Şimdi Ara

FreeSync destekli ilk Nvidia sürücüsü yayınlandı (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
344
Cevap
9
Favori
14.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sipahiysn

Sizinle aynı monitöre sahibiz acaba FPS'nin çok düşük olduğu yerlerde örneğin 35 FPS değerinde nasıl bir izlenim aldınız eskiye göre.
    Bir sıkıntı yok hocam gayet akıcı oldu bazı oyunlar, Witcher 3'de denedim çok drğişen bir şey olmadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt
    hd 7790 kullanmıştım takasta elime geçmişti. MX 400 bende kullandım :) efsanedir.
  • Her Asus Freesync destekli modellerde var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: siyau

Keşke siz de kronolojik sıraya bir göz atsaydınız.

NVIDIA'nın G-SYNC duyurusunu yaptığı tarih 18 Ekim 2013

https://www.geforce.com/whats-new/articles/introducing-nvidia-g-sync-revolutionary-ultra-smooth-stutter-free-gaming

Adaptive-sync tekniğinin VESA tarafından Displayport standartlarına eklendiği tarih 12 Mayıs 2014; yani NVIDIA'dan tam 7 ay sonra.

Bu tekniği geliştiren ve ilk uygulayan firma NVIDIA'dır.
    Siz benim yazdığımı gerçekten okumuyorsunuz galiba. Takmışsınız "ilk,ilk" diyerek. Ben "ilk" diye bir şeyden bahsetmiyorum.Alıntıladığım mesajda "bu teknolojiyi (bu teknoloji freesync) çıkaran firma Nvidia" yazmakta. Freesync'i Nvidia'mı çıkardı ?Kaç senelik AMD teknolojisi Nvidia'nın olduda benim mi haberim yok ? Yada G-Sync ve Freesync aynı şeylerde benmi yanlış biliyorum ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 16 Ocak 2019; 13:39:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerosol 34

Ekran kartınızın pascal veya turing mimarili olması, dp bağlantı, monitörün osd menüsünden freesync açık olması, 417,71 driver bu 4 seçenek mevcutsa gsync menüsü açılır
    gtx770 var bende monitörde öyle bir seçenek yok direk açık geliyor sanırım.nvdia listesine baktım gsync destekliyor. Anlamadım nedendir çıkmadı :) windows 10da creators update e geçmedim ondan mı acaba?
  • Dostum ilk kısımda bak pascal ve turing mimarili kartlar diyorum sen gtx 770 var niye çıkmıyor diyorsun nvidia şu an sadece 1000 ve 2000 serisi kartlara bu desteği getirdi 900, 700, 600 serisi kart kullananlar için freesync desteği şu an için yok belki ilerleyen zaman da gelir ama soz konusu nvidia olunca pek umutlanmamak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerosol 34

Dostum ilk kısımda bak pascal ve turing mimarili kartlar diyorum sen gtx 770 var niye çıkmıyor diyorsun nvidia şu an sadece 1000 ve 2000 serisi kartlara bu desteği getirdi 900, 700, 600 serisi kart kullananlar için freesync desteği şu an için yok belki ilerleyen zaman da gelir ama soz konusu nvidia olunca pek umutlanmamak lazım
    eyvallah site yanılttı beni :(
  • Display Port sipariş ettim bakalım, gelince deneyeceğim. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psikobat

Aynı monitoru kullanıyoruz, bende hdmi bağlı olduğu için montorde freesync pasif görünüyor mudahale ettirmiyor, Eğer sağlıklı çalışıyor diyorsanız, düzgün bir dp kablo alacağım.

Alıntıları Göster
    HDMI üzerinden 75hz freesync aktif olmaz. Display port bağlantısı gerekli.
  • aragorn187 kullanıcısına yanıt
    Evet display porttan bağlantı yapacaksınız. ve monitörün ayarlarından freesync açık olacak.
  • Orodruin kullanıcısına yanıt
    Hdmi üzerinden 144hz alınıyor onda sorun yok.Bu gsync zımbırtısı için dp mecbur tutulmustu nvidia tarafında hala devam ediyor anlaşılan.
  • Celonfix kullanıcısına yanıt
    Tane tane anlatmaya çalışayım, Bilal'e anlatır gibi.

Arkadaş ne yazmış?

"Bu teknolojiyi çıkaran zaten nvdia beleşe sunan amd..ancak amd ekran kartlarının başarısızlığı yüzünden nvdiada açığı görüp ücretli gibi sundu geçmişte bunu..burda suçu sadece nvidiaya atmak olmaz..."

"Bu teknoloji" = Adaptive-sync; diğer adıyla "Variable Refresh Rate - VRR". Yani grafik kartının birim zamanda monitöre gönderdiği çerçeve sayısı ile monitörün tazeleme hızının senkronize edilmesi.

Adaptive-sync'ın NVIDIA'daki karşılığı G-SYNC, AMD'deki karşılığı Freesync. Bunlar ticari isimlendirmeler. Temelde her ikisi de birebir aynı teknik, aynı şey.

Bu tekniği geliştiren, ticari bir ürün haline getiren ve kullanıma sunan ilk firma NVIDIA. NVIDIA G-SYNC adıyla bu tekniği kullanmaya başlayana kadar sektörde hiçbir üründe böyle bir uygulama yoktu. Bunu da belirli bir donanım ve lisanslama ücreti karşılığı piyasaya sürdüler. AMD ise daha sonraları aynı tekniği ilave donanım ve lisans ücreti gerektirmeden, ücretsiz olarak kullanıma sundu. Nihayetinde de Displayport standartları arasına girdi bu uygulama.

Sonuç = Bu konuda yazılanları gerçekten okumayan biri var evet ama o ben değilim, sizsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: siyau

Tane tane anlatmaya çalışayım, Bilal'e anlatır gibi.

Arkadaş ne yazmış?

"Bu teknolojiyi çıkaran zaten nvdia beleşe sunan amd..ancak amd ekran kartlarının başarısızlığı yüzünden nvdiada açığı görüp ücretli gibi sundu geçmişte bunu..burda suçu sadece nvidiaya atmak olmaz..."

"Bu teknoloji" = Adaptive-sync; diğer adıyla "Variable Refresh Rate - VRR". Yani grafik kartının birim zamanda monitöre gönderdiği çerçeve sayısı ile monitörün tazeleme hızının senkronize edilmesi.

Adaptive-sync'ın NVIDIA'daki karşılığı G-SYNC, AMD'deki karşılığı Freesync. Bunlar ticari isimlendirmeler. Temelde her ikisi de birebir aynı teknik, aynı şey.

Bu tekniği geliştiren, ticari bir ürün haline getiren ve kullanıma sunan ilk firma NVIDIA. NVIDIA G-SYNC adıyla bu tekniği kullanmaya başlayana kadar sektörde hiçbir üründe böyle bir uygulama yoktu. Bunu da belirli bir donanım ve lisanslama ücreti karşılığı piyasaya sürdüler. AMD ise daha sonraları aynı tekniği ilave donanım ve lisans ücreti gerektirmeden, ücretsiz olarak kullanıma sundu. Nihayetinde de Displayport standartları arasına girdi bu uygulama.

Sonuç = Bu konuda yazılanları gerçekten okumayan biri var evet ama o ben değilim, sizsiniz.
    Bilal'e anlatıyor olsaydım sizden çabuk anlardı.

"""""""""""NVIDIA G-SYNC adıyla bu tekniği kullanmaya başlayana kadar sektörde hiçbir üründe böyle bir uygulama yoktu. Bunu da belirli bir donanım ve lisanslama ücreti karşılığı piyasaya sürdüler. AMD ise daha sonraları aynı tekniği ilave donanım ve lisans ücreti gerektirmeden, ücretsiz olarak kullanıma sundu. Nihayetinde de Displayport standartları arasına girdi bu uygulama. """"""""""

Nvidia G-Sync'i ücretsiz olarak kullanıma sundu veya kodlarını açık kaynak paylaşıma açtı mı ? Hayır. AMD bu teknolojiyi Nvidia'nın G-Sync teknolojinin kodlarını kullanarak mı yaptı ? Hayır kendisi yaptı.

"Bu teknoloji" = Freesync. Konunun başlığını okuyun bir: """"FreeSync destekli ilk Nvidia sürücüsü yayınlandı """ Nvidia'daki karşılığı G-Sync. Temel olarak ikisininde amacı eş zamanlı senkronizasyon olsa da bu iki teknolojiyi aynı şey yapmıyor. Sizin mantığınızla bakacak olursak bir Samsung ile bir İphone aynı şeydir çünkü ikiside telefon değil mi ? yada bir Mercedes ile bir BMW aynı şeydir çünkü ikiside araba değil mi

Sonuç: Bu mesajı bir kaç kere okumanızı ve verdiğim linkleride bir kaç kere okumanızı tavsiye ediyorum

https://www.amd.com/en/technologies/free-sync-faq
    https://en.wikipedia.org/wiki/FreeSync
    https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_G-Sync

Freesync wiki alıntı:

""""Adaptive-Sync

VESA announced Adaptive-Sync as an ingredient component of the DisplayPort 1.2a specification; FreeSync is a hardware–software solution that uses DisplayPort Adaptive-Sync protocols to enable smooth, tearing-free and low-latency gameplay.[5] FreeSync has also been implemented over HDMI.[6] """"

Gsync wiki alıntı:

""""Criticism
    G-Sync faces some criticism[who?] due to its proprietary nature, and the fact that it's still being promoted when free alternatives exist, such as the VESA standard Adaptive-Sync which is an optional feature of DisplayPort version 1.2a.[7] While AMD's FreeSync relies on the above-mentioned optional component of DisplayPort 1.2a, G-Sync requires an Nvidia-made module in place of the usual scaler in the display in order for it to function properly with select Nvidia GeForce graphics cards, such as the ones from the Kepler microarchitecture (GTX 650Ti and later). """

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 16 Ocak 2019; 14:50:57 >

• Şu Allah' ın işine bak yav;Freesync monitörüm olduğu halde R9 280x ile açama, 1060 la bir benzerini(Adaptive-Sync) açıcaz herhalde.
  • Psikobat P kullanıcısına yanıt
    Sadece nvidia değil, Freesync ve gsync zaten dp üzerinden çalışıyor. Hdmi'da çalışmıyor. O yüzden freesync monitörler de Display port çıkışı mevcut.
  • Celonfix kullanıcısına yanıt
    O önce sunmuş bu önce çıkarmış bişey yarıştırmak gibi boş bi tartışma bence. VESA standarları ortak olarak ortaya çıkan standartlar. Yıllardır VSYNC teknolojisi var. bunun üzerine ortak şekilde geliştirilip çıkarılan birşeyin tartışmasını yapmak sanki biraz gereksiz.

Edit: Nvidia grafik dünyasının Apple'ı gibi davrandığından herşeyi ücretli satma eğiliminde bir firma zaten. Amd gibi pek kullanıcı dostu olmadığından paralı yapması kadar doğal birşey olamazdı..

Boşa tartışmayın yahu :) Naçizane görüşümdür. Sevgiler
  • Benim yorum neden silindi acaba? her hangi bir kufur/hakaret/kural ihlali yok. kafaniza gore silemezsiniz

• Orodruin kullanıcısına yanıt
    Konuyu meşgul ettik, dediğiniz gibi belki gereksiz bir tartışma oldu ancak bariz bilgi eksikliği-yanlışlığı görünce ister istemez müdahale etmek zorunda kalıyoruz.

Bu arada HDMI üzerinden Freesync uzun süreden beri mümkün. Hatta Samsung'un yeni model TV'lerinde bile HDMI üzerinden Freesync desteği var. XBOX One'a da Freesync desteği gelmişti son güncelleme ile. NVIDIA'yı Freesync monitörlere destek vermeye zorlayan şey biraz da bu ve benzeri gelişmeler oldu. Göreceksiniz ki orta vadede NVIDIA G-SYNC modül üretimine, "G-SYNC / G-SYNC Compatible" gibi farklı isimlendirmelere tamamen son verecek ve Displayport standartları üzerinden yola devam edecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siyau -- 16 Ocak 2019; 15:53:14 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.