Şimdi Ara

Focus2 Siyah Duman Atması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
5.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

benim 2008 TDCI focus2 95.bine geldi.
    Şimdilerde gaza yüklenince siyah duman atıyor.

Nedir bu siyah duman olayı?

Özel servise götürdüm, bişey diyemem bakmalıyım dedi..
    Nedenlerini bileyim de adam en kötüsünü söyleyip soymasın beni..
    En azından bu adam anlıyo desin.

Neden olabilir?

Sevgiler, saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cronic -- 21 Ocak 2012; 20:07:44 >

• TDCI motorlar hep siyh duman gidiyor zaten Magirus gibi çok rahatsız ediyor bu görüntü. Trafikte şahsen rahatsızım. Sıkıntı var heralde.
  • kalitesiz yakıttın kaynaklı ... würth enjektör temizleyiciyi deneyin birde yakıt aldıgınız yeri iyi seçin

benim araçtada vardı full den alıyordum yakıtı kestim shellden almaya basladım duman kesildi.
  • Aracı uzun süredir şehiriçinde devirsiz kullandıysanız, bir miktar kurum birikmiştir. Hava ve trafik şartlarını dikkate alın, çıkın çevre yoluna bütün vitesleri 4500 devir'de atın ve tam gaz gidin. 10 kilometre kadar bu şekilde kullandığınızda aracınızın siyah duman sorunu çok büyük ihtimalle çözülecektir. Eğer ki çözülmezse ondan sonra özel servise götürün.
    Ben de kendi dizel aracımda bu yöntemi arada bir uygularım, araç resmen kendine geliyor...
  • Teşekkürler.

Enjektör temizleyici kullandım aslında.. Fayda etmedi.
    Bi de GTL kullanırım genelde, tam tersi GTL kullanmayınca biraz düzeldi gibi :)
    Arada sırada adapazarına giderim, orada motoru biraz zorlarım da icabında.

Sanırım başka mekanik bir problem var :(
  • sürücü kurslarında bile öğretirler ;

* mavi duman : yağ yakma
    * siyah duman : fazla mazot yakma diye...

aracınızda yakıt dengesizliği var. yakıt (motorin-mazot) pompanıza bir baktırın. ayar gerektirebilir...
  • Arkadaşın focusta (2008 1.6 tdci ) normalden fazla siyah duman atıyordu , yakıt artmıştı ve çekişten düşmüştü intercooler hortumu yırtılmış aklınızda bulunsun.
  • Hangi dizel motor gaza yüklenince siyah duman atmıyor ki? Gaza yüklenince siyah duman atması çok normal dizel motorun. Önemli olan normal şartlarda siyah duman atmaması. Mercedes CDI da yapar Focus TDCI de yapar...
  • Tamam normalde de siyah duman atar da, abicim araç bi duman atıyo, arkamdakiler farlarını açıyo.. : ))
    Evet kursta öğretirler, siyah duman zengin karışım veya buji problemi (benzinliler için diyorum atlamayın sakın) diye ama mazot pompası veya intercooler hortumu da olabilirmiş. Öğreniyoz, servisin karşısına bilerek çıkalım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cronic -- 22 Ocak 2012; 2:49:46 >
  • 1- Önce siyah daha sonra beyaz duman atıyorsa ve araç yokuşlarda çekmiyorsa;

Turbonuz çalışmıyor yada az basıyor demektir. Öncelikle turbo borunuza baktırın Focus II'lerdeki metal ara boru genelde çatlıyor. MAF sensörü ve EGR'de turbonun çalışmamasına neden olabilir onlara da bir baktırın. En son çare turbo değişimi olacaktır.

2- Siyah duman atıyor ama gidişi normal ise;

EGR'ye baktırın.
  • aynı kaynımda da var repliği geldi aklıma
    07 1.6 motor tdci focusumuz var . Aynı durum oluyordu gaza yüklenince siyah duman atıyor çekiş düşüyor , araç boğulur gibi oluyor . Motordan hava sesi geliyordu bariz şekilde . Götürdük servise bilmem ne hortumu bozukmuş , dün sanayide yaptırdık 90tl mi ne aldı adam fıstık gibi oldu . 1-2 hafta daha atar duman egzozdaki pislikleri atar dedi ondan sonra geçecekmiş . Araç şuan gayet iyi gaza yüklenince turbo devreye giriyor ne çekişinde düşme var nede yoğun bir şekilde duman . Çok geçmeden servise götürün turboyu bozarsınız o şekilde kullanırsanız .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Superior -- 22 Ocak 2012; 3:37:20 >
  • Arac modeli tam olarak nedir? 90 hp mi 109 hp mi?? Birde makyajli kasa mi? Eğer titanyum ve 109 hp ise yani makyajli kasa ise bu modellerde turbo borusu gibi birçok sorun çözüldü, enjektorlerinizi kontrol ettirin derim
  • 109beygir makyajli kasa Trend modeli. Turbo degil sanirim cunku hala ozellikle 2.vites koltuga yapistiriyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cronic -- 22 Ocak 2012; 12:39:42 >
  • Aynı problem benim araçta da vardı.Kesinlikle tek bir servise ya da ustaya güvenmeyin.Siyah dumanın birçok nedeni olabilir.Benim turbo hortumu çatlamış.İlk gösterdiğim usta enjektörlerden demişti.Hortumun çatlak yerini bantladım ve siyah dumanı kesti.Sorun hortumdansa araba çekiştende düşüyor.Hortumu 70 tl değiştirdim.
  • tdci motorların karakteristiği galiba yüklenmelerde duman atma; özellikle 1.6-1.8tdci..

carbonclean bu işin ilacıdır.. mazot/katkı biraz hikaye kalır.. yağ eksiltme yok ve çekiş de normalse sınıtı yok..tabi bir de kronik turbo hortumu kaçaklarına da bakmak gerekir..
    komşumun 150bindeki 1.4tdci fiestasına yaptırdım carbonclean; mis gibi oldu; rahatladı makine,yağ da eksiltmedi
    benim chipli tdi da baca gibiydi,cc'den sonra biraz azaldı..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.