Şimdi Ara

FS 2004-FSX TEMEL EĞİTİM İLE İLGİLİ SORULAR CEVAPLAR (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.242
Cevap
19
Favori
154.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben esenboğa sabiha göçken yaparken gps seçiyorum.Nav 1 ve nav2 ye vor değerleri ni giriyorum piste 30 mil kala gps i disable yapıp nava alıyorum.Uçak kafasına göre bir yere dönüyor..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Murat ÖZDAĞ

Ben esenboğa sabiha göçken yaparken gps seçiyorum.Nav 1 ve nav2 ye vor değerleri ni giriyorum piste 30 mil kala gps i disable yapıp nava alıyorum.Uçak kafasına göre bir yere dönüyor..

Sinyal sesini duyuyor musunuz.?
  • @Murat ÖZDAĞ

Büyük ihtimalle Nav1'e yanlış ILS frekansı giriyorsunuz. Sabiha Gökçen 6 nolu pist için ILS frekansı 109.9'dur. Doğru girdiğinize emin olun..
  • quote:

Orjinalden alıntı: TheBaroN!

quote:

Ben esenboğa sabiha göçken yaparken gps seçiyorum.Nav 1 ve nav2 ye vor değerleri ni giriyorum piste 30 mil kala gps i disable yapıp nava alıyorum.Uçak kafasına göre bir yere dönüyor..

Evet duyuyorum.Yazdıktan sonra ordaki klikle sol tarafa getiriyorum id ışığı yanıyor ve ötmeye başlıyor..
    quote:

Orjinalden alıntı: Ordinarious

@Murat ÖZDAĞ

Büyük ihtimalle Nav1'e yanlış ILS frekansı giriyorsunuz. Sabiha Gökçen 6 nolu pist için ILS frekansı 109.9'dur. Doğru girdiğinize emin olun..

OK tekrar deneyeceğim...Nav1 e yazayım değilmi..Birde ne zaman nav a basıp piste yönelmesini sağlayacağım(alt olarak)

-----------------

Birde airport tv de pilot yaklaşırken değişik bir harita gibi birşey kullanıyor..Pist başını falan gösteren onu nasıl açıyoruz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat ÖZDAĞ -- 1 Nisan 2009; 23:30:15 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: TheBaroN!

quote:

Evet duyuyorum.Yazdıktan sonra ordaki klikle sol tarafa getiriyorum id ışığı yanıyor ve ötmeye başlıyor..
    quote:

Orjinalden alıntı: Ordinarious

@Murat ÖZDAĞ

OK tekrar deneyeceğim...Nav1 e yazayım değilmi..Birde ne zaman nav a basıp piste yönelmesini sağlayacağım(alt olarak)

-----------------

Birde airport tv de pilot yaklaşırken değişik bir harita gibi birşey kullanıyor..Pist başını falan gösteren onu nasıl açıyoruz..

Course doğru ayarladığınıza eminmisiniz?

Airport TV yi hiç izlemedim fakat sanırım chartdan bashediyorsunuz.

• Vor ils ile yaklaşıyorum..Çözdüm yani..İşte course ve hdg gibi değerleri neye göre gireceğimi bilmiyorum..Uçuş başı falan zaten onlarıı çözsem bitirdim sayılır..
    Dediğin yere nasıl girebilirim..Fon rengi mor şekilde..Çizgiler sarı gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat ÖZDAĞ -- 2 Nisan 2009; 1:06:40 >
  • quote:

İşte course ve hdg gibi değerleri neye göre gireceğimi bilmiyorum..Uçuş başı falan zaten onlarıı çözsem bitirdim sayılır..

Course'lar pistlere göre sabittir. Uçuş sırasında haritaya girip pist uçlarındaki ILS noktalarına tıkladığın zaman sana Course ve ILS frekansını verir. Mesela yine S.Gökçen 6 numaralı pistin course'u 61'dir. Hatta resimle göstereyim:

FS 2004-FSX TEMEL EĞİTİM İLE İLGİLİ SORULAR CEVAPLAR

Fakat ILS yaklaşma için Course değerini girme zorunluluğun yok diye biliyorum. En azından ben girmeden denediğimde başarılı bir şekilde indirdim. Önemli olan frekans.

Ne zaman Nav'a basacağınızı ise şöyle açıklayayım. Piste 30 mil kala heading'i pistin course değeri olan 61'den 30 eksik olacak şekilde, yani 31 olarak ayarlayın. Burada amaç pisti 30 derece açıyla kesmek. Biraz yukarıda bir ss koymuştum Bursa'dan Atatürk'e uçuşla ilgili. Orada mesela pisti karşılamadan hemen önce heading'imi 325 olarak değiştirmişim. (Atatürk'ün 36R pistinin Course değeri 355; 355-30=325) Nav tuşuna bundan sonra basmanız gerekiyor. Uçak dönerken aynı anda APP tuşuna da basabilirsiniz.

Youtube'da tutorialturk'un bir videosu var bununla ilgili yanılmıyorsam başlığı Default B737 ILS Approach gibi bir şeydi. İzlemenizi şiddetle öneririm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ordinarious -- 2 Nisan 2009; 1:13:40 >

• Bu videoyu bir izleyin isterseniz. Burda gayet güzel anlatılmış.

http://www.youtube.com/watch?v=W-tVUI8kWdQ

• Tşekkürler gerçekten güzel hazırlamış.Ataturk havalimanından kaldırdıktan sonra gps ile rotayı takipmi edeyim yoksa nav götürürmü piste??

Birde ILS frekansını nav 1 emi yoksa 2 yemi gireyim..Çünkü birinde vor değeri yazılı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat ÖZDAĞ -- 2 Nisan 2009; 16:18:30 >
  • quote:

Tşekkürler gerçekten güzel hazırlamış.Ataturk havalimanından kaldırdıktan sonra gps ile rotayı takipmi edeyim yoksa nav götürürmü piste??

Birde ILS frekansını nav 1 emi yoksa 2 yemi gireyim..Çünkü birinde vor değeri yazılı..

GPS ile rotanda gitmelisin. NAV'a ancak ILS frekansını aldıktan sonra geçersin. Ben NAV moduna frekansı aldıktan çok sonra geçiyorum.

ILS frekansını nav1'e yaz ama neden VOR girdiğini anlamadım?
  • Walla bilmiyorum biryerde okumuştum..Ozaman nav2ye birşey yazmama gerek varmı??vor neden yazılır ayrıca??*
    quote:

Orjinalden alıntı: Cocker

quote:

Tşekkürler gerçekten güzel hazırlamış.Ataturk havalimanından kaldırdıktan sonra gps ile rotayı takipmi edeyim yoksa nav götürürmü piste??

GPS ile rotanda gitmelisin. NAV'a ancak ILS frekansını aldıktan sonra geçersin. Ben NAV moduna frekansı aldıktan çok sonra geçiyorum.

• quote:

Walla bilmiyorum biryerde okumuştum..Ozaman nav2ye birşey yazmama gerek varmı??vor neden yazılır ayrıca??*
    quote:

Orjinalden alıntı: Cocker

quote:

Uçuş esnasında zaten Course değeri ve pist için frekans girmiyor musun? Yani bunlarla zaten VOR vericisinin frekansı girmiş ve uçak havadayken de bunları almış oluyor. Daha neyi nereye gireceksin merak ettim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cocker -- 2 Nisan 2009; 16:57:45 >

• Şimdi ıls çözdüm sayılır.GPS ile rotamda gidiyorum 30mil kala nav 1 e ineceğim pistin ıls frekansını yazıyorum..İndiriyorum az kaldı.Normalde inerken feet olarak kendisi ayarlaması gerekmiyormu??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat ÖZDAĞ -- 2 Nisan 2009; 17:34:25 >
  • quote:

Şimdi ıls çözdüm sayılır.GPS ile rotamda gidiyorum 30mil kala nav 1 e ineceğim pistin ıls frekansını yazıyorum..İndiriyorum az kaldı.Normalde inerken feet olarak kendisi ayarlaması gerekmiyormu??

Hocam sürekli ATC yi dinle. O seni döndürüp dolaştırıp ILS i yakalatacaktır.
  • ILS Yakaladım..Pistide kestim fakat irtifam çok yüksek yani rahat bir iniş yapamıyorum.Normalde onu kendisi ayarlaması lazım değilmi??
  • quote:

Şimdi ıls çözdüm sayılır.GPS ile rotamda gidiyorum 30mil kala nav 1 e ineceğim pistin ıls frekansını yazıyorum..İndiriyorum az kaldı.Normalde inerken feet olarak kendisi ayarlaması gerekmiyormu??

ILS iniş için belli irtifa aralığında olunması gerekiyor. Bunlar chart'larda yazar. Mesela İstanbul için (deniz seviyesindeki havalimanı) 3000 feet'teyken ILS rahat indiriyor. Fakat Esenboğa havalimanının deniz seviyesinden yüksekliği 3125 feet. Yani yaklaşık 6000 feet'te yaklaşman gerek piste. Ben mesela dün ilk defa uçtum Esenboğa'ya, ezbere iş yaptığım için unutmuşum irtifayı falan, pistten 1000 feet yüksekteyken APP tuşuna basmış bulundum. Bekliyorum bekliyorum bir türlü sönmedi Bu sefer de çok yüksekte kaldım. Jeton düştükten sonra Altitude kendim düşürdüm, piste 2 mil kala APP söndü. Saçma sapan bir iniş oldu.. Normalde 10 mil kala falan söner. Bu işi online yapmış olsam baya azar işitirdim O yüzden ben de henüz online meselesine bulaşmadım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ordinarious -- 2 Nisan 2009; 18:43:40 >

• Arkadaşlar aksilik yine üzerimde tekrar uçuş denedim bu sefer nav hiçbirşey yapmıyor sadece dönüyor etrafında..Ufff uyuz oldum yaaa
  • quote:

Arkadaşlar aksilik yine üzerimde tekrar uçuş denedim bu sefer nav hiçbirşey yapmıyor sadece dönüyor etrafında..Ufff uyuz oldum yaaa

En iyisi size checklist gibi birşey yapayım, buna göre bir uçuş yapın bakalım nasıl olacak.

Uçuşa başlamadan önce Flight Planner'a girip kalkış noktası olarak S.Gökçen, 24 numaralı pisti (güneye bakan pist) seçin. Varış olarak da Esenboğa.

Kalkmadan önce Nav1'e Esenboğa 3L pisti için ILS frekansı olan 108.9'u girip Nav1'i aktif edin.

Course'a yine aynı pistin değeri olan 33'ü girin. Heading'i 110 yapın. Hız ve Altitude değerini de kafanıza göre doldurun. 180 ve 6000 olabilir. Nav-Gps switch'i Nav'da dursun. Gps'e getirmeyin. Rotayı manuel olarak söyleyeceğim.

Yani kalkıştan önceki değerler:

- Course: 33
    - Heading: 110
    - Hız: 180
    - Alt: 6000
    - Nav1: 108.9 ve aktif
    - Nav-Gps switch düğmesi: Nav'da
    - Auto throttle: Açık

olacak. Kalktıktan sonra HDG, ALT ve IAS tuşlarına basıp Autopilot'u aktif edin. Uçak yükselmeye ve aynı zamanda sola doğru dönmeye başlayacak. Hızı da artırın. (Yanlış anlamayın bu tip basit şeyleri biliyorsunuzdur zaten ama okuyan diğer yeni başlayan arkadaşların faydalanması için detaylı yazıyorum. Ben de yeni öğrenirken harıl harıl böyle detaylı anlatımlar arıyordum )

Piste 30 mil kala Heading'i 63 olarak değiştirin. Daha önce yazdığım gibi pisti 30 dereceyle kesmek için yapıyoruz bunu. Pistin Course'u 33; 33+30=63
    Uçak hafif sola dönecek. Piste 25 mil kala sinyal seslerini duymaya başlayacaksınız. Bu anda NAV tuşuna basın. Bir süre boyunca bir hareket olmayacak uçakta. Pisti kesmeyi bekleyecek. Pisti kesince HDG ışığı sönüp uçak sola, 33 dereceye dönecek. Dönerken hızı 180'e düşürüp flapları 25 dereceye getirin. APP tuşuna da basın.

Herşey iyi giderse piste 10 mil kala ALT ışığı sönecek ve uçak alçalmaya başlayacak. Bundan sonrasını halledersiniz.

Şimdi simulation rate'i artırıp bir uçuş yaptım. İndikten sonra haritayı açıp ss aldım. Resimle de göstereyim:

FS 2004-FSX TEMEL EĞİTİM İLE İLGİLİ SORULAR CEVAPLAR

Tabi burda tabiri caizse fazla "açıktan almışım" Başlarken Heading 110 yerine 100 veya 105 yapılarak uçuş süresi kısaltılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ordinarious -- 2 Nisan 2009; 19:52:29 >

• Walla seninde zamanını aldım çok sağol güzel olmuş.Şimdi ilk başta girdim vor + ıls ozaman pisti kesmişti.Arkasından 3 4 defa denedim.OLmadı şimdi senin talimatlarına uygun uçuracağım..
    Bir türlü tam denk getiremedim yaw..

Edit:Dostum 30mil kala 63 hrg yaptıüımızda uçak sola sapıyor..Course olmasın o?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat ÖZDAĞ -- 3 Nisan 2009; 1:22:58 >
  • quote:

Edit:Dostum 30mil kala 63 hrg yaptıüımızda uçak sola sapıyor..Course olmasın o?

Zaten sola sapacak, normal. Yukarıdaki resme bakarsanız tam ok çıkardığım yerde headingi 63 yapmışım ve uçak sola dönmüş.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.