Şimdi Ara

Espresso Makinesi tavsiyesi!!! (35. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.155
Cevap
94
Favori
232.746
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi öncelikle belirteyim , kahve yapmak adına hiçbir bilgim yok fakat ufak ufak merak etmeye başladım , bu yüzden arkadaşlar sorum şu ;

Aşşağıda sayacağım makinelerle o meşhur Starbucks'ın chocolate Mocha'sını yapabilirmiyim , ya da onu yapabilmek için hangi özellikteki kahve makinesi almam gerekir ?

Süt tankı olması şartmıdır ?

Buhar püskürtmelimi olmalıdır ?

Bunlar yeterlimidir ,ya da çok alakasız makinelerimi gösteriyorum , yardımcı olursanız sevinirim.

1.Delonghi ECOV311.GR : 690 TL

Espresso Makinesi tavsiyesi!!!

http://www.hepsiburada.com/delonghi-ecov311-gr-icona-vintage-serisi-espresso-ve-cappuccino-makinesi-p-MTDELECOV310GR?magaza=Sanalreyonum&wt_gl=cpc.tum.genel-mobil.pla&gclid=Cj0KCQjwybvPBRDBARIsAA7T2kg1UmfusP6EzNyDEEG6EIAx429Pj1h7JrM3fpCIjv4HFbv5y-43kMQaAs5eEALw_wcB

2.Delonghi ECP 3531 : 550 TL

http://www.hepsiburada.com/delonghi-ecp-3531-espresso-cappuccino-makinesi-p-MTDELECP3531?magaza=Gelbura&wt_gl=cpc.tum.genel-mobil.pla&gclid=Cj0KCQjwybvPBRDBARIsAA7T2khKADVCksHvAYxJX2T0p-7eCTW0k3D-xBQPi6zNlX5JtXdzAX_DAKUaApEJEALw_wcB

3.Delonghi EC680.R : 733 TL

http://www.hepsiburada.com/delonghi-ec680-r-dedica-kirmizi-espresso-makinesi-p-MTDELEC680R

4.Electrolux EEA111 : 445 TL

http://www.hepsiburada.com/electrolux-eea111-espresso-ve-capuccino-makinesi-p-MTELEEEA111?magaza=%C3%87ar%C5%9F%C4%B1%20Ev%20Gere%C3%A7leri&wt_gl=cpc.tum.genel-mobil.pla&gclid=Cj0KCQjwybvPBRDBARIsAA7T2khR4TPAb5eKzSE1mA3Cfk6Tu-16xBG0u6M1kZx37iNE7cP1mXuF-eAaAh7gEALw_wcB

Markanın delonghi olması durumunda yarı fiyatına alma ihtimalim var o yüzden hep o markadan örnek verdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yeşil olanla ilgili problemler olduğunu okudum onu almanı tavsiye etmem. Mocha sonuçta espresso bazlı bi içecek yani bu makinaların hepsiyle yapabilirsinundefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VaLiaNT84 -- 2 Kasım 2017; 17:23:41 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,
    Delonghi esam 2600 makinem için kireç sökücü ne kullanabilirim. Kendi kireç sökücüsünü piyasada bulamadım.
  • VaLiaNT84 V kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirmeniz için teşekkürler hocam , kuzenim o firmada çalışıyor %50 indirim hakkı varmış , bizde doğru düzgün bir makina almak istiyoruz , bilgili arkadaşları konuya bekliyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memo84 -- 3 Kasım 2017; 2:25:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cypresshilltr

Merhaba,
    Delonghi esam 2600 makinem için kireç sökücü ne kullanabilirim. Kendi kireç sökücüsünü piyasada bulamadım.

Ben de Tchiboda satılan Durgolü önerebilirim.Sanırım 40TL gibi bir fiyatı vardı.İçinde iki tane 120ml lik tüp çıkıyor.Bir de makinenizin kireç sertlik ayarını kontrol edin.Bu kireç çözme sıklığını çok fazla değiştirmekte...
  • memo84 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok fazla bilgim yok ama esam 2600'e ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi primum non nocere -- 3 Kasım 2017; 10:36:19 >
  • Cevap için teşekkür ederim arkadaşlar.

@LUCI0 kireç sertlik ayarını daha önce yapmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafaa30

Hocam çok fazla bilgim yok ama esam 2600'e ne dersiniz?

züpper netice alırsınız !
  • cypresshilltr kullanıcısına yanıt
    Rica ederim, sertlik ayarı derken değiştirilmesinin gerekebileceğini kastetmiştim.Benim makinemde su sertlik ayarı çok fazlaydı damacana su kullandığım halde.Sık sık kireç uyarısı veriyordu makine (esam3000) Sonra sertlik ayarını düşürdüm.Şimdi çok daha seyrek uyarı vermekte....
  • LUCI0 L kullanıcısına yanıt
    Benim makinada sık sık kireç uyarı veriyordu. Sonra servise götürdüm. İçindeki tahliye borularını değiştirdiler. Sonrasında su sertlik ayarını bende düşürmüştüm. Bende damacana su kullanıyorum ama 5-6 ayda bir kireç uyarı veriyor.

Siz gözlemlediniz mi ne kadar sürede bir kireç uyarı veriyor.
  • arel.gr kullanıcısına yanıt
    Hocam mesajınızı anlayamadım doğrusu

İğnleme falan mı var yoksa gerçekten tavsiye ediyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafaa30

Hocam mesajınızı anlayamadım doğrusu

İğnleme falan mı var yoksa gerçekten tavsiye ediyor musunuz?

hyr, iğne, zımba filan yok !
    bu delonghi ler çok isabetli, eşdeğer gaggia, krups larda bu şase üzerine üretiliyor.
    4 yıldır ECAM 23.210 kullanıyorum, çok memnunum, aynı makine !
  • quote:

Orijinalden alıntı: cypresshilltr

Benim makinada sık sık kireç uyarı veriyordu. Sonra servise götürdüm. İçindeki tahliye borularını değiştirdiler. Sonrasında su sertlik ayarını bende düşürmüştüm. Bende damacana su kullanıyorum ama 5-6 ayda bir kireç uyarı veriyor.

Siz gözlemlediniz mi ne kadar sürede bir kireç uyarı veriyor.

Ben sertlik ayarını 1. kademeye düşürdüm (Sanıyorum 4 kademeydi) Önceden yaklaşık 4 ayda bir uyarı veriyordu.Şimdilik herhangi bir uyarı yok.Son kireç çözme işlemi Haziran ayındaydı.Bence düşük sertlikteki damacana sular için 7-8 aylık bir dönem normaldir.Tabi bu süreç makineden çıkan kahve sayısına göre belirleniyor...
  • Merhabalar..
    Ufak çaplı bir kafede kullanılacak tam otomatik bir kahve makinesi bakıyoruz. Sütlü kahve çeşitlerini de yapabilen, iyi bir barista kadar olmasa da içilebilir güzel kahveler yapabilen bir cihaz yeterli olacaktır.
    Esasen 1-2 model buldum ama emin olamadım.

1- Siemens TE603201RW -http://www.hepsiburada.com/siemens-te603201rw-eq-6-serisi-tam-otomatik-espresso-ve-kahve-makinesi-pm-HB000001I8SC

Fiyatı 2000 lira. Bu makine esasen genel olarak beğenilmiş. Ancak sütlü kahveleri yeterince sıcak yapamadığını okudum. Doğruluk payı nedir? Kullanan varsa yorumlarını alabilir miyim?

2- Krups EA8298 -http://www.hepsiburada.com/krups-ea8298-tam-otomatik-latte-espresso-cappuccino-americano-kahve-makinesi-p-MTKRUPSEA8298?magaza=Hepsiburada

Fiyatı 2600 lira. Hepsiburada'da beğenilmiş ama yorum sayısı az. Yabancı sitelerde o kadar da beğenilmemiş. Vasat denmiş. Bilemedim.

3- Delonghi ECAM 45.760W -http://www.hepsiburada.com/delonghi-eletta-cappuccino-top-ecam-45-760-w-kahve-makinesi-p-MTDELECAM5760W

Fiyatı 3000 lira. Yorumlar çok olumlu. Fakat diğerlerinden pahalı. Özellikle Siemens ile 1000 lira fark var. Değer mi?

Bunlar haricinde önerebileceğiniz bir makine de olabilir tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srvngrc -- 21 Kasım 2017; 22:27:30 >

• srvngrc S kullanıcısına yanıt
    Bunların hiçbiri ticari amaçla üretilmemiştir. Yani günde 5-10 taneden fazla kahve almak, makine ömrünü oldukça azaltır ve verdiğiniz para boşa gidebilir.

Yine de mecburum derseniz bu alanda daha tecrübeli ve yedek parçaları daha yaygın olan Delonghi derim.
    Sağlam ve kaliteli bir şey ararsanız da Jura, otomatik makineler içinde en iyilerdendir, pişman etmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: albati

Bunların hiçbiri ticari amaçla üretilmemiştir. Yani günde 5-10 taneden fazla kahve almak, makine ömrünü oldukça azaltır ve verdiğiniz para boşa gidebilir.

Yine de mecburum derseniz bu alanda daha tecrübeli ve yedek parçaları daha yaygın olan Delonghi derim.
    Sağlam ve kaliteli bir şey ararsanız da Jura, otomatik makineler içinde en iyilerdendir, pişman etmez.

Yani mekan oldukça küçük. Ve bir barista çalıştırılacak, 20-30bin liralık makineler alınacak bütçe de şu aşamada yok maalesef. Peki önerebileceğiniz bir model var mı? Jura ya da bir başka marka?
  • quote:

Orijinalden alıntı: srvngrc

quote:

Yani mekan oldukça küçük. Ve bir barista çalıştırılacak, 20-30bin liralık makineler alınacak bütçe de şu aşamada yok maalesef. Peki önerebileceğiniz bir model var mı? Jura ya da bir başka marka?

Kahveler.net sitesinde Jura Ena modeli tavsiye edilmişti bir dönem. Ben otomatik makine hiç kullanmadım, birebir tecrübem yok.
    Siemensle ilgili çok olumlu yorum okumadım. Zaten kahve, Siemensin uzmanlığının dışında. Sitede Delonghi ile ilgili kullanıcı ve yorum çok. İsterseniz onları da okuyun.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: srvngrc

quote:

Kahveler.net sitesinde Jura Ena modeli tavsiye edilmişti bir dönem. Ben otomatik makine hiç kullanmadım, birebir tecrübem yok.
    Siemensle ilgili çok olumlu yorum okumadım. Zaten kahve, Siemensin uzmanlığının dışında. Sitede Delonghi ile ilgili kullanıcı ve yorum çok. İsterseniz onları da okuyun.

Teşekkürler.
    Kahveler.net'i inceledim biraz. Maalesef orada takıntı haline gelmiş bir manuel makine çılgınlığı var. Elbette hiçbir otomatik makine iyi bir manuel makine+iyi bir barista kadar iyi kahve yapamaz. Ancak bazıları bu işi "manuel olmayacaksa olmasın" boyutuna taşıyor ki bu bana biraz garip geliyor. Orada da genel olarak bu şekilde bir yaklaşım söz konusu. Otomatik makine tavsiyesi isteyen herkese otomatik alacağına kahve içmeyi bırak muamelesi yapmışlar. Kişisel kullanım için düşünürsek herkesin evinde manuel bir makine ile uğraşacak zamanı olmayabilir. Yeteneği olmayabilir. Hevesi olmayabilir. Kahve içmeyi seviyorsa pek ala ortalama düzeyde kahveler yapabilen, hatta kötü baristalardan daha iyi kahveler yapan otomatik makineler gayet tercih edilebilir duruyor bana göre. Ben hayatımda içtiğim en kötü kahveyi manuel makineden içtim. O makinenin başındaki adam işini düzgün yapmıyorsa kahve rezil olabiliyor. Standart yakalamak çok zor. Elbette işini düzgün yapan insanlar, belli standart yakalayan mekanlar var ama 20-25 kişilik bir mekan için bu kalitede bir barista bulmak zor. Bu yüzden ortalama düzeyde de olsa standart bir kalite veren, çok pahalı olmayan bir otomatik makine arayışındayım.
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

• srvngrc S kullanıcısına yanıt
    Dostum ben de 4-5 sene önce senin olduğun yerdeydim. Biraz anlatırsam sen de kim neyi neden öneriyor daha iyi anlarsın diye düşündüm.

Otomatik makine alacaktım, delonghi taktım kafaya , bir iki modeli de belirledim yarı otomatik, kullanıcıların deneyimini merak ettim ve başladım forumlarda araştırmaya. Burası o zaman çok hareketli değildi, 2 kullanıcı falandık delonghi alan , kahveler forum' a giriyordum, adamlar delonghi'nin D'sinden bahsetmiyorlardı. Kony açtım oraya , düzgün cevap bile gelmedi. Herkes tutturmuştu bir arçelik 3185 ( beko 2170) . Delonghi alacağına bunu al diyen falan oldu birkaç tane. Ben de aynı sizin gibi diyordum ki abartiyorlar. Neyse sonra bir tane delonghi 2600 aldım. Makina çok işimi gördü, oldukça pratikti. Aynı anda iki kişiye çok kolay espresso yapıyordum ki o zamanlar misafir fazla oluyordu , haftada 2 gün 15 kişiye kahve yaptığım oluyordu. Tabi delonghini buhar çubuğu oyuncak olduğu için süt köpürtme için ayrı alet almıştım(arzum latte , capresso diye orjinali bulunuyor hala) delonghi-arzum ikilisi ile gayet pratik iş çıkıyordu. Yalnız latte dışında pek birşey içmiyordum.daha sonra espresso keyfim biraz arttı ve bir tane beko 2170 buldum sıfır ve onu sipariş ettim. Makine geldi , büyük heyecanla ilk denemeyi yaptım, sonuç; büyük hayalkırıklığı! Çok zahmetli geldi, altına latte kupası bile sığmadı sonra bir de gürültüsü cabası! Ertesi gün iade ettim makineyi. Sonra delonghi 2600 ile devam. Bir süre sonra bir tane de ofise delonghi tam otomatik aldım. Bu sefer sütü de makine kendisi köpürtüyordu yani her şey tam otomatikti. Yalnız süt köpüğü yeterince sıcak olmuyordu ve Latte köpüğü kıvamında da olmuyordu. Ama pratik aletti , tek tuşla hazırlıyordu cappuccino'yu. Tabi sonrasında temizliği falan yine aynen yapmak gerekiyordu , pratiklik kısmı hazırlama kısmında elbette.

Bu şekilde 2 yıl falan delonghileri kullandım. Derken bir yurtdışı seyahatimde popüler bir kahve dükkanında bir espresso içtim ve dondum kaldım resmen! Hayatında içtiğim en güzel espressoydu ve daha önce ictiklerime hiç benzemiyordu. Yağlı, aromalı, hafif koyu kıvamlı çok değişik ve eşsiz bir güzelliği vardı. "Ben bu tadı aramalıyım evde " dedim kendi kendime. Dönünce hemem manual makine arayışına girdim. Arçelik-beko eskisi kadar kolay bulunmuyordu. En azından sıfırı. Kahveler forumdan takip ederek bir tane 2. El aldım. Bir de sözen el değirmeni aldım başlangıç için. Kahvemi zaten uzun zamandır kendim kavuruyordum , tazelik konusunda problemim yoktu yani. Ama lezzet konusunda beko ile beraber başka bir boyuta geçmeye başlamıştım. Öğrendikçe daha çok keyif alıyordum, daha iyi kahveler yapıyordum, daha iyi yaptıkça daha da merakım artıyordu. Daha sonra bir üst seviyeye geçme ihtiyacı duydum ve beko makinemi pid ( su ısı kontrolü) ve basınç kontrolü için dimmer gibi modifiyeler ile daha iyi bir makine haline getirdim. Öğütücü olarak da breville 400 öğütücü aldım. Artık daha tutarlı öğütüyordum ve daha tutarlı espresso'lar elde ediyordum. Breville çok daha az toz çıkardığı için de özellikle filitre kahve (v60) içimleri daha temiz hale gelmişti. Bu süreçte eski bir portafilitreyi tabansız bir portfilitre haline getirdim ve bu sayede her bir espresso yapımında hatalarımı daha rahat görüyordum kahvenin fincana akışı sırasında. Arçeliğin buhar çubuğu kendi ucuyla biraz yetersiz geldiği için yurtıdşından buna uygun Rancillo silvia uçu getirttim ve onu taktım. artık arçelik ile latte art yapabilecek kıvamda süt köpürtebiliyordum. 250 TL'lik arçelik yaklaşık 200TL'lik modifikasyonlar ile 2000-3000 TL bandınaki makinelerin yapabildiklerini yapar hale gelmişti böylece. Biraz latte art üzerine uğraştım ve 2 ayın sonunda başarı elde etmeye başladım. Pratik yapınca Arçelik ile bile güzel latte art yapılabildiğine bizzat yaşayarak şahit oldum.

Tabii espresso kadar sevdiğim bir diğer kahve de filitre kahve. Genelde her gün 1 espresso 1 latte ve 1 filitre kahve içerim. tabi espresso'dan filitre kahveye geçmek için öğütücünün ayarını değiştirmek gerekiyor her sefer. bu espresso da öyle bir meret ki ayar bir tık yanlış olsa hata kabul etmiyor ; ya çok hızlı akıyor ya çok yavaş. bir süre sonra fark ediyorsunuz ki filitre kahve için ayrı öğütücü espresso için ayrı öğütücüye ihtiyacınız var aslında. bunun üzerine öğütücü konusunda uzun zamandır aklımda olan Comandante'ye yöndeldim ve bir tane edindim yurtıdışından getiren bir arkadaş sayesinde. Artık kahvelerde toz yok denilecek kadar aza inmişti ve her kahve birbirinin aynı olabiliyordu. Espressoda tutarlılık çok önemlidir , meraklısı en çok bunu sağlamaya çalışır , iyi bir öğütücü bu konuda makineden önemlidir. Comandante bu işi 5-6bin TL'lik öğütücülere eşdeğer düzeyde yapıyor ve el değirmeni olduğu için de 900TL civarına alınabiliyor.

Dostum şimdi ben bu kadar şeyi sana niye anlattım , ona gelelim. Ben Delonghi 2600'ı hala kullanıyorum , özellikle misafir varsa çok rahat oluyor, misafirler de bayılıyor genelde bununla yapılan kahveye. ama ben artık bu makine ile yaptığım kahveden eskisi kadar keyif alamıyorum , çünkü gerçek espressoya damak alışınca bu makineden içtiklerim çok ortalama geliyor. Latte yine daha çok hataları örtüyor süt sayesinde. Kahve işi çok derinleşebiliyor zaman içerisinde , fotoğrafçılığa benzetiyorum ben biraz , o mükemmel kareyi bir kere çekince iyi bir makine ile , bütün diğer basit kameralar çöp geliyor insana. Eğer kahveyi çok derinleştirmeden ortalama civarlarında götürürüm diyorsan al bir yarı otomatik çok da fazla arkana bakmazsın. ama zaman içerisinde beklentiler yükseliyor ve o zaman yarı otomatikler çok yetersiz geliyor insana. Baştan manual espresso makinesi ile başlayıp işi öğrene öğrene tadını çıkartmak daha iyi bir seçenek olabilir.

Saydığınız makineler arasında 1. ve 3. sırada olan Siemenes ve Delonghi'yi kullanmış biri olarak aslında her iki makineyi de çok tavsiye etmiyorum. Eğer yarı otomatik ile başlayacaksanız benim tavisyem biraz bitçe ayırıp Jura almanız , çünkü Jura kullandığım yarı otomatikler arasında açık ara en iyi olandı lezzet olarak .ama o da çok pahalı maalesef. Biraz uzun oldu ama bundan 4-5 yıl sonra benimle aynı noktada olabilecek arkadaşlara da biraz fikir vermesi açısından detaylı yazmaya çalıştım. umarım faydalı olur.

Son olarak eklemek istediğim bir şey var ; en kötü makineyle de taze kahve kullandığınız sürece iyi kahveler elde edebilirsiniz ama dünyanın en baba makinesini de alsanız kahveniz bayatsa sonuç hüsran olur. Yani bana göre öncelik sıralaması şöyle olmalı ;

Taze KAhve > İyi bir Öğütücü > İyi Bir makine.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupe96 -- 23 Kasım 2017; 13:34:27 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.