Şimdi Ara

Fiat GRANDE PUNTO Aracıma Motor/Şanzıman Karter Muhafaza Sacı Taktırdım (Resimli ve Açıklamalı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
10.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2006 model LPG'li FIAT GRANDE PUNTO 1.4 MPI 77 HP 8V SOHC motor ve 5 ileri vites ACTIVE donanım paketli 6 Kapılı Vals Mavisi aracıma dün yıllık bakım yaptırdım. Bugün de aradım ve araştırdım ve MOTOR/ŞANZIMAN KARTER MUHAFAZA SACI buldum ve taktırdım. Fabrika çıkışı altı BOMBOŞ ve tamamen AÇIK ve bu bence çok mahzurlu. Geçen ay görünmeyen karanlık bir çukur çıktı karşımıza ve son arda kurtardım ama aracın alt tampon ucu kenarından sıyırmış (resimlerde görünüyor) ve Adana'da cadde ve yollarda bol miktarda taş, kaya, odun ve tahta bulunduğundan en doğrusunun taktırmak olduğuna karar verdim.

1. Ön Teker Tablalarının arasındaki sabitleme barı 16 mm civatalarından söküldü.
    2. Motor/Şanzıman Karter Muhafazasının arkası bu sabitleme deliklerine mone edildi.
    3. Ön taraftaki iki sabitleme ucuna ölçü alınarak 30 cm'lik iki sabitleme demiri yaptırıldı.
    4. Boşluklar alınıp muhafaza tam motor yuvasının altını kapatacak şekilde ayarlandı.

Maliyet:

- Motor/Şanzıman Karter Muhafazası 100 TL
    - İki adet sabitleme demiri yapılması 20 TL
    - İşçilik benden alınmadı, çünkü kuzenim

Onun yerine 20 halka tatlı ve 5 litre Pepsi götürüldü.

Sonuçlar burada:

Fiat GRANDE PUNTO Aracıma Motor/Şanzıman Karter Muhafaza Sacı Taktırdım (Resimli ve Açıklamalı)

• Taner hoca biraz emanet durmamışmı?
  • Sevgili Rockford Fosgate arkadaşım,

Grande Punto'nun (sanırım) sadece MultiJet motorlarına plastik karter muhafazası takılıyor ve sert cisimlerden ziyade sadece sıçrama suya karşı koruma sağlıyor. Bu çok sağlam ve kuvvetli sacdan yapılmış ve dört noktadan acaip sert ve sabit duruyor. Resimleri alttan çektiğimden ön tampon ve karter muhafazası arasındaki boşluk hava kalıyormuş görüntüsü veriyor ama öyle değil, milim bile oynamıyor.

Adana'da şimdiye kadar aramadığım yer kalmadı diyebilirim. Bunu da bu parçaları satan bir toptancıda bulduk. Bize 5-6 tane değişik karter muhafazası gönderdi ve Grande Punto'ya 1:1 uyan tek parça buydu. Plastik olan serviste 110 TL'ydi ama bu sac ve plastikten çok daha sağlam. Grande Punto'nun alt kısmı açık ve boş ve bu da Türkiye yollarına göre hiç de uygun değil.

Gelecek hafta araç ALT YIKAMAYA gidecek. Lifte kaldırılıp altta, jant ve lastiklerin iç tarafında ne var, ne yoksa yıkanacak.
  • Güzel olmuş Taner abi.En azından seninki delikli.Bu da yağ değişiminde karterdeki somunun sökülmesi için kolaylık sağlar.
    Bazı müşterilerimizin arabaları gelirdi yağ değişimi için;böyle karter muhafazası da yaptırırdı;yaptır ama karterdeki somunu sökecek kadar açıklık bırak be adam yaptırırken;tamirciyi de düşün..Uyuz olurdum o muhafazayı komple söküp;tekrar takmaya..Gerçekten zor iş.
    Deliklilerde anahtarı sok;çevir somunu;sökülsün;yağ aksın.Hem de muhafaza sökülmeden.
  • Taner abi çok güzel olmuş güle güle kullanın sağlam görünüyor

bir sorum var

sizin punto benzinde sıkışık trafikte kaç lt benzin tüketiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Sevgili Rockford Fosgate arkadaşım,

Grande Punto'nun (sanırım) sadece MultiJet motorlarına plastik karter muhafazası takılıyor ve sert cisimlerden ziyade sadece sıçrama suya karşı koruma sağlıyor. Bu çok sağlam ve kuvvetli sacdan yapılmış ve dört noktadan acaip sert ve sabit duruyor. Resimleri alttan çektiğimden ön tampon ve karter muhafazası arasındaki boşluk hava kalıyormuş görüntüsü veriyor ama öyle değil, milim bile oynamıyor.

Adana'da şimdiye kadar aramadığım yer kalmadı diyebilirim. Bunu da bu parçaları satan bir toptancıda bulduk. Bize 5-6 tane değişik karter muhafazası gönderdi ve Grande Punto'ya 1:1 uyan tek parça buydu. Plastik olan serviste 110 TL'ydi ama bu sac ve plastikten çok daha sağlam. Grande Punto'nun alt kısmı açık ve boş ve bu da Türkiye yollarına göre hiç de uygun değil.

Gelecek hafta araç ALT YIKAMAYA gidecek. Lifte kaldırılıp altta, jant ve lastiklerin iç tarafında ne var, ne yoksa yıkanacak.

Öle diyorsan sorun yoktur bi garip geldi gözüme bir anda çekim açısından olsa gerek.

Güle güle kullan.
  • 2 Yıldır hep LPG'de kullanıyoruz (2006-2008 14.000 km). Ondan önce de (2006-2008 6.000 km) benzinde kullanmıştık. Açıkçası pek dikkat etmedim ama şunu söyleyebilirim, benzinde de çok az yakan bir araçtı.

quote:

Orijinalden alıntı: Energetic

Taner abi çok güzel olmuş güle güle kullanın sağlam görünüyor. bir sorum var: sizin punto benzinde sıkışık trafikte kaç lt benzin tüketiyor
  • Güzel çalışma. Adana gibi bir yer için kaçınılmaması gereken bir husus
  • Güzel çalışma. Adana gibi bir yer için kaçınılmaması gereken bir husus
  • Şimdi ben de bir tane yaptırayım diyorum. Resimleri koyduğunuz iyi olmuş.
  • kültürlü cingen kullanıcısına yanıt
    Hocam, adam 8 senedir yok. Bu saatten sonra gelmez bence

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yigit3735 kullanıcısına yanıt
    Olsun ya açıklayıcı olmuş konu. Gelmesine gerek yok, ben arkasından hayır duamı ettim :))

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.