Şimdi Ara

EVREN SONSUZMUDUR? YADA SONU VARMIDIR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
0
Favori
2.559
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

EVREN SONSUZMUDUR? YADA SONU VARMIDIR?

(En Son Oy Tarihi: 23.5.2012)
Giriş

• Herşeyin bir başlangıcı ve bir sonu vardır.

Sonsuz diye bir kavram yoktur.
  • Allahtan başkası bilemez
  • sonu vardır ama atomları kendini çoğaltır itirazı olan ?
  • Sonsuzdur diyeni merak ettim KİM
  • Bence mutlaka sonu vardır cunku herşeyı allah yaratmıştır. Tek sonu olmayan Allahtır eger evrenıde sonsuz dersek Allahla bir tutmuş olmaz sayılmazmıyız?
  • Sonu varsa ne yanii uzayda duvar mı var nevarda bitiyor.Garip.Bende bunu hep düşünmüşümdür.
    Bence uzayın diğer tarafı daha iyi :) .baksana etrafımızdaki gezegenlerde yaşam yok.Tek dünya var oda ömrünü tamamlicak.
  • ya sonsuzmudur yanı dıyelım evrenın sınırı warmı onu demek istemiştim hep düşünürümde
  • sonludur dersek, evrenin başka birşeyin içinde olduğunu çıkarabiliriz. başka bir şeyin içinde olunca o şey de ya sonsuzdur ya da sonlu olup başka br şeyin içinde olabilir.

dolaylı yoldan her koşulda sonsuzdur bence.

bu konunun yeri de konu dışı değil kültür ve bilimdir. burada muhakkak din çatışması çıkacaktır
  • uzayı hep merak etmişimdir.Aslında çok mucizevi bi olay.Allahın takdiri işte.Yani güneş var ısınıyoruz.Güneşle aramıazdaki mesafede çok normal.Biraz yakın veya biraz uzak olsaydık.Çok şey değişebilirdi.
    Yanlış mı düşünüyorum
  • Ben şöyle düşündümki;

Bakıyorum herşey bir şeyin içinde [ Lütfen geyik yapmayın..] yani bir kutu var bu kutu dünyada dünya güneş sisteminde güneş sisteminde uzayda Ya? uzay neyin içinde [ senin içinde diyen mallar olacak..] zamanın içinde desek zaman neyin içinde çok karışık yada ben malca düşünürüyorum 14 yaşındayımn ve 4 senedirde düşünürüm..
  • EVET KESINLIKLE DOGRU EGER 1 CM GÜNEŞE YAKIN OLSAYDIK DÜNYA YANARDI YADA 1CM GERİDE OLSAYDIK DÜNYA DONARDI ALLAH'IN TAKDİRİ İŞTE
  • quote:

Orjinalden alıntı: DarkSleep__

uzayı hep merak etmişimdir.Aslında çok mucizevi bi olay.Allahın takdiri işte.Yani güneş var ısınıyoruz.Güneşle aramıazdaki mesafede çok normal.Biraz yakın veya biraz uzak olsaydık.Çok şey değişebilirdi.
    Yanlış mı düşünüyorum

biraz daha yakında olsak güneş dünyayı kendine çekerdi iyice. insanlık olmadan güneşle btünleşmiş olabilirdik uzak olsa günşein etrafında dönemezdik.güneş diye bir şeyi bilmezdin veya güneş oalrak başka bir yıldızı görebilirdik. merkezkaç kuvvetinin en dengede olduğu pozisyondayız. bir de böyle düşün.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cagdasacar

Ben şöyle düşündümki;

Bakıyorum herşey bir şeyin içinde [ Lütfen geyik yapmayın..] yani bir kutu var bu kutu dünyada dünya güneş sisteminde güneş sisteminde uzayda Ya? uzay neyin içinde [ senin içinde diyen mallar olacak..] zamanın içinde desek zaman neyin içinde çok karışık yada ben malca düşünürüyorum 14 yaşındayımn ve 4 senedirde düşünürüm..

aynı şeyi 2 mesaj önce bende düşünmüşüm yalnız değilsin.

ama yanlış olsada kafa yormak iyi bir şey. bir şeyi ilk olarak dine yormak yerine iyice düşünüp içinden çıkılamadığı zaman dinle yorumlamak bence daha mantıklı bir şey.

• eskiden evren bir avuç kadarmış fakat büyük bir aptlama allah tarafından olunca evrem saniyede 265kentrilyon hız ile büyümüş ve galaksilere ayrılmıştır..Kaynak discovery channel
  • quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

quote:

Orjinalden alıntı: cagdasacar

Ben şöyle düşündümki;

aynı şeyi 2 mesaj önce bende düşünmüşüm yalnız değilsin.

ama yanlış olsada kafa yormak iyi bir şey. bir şeyi ilk olarak dine yormak yerine iyice düşünüp içinden çıkılamadığı zaman dinle yorumlamak bence daha mantıklı bir şey.

Kesinlikle katılıyorum dine yorumlayıp zeytin yağı gibi üste çıkmak bir beceri değildir...

• arkadaşlar bence sınırlidır ya mantıklı degıl bıkere evrenın sınırsız olması tamam cok büyük olabaılır ama mutlaka bı sınırı wardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trnkzc -- 14 Haziran 2007; 18:01:28 >
  • Evren sonsuz değildir bunu kabul etmeyenler de madde kavramını hiçe sayar.sonu olmayan tek sey ölüm ötesidir..
  • bunu açıklayabilmek için şunu açıklamak lazım bence

evren madde midir?
  • EVRENİN GENİŞLEMESİ

Astronomi biliminin henüz gelişmemiş olduğu bir dönemde, 14 asır önce indirilen Kuran-ı Kerim'de evrenin genişlediğinden şöyle bahsedilir:

“Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz.

(Zariyat Suresi, 47)

Ayette geçen "gök" kelimesi Kuran'ın pek çok yerinde uzay ve evren anlamında kullanılır. Burada da bu anlamda kullanılmıştır. Yani Kuran'da, evrenin genişleyici olduğu bildirilmiştir. Bilimin bugün varmış olduğu sonuç da Kuran'da bildirilenle aynıdır.

Edwin Hubble dev teleskobuyla

Yüzyılımızın başlarına dek bilim dünyasında hakim olan tek görüş, "evrenin durağan bir yapıya sahip olduğu ve sonsuzdan beri süregeldiği" şeklindeydi. Ancak, günümüz teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen araştırma, gözlem ve hesaplamalar evrenin bir başlangıcı olduğunu ve sürekli olarak "genişlediğini" ortaya koydu.
    Rus fizikçi Alexander Friedmann ve Belçikalı evren bilimci Georges Lemaitre, bu yüzyılın başlarında evrenin sürekli hareket halinde olduğunu ve genişlediğini teorik olarak hesapladılar.

Bu gerçek, 1929 yılında gözlemsel olarak da ispatlandı. Amerikalı astronom Edwin Hubble kullandığı dev teleskopla gökyüzünü incelerken yıldızların ve galaksilerin sürekli olarak birbirlerinden uzaklaştıklarını keşfetti. Herşeyin sürekli olarak birbirinden uzaklaştığı bir evren ise, sürekli "genişleyen" bir evren anlamına gelmekteydi. Evrenin genişlemekte olduğu, ilerleyen yıllardaki gözlemlerle de kesinlik kazandı.

Ancak bu gerçek, henüz hiçbir insan tarafından bilinmezken, Kuran'da asırlar önce açıklanmıştı. Çünkü Kuran, tüm evrenin yaratıcısı ve hakimi olan Allah'ın sözüdür.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.