Şimdi Ara

Evren Sınırsız mı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
1.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

sanal şeyler sınırsız olabilir mi?

+9999 mermi

sonsuz can

• Elektrik tüketiyo çipler eskiyor vs.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

Elektrik tüketiyo çipler eskiyor vs.

işin fiziksel tarafına bakmayacaksın

• quote:

Orijinalden alıntı: Started_With_FX5200

işin fiziksel tarafına bakmayacaksın

Alıntıları Göster

Sanalda da hafıza yiyor, gigabyte sınırına gelince item oluşturamazsın. Mesela Minecraft'ta Game Mod açtın diyelim, oluşturduğun sanal şeylere eşdeğer hafıza artıyor. vs. vs.

Not: Minecraft'ı örnek vermem yanlış anlaşılmasın 24 yaşındayım. Örnek olarak verdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-ED4010EAB

Sanalda da hafıza yiyor, gigabyte sınırına gelince item oluşturamazsın. Mesela Minecraft'ta Game Mod açtın diyelim, oluşturduğun sanal şeylere eşdeğer hafıza artıyor. vs. vs.

Not: Minecraft'ı örnek vermem yanlış anlaşılmasın 24 yaşındayım. Örnek olarak verdim.

Alıntıları Göster

ram dolduran şeylerden bahsetmiyorum sonsuz mermi trainerı indirdiğinde istersen 50 yıl mermi at bitmez

• quote:

Orijinalden alıntı: Started_With_FX5200

ram dolduran şeylerden bahsetmiyorum sonsuz mermi trainerı indirdiğinde istersen 50 yıl mermi at bitmez

Alıntıları Göster

item hafıza doldurur hocam. minecraftta 2 sandık açarsan 30 mb gider. 90 sandık açıp içini doldurursan 90 mb gider. Havadan item oluşmaz, oluşan item hard diskte hafıza yer.

• Sonsuz değil. Bilimsel açıklayamam. Ama dinen yalnız Alllah sonsuzdur.

• Diyelim uzaya doğru bir ok fırlattınız. Ok bir süre gittikten sonra bir engelle karşılaşacaktır. Engelin diğer tarafına geçip oku yeniden fırlatırsanız yeniden bir engele çarpana kadar hareketine devam edecektir. Diyelim ki bu şekilde evrenin sonuna kadar geldi. Evrenin arkasına geçip o oku fırlatırız ve yine hareketine devam eder. Bu durumda asıl evren, okun hareketine devam ettiği alanı da kaplayandır. Evren her şeydir. Eğer bir sınırı var ise o evren değil de evrenin toplu bir parçası sayılır.

• Evren sürekli genişlemekte. Sürekli genişlediği için belli bir sonu olduğunu düşünmüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sürekli genişliyor ama nereye kadar genişler bir yerde durur mu bilmiyorum

• Yani sınırsız tabiki çünki daha keşfedilemeyen bir çok galaxy gezegen var insanlığın heryeri keşfetmesi çok zor...
  • genişliyor diyebiliriz fakat sınırsız diyemeyiz zira genişleme durup büzüşebilir de.
  • Evrenin sonu varsa, bitiminin ardında ne olduğu sorulur. Sınırı varsa, sınırın ötesinde de bir şeylerin olması muhtemeldir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

Evrenin sonu varsa, bitiminin ardında ne olduğu sorulur. Sınırı varsa, sınırın ötesinde de bir şeylerin olması muhtemeldir.

Sınırsız ya da sınırlı her ikisi de mantık dışı geliyor. Bence algılarımız problemli.

• Değil

• Sınırsız olan evren değil;sonsuz olan Allahtr

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sınırsızı hadi algılayamıyorsun da sınırlı niye beynini bulandırıyor
  • Sınırsız mı bilmiyorum ama sınırlı olması pek akla yatkın değil. Her zaman duvarın arkasında ne var sorusu gelir akla.

• Evrenin geometrisi ile ilgili bir durum. Bir evren kapalı, açık ya da düz olabilir. Evrenin geometrisini belirleyen şey içerdiği madde ve enerji miktarıdır ve  Omega parametresi ile gösterilir. Omega = 1 olursa evren düzdür (negatif ya da pozitif eğri değildir) ve bu evrende (bir bütün olarak) Öklid geometrisi geçerlidir. Evrenimizde omega yaklaşık 1'e eşittir. Lokal olarak Öklid geometrisinin geçerli olmadığı pek çok durum vardır ama evrene dışardan bakabilseydik, evrenin geometrisinin düz olduğunu görebilecektik. Sonuçta düz bir evrende çizdiğiniz paralel sonsuza gider. Düz evrenlerin uzamda sonsuz olduğu kabul edilir. Bizim evrenimiz de bu yüzden uzamda sonsuz, zamanda sonlu kabul edilmektedir. Kozmolojideki cari görüş budur. Biz bu evrenin bizim açımızdan gözlenebilir olan ve bu yüzden küre olarak betimlenen "gözlenebilir evren" kısmındayız. Daha doğrusu bizim bulunduğumuz nokta kürenin merkezidir. Evrenin gözleyemediğimiz kısımları muhtemelen sonsuza dek uzuyordur.

Ürkütücü ama yüksek olasılıkla böyle.

• alierennet kullanıcısına yanıt

teorik olarak düşünce hızı?

pratikteki durum zaten belli.

nöronlar bilgileri, elektrik sinyalleri ile iletir. elektrik sinyali ise ışık hızından daha yavaştır. dolayısı ile insan vücudunda ışık hızında ya da daha hızlı bir iletişim ağı yoktur. sinapsların hızına bakılırsa, saniyede metre cinsinden değerlerin olduğu bilgisine ulaşılır. ışık hızı ise saniyede km cinsinden bir hıza sahip.  

erişemediğin bir yer var ise o yerin sınırı ve sonu yoktur. o yerin sınırına ve sonuna erişime sahip olabilmenin mümkün olma durumu için her şey kontrol atlına alınmış olmasa bile göndereceğin sinyalin eriştiği en uzak mesafeyi ölçebiliyor olman lazım. bu ölçümü insan yapsa bile bu sefer en uzak mesafenin dışını da sorgulamaya başlayacak.   bu durumda bu yerin sahibinin olması gerektiği akla yatan uygun bir sebeptir. sahibin penceresinden baktığımızda ise o yer, sınırı ve sonu bilinen bir yer olur. şöyle demeli aslında, bakış açısına göre değişir. işte bu noktada hani bazı arkadaşlar diyor ya forumda, tanrıya inanmıyorum ve başka.. bunu diyorsa evren için sınırı ve sonu var dediğinde, o zaman bir yaratıcının varlığına inanması da gerekmez mi? hem sınırı var de hem de inanma, bu ikisi birbirine tezat kalır.

ilhan irem'in şarkısı geldi aklıma. her şeyin bir sonu var ise ayrılıkların da bir sonu var.  

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.