Şimdi Ara

Ev Sahibi Yeni Kirayı Söylemiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
99
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba 1 haziranda yeni dönem kiram dönüyor. Mayıs ayından beri her hafta ev sahibini aradım haber edecem dedi. Bugün bir daha aradım yine haftaya haber edicem diyor. Yarın kira günü ve yeni kira konusunda hiçbir şey konuşmadık. Ne yapmam lazım eski kirayı mı yollayayım yoksa %25 arttırıp yollayayım mı? Eski kirayı yollarsam eline koz vermiş olur muyum? Var bi fırıldak gibi geldi sanki.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• söylemiyosa şunu yap: saat 16:30'a kadar bekle. 16:30 gibi eski bedelin %25 artmış halini adama transfer et. sonra hemen adama mesaj at: "merhaba, sizden dönüş alamadığım için ve yasal olarak bugün kirayı göndermek zorunda olduğum için transferi gerçekleştirdim, iyi günler" diye yaz. mesajı hiç uzatma. böyle kısa ve net yaz. adam sana kızamaz. kızacak olursa yasal zorunluluk bu şekilde deyip geç. adam sana: "öyle bi zorunluluk yok, yasal olarak zaten 5 gün süren var senin kirayı ödemek için" diyecek olursa: "o 5 gün süresi özür sayılıyo, ben zam döneminde özür süresine geçmek istemiyorum, buyüzden size önceden sordum ama cevap alamadım" de.

eğer eski kira bedelin çok düşükse, adam aradığında: "iş işten geçti artık ben %25 zamlı halini yolladım, başka zam isteyemezsin" gibi şeyler söyleyip adamı ekstradan germene hiç gerek yok. adam zaten %25'lik zamlı halini transfer alınca gerilecektir. sen çok rahat ve normal konuş. adam sinirli şekilde başka rakam söylerse bile sen çok normal konuş çünkü psikolojik avantaj sende olacak. pazarlık yapıp uygun bi rakamda anlaş. adamın dönüş yapmamasını avantaja çevir.

not: yalnız transferi gerçekleştirdikten sonra hemen mesaj atman çok önemli. eğer para transferini gerçekleştirip mesaj atmazsan, bu durumda avantajı kaybedip dezavantajlı konuma geçersin. kaçamak davranıyo gibi olursun. adam sinirlenir ve sen ne dersen de kabul etmeyip tepene çıkmaya kalkar. sen kaçamak davranmayacaksın. parayı gönderip hemen mesajı atacaksın. bu durumda adam sinirlense bile yukarıdaki yazdıklarımı relaks şekilde (rahat bi ses tonuyla) adama söyle. adam bişey diyemez, eninde sonunda sakinleşir çünkü haksız durumda olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 31 Mayıs 2024; 21:23:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• adam sana: "kirayı haftaya söyleyecem demiştim, neden beklemeyip hemen cumartesi'den parayı yolladın" diye kızmaya kalkarsa, çok sakin bi ses tonutla şunu söyle: "X bey sizin ne zaman konuşmak istediğiniz ayrı bir konu, ben yasal olarak 1 haziran'da kirayı göndermek zorundayım" de.

yani adam sana: "haftaya söyleyeceğim" dedi diye sen beklemek zorunda değilsin.

• İnsanı olan kira artışı iki taraf için de %50 olmalı %25 normal mi sizce bu devirde bir ayda o kadar zam geliyor zaten herşeye ben olsam %50 fazla atardım sus payı gibi düşünürdü oda ses etmezdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Eski kirayı yollarsam eline koz vermiş olur muyum?

evet, eline koz vermiş olursun ama aslında koz vermek bile demeyelim buna, şöyle diyelim: "anlamsız olur"

eski kirayı yolladığında adama şunu demiş oluyosun: "senin eline bakıyorum, sen ne yaparsan yap, kanun sensin, sen haftaya konuşacam de haftaya konuşuruz"

sen bunu yaparsan adam rahatlar.

sen dediğimi yap. %25 zamlı halini yolla. adam: "konuşmadık, yollamaya hakkın yoktu" diyemez. çünkü konuştun. ve senin 1 haziran'da kirayı yollaman lazım yasal olarak.

bırak bunun gerginliğini yaşasın. sonra zaten alel acele senle pazarlık yapacaktır. pazarlığı yap ve kirayı belirle.

• İnterest kullanıcısına yanıt
    quote:

İnsanı olan kira artışı iki taraf için de %50 olmalı %25 normal mi sizce bu devirde

%25 normal değil, mantıken minimum %50 olmalı zamlar.

quote:

ben olsam %50 fazla atardım sus payı gibi düşünürdü oda ses etmezdi

asla katılmıyorum. neden mi?

karşı taraftan bir taviz almadan ona hediye vermek demek, bedavadan teslim olmak demektir.

arkadaş yarın %50 zamlı para yollayacak olursa şu olur: ev sahibi telefonla arar ve: "kardeş sen %50 zamlı yollamışsın ama sen de biliyosun ki bu zam düşük, bunu şöyle bi %75 yapalım" diyecektir. %90 böyle olacaktır.

adamın ısrarla rakamı konuşmuyor olması zaten doğru değil. buna bir karşılık verilmeli. karşılık verilmezse adam rahat ve uygunsuz tavırlarını düzeltmez, tam tersine daha da rahat davranır.

verilecek karşılık da, dediğim gibi, %25 zamlı halini yollayıp, sonra pazarlık yapmaktır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.