Şimdi Ara

Evren Sınırsız mı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
1.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet soru başlıkta, evren sınırsız mı yoksa sınırı var mı?

• Felsefe sorusu mu bu? Bilimadamlarının çözemediği bir soruyu sordun. Bence sence diye mi cevap vereceğiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: torlofan

Felsefe sorusu mu bu? Bilimadamlarının çözemediği bir soruyu sordun. Bence sence diye mi cevap vereceğiz?
    evet.
  • Sonlu ama sınırsız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüz milyar yılda geçse cevabını bilemeyeceğiz

• Sinir icin sınırın disi lazim o halde sınırsız olsa gerek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sınırı var ve o taraf ahiret "bence".
    Ölünce uzay taraflarına gidicez gibi geliyor bana.

• Boşluk sınırsız, madde sınırlı.

• Görebildiğimiz evrene göre bakarsak muazzam büyüklükte sınırlı bir evrendir. Görülemeyen evrenin ise sınırları bilemediğimiz boyuttadır. Ulaştığımız teknoloji seviyemiz hala evrenin sınırlarını tespit edemiyor.

Evrenin sınırlılığını veya sınırsızlığını belkide ışık hızını aştığımız gün öğrenmiş olacağız. Belkide teorik olarak ışık hızından daha hızlı olan düşünce hızıyla öğrenebileceğiz.
  • Bence sınırsız ama kimse ne nasıl niye olduğunu kanıtlayamıyor

• İnsan denen canlı, evren ölçeğinde fiziki boyut olarak mikrop bile olamaz. Sınır derken, bulunduğumuz evrenin bile sınırı var mı ,yok mu bilemiyoruz henüz. Burada bir başka soru akla geliyor, ya evrenler içinde evrenler varsa? Tıpkı; milyonlarca galaksi gibi. Bence,çok muhtemel diye düşünüyorum, ancak emin olabilmek için çok çok uzun zaman gerek, insan türünün yok olmadan önce bu cevabı bulması pek mümkün görünmüyor şimdilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pruvap -- 20 Temmuz 2020; 0:22:1 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Evren sürekli genişliyor ve yıldızların aralarındaki mesafe artıyor artık son yıldızın enerjisinin bitmesi ile evrenin sonu olduğunu düşünüyorum boş soğuk ve geniş bir evren

• Sonsuzluk kavramı çok yanlış anlaşılıyor, bilim camiasında sonsuzluk diye bir şey yoktur.

Sonsuzluk - Sınırsızlık paradoks düşüncedir. Sınırsız sayıda enerji yoktur, hesaplanabilmesi henüz mümkün olmayan sayıda enerji vardır.

Örneğin matematik de paradoks yoktur, henüz bilinmeyen vardır. Cantor Paradoksu, Bence paradoksların insan mantığıyla varolabildiği, evrenin yasalarına göre varolamayacağının kanıtı sayılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hynque

Evren sürekli genişliyor ve yıldızların aralarındaki mesafe artıyor artık son yıldızın enerjisinin bitmesi ile evrenin sonu olduğunu düşünüyorum boş soğuk ve geniş bir evren
    genişlediğini ispatladılar

ışığın çekim etkisiyle

hemen arkamdaki cismi görüyorsam?

ışık 1 metre arkamdan çekim kuvvveti etkisiyle 10 milyar ışık yılı uzaktan dönerek bana geliyorsa
  • sanal şeyler dışında hiçbir şey sınırsız ya da sonsuz değildir.
  • Evren'i yeterince bilmeden, anlamadan bu soruyu cevaplamak mümkün değil. Sanırım cevabını hiç bilemeyeceğimiz bir soru.

• Doppler etkisiyle sürekli genişlediği ispat edilmişti.
    Sonunun olduğu konusunda şu an bilim insanları bir bulgu elde edemedi.

• sanal şeyler sınırsız olabilir mi?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.