Şimdi Ara

Esnafın vergi vermemesi ve bunun normal karşılanması (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
2
Favori
8.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
190 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • devletin adil olamdığı yerde kimseden adalet bekleyemezsiniz,balık baştan kokar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vergi vermemesi değil.Vergiden kaçınıyorum.
    Bu memleketin enayisi ben miyim,millet Passatlar 3 Kasalar çekmiş evler yalılar almış.Biz de köpek gibi çalışalım bir de vergi mi verelim.Esnaf olmasam e ticaret yapar şahıs şirketi açar giderlerimi orda gösterirdim.
    Bu arada yanlış bir şey yapmıyoruz ki,giderlerimizi yazıyoruz.Bir tık fazlasını da yazmadım bu güne kadar şükür.

• quote:

Orijinalden alıntı: Silenforce

Vergi vermemesi değil.Vergiden kaçınıyorum.
    Bu memleketin enayisi ben miyim,millet Passatlar 3 Kasalar çekmiş evler yalılar almış.Biz de köpek gibi çalışalım bir de vergi mi verelim.Esnaf olmasam e ticaret yapar şahıs şirketi açar giderlerimi orda gösterirdim.
    Bu arada yanlış bir şey yapmıyoruz ki,giderlerimizi yazıyoruz.Bir tık fazlasını da yazmadım bu güne kadar şükür.

Vergi kaçırmak ayrı, kaçınmak ayrı.

Yaptığınız her satış için, verdiğiniz her hizmet için fiş/fatura kesmiyorsanız "VERGİ KAÇIRIYORSUNUZDUR". Bunun bahanesi olmaz.

Köpek gibi çalışıp vergini veremiyorsanız fiyatlarını arttıracaksın, müşterilerini arttıracaksın, maliyetlerini düşüreceksin veya o işi bırakacaksın. Demek ki o iş olmuyor. İnat etmeye gerek yok.

Vergi kaçınmak ayrı bir konu. bazı yöntemlerle yasal olmayan bir şey yapmadan vergileri az yapabilmektir. Mesela "son giren ilk çıkar" uygulayarak stok maliyetlerini düşük göstererek mevcut stok için daha az vergi ödemek, vergi ertelemenin bir yolu var ise erteleyip parayı içerde tutmak, ihracat yaptığınızda karınızı yurtdışında kuracağınız bir şirkette tutmak, şirket birleştirerek kurumlar vergisi istisna hakkını kullanmak, spor kulüplerine sponsorluk, leasing yöntemleri vs.vs. Bunlar vergiden kaçınmaktır. Ama fatura kesmiyorsanız, bu vergi kaçırmaktır.

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 24 Eylül 2020; 10:56:20 >

• Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet , yandaş kayırmacılık, torpiller vb.. bunlar normal karşılanıyor artık o ne ki!!??? Önce yukardakiler düzgün olsun, sonra aşağıdakileri düzeltsinler!

Ne demişti büyük dünya lideri reis... :

• Esnafların vergilerini tam vermesinden önce, vergi borçları milyonlarca doları bulan ve silinen şirketlerden başlaman gerek.

Böyle bir durumda kim vergiden kaçınmanın etik olmadığını söyleyebilir.

Ayrıca vergi oranlarımız çok yüksek ve adil değil.

Bu ekonomik sistem ile olmaz.

İşsiz adam da gıdaya %8 vergi veriyor.

Milyoner olan da.

Bunun altından kalkmak için nakit parayı kaldırıp, sadece kimlik ile alışveriş yapılan ve vergilerin kazançlara göre belirlendiği muazzam bir sistem gerekli.

Nakit para olduktan sonra vergiyi tutturmak bir ütopya.

Bu sebeple ki devlet tuttuğunu öpüyor.

Millet de aptal değilim neden öpülen ben olayım diyor.

Artı rakipleri tarafından ezildiği için batıyor zaten durumları kötü esnafın.

İki dükkan düşün. Biri yüzde 18 daha pahalı hangisinden alışveriş edersin ?

Hayırlı forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrmeram

Esnafların vergilerini tam vermesinden önce, vergi borçları milyonlarca doları bulan ve silinen şirketlerden başlaman gerek.

Böyle bir durumda kim vergiden kaçınmanın etik olmadığını söyleyebilir.

Ayrıca vergi oranlarımız çok yüksek ve adil değil.

Bu ekonomik sistem ile olmaz.

İşsiz adam da gıdaya %8 vergi veriyor.

Milyoner olan da.

Bunun altından kalkmak için nakit parayı kaldırıp, sadece kimlik ile alışveriş yapılan ve vergilerin kazançlara göre belirlendiği muazzam bir sistem gerekli.

Nakit para olduktan sonra vergiyi tutturmak bir ütopya.

Bu sebeple ki devlet tuttuğunu öpüyor.

Millet de aptal değilim neden öpülen ben olayım diyor.

Artı rakipleri tarafından ezildiği için batıyor zaten durumları kötü esnafın.

İki dükkan düşün. Biri yüzde 18 daha pahalı hangisinden alışveriş edersin ?

Hayırlı forumlar.

Yazdıklarınıza katılıyorum, özellikle affedilen büyük holdinglerin vergi tutarları ve cezaları konusunda

Ama sadece aşağıda kopyaladığım kısmına katılmıyorum.

"İşsiz adam da gıdaya %8 vergi veriyor.

Milyoner olan da"

İşsiz adamın aylık gıda gideri 500 tl ise milyoner adamın aylık gıda gideri 10.000 TL olabilir.

Çünkü tükettikleri ürünlerin fiyatları çok farklı, kaliteleri de. Oransal olarak vergi oranları aynı olmasına rağmen değer olarak tutarları da çok farklı. Biri 40 TL vergi verirker, diğeri 800 TL vergi vermiş oluyor.

Gönül ister ki, işsiz kişi de, milyonerin yediği herşeyden gönlünce yiyebilsin. Ama ne yazık ki öyle bir dünyada yaşayamıyoruz.

Selamlar

• Adaletsiz vergi toplanması bir konu, toplanan verginin kötü kullanılması başka bir konu.  

İkisi de çok sıkıntılı durumlar. İkinciye çözümü bulalım önce. Vergi vermenin bir işe yaradığını halkımıza hissettirelim. Sonra vergiyi adil toplamayı hedefleyelim. Toplanan vergiyi babasının malı gibi dağıtan bir düzende vergi vermek istememeyi çok doğal görüyorum. Eskiden vergi cambazlığı yapanlara sinir olurdum. Artık olmuyorum. Ben hala biraz idalistim. Ben cambazlık yapmak yerine, vergisiz veya düşük vergili alanlarda iş yapmayı tercih ederim. Ama cambazlık yapana da kızmıyorum. Veriyorsun vergiyi, adamlar boğazından kesip verdiğin paraya yazlık saray yaptırıyor. Veriyorsun vergiyi, devlet bankası kredisi ile geçiş garantili yol yaptırıyor. Onun da parasını sen ödüyorsun falan...  Vergi ödeyesin gelmiyor. Otomobilde bile yaklaşımım bu. Devlet yiyeceğine esnaf yesin yahu. Eski arabaya bineyim. Yeni arabaya tonla ödeceğim verginin bir kısmını eski aracım arıza yaptıkça esnaf yer. Sonuçta esnafa verdiğim paranın sonucunu görüyorum. Bülent abinin iki çocuğu üniversiteden mezun oldu. Abbas abinin çocuklar okuyor. Biri üniversiteye girecek falan... Sonucu görüyorum yani.  

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Yazdıklarınıza katılıyorum, özellikle affedilen büyük holdinglerin vergi tutarları ve cezaları konusunda

Ama sadece aşağıda kopyaladığım kısmına katılmıyorum.

"İşsiz adam da gıdaya %8 vergi veriyor.

Milyoner olan da"

İşsiz adamın aylık gıda gideri 500 tl ise milyoner adamın aylık gıda gideri 10.000 TL olabilir.

Çünkü tükettikleri ürünlerin fiyatları çok farklı, kaliteleri de. Oransal olarak vergi oranları aynı olmasına rağmen değer olarak tutarları da çok farklı. Biri 40 TL vergi verirker, diğeri 800 TL vergi vermiş oluyor.

Gönül ister ki, işsiz kişi de, milyonerin yediği herşeyden gönlünce yiyebilsin. Ama ne yazık ki öyle bir dünyada yaşayamıyoruz.

Selamlar

Alıntıları Göster

Hocam dediğinizi anlıyorum ama

Gelir vergisi %15 olan da var, % 40 olan da değil mi ?

Ama ikisi de gıdalara aynı vergiyi veriyor.

Bak para kazanırken vergi farklı, harcarken aynı.

Anlatabildim mi ? Bu adil mi şimdi ?

• quote:

Hocam dediğinizi anlıyorum ama

Gelir vergisi %15 olan da var, % 40 olan da değil mi ?

Ama ikisi de gıdalara aynı vergiyi veriyor.

Bak para kazanırken vergi farklı, harcarken aynı.

Anlatabildim mi ? Bu adil mi şimdi ?

Alıntıları Göster

Önce şunu söyleyeyim. Adı üstünde "gelir vergisi". Gelirinize göre kademelendirmiş bir vergi sistemi.

Benim şirketim var. Şirket para kazandığında devlete %22 gelir vergisi ödüyorum. Bu gelir vergisi ödendikten sonra kalan tutardan kendime şirketten kar payı veya huzur hakkı adı altında para almak istediğimde, özetle şirketten para çektiğimde %15 daha gelir vergisi ve damga vergisi ödüyorum.

%40 dediğiniz vergi oranı, yıllık maaş toplamınızın 600.000 TL'yi aşan kısmı için. Yani 1.000.000 TL yıllık maaşınız var ise, 400.000 TL için %40 ödüyorsunuz. 600.000 tl için farklı düşül vergi oranlarından vergi ödüyorsunuz. Yıllık 1.000.000 TL maaş da aylık 83.000 TL civarı maaşa denk geliyor. Güzel bir maaş di mi?

Bir ürün satın alırken gelirinize göre vergilendirme nasıl olacak? Çok kazananın maaşından yapılan kesinti zaten daha fazla. Daha parayı cebine koyarken daha fazla vergi vermiş. Yani o paranın tüm vergisini ödemiş. Bütün vergisini ödediği o parayı harcarken de mi daha fazla vergi ödesin?

Bir de işin pratiğine bakalım. Nasıl uygulanacak? Markette kasaya gittiğinizde tc kimlik no'dan bakıp, "sen gelirin yüksek, senin ödeyeceğin KDV %8 değil, %18 mi diyecekler. İMKANSIZ :)

Vergi sistemimiz adaletli demiyorum, adaletsiz kesinlikle. Özellikle bazı şirketlerin milyonlarca dolar vergi borçlarının bir kalemde silindiğini gördükçe.

Ama ürün veya hizmet alırken, alınan ürün veya hizmet aynı olacağı için neden farklı oranlı vergilendirmeye tabi olsun. Bu da büyük bir adaletsizlik.

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 24 Eylül 2020; 14:0:40 >

• bal974 B kullanıcısına yanıt

Engelliler için ÖTV muafiyetli araç satışı hakkında ne düşünüyorsunuz ?

• quote:

Engelliler için ÖTV muafiyetli araç satışı hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Türkiye'de en çok suistimal edilen konulardan biri...

• Elbette haklısınız ama vergiler ve dolar yüzünden o kadar saçma fiyatlandırmalar var ki örnek olarak teknik servis sektöründeyim, genel olarak 100-500 lira karla iş yapıyor modele göre ucuzdan pahalıya doğru kar edilir genelde, örnek olarak müşteriye 1000 lira dediğim ekran onarım fiyatını nakit fiyat üzerinden veriyorum ve ortalama 200 lira falan kazanıyorum, şimdi bu adam bu fiyatı zoraki kabul etmişken dolar kuru yüzünden 100 dolarlık ürünün tamir fiyatı maalesef bu, üzerine de kredi kartı olacaksa yüzde 18 + yüzde 2 banka kesim ücreti total 1200 lira dediğim zaman adam vazgeçiyor ya da olay çıkarıyor, iyi de haklı da olabilirsin de, ben nasıl para kazanacağım? Cebimden 1000 liradan fazla para harcayacağım günde 3-5 müşteri için ne kazanacağım müşteriden 30 lira mı?

Esnafta haliyle mecbur vergisiz iş yapıyor. Ayda net 20k geliri olmayan esnaf şu dönemde mutlaka batmaya mahkumdur. Devlet devlet değil ki bostan korkuluğu  

Örnek olması açısından eskiden çalıştığım yer günlük 150 lirayla haftada bir +2k ciro yapıyor ve adamın 17 bin kirası + stopajı vs var. Şimdi bu adam nasıl kazansın da batmasın, 10 aydır zararına işletiyor, şükür ki dayanacak gücü var 4 sene dolmasını bekliyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KahveDüşkünü -- 24 Eylül 2020; 16:14:42 >

• Muhasebecide lise stajı yaparken müşterilere (genelde esnaf) her ay tahakkuk belgesi dağıtıyordum. Kar ve vergi çıkmasa da beyanname verildiği için o zamanlar 20 tl kadar damga vergisi ödemek zorundalardı ona bile laf yapıyolardı.
    1 sene de illallah ettim zaten para için bu 3 kuruşluk adamların ağız kokusunu çekemem..

Not: herifler sülalesinin bütün araçlarını işimde kullanıyorum diyerek kayıt ettiriyor bütün yakıt alımı gelirden düşülüyor vergi nasıl çıksın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WonderCx -- 24 Eylül 2020; 16:53:57 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • O kadar haklısınız ki bu ülkeden en ufak dahi ümidim yok, tanıdığım kuyumcu milyonluk heriften hediye altın için fis istediğimde öküz gibi bakıyor. Ulan allahsiz milyonluksun hala vergi kaçırma derdindesin.
    Keza adam araba alip satıyor tek arabadan 20 bin tl kâr yapıyor vergi sıfır ve bilindiği halde ıslem yok!! Sizin ben ...
    Yine şirket üstünden gider gösterip vergi kaçıranlar, milyonluk şirketlerin vergilerinin silinmesi yatacak yerleri yok bunların!!!
    Maaşlı çalışan takır takır vergisini ödüyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Siyasetçiler nasıl zengin oluyor, senin gibi mühendislik yaparak olmuyorlar hepsi ticarethane açıyor. Açılan ticarethanenin de hakkından fazla gelir getirmesi için yasaların denetimlerin ona göre düzenlenmesi gerekir.

• Esnaf tamı tamına vergi verse zaten ülkede açık kalabilicek esnaf yok gelip alabilicek halk yok.Türkiye kadar vergi alan ülkede yok.Saçmalamayın.Düşünsene tamı tamına vergi verse esnaf zaten pahalı olan yiyicek 30 tl olur... 45 tl...hadi ye bakalım...🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

• Sevdiğim bir abim esnaf benden kat kat fazla para kazanır sene sonu.
    Ben isciyim ondan kat kat fazla vergi öderim.

Adaletinizi seviyim

• Kesinlikle haklısınız!

bunu devlet biliyor ama neden ses çıkartmıyor anlamıyorum. Sonra bu alınamayan vergilerden dolayı ota b*ka vergi geliyor.devletler vergi almak zorunda.

en basitinden,

adam şirket adına araçlar alıyor oğluna kızına veriyor KDV sen kazandığı gibi bir de yakıt masraflarını şirketi adına gider kullanıyor. Ama vergi memurlarımız bunları göremiyor nedense.

yada adam işçisine her yıl çıktı girdi gösteriyor yasal mevzuatta yeri var diye kimse ses çıkartmıyor,

yada adam evine fincan takımı alıyor şirketine fatura ediyor.

sonra şu pandemi döneminde,

şirket çalışanına izin vermiş gibi gösteriyor devletten prim alacak ya ama çalışan her gün işe gidip geliyor,

böyle daha çokları.

sonra ne mi oluyor devlet alamadığı vergileri, şu anda olduğu gibi herşeye boca ediyor sonra herkes vergilendiriliyor.

nerde adil vergi sistemi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2D0F7DE39 -- 25 Eylül 2020; 9:16:34 >
  • Navi kullanıcısına yanıt
    Net anlaşan iş yeri 10 yıldır özel sektör hayatımda görmedim.

Herkes brüt söyler.

• Ben de maaşını almadan vergisini veren beyaz yakalardan biriyim yıllardır. Verdiğim vergi belki mahalle esnafının toplamının verdiğinden fazladır.
    Para kazanırken ver harcarken de ver...
    Yazılım geliştirici olarak kendi şirketimi kurup kontratlı çalışma modeline geçmeyi düşünüyorum. En azından bir kısım harcamaları gider gösterebilirim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.