Şimdi Ara

Ev sahibi kirayı 'kira bedeli' olarak yatırmamı istemiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
16
Cevap
1
Favori
7.758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

2 ay sonra düğünüm var. Geçen ay bir ev kiraladık. Zaten kiralık ev bulmanın zor olduğu bu dönemde düzgün bir ev bulmuşken kaçırmak istemedim. (kira bedeli de uygun değil yani yanlış anlaşılmasın)

Ama ev sahibi vergi ödememek için kirayı "kira bedeli" olarak yatırmamı istemiyor. O zaman ödediğime dair makbuz vs verirsiniz diyorum, öyle uğraşamam hesaba yatırırsın ama açıklama kısmını boş bırakırsın diyor.

İlk günden ters düşmek de istemiyorum. Ben her ay adamın hesaba kirayı "diğer ödemeler" kısmından yatırıp, açıklamaya örn; "mayıs ayı için" gibi bir şey yazsam, ileride oluşabilecek bir sorunda kirayı yatırdığımı kanıtlar mı? Sonuç olarak her ay aynı gün aynı hesaba düzenli para girişi olacak? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkür ederim.

• Gerekli yerlere şikayet et sürünsün. Bizimde evimiz var boşa mi vergi veriyoruz uyaniğa bak. Evden çıkartamaz hic bir sekilde kiranı eksiksiz ödersen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gold5555 -- 14 Nisan 2023; 13:24:49 >
  • Aciklama kismini kesinlikle bos birakmamalisin tamam transfer tipini kira bedeli olarak girme ama aciklamada mutlaka belirt. " Elit Sitesi A Blok D:6 - Mayis " gibi.

Bos birakilan aciklamalarda yaptirim olmaz.

• Boshful kullanıcısına yanıt

Bu şekilde yaparsam lavuktan vergi kesmezler değil mi? Sonra ters düşmeyelim ilk günden.

• gold5555 G kullanıcısına yanıt

Kira bedeli olarak belirtmeyeceğim için ödediğimi kanıtlayamamaktan çekiniyorum hocam

• Hayir kesmezler ters de dusmezsin ama ileride yatirmadin kirayi falan dediginde bak cikartir gosterirsin o ayin kirasinin bulundugu dekontu. Kesinlikle elden de para verme.

• Ben "kirayı verdin, vermedin" konusunda bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Ev sahibi yatan paraya bakar. Parayı vermedin derse de orada kapı gibi elektronik dekont var. Her ay para yatıyor oraya nereye vermedim dersin. İşi yokuşa sürerse yani öyle karakter yoksunu biriyse sen de yokuşa sürersin. Ama ben sorun yaşayacağını düşünmüyorum.
  • John J. Rambo kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Çekincende haklısın. Buna benzer bir çok mahkeme kararı da var. Açıklama kısmına ne maksatla para yatırıyorsan yazman senin lehine olacaktır.

Ev sahibinin istediği zaten mantıklı ve kabul edilebilir bir şey değil.

Mutlaka oturduğun yerin adresini de içerek şekilde eft açıklamasına yaz.

Örnek: "xyz apt no:34 nisan23 dönemi kira bedeli"

• Ev sahibi GMSİ vergisi öderken düşük bayanda bulunmak niyetinde gibi duruyor bunu istediğine göre.
  • Alacaklının temerrüdü is coming

• Boshful kullanıcısına yanıt

Ben de ödeme tipini diğer veya bireysel yapıp açıklamaya “nisan 2023 kira” yazıyorum.

böyle yapın sorun olmaz.

• Banka havalelerinde "kira ödemesi" seçili olduğunda banka tarafından maliyeye bildirim yapılıp belli matrah aşımında kira geliri üzerinden hesap sahibi kişiye vergi tahakkuku çıkarılıyor diye biliyorum. Kira bedeli yüksekse bu matrah kısa sürede aşıldığından ev sahibi vergi ödememek için sizden bunu istiyordur.

Sizin kira ödemesi yaptığınızı ileride ispatlama gereği oluşabilir. Bu yüzden ödeme seçeneğini "Diğer ödeme" altında dahi yapacak olsanız açıklama olarak kira bedeli yazmayı unutmayın.

• havale eft yapacaksan bireysel ödeme olarak gönder açıklamaya kira yaz yeterli. yada şu ayın kirası diye de olabilir.

• Tam olarak böyle yaptım hocam, biraz trip attı ama kabullendi  

• Köylü kurnazına bak hele . Cumaya topukları götüne vura vura cumaya giden bir tip olduğuna eminim ev sahibinin. Çıkacağın zaman gözünü korkut. Birkaç ay bedava oturursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Booker DeWitt -- 18 Nisan 2023; 16:37:36 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.