Şimdi Ara

Forza Motorsport 5 (ANA KONU - İlk Next-Gen Yarış Simulasyonu!)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.310
Cevap
10
Favori
67.660
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tür: Yarış/Simülasyon

Yapımcı: Turn 10

Yayıncı: Microsoft Game Studios

Platform: Xbox One Exclusive

Grafik Motoru: Core Engine

Anasayfa: www.forzamotorsport.net

Resmi Facebook:https://www.facebook.com/forzamotorsport

Resmi Twitter:https://twitter.com/ForzaMotorsport

Çıkış Tarihi: 22/11/2013

Forza Motorsport vs Gran Turismo
    Gran Turismo bu türün başlangıcıdır ve tüm dünyada milyonlarca hayranı vardır ilk olarak Playstation'da oynadığımda gözlerimi kırpmadan oynuyordum ve normal binek arabaları kullanabilmek süper bir zevkti çünkü o dönemde Ferrari, Masarati, McLaren vb. araçlar harici kullanabileceğiniz araç sunan bir oyun yoktu ve buda insanı bir noktadan sonra sıkıyordu. Gran Turismo 2 ile oyun daha da gelişti Gran Tursimo 3 ile artık bir marka haline geldiğini ispatladı ve o dönemde büyük ses getirdi. Gran Turismo 4. oyunla daha da gelişti ve işte bu sıralar Microsoft'un stüdyosu olan Turn 10'da Forza Motorsport yaratıyordu. Forza Motorsport ilk olarak her ne kadar Gran Turismo kadar ses getirmesede 3. oyundan itibaren birçok yarış severin ilgisini çekmeye başlamıştı Turn 10 oyunu daha iyi hale getirebilmek için belirli aralıklarla yeni oyunu tanıtıyordu ve her yeni çıkan Forza Motorsport bir öncekinden daha da gelişmiş ve yeni özellikler içeriyordu Turn 10'u bu konuda takdir etmek gerekiyor gerçekten her iki senede bir oyunu geliştirip daha iyi oyun yapmak için azimli bir şekilde çalışıyorlardı ve 4. oyunla birlikte Forza serisi ciddi derecede olgunlaşmıştı. Artık Xbox 360'ın limitlerine ulaşılmıştı ve yeni bir konsola ihtiyaç vardı ve kısa bir sürede yeni konsollar tanıtıldı ve Xbox One piyasaya çıktı Turn 10'da hemen yeni Forza oyununu duyurdu ve Xbox One çıkış oyunları arasında yer aldı.

Oyun Başlıyor
    Xbox One'a Forza 5 Bluray'ni taktığımda arayüzden install'ı seçip oyunu yüklüyoruz ve tam yükleme bitmeden oyun çalışmaya başlıyor güzel bir jenerik eşliğinde oyuna başlıyoruz. İlk olarak direk McLaren P1'in direksiyonuna geçiyoruz ve yarışmaya başlıyoruz (bu sırada tahminim oyun yüklenmeye devam ediyor) yarış bittikten sonra menüye dönüyoruz ve ilk aracımızı satın alıyoruz ben ilk olarak Audi A3 satın aldım ve paramı biriktirdikten sonra Vauxhall Astra VXR (Opel Astra OPC) ile oyuna devam ettim sonrasında Audi S7 aldım ve aracı Auto Vista'da detaylı olarak inceledim.

Grafik
    1.000.000 Poligonlu otomobiller..

Auto Vista modunda araçların detayları inanılmaz hiçbir oyunda bu kadar detaylı modellenmiş otomobiller görmedim araçların konsol düğmelerinden en ufak parçasına kadar kusursuz olarak modellenmişler ve mükemmel kaplamaları sayesinde çok gerçekçi görünüyorlar araçların boya kaplamaları bile en ufak detayına kadar modellenmiş ben Audi S7'de boyasındaki detayı resim çekme modunda zoom yaparak inceledim ve gerçek boya renginden fark göremedim ve bu gerçekten inanilmaz. Araçların tamamı olmasada birçoğunun motorları bile modellenmiş buda kaputu açtığınızda insanı mest ediyor özellikle otomobil meraklıları bu özelliğe bayılacaklardır.

Araçları Auto Vista moduna en ufak ayrıntısına kadar inceleyebiliyorsunuz kapıları açıp bagajlarına bakabiliyorsunuz bu oyunda mevcut olan 200 aracın tamamında geçerli. Araçların belirli bölgelerine geldiğinizde çıkan işarete tıkladığınızda (Aracın motoru, lastiği, uzunluğu vs.) güzel bir anlatımla teknik detayları dinleyebiliyorsunuz. Auto Vista'dan çıkıp biraz da oyun içi grafiklerden bahsedecek olursak Auto Vista'da gördüğümüz detay seviyesini oyun içinde göremiyoruz maalesef ama yinede bu haliyle bile rakipsiz bir grafik kalitesine sahip bazı arkadaşlarımız oyunda AA sorunu olduğunu idda ediyorlardı ama ortada abartılacak bir durum yok AA kalitesi yeterli ki benim gibi PC donanımında 16X AA 16X AF yapan biri rahatsız olmadıysa kimse rahatsız olmaz oyun 1080p çözünürlükte 60Fps'le stabil olarak çalışmakta yalnız Turn 10 oyunu yetiştirme telaşıyla E3'de tanıtılan grafiklerden biraz kısmış olduğunu düşünüyorum çünkü E3'de daha iyi oyun içi grafiğe sahip bir Forza tanıtılmıştı bu oyunda biraz kısılmış olarak dikkatimi çekti.

Oynanış
    Birazda oyun yapısından bahsetmem gerekirse Forza 5 önceki oyunlar gibi belli bir yarışları size diretmeden istediğiniz yarışı seçerek yarışma imkanı sunuyor önceki oyunlarda böyle bir seçeneğiniz yoktu buda bir noktadan sonra sıkıcı oluyordu bu oyunda artık daha özgürsünüz. Oyun menüsünde çoklu oyuncu, serbest sürüş, Forza TV, Rivals, Forza Gallery, Modifiye bölümü ve araç boyama kısımları bulunmakta bunlara ek olarak birde marketimiz var ama şuan için aktif değil sanırım DLC'ler geldiğinde burdan satın alıcaz önceki oyunlar gibi.

Yapay zeka Forza 4 ile benzerlikler sunuyor sürücüler bazen yola kapılıp piste çıkabiliyor bu durumda sizin işinize geliyor yalnız bazen anlamsız inatlaşmalar olabiliyor mesela bazı virajlarda içeri girdiğinizde sizi üstünüze sürerek yan kaymanızı sağlıyorlar buda hızınızı düşürüp diğerlerinin sizi geçmesi yaşanıyor bu durum bazen insanı çılgına çeviriyor. Araç seslerinden de bahsedersek bu adamlar bu işi yapıyor dedirtiyor araç sesleri gerçekten mükemmel ve orjinal sesleriyle birebir aynı bu özellik birçok oyunda maalesef yok bunu iyi yapan nadir oyunlardan biridir Forza bu yüzden Turn 10'a teşekkür etmek gerekiyor. En yakın rakibi Gran Turismo'da anlamsız motor seslerinin neden halen daha oyunda olduğunu kimse çözebilmiş değil umarım kazu yeni nesil Gran Turismo'da bu ses sorununu çözer ve oyun zevki katlanarak artar.

Sonuç
    Forza 5'in en kötü özelliği bir önceki oyundan daha az piste ve araç sayısına sahip olması gösterilebilir ilerleyen zamanlarda DLC ile pist ve otomobiller eklenecektir ama yinede Forza 4'ü yakalayabileceğini sanmıyorum. Oyunun araç dinamikleri gerçek bir simulatörden bekleneni veriyor ve tüm yardımlar kapatıldığında gerçek simulatörcüler ortaya çıkıyor ve biz yarış severler biraz ter dökmeye başlıyoruz Oyun grafik konusunda rakipsiz en yakınrakibi PC'de Alpha testinde olan Project Cars'tır oda daha geliştirilme aşamasında olan bir yapım onun haricinde ses konusunda da şuan için rakibi yok şu aşamada en iyi grafikli en iyi yarış simulatörü yakıştırmasını hakediyor. Gelecekte bu durum nasıl bir değişim gösterir hep birlikte görücez Kazu yeni nesilde kozunu oynamadı karşımıza nasıl bir oyunla çıkacağını hiç kimse bilmiyor yalnız GT serisinde devrime ihtiyacı olduğunu umarım anlamıştır. Kazu yeni oyunu tanıtmasıyla Turn 10'da Forza 6'yı tanıtacaktır ve yine bol rekabetli günlere merhaba diyeceğimizi düşünüyorum tabi bu rekabet ortamı yine biz oyunculara yeni özellikler ve daha iyi bir yarış simulatörleri olarak geri dönecektir Forza 5'i şuan için Xbox One'ı tam kapasiteyle çalıştırdığını düşünmüyorum sakallı rekabet ortamında cihazı daha da ısıtmanın yollarını arayacaktır yeni oyunlar gelene kadar biz simulatör severler Forza 5'i hatim edicez umarım incelememi beğenirsiniz herkese iyi oyunlar.

Forza Motorsport 5 İlk Haberi - Tarih: 05.03.2012

Forza Motorsport 5 ismini ilk duyduğumuz haber o dönemde Xbox One'ın ismi bile geçmiyordu

Turn 10 Studios

Bu konuda Forza Motorsport yaratıcısı olan Turn 10 Stüdyo'da gezintiye çıkıyoruz

http://forum.donanimhaber.com/m_86377630/f_//tm.htm#86377630

Forza Motorsport oyuncularını @forzaturk twitter adresine bekliyoruz.

<<<<<<<<<< Forza Motorsport 5 Yarış Etkinlikleri >>>>>>>>>>

Yarış Tarihi:

Tarih:
    Saat:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Source -- 12 Mart 2015; 13:03:50 >

• Kanim dondu vallahi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yeni xbox ve yeni forza bomba olacak umarim 21 mayista oyun ici video gelir E3 e sarkitmazlar
  • Next-Gen Sakallı.
  • Önlerden.
  • polypony ile daha ''adil'' bir ortamda yarışcaklar çünkü aynı jenerasyona denk geliyorlar
  • Forza 5 basligini gorunce ilk Forza 4 basligini gordugum an gel aklima. Ama bu sefer daha cok heyecanlandim.

• Autovistada ki gibi oyun içinde grafik biraz zor ama.Photo mode'da ki grafiklerin oyun içi olarak standart olacağını düşünüyorum.
    Yani bunun gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GT_55 -- 16 Mayıs 2013; 23:34:21 >
  • Grafik delisi biri değilim, ama bu oyunun grafikleri harika olacak.
  • İşte beklediğim haber
  • Allahim sana geliyorum Ciksada oynasak..Ama m3 csl ve mini gp olmazsa agir kufurler edicem sakalliya artik

• Mükemmele yakın gibi
  • Forza 5 grafiklerle ilgili daha ne kadar ileri gidebilir :) bu saatden sonra çok daha iyi araç motor sesi bekliyorum.. şöyle yüksek devirler kulakları sağar edecek cinsten

Ps3'ümü zamanında satıp sırf Forza 3 ve 4 oynayabilmek için koşa koşa Xbox almıştım.. Forza dışında 1-2 oyun oynadıysam oynadım

Uyduruktan bir de MadCatz direksiyon almıştım.. FF'siz bir wheel ile sıkılmadan sabah akşam toplamda 1000 saatden fazla oynamışımdır..

Fanatec CSR Elite direksiyon almaktan kapıdan dönen ben resmi olarak PS4 ve yeni nesil Xbox ile kesin çalışacağını duyarsam koşa koşa alacam..

Dün az daha thrustmaster t500 rs alıyordum.. 499 euroya buldum.. ama 4-5 gün daha bekleyecem.. eğer forza 5 duyurulursa o çok beklediğim PS4'ün yerine gidip ilk olarak xbox ve forza 5 alacam.. elbette birde FF'li bir direksiyon..

Tek ümidim CSR Elite'nin veya thrustmaster t500 rs'in yeni nesil konsollarla uyumlu hale getirilmesi..

GT6 ps3'e çıkacak demesiyle gözümden düştü, fakat Forza duyurulmassa el mahkum gt6 ile devam edecez gibi :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi - The Stig - -- 17 Mayıs 2013; 16:48:00 >

• Bir gün şu oyunda araba seslerinin şunun gibi olacağı günü hayal ediyorum! Umarım forza 5'te buna yakın olur.. (forza 4'te biraz daha formula sesine benziyordu ama olsun yinede şikayetim yokda, daha iyi olmasını umut ediyorum)

İşte o efsane arabanın sesi ve gaz kesişinde egsozdan çıkan patırtıların uğultuların melodisi

1:56'dan sonraki vites geçişlerindeki sesler

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=81zhOQ5PvaE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi - The Stig - -- 17 Mayıs 2013; 17:04:08 >

• Forza 5 yerine PGR next gen ciksa daha iyi olur

• quote:

Orijinalden alıntı: [DMC]

Forza 5 yerine PGR next gen ciksa daha iyi olur

Büyük ihtimal öyle olacak zaten. PGR5'in next gen için yapıldığına dair bir sürü söylenti çıkmıştı. Forza 5'i aceleye getirmesinler konsolun çıkış oyunu yapıcaz diye.
  • PGR5 gelirse muhtesem olur forza 5 ile PGR3 den beri ozledik bu seriyi
  • Yeni nesile geldiğimize göre artık yağmurlu bir havada 20+ araç ve 60 frame ile bir Forza görmek istiyorum artık.
  • PGR 5 gelirse fena olur. Özledim şu lanet PGR yi.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.