Şimdi Ara

EYT'liler Emeklileri Açlığa Mahkum Etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cem Yılmaz bile emekli maaşı alıyor şu an , 40 yaşında gencecik adamlar maaş alıyor.

Gerçekten emekli maaşına ihtiyacı olanlar ise bu gencecik adamlar ve kadınların aç gozlulugu ve Kilicdar denen Popülist ile Erdoğan denen koltuk sevdalısı yüzünde aç kaldı.

Hepsi yakında aşevi kuyruğuna girecekler çünkü matematik ortada Turkiyenin gemc insanlara emekli maaşı verecek ne geliri nede serveti var.

Bugün arttırın emekli maaşını yarın yüzde 200 enflasyon görürsünüz 43 yaşında emekli olanlar saolsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Siz istiyorsunuz ki 25 sene çalışmış ve kanunen hak kazanmis adamların hakkını elinden alalım,bir 20 sene daha prim ödesin.
    Aylık prim ödemelerinden haberiniz varmı?
    Avrupa örneği vermeyin,lakin Avrupa'da kahvaltıda mango yiyen ,burada açlık sınırında makarna yiyor.90 yaşına kadarda yasamiyor.

bir sürü çocukça yorum yapılmış.

eyt lilerin % 90 ı zaten 30- 40 yıldır çalışan insanlardı.

ha, bir kısım 40 lı yaşlarda emekli olanlar da oldu. ama sayısı çok azdır. bu konular devlete etki mi eder sanıyorsunuz?

sizin devletteki israftan haberiniz var mı? ben emekli memurum devletin israfı emekliye verilen maaşın yüz katıdır.

israf diyorum israf. yani çöpe dökülen para. bakanlıkların devlet kurumlarının kullandığı araçlar. bakanlıkların personele verdikleri yemeklerdeki lüks ve israf emekliye ödenenin 1000 katıdır haberiniz var mı?

yolsuzluklardan bahsetmiyorum bile.

siz hala 30 yıl pirim ödemiş adama emekliye göz dikin. nasıl hak ediyorsanız öyle yönetilirsiniz. bu gerçek.

• Kilisdardir 1 nolu suclu, Erdogan yine yillarca iyi direndi. Oyle bir kahpelik ki anket sirketleri bile bunlara calisti. O Erdogan'in secime yakin hali neydi, adam bile kabullenmis gibiydi kaybetme ihtimalini.

Imar barisi/affi da oyle. Kilisdar cikardi ilk, akp tuzaga dustu. Adam harbiden ulkeye kazik atmakta buyuk ustaydi.

Ammavelakin cozum onerisi nedir, Zafer'e atarsak cozuluyor mu is? Yoksa bu vulgar, populizme dayali siyaset anlayisini yikip gucu namuslu ve vatansever entelektuellerde toplayacak bir duzen mi gerek?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siz istiyorsunuz ki 25 sene çalışmış ve kanunen hak kazanmis adamların hakkını elinden alalım,bir 20 sene daha prim ödesin.
    Aylık prim ödemelerinden haberiniz varmı?
    Avrupa örneği vermeyin,lakin Avrupa'da kahvaltıda mango yiyen ,burada açlık sınırında makarna yiyor.90 yaşına kadarda yasamiyor.

• lithran kullanıcısına yanıt

Dostum rica ediyorum bunu yapmayın.

Senin elinde 3 lira varsa 10 lira harcayamazsin

İstediğin kanunu çıkar, istersen anayasa çıkar MATEMATİK diye bir gerçek var .

Sen kahvaltida havyar yiyen Avrupalinin karşılayacağını bir emeklilik sustem8ni makarna yiyen vatandaşın karşılayacağını iddia ediyorsun .

Neden bilimj reddediyorsun , neden akli reddediyorsun .

O emekli.maasina gerçekten ihtiyacı olan milyonlarca insan vardı onlara nasıl büyük bir kötülük yaptığınızı, bu insanları nr hadar zor durumda bıraktığınız neden görmüyorsun.

Biraz oldun bencilliği bırakın, vicdanınız ike düşünün. Yaptığınız iş adil değil, akla uygun değil.

• Ben emekli değilim lakin 55 sene prim ödeyip çalışmak istemiyorum.Yoneticileride oy birliğiyle sectigimize göre.Bosuna aglanmanin kimseye faydası yok.Eyt yük oldu diyenler 32 lira olan dolara sessiz kalıyor.Secim yakın o emekli maaşları 10 bin değil 3 binlira olunca göreceğiz.

• Bir bitmediniz. Şu anki ekonomik sorunun sebebi EYT değil. EYT den çok önce ekonomi, faiz enflasyonun sebebi denilip faizin düşürülmesi, bunun sonucunda dövizin fırlaması ve buna bağlı olarak başta benzin ve motorin olmak üzere iğneden ipliğe her şeye zam gelmesi ve enflasyonun fırlaması ile çoktan bozulmuştu.

• Yeni sistemin kazıklarından biri. Eski sistem olsa koalisyon kurulacaktı. Koalisyonun büyük ortağı ister AKP ister CHP olsun, atıyorum küçük ortak Deva mı? Deva diyecekti ki bu iş olmaz, bakanları imzalamayacaktı. İmzalamadıkları için kanun tasarısı meclise gelemeyecekti.

AKP'den cumhurbaşkanlığı yapmış Gül bile dedi" Türk tipi başkanlık olmaz" diye. Hadi bizi dinlemediniz...

• 40 yasinda adam nasil emekli maasi aliyor konuyu acan anlatsin bir zahmet.

• Cem kullanıcısına yanıt

43 yaşından baslayarak alıyorlar. Rakamı yuvarladım sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 27 Mart 2024; 18:23:6 >
  • coolman7 C kullanıcısına yanıt

Adam astım hastası, ciğerlerinde sorun var...

Millet diyor ki; bir de sigara içmeye başladı

Sen diyorsun ki, sigara ne alaka? Bu adam zaten sigaraya başlamadan hastaydı.

• Kapitalizmde herkes kendi gırtlağından geçecek lokmaya bakar
    Eytli olanların çok da fifindeydi normal emekliler
    Bu ülkeyi bu hale zaten emeklilerin beleşçiliği yüzsüzlüğü ve genclerin hayati kararirken piskince sessiz kalmalari bu hale soktu
    Suclu eytliler değil yani

• Emeklilerin bu halde olmasının sebebi EYT liler değil.. Büüüüyük eknomistimiz

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Eski emekliler kaç yaşında emekli olmuş? 46 falan. Otobüste ihtiyarın biriyle tartışıyordum 60 yaşında emekliliği savunuyordu dedim sen kaç yaşında emekli oldun? 70 yaşındayım hala çalışıyorum dedi. Yine sordum kaç yaşında emekli oldun diye. 45 dedi.

Dedim ki 25 senedir çift maaş alıyorsun sen yerken iyi başkalarına sürünmeyi tavsiye ediyorsun. Başka birşey demedi.

• Periah kullanıcısına yanıt
    simdi oldu, kac kisi 43 yasinda emekli maasi almaya baslayabilir ki... eyt zaten cok gec sonuca varilan bir mevzu, bu olayin sikintilari 2000 lerde basladi ve ancak 2023 de cozuldu, bu sureye kadar emekli olan oldu, vs.. vs.. sanki her eyt li 40 yasinda emekli oluyormus gibi konusuluyor. eyt lilerin cogunlugunu zaten emekliligine 3-5 yil kalanlardan olusuyor, yani bu adamlar zaten hic kanun cikmasa bile emekliligi yakindi. 43 yasinda emekli olabilmesi icin birinin 18 i doldurur doldurmaz sigortasi baslamasi ve 5900 yuvarlak 6000 prim gununu doldurmasi lazim. Kaldiki bu seviyeden emekli olan biride, neredeyse tabandan emekli maasi baglaniyor ve yillarca dusuk bir emekli maasina talim etmesi gerekecek. Bazilarida bunu goze alamadigi icin emekliligini optimum seviyede maas alacagi prim gunune kadar bekletiyor. Bu da sanirim 8000 prim gunu civari.

• Vanished Man V kullanıcısına yanıt

Turkiye'de emeklilik işi tamamen bitti 50 gram akli olan herkes yaşlılık için para biriktirmek zorunda , emeklil8k demek açlıktan ölmek demek artık.

Herkes çoluğunu çocuğunu üçkağıtçı yolu ile SGK'ya bir biçimde kaybettirdi. Hatta kilicdar 7 sülalesini 18 ve daha az yaşta Sgkya sokmuş.

Bu halkın 3 kağıt ve devleti sömürme kapasitesini hafife alıyorsunuz.

Başımızda böyle liderler niye var zannediyorsun aynı ruh toplumun kılcal damarlarına kadar yayılmış durumda .

• Periah kullanıcısına yanıt
    Bu dediginizin eyt liler icindeki orani oldukca dusuktur. Asil haksizlik yillardir eyt yasasi bekleyip, cikmadigi icin dogal yoldan emekli olanlara yapildi. Kaldi ki akp bu konu kanunu ne kadar geciktirdiyse o kadar avantaja dondu, cunku zaten normal yoldan epeyce emeklisi dolan oldu. Eyt yukmudur, evet yuk, hak midir, evet hak, adaletsizlik var mi, evet var, 1 gunle kaciran adam 60 yasinda emekli oluyor. Populist kararlar yuzunden bu konuda ciddi adaletsizlikler yasandi, hala da devam ediyor. Duzgun yonetilse, bugun eyt ninde yuku konusulmaz, 1 gun ile eyt yi kaybeden adam 60 yasa mahkum edilmez. Burasi avrupa degil ki herkes huzur ve refah icinde, sosyal haklari gozetilerek 60 yasina kadar calisip emekli olsun. Ben emeklik yasinin bayanlarda 50, erkeklerde de maks 55 olmasi gerektigini, bazi sektorlerede yipranma eklenip -5 e kadar hak taninmasindan yanayim. Aktueryal sistem duzgun yonetilirse zaten bunlar saglanir. Sosyal guvenlik sistemine gelen vurmus, giden vurmus.

EYT yanlisti . Erken emdklilik Demirel'i popülizm yüzünden aldığı bir kararla Turkiye 2002 krizine yürürken buzi batıran belalardan biriydi .

2002 sonrası bir reform ile bu sorun düzeltildi. Ancak daha sonra yozlaşma ve koltuk hırsının bu popülizm yeniden hortladı.

Demirel Zamanında da yanlisyi , bugünde yanlış.

Ve ben size iddia ediyorum bh durum çok büyük bir sosyal felaket yaratacak. Pekcok emekli gerçek anlamda açlıkla yüzleşecek.

Sorumlu bir devlet adamı EYT gibi ülkeye ce halkın bütününe büyük zararı olacak burseyi sırf seçim kazanmak için savunmak, savunmamaliydı.

Bunun yıkıcı sonuçlarını hep beraber göreceğiz önümüzdeki günlerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 27 Mart 2024; 18:53:17 >
  • vay be o kadar mülteci gelmiş. ülke yandaşlara peşkeş çekilmiş ama suçlu eytliler öyle mi? şu rakıyı az için de beyninize kan gitsin biraz.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.