Yarbay
29 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
81 üye
Görüntülenme
Toplam: 1643 (Bu ay: 2)
Gönderileri
https://blog.playstation.com/2022/01/04/playstation-vr2-and-playstation-vr2-sense-controller-the-next-generation-of-vr-gaming-on-ps5

Açıklanan bilgilere göre, vr2 ile ilk çıkan vr arasındaki farklara bakalım.

Ekran çözünürlüğü, ilk vr'da 1920x1080'di. Göz başına düşen ekran çözünürlüğü 960x1080'di. Vr2'de ise 4000x2040, göz başına düşen çözünürlük 2000x2040.

Vr1 ile Vr2'de aynı ekran teknolojisi oled ekranı kullanıyor.Ekran parlaklığı ile akalalı bir bilgi yok ama, vr2'de hdr ekran olacak.Bu da daha parlak bir ekrana işaret ediyor.

Görüntü tazeleme oranı ikiside aynı 120hz.

Fov'a baktığımız zaman vr1'de 100 derece iken, vr2'de bu açı 110 dereceye çıkarılmış.

Vr1 derinlik bilgisini ve kontrollerin konumunu karşıya konumlandırdığımız ps kameradan yapıyordu.Vr2'de ise 4 kamera ve yakınlık sensörü, kaskta mevcut olacak, burdan hem controller, hem derinlik bilgisi verileri algılanacak. Vr2'de extra olarak göz hareketlerini takip eden bir sensör olacak.Yani gözünüz ne tarafa doğru bakarsa, o bölgeye odaklanıp orası netleştirilecek.Yani benim tahminim bu yönde. Bu da önemli bir gelişme.Çünkü ilk vr'da sağ veya soldaki bir nesneyi, kafanızı döndürmediğiniz müddetçe bulanık olarak görüyorduk. Vr2'de sadece göz hareketlerimiz ile baktığımız bölgeye odaklanıp, orası netleştirilecek.Yani aynı gerçek hayatta olduğu gibi.

Vr2 kaskında extra dokunsal geri bildirim desteği olacak.Daha çok 3d ses desteği ile beraber, dualsense'e benzer bir deneyimi yaşatacağını düşünüyorum.Bunu ellerimizde değilde, kafamızda hissedeceğiz.Vr2'nin kontrollerindeki dokunsal geri bildirim desteği ile beraber çalıştığı zaman çok daha iyi bir deneyim yaşatacağını düşünüyorum.

Vr1'de kablo karmaşası vardı, takıp kullanması epey zahmetliydi.Vr2'de tek type-c kablo ile ps5'e bağlanacak.Yok şu kabloyu şuraya bağla,yok bu kabloyu yanlış bağladın problemleri olmayacak.


Şimdilik kask ile alakalı bilgiler bunlar. Tip olarak nasıl bir şeye benziyor, ağırlığı vs. ne kadar ve diğer özellikleri alakalı bir bilgi şimdilik yok.Vr2 için özel bir etkinlik düzenlenip, orada görsellerini gösterip, çıkış tarihi ve fiyat bilgisini paylaşırlar diye düşünüyorum.


Kontrolcü kısmına gelirsek, onu zaten geçtiğimiz yaz ayında görselleri ile beraber görmüştük.

Vr1'de ps3'te kullanılan, move controlleri kullanabiliyorduk. Tabi htc vive ve oculus'un kontrolcüleri ile kıyaslandığında, çağ dışı kalıyordu. Üzerinde analog kontrolcü olmadığı için, çoğu oyunda ilerlemek otomatik veya seçtiğimiz konuma doğru kendi kendine gidiyordu. Vr2 controller deki extra analog çoğu oyunu, hatta vr desteği olmayan oyunları bile kontrol etmemizi sağlayabilir.Zaten dualsense'deki tüm teknolijiler bu controllerde mevcut.

Htc ve oculus'un kontrolcülerine benzer görünüyor ama fazladan, bilekleri de saran bir tasarımı var. Sanırım parmak hareketleri ile beraber bilek hareketlerinide görecek.

Yukarıda dediğim gibi tetik tuşları tıpkı dualsense'deki gibi geri bildirim destekli olacak.

Kontrolcüler, kasktaki kamera ve sensörler ile eş zamanlı olarak çalışacak.

Yani move controller ile kıyaslandığında, adeta çağ kapatıp, çağ açan bir fark var diyebiliriz.


Yani özetlersek, bunların hepsini birleştirdiğimizde, ilk vr ile baya baya büyük bir fark olacak Ps5'in gücü ile beraber çok güzel oyunlar göreceğiz.Tabi burda oyun desteği önemli, bazı oyunların, özellikle sony exclusive oyunlarının, herhangi bir özel vr versiyonu olmadan, çalışması gerekir.Misal gt sport vr versiyonu ile ana oyun arasında baya bir fark vardı.Normal kariyerini oynayamıyordun.Sadece iki araba ile yarışabiliyordun.Kısacası vr'da full gt sportu oynayamıyordun.Vr2 ile bunun son bulacağını umuyorum.Yani gt7 ana oyunda ne varsa, hepsini vr'da da oynayabilmemiz lazım.O zaman vr'ın kısıtlı oyun kütüphanesi genişlemiş olur.

Snowrunner gibi muhteşem bir oyunu yapan ekip ,saber interactive tarafından geliştiriliyor. O yüzden ben oyunun fiziklerinden umutluyum.Güzel bir oyun olacağını düşünüyorum.Başka bir ekip yapsa, dönüp yüzüne bile bakmazdım. 2022 yılında ps4 ve ps5'e çıkacakmış.Diğer platformlar hakkında bir bilgim yok.

Oyun içi trailer.

PlayStationyoutube
Watch the announcement trailer for Dakar Desert Rally! Experience the speed and excitement of the largest rally race on the planet, featuring a wide variety of licensed vehicles from motorcycles, cars, trucks, quads and SSVs.
https://www.youtube.com/watch?v=ar7xWaoEqpI

Forum desteğede yazdım, hala cevap gelmedi. Konu sahibi arkadaşın haberi var.Konuyu devralmak istiyorum.

https://forum.donanimhaber.com/gran-turismo-7-ana-konu-ps5--131137534

Kulaklığı aliexpress üzerinden, resmi anker satıcısından indirimlerle 745 tl'ye aldım.Bu benim satın aldığım ikinci tam kablosuz kulakiçi kulaklıktır. Onun öncesinde satın aldığım yine ankerin, soundcore life p2 kulaklığıydı. Bu kulaklıklar öncesi son kullandığım kulak içi kulaklık ise kablolu audio technica cks1100 modeliydi.Bu kulaklığı genelde pc'de ses kartı ile kullanıyordum.Çünkü telefon ile istediğim ses kalitesini tam olarak alamıyordum. Neyse uzatmayalım. Cks1100 ile aldığım ses kalitesini life p2'de bulamadım. Özellikle tiz sesler baya geri plandaydı, basslar fena değildi.Midler eh işte diyelim. Sürücülerde 6mm olduğu için, cks'deki o geniş akustik sesleri alamıyordum. O yüzden ilk satın aldığım kablosuz kulaklık maceram hüsranla bitmişti.
O sırada yine ankerin dünyada ilk defa tam kablosuz kulaklıkta denediği, armatür ve dinamik sürücünün beraber olduğu modeline denk geldim. Biraz araştırma yaptım, incelemeler olsun, kullananlar olsun, hep olumlu bir görüş hakimdi. Bende paraya kıyıp siparişini verdim. 15 günde geldi. Şık bir kutuyla geliyor, malzeme kalitesi, sarj kutusu vs. baya güzel duruyor derken şunun ses kalitesine bakayım dedim. İlk dinleme yine hüsrandı. :) S9+ telefonda deniyorum bu arada.Ses ayarlarından konser salonu açıkmış.Bu açık olduğu için ses yankılı bir şekilde geliyordu. Sonra hemen kulaklığın asıl perfromansını veren, hear id programını kurdum,Kulaklığa güncelleme gelmiş.Onu da yaptım.Sonra hazır eko ayarlarından, acoustic ayarlarına aldım.En iyi ses kalitesini bu ayarda buldum.Ses bir anda başka bir boyuta geçti.Basslar, midler, tizler, vocaller, enstrumanlar ayrı ayrı kanallardan geliyordu. Özellikle tiz performansı baya şaşırtı beni. Çift sürücülü olması sanırım bu kadar temiz bir ses karakteri vermesine sebep oluyordu.
Kulaklıkta 11 mm dinamik sürücü ve armatür sürücü var. Ankerin iddasına göre tam kablosuz kulaklıkta bu ilkmiş.11mm dinamik sürücü basslar'ın daha derin ve geniş boyutta çıkmasını sağlıyor. Armatür sürücünün ise tizler vokaller kısmında devreye girdiğini düşünüyorum.Çünkü ses ayırımı gerçekten çok iyi.Sonunda kablosuz kulaklıkta cks1100 kalitesinde bir sese kavuşmuştum. Hatta bence tizler bir tık daha iyi libert 2 pro modelinde. Ses yükseklğide baya yüksek, diğer kullandığım kablosuz modellerde ses yüksekliği bu kadar fazla değildi.Sadece apple airpods 2'nin ses yüksekliği bu kadar fazlaydı. Onda da zaten bass ve tizler istediğim gibi değildi.


Ses kalitesine bir tarafa bırakırsak, konuşmada bir problem yaşamadım.Karşı tarafa sesin net bir şekilde ulaştığını duydum.Ben kulaklığı daha çok müzik kalitesi için seçtiğim için bu konuda detaylı bir şey söyleyemeyeceğim.Ama ben bir problem yaşamadım kullandığım süre zarfında. Belki apple yine bu konuda daha iyidir onu bilemiyorum.

Kulaklıkta dokunmatik kontroller yok.Üstteki küçük tuşlar ile ses açma-kapama, şarkı değiştirme yapabiliyorsun.

Sarj kutusu kablosuz şarj olabiliyor ve 48 saat sarj desteği sunuyor.Kulaklıkların kendisi 8 saat sarj süresi veriyor ama ben bunu hiç test etmedim. Çünkü en fazla 2 saat dinleyip kutusuna koyuyorum. Kutuda 3 tane sarj led göstergesi var. Ordan takip edebiliyorsunuz sarj durumunu.

Son olarak benim gibi ses kalitesine önem verenlere şiddetle tavsiye ederim.

Şarj Kutusu açılıp, kapanması güzel. :)Bu arada incelemesini hardware plus'ta yapmış.


Ayrıca kulaklık hepsiburada da satışa resmi garantili olarak çıkmış.https://www.hepsiburada.com/anker-soundcore-liberty-2-pro-tws-bluetooth-kablosuz-kulaklik-ve-kablosuz-sarj-kutusu-a3909-siyah-p-HBV00000TBK0J
Evet arkadaşlar, piyasada çokça var. 200-220 tl'ye satılan kollara hiç bakmayın. Kozmetik olarak orjinale çok yakın duruyor. Elinize aldığınızda, belki hiç farketmeyeceğiniz. Ama en büyük farkı, analog çubuk hassasiyeti aşırı kötü. Özellikle fps oyunu oynuyor iseniz, tam bir işkence... Pili çok çabuk bitiyor , 1 saat sürmez tam şarj. Tuşlar 1 ay kullanımdan sonra laçkalaşıyor. Zaten pc'de ds4 programına bağladığın zaman, input lag değerini görebiliyorsun. Orjinal koldan 4-5 kat input lag değeri var. O yüzden asla almayın, aldırmayın.
Diğer aldığım ikinci kol ise, 320 tl civarı satılıyor. Orjinal bandrolu üstündeydi. Onda digeri gibi input lag değeri düşük değil, pil sorunu da yok ama tuşlar , özellikle dpad tuşları çok yumuşak ve en büyük problemi analog hassasiyeti yine çok kötü. Zaten en büyük problemde bu. Bu kol için ilanda %100 orjinal yazıyordu. Iade talepi oluşturdum. O yüzden arkadaşlar, uyarayım dedim, dualshock 4 alırken çok dikkat edin. Sonra pişman olursunuz. Piyasada çok satılıyor çünkü bu kollar. Dikkat edin.

Ekleme:Input lag değerinde baktığımız program, pc'de ds4'lerin çalışmasını sağlayan, program ds4windows programıdır.
Burdan indirebilirsiniz.http://ds4windows.com/

Ds4'ü kablo ile pc'ye bağladıktan sonra, en sol üstteki controller bölümüne gelip, sağ taraftaki edit kısmına basıyoruz. Açılan kısımda controller reading kısmına basıyoruz. Orda değerleri bu şekilde görüyoruz.
Üstteki orjinal ds4. Alttaki sahte ds4.

Sahte Dualshock 4'lere DİKKAT!!!
Sahte Dualshock 4'lere DİKKAT!!!

Bu da iki kol arasındaki analog hassasiyetini göstermek için çektiğim video. İki kolda da dairesel hareketler yapıyorum, sahte olan sapıtıyor gördüğünüz gibi. Hassasiyet baya kötü, ufak dairesel hareketleri bile yapamıyorsun.Bu arada kozmetik olarak ilk farkettiğim şey, ps home tuşunun sahte olanlarda hep gri olmasıdır.Orjinal kollarda siyah duruyor.Ps kafem olduğu için elimde baya bir kol var ve bunları karşılaştırabiliyorum.O yüzden ds4 alırken çok dikkat edin.

Sahte Dualshock 4'lere DİKKAT!!!
Sadece indirme değil , fh4 ve fm7'de açmıyor. Herhangi bir uygulama indiremiyorum.wsreset.exe yaptım o bile çalışmıyor. 2-3 gün önce pc kullanıcı adını değiştirmiştim.Ondan yapabilir mi?
Arkadaşlar öncelikle şu an mevcut olan sistemi yazayım.
AMD9590
Asus Formula Z
16 gb ddr3 ram
Zotac gtx1070
Raidmax 850 watt gold

Görüldüğü gibi işlemci ekran kartına dar boğaz yapıyor.Bir çok oyunda 1070'in yarı performansını bile göremiyorum. En çok oynadığım oyun bf5.. Ve bu oyunda bazı haritalarda low detayda bile 40 fps'leri görüyorum.Fps çok düşüyor, anlık takılmalar oluyor. O yüzden en azından sabit 60 fps alabileciğim bir işlemci düşünüyorum.Ne alınabilir fiyat performans olarak. Tabi burda anakart ve ramlerde değişecek. O yüzden tavsiyelerinizi anakart modellerinide ekleyerek yapabilirsiniz. Benim kafamda ryzen 5 2600x var. En azından 9590'dan çok daha iyi performans alacağımı düşünüyorum.
Arkadaşlar resimde de görüldüğü gibi diski silemiyorum. Sil butonu ve diger seçenekler tiklanmiyor. Sebebi ne olabilir.
Sayın yönetciler, tv bölümünde lg b7 konusunu açan arkadaş süresiz banlandığı için, konunun başka bir üyeye devredilmesini rica ediyoruz.Devri alacak üye Zerathull nickli arkadaş. Saygılar.
Üye profil linkihttps://forum.donanimhaber.com/showProfile.asp?memid=1636863

Konu linkihttps://forum.donanimhaber.com/2017-lg-b7-oled-tv-kullanicilari--128566048


Hakkında
Konum: Samsun,İlkadım
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
AMD
Otomobil
Nissan
Mobil cihaz
Samsung
Operatör
Turkcell
ISS
Superonline
Oyun Platformu
PS4
TV
Sony
Klima
Klima
Ses Sistemi
Creative
Notebook
Apple
PSN ID
evo55_tr
Dünyadan Futbol
SAMSUNSPOR
İşlemci
AMD
Anakart
Asus
Ekran Kartı
Zotac
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 11 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Mesaj Sayısı: 22.684
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 24.340
İkinci El Bölümü Mesajları: 159
Konularının görüntülenme sayısı: 3.234.129 (Bu ay: 4.890)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 12.096 (Bu hafta: 2)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.