Şimdi Ara

Fritz!Box Kullanıcılar Kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.327
Cevap
15
Favori
34.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kullanıcı sayısı çok kısıtlı olsa da bir konu başlığı olsun.

Fritzboxların özelliklerine kısaca gözatmak gerekirse:

Almanya Berlin merkezli AVM firması tarafından üretilmektedir.

AVM ürünleri ev ve küçük ofis odaklıdır.

Fritzboxların popüler modelleri internet bağlantısının telefon hattı üzerinden sağlanması nedeniyle; bu kablolardan alınan hizmetlerin tek bir cihazda toplanması mottosuyla üretilmektedir. Modem, router, voip gateway, fax, telesekreter, ev otomasyonu vb. birçok özellik tek cihazda toplanmaktadır. Bu özellikler evde kablo kalabalığını minimize etmeye yardımcı olur.

7xxx serisi dahili Dect baz istasyonu ve voip gateway içeren DSL modemlerin yanında; kablo internet için 6xxx serisi DOCSIS modemler, eve kadar fiber giren bağlantılar için ONT si içinde 5xxx serisi fiber modemler, 4xxx serisi routerler, Mesh menzil genişleticiler, Dect ev telefonları, Akıllı ev otomasyonu ürünleri de ( priz, radyatör kontrol vanası, ampul, buton vb) mevcut.

3xxx serisi Dect ve telefon sistemi içermeyen modelleri artık üretilmiyor.

DSL modemleri stabilite konusunda çok başarılı. Modeline göre 10 yıl bile güncelleme alabiliyor.

Sabit telefon kullanıyorsanız 7x90 modelleri PSTN destekli. Yani splitterde ikiye ayırdığınız kablonun ikisini de modeme girip sabit telefonunuzu modemdeki Tel portları ya da dect üzerinden bağlayabiliyorsunuz. Bunun bir çok avantajı var. Örneğin rehberi modeme yükleme, telesekreter, alarm vb. Ayrıca bağlı telefonda kısa kodlarla birçok modem fonksiyonu yönetilebiliyor, mesela wifi açma-kapama gibi. 6 adet Dect desteği sayesinde dahili numara sistemi de var.
    Fax alıp göderebiliyor : ))

Voip gateway özelliği ile 20 adet SIP hesabı destekleniyor

USB portuna disk bağlayarak ağda ortak kullanım mümkün.

Ev otomasyon ürünleri Dect tabanlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alibaba -- 19 Şubat 2023; 23:42:48 >

• Tecrübem:

7170 (freetz)

7270 (freetz)

7490

7590 (AX)

Repeater 310

Repeater 1750E

Repeater DVB-C

Repeater 3000

Repeater 6000

Fon C5

Fon C6

DECT 200

DECT 301

Baska marka kullanmiyorum zaten cünkü hepsi cöp. Fritz Box'u tanimayana cok üzülüyorum :D

• cos2021 C kullanıcısına yanıt
    Foruma hoşgeldiniz. Ne yazık ki ürünler TR için pahalı kalıyor. 30-40€ bandı modemler piyasaya hakim.
    Benim elimden geçenler :
    7141
    7050
    7240
    7270
    7390
    7330
    7360
    7362 SL
    7412
    7490
    7560
    7530
    7520
    7590
    6890

1750E
    310

Dect 200
    MT-F

İkamet neresi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alibaba -- 19 Aralık 2021; 21:51:0 >
  • izmir

sen DECT Telefonu splitter ile kullanabildinmi?

RJ45 to RJ11 converter lazim

Zor değil yapılır
  • hazir bulunabiliyor mu?

Ugrasmak istemedim :D

• Orjinal splitterde ben çalıştıramadım. Normal splitterin telefon ve modem rj11 çıkışlarından gelen 2 kabloyu rj45 kablo ile ekleyeceksin. Pinoutlar ekli resimde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alibaba -- 25 Ağustos 2021; 18:31:57 >
  • Orijinal Alman Splitter'in frekanslari farkli oldugu icin, yerel a/vdsl rj11 splitter kullanilmasi lazim.

Bu oluyomus, henüz denemedim.

kendimizde tabloya göre yapabiliyoruz, ama dedigim gibi, pek ugrasmak istemiyorum :D

Sen LAN 2 LAN VPN Ayarladinmi?

6 Tane birbirine Bagladim, Almanyadan Türkiyeye

Her bir Fritz Box Aga baglanabiliyorum. Cok kullanisli oluyor.

• Vpn i hiç bilmiyorum.
    Eskiden ev dışındayken myfritz ile modeme etişebiliyordum. CGN den sonra o iş çalışmaz oldu. Şimdi yapmanın bir yolu var mı bilmiyorum. Varsa öğrenmek isterim
  • alibaba A kullanıcısına yanıt

Bu durumun şu TAE soketi ile ilgisi var mı? Avrupa'da bu soket ile geliyor sanırım.

• Bu alet ISDN bağlantısı için de kullanıldığı için uğraşmaya gerek yok. TR deki splittere basit bir kablo yapmak en kolayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alibaba -- 26 Ağustos 2021; 11:26:12 >
  • normal Analog-Telefon icin kabloda olabilir, illa TAE giris ISDN olmasi lazim degil.

Ama Fritz Box Analog ve ISDN becerebiliyor. Hic Bir Modemde o kadar özel girisler görülmez, fritz box FAX bile yapiyo.

@alibaba

VPN icin Config yazman lazim, eger almanyadan <-> türkiyeye baglanti yapmak istiyorsan, cünkü Türkiyedeki IP'ler baska routerlarin arkasinda, public degil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cos2021 -- 30 Ağustos 2021; 13:43:36 >

• Zamanında Fritzbox modem hayalimdi. Türkiyede sanırım 2012-2013 yıllarında satılıyormuş. Ülkenin batmadan önceki yılları... Paypal yasaklandı vs derken bir türlü alamadım. Artık dsl modemlere bakmıyorum bile. Draytek 2760 modemi köprüye aldım. x86 cihaza openwrt kurdum, sqm, torrent, pppoe, adguard home, samba vs tüm yükü bu cihaza yükledim. Wifi içinde unifi hd aldım. Artık fiber gelene kadar draytek 2760 beni götürür. Router ise gigabit hızda bile tık demeden çalışır fiberde. Zaten 35b vectoring vs telekom hiç bi zaman desteklemeyecek gibi görünüyor. Güçlü modem almanın bir anlamı kalmadı. Güçlü intel işlemcili az yakan çok kaçan bir router alıp keyfinize bakın, wifi işinide poe ap ile çözün. Modeme para bayılmayın sürekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 26 Ağustos 2021; 23:37:1 >
  • Istanbulda ve amazon.com.tr de satiliyor, ve türkiyede gayet iyi calisiyor, tabi fazla pahali bana görede.

https://avm.de/service/distributoren/europa/tuerkei/

openWRTyi'de enteresan buluyorum, unifi da iyi biliyorum.

Genel olarak ama WiFi önemli degil. WiFi isini AVM Fritz Box mükemmel yapsa bile, ben herzaman heryere (LAN) kablo baglarim. WiFi herzaman stres.

TV, Bilgisayar, RPI, Xbox, NAS mutlaka herzaman Ethernet Kablo ile bagli olmali lazim, yoksa her cihaz bölüyor.

Sabit cihazlara kablo bağlamak iyidir fakat hem kablo karmaşası hemde port yetmezse switch almak gerekecek derken daha fazla karmaşa yaratıyor. Wifi aslında o kadar sorun çıkartan bir şey değil 4x4 mu-mimolu bir cihaz alırsanız eğer fazla cihaz bağlansa bile fazla bir bölünme kayıp yaşamazsınız. Zaten bir evde taş çatlasa 30 cihaz vardır wifi kullanan. 30 cihazdan performans kaybı yaşayacağınızı sanmam. Kaldıki bir çok ufak cihazlarda 1x1 mimo anten var yani hiç bişey bunlar... Hatta onları (iot cihazlar) 2.4 ghzden bağlanmasına ayarlarsınız, 5ghz de sadece yüksek hız ve düşük gecikme istediğiniz cihazları bağlarsınız. Birbirlerinden bağımsız olurlar.

• bende eskiden öyle düsünüyodum, WiFi 6e ve mu-mimo ile yavas yavas iyi yerlere gidiyor, yinede Kabloya kiyaslanamaz.

Switch de sorun degil, kablo karmasasi da yok, dogru yapilirsa. Her kurdugum evde Kablo olacak.

WiFi da cöp :D

Laptop bile kabloda (docking station/usb-c hub)

Bir Özellik daha var

VPN ile Fritz Fon Uygulanmasina baglanabiliyoruz. Ev Telefonunu resmen disarda kullanabiliyoruz :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cos2021 -- 27 Ağustos 2021; 16:12:23 >

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin hiçbir zaman kablosuz teknoloji kablonun "tam" yerini alamaz bu bir gerçek. Ortada fiziksel bir durum var sonuçta.

Ayrıca Fritz Fon'a dışardan bağlanmak için mobil internet gerekli. Mobil internetim varsa zaten whatsapp gibi uygulamadan bile arama yapabilirim, mobil internet paketi olan adamın zaten konuşma paketide vardır... Ev telefonunu mobil veriden kullanmanın amacı nedir? Ayrıca ev telefonu kullanan kalmadı desek yeridir sadece iş yerleri vs kullanıyor. Yurtdışını bilmem ama Türkiye'de tutmayacak bir özellik.

• altuntepe2 kullanıcısına yanıt

bazilari sadece internet paketi var veya sadece ev hatti var veya tarifelerinde sadece ev hatlara bedava arayabiliyorlar. mesala birkimsenin smartphone yoksa evini arar. sende disarda olursan yinede herzaman cevapliyabilirsin. avantajlar cok yüksek

• altuntepe2 kullanıcısına yanıt
    Ben Almanyada yaşıyorum. fritzbox cable 6591 dosis 3.1 ,4 ile 1Gbits D / 1Gbits U kullanıyorum..IPv4 ve IPv6 olarak iki Statik IP adresim mevcut.Üç katlı evim var her noktasında internet sorunsuz çekiyor.

Fritz fon app kullanmaya gerek yok.Vodafone cabel zaten ev numarası GSM nosuna bağlı.Evi arayan direk cep telefonuna bağlanıyor.İster mobil GSM nosu ister sabit telefon nosunu kullanarak telefon açabilirsiniz..Ev veya işyerinizdeki 6 telefon nosunu cebinizde taşıyorsunuz.Cabel aboneliği kapsamında 5 sabit ev telefonu nosu 1 adet fax nosu veriliyor …

Bunun iki amacı var.Biri direk evi Çaldıran kişi ile cep telefonundan konuşmak ikinciside Ausland flat yurtdışı arama ( EU ve Türkiye’yi arama ) sabit hattında bulunan kişiler kullanabiliyor.Ben örneğin Vodafone Red XL 5G mobil paket kullanıyorum .Pakette sınırsız internet sınırsız EU araması var.GSM hattında 100 dakika Türkiye araması var ve pahalı .Fakat Türkiye Flat sabit hattın paketinden bulunuyor , direkevdeki sabit hattın sınırsız Türkiye arama paketini kullanıyorum..

Ev telefonu olarak AVM FRITZ!Fon C6 DECT-Telefon kullanıyorum.6 adet FRITZ!fon ISDN DECT direk Fritzbox modem desteği bulunuyor..

Fritz VPN ilede güvenli şekilde ev ağına yada Hotspot güvensiz bağlantısını atlamak ve evdeki enteğre modem fax için kullanılıyorum.Zaten Fritz VPN amacı budur..

Fritz FON da evde ev telefonu olmadan her odada hatta ulaşmak cevaplamak hatta arama yapmak için kullanılıyor..

Fritz FAX da dışarda bile olsanız Fritz modeme bağlanıp ( fritz VPN ile ) direk cep telefonu üzerinden
    Fax çekebiliyorsunuz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QRocKfire -- 29 Ağustos 2021; 22:58:30 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.