Tek bildiğim süt içince bu salgının daha da artması.

Bende gelen akıntı beyaz ama koyu kıvamlı. Sinüzit olabilir diyolar ama başka agrı vs belirtiler yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Babywolf -- 17 Şubat 2018; 12:58:13 >
  • Babywolf kullanıcısına yanıt
    Akıntı yapış yapış bir kivamda mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Babywolf

Ben bunu 4 senedir yaşıyorum. Bir kış günnü grip oldum ve ondan beridir yaz kış geçmeyen akıntım var. Kbb doktoru alerji spreyi verdi hiç bi sonuç alamadımm. Tek bildiğim süt içince bu salgının daha da artması.

Bende gelen akıntı beyaz ama koyu kıvamlı. Sinüzit olabilir diyolar ama başka agrı vs belirtiler yok

Gastroentereloji bölümüne muayene oldunuz mu?4 sene uzun bir zaman. Sizi psikolojik olarak çok fazla etkilemiyor sanırım.

Tıbbın bazı konularda çaresiz kalması gerçekten ilginç.İnce hastalığa bile çare var buna yok, şaka gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: amasseia

Akıntı yapış yapış bir kivamda mi?

Yoğun beyaz oluyor yapışkan.internetten araştırmıştim toz alerjisi diyen var sigaradan hava kirliliginden diyen var çözemedim

• TheChosenOne_ kullanıcısına yanıt
    Etkiliyor.sınıfta bazen 1-2saat blok derzslerde rahatsız oluyorum ama ne yapayım doktorda caresi yok varsada alanında en iyi doktorlara görünmem lazım onlarda ankara istanbulda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Babywolf -- 23 Şubat 2018; 0:44:13 >
  • Babywolf kullanıcısına yanıt
    Yoğun kıvamlı, beyaz renkli, yapiskan... Ev tozu yani alerjik bir akıntı.

Çaresi yok gitmedigim yer kalmadi ama gecmiyor illet.

• Tükürük çoğalması sürekli yutkunma geniz akıntısi bendede var 2 aydır ne yapmamız gerekli yardimci olun

• tıp abartıldığı kadar ilerlemedi sadece tıbbın reklamları çoğaldı hepsi bu

kronik vakalarda çoğunlukla tıp çaresiz denilebilir

verdikleri ilaçların extra yan etkileride hesaplanırsa kronik olaylarda fazlaca yapacakları birşeyde yok

aslında alternatif tıp denen klasik tedaviler daha başarılı

bunları zaten herkes biliyordur bol su için hava alın peteklere su koyun tozlu ortanlardan uzak olun vs vs

akutta tıp başarılı sayılabilir ama kronikte psikolojık diyip geçerler gibi bir hava seziyıorum
  • benim de boğaz sorunum var,boğazlarım ağrıyor mesela buzdolabından bir şey çıkarıp yesem boğazlarım ağrımaya başlıyor,yazın-ilkbaharda bile boğazlarım şişip ağrıyor hatta yılın her dönemi oluyor diyebilirim.Boğazda ağrı oluyor ama işte atmak da zor oluyor mukolitik ilaçlar bile bazen işe yaramıyor
  • Birebir bu belirtileri 2 yıldır yaşıyorum hangi doktora gittiysem farklı konuştu ama doktorların anlattıklarından anladığım bu hastalığının maalesef tedavisi yok gibi bunla yaşamayı öğrenmek gerekiyor yada sürekli ilaç kullanmak lazım onlarında yan etkileri çok fazla, bu hastalık resmen ruh sağlımı bozdu. Allah düşmanımın başına vermesin o derece:(
  • Hocam merhaba aşırı tükürük salgılanması ve bundan dolayı yutkunma ile ilgili bir gelişmeniz oldumu ben de aynı duruma muzdaripim. 2 seçenek var psikolojik ve reflü kaynaklı ama çözümünü bilmiyorum. Durumu çözen oldu mu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.