Şimdi Ara

Eski Nesil Çok Şanslıymış. Y ve Z Kuşakları Fakir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
6
Favori
9.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
217 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Gıdaların genetiği ile oynanmamışken sağlıklı beslenmişler.

Yurt dışına gitmeleri şimdiye göre çok daha kolaymış, gitmemişler.

İtaatkar ve her işi çekip çeviren kadınlarla evlenmişler, şimdi böyle bir kız neredeyse yok.

Her meslekten açık varmış. Bizim lisedeki fizik hocamız lise mezunuydu, lise okurken "senin derslerin iyi, gel fizik hocası ol" demişler ve işe başlamış. Şimdi git üni oku ve kpss ile uğraş ve torpilin varsa atan.

Yaşlı bir memurla konuşmuştum, adam okuma yazma bildiği için devlete girdiğini söylemişti.

Eniştem okuma-yazma bilmediği için uzman çavuş olamamıştı hayat bu kadar kolaymış.

Arsa-tarla almak çok kolaymış. 1 ay çalışıp alabilecekleri arsaları almamışlar. Bir zaman sonra nüfus arttığı için gelişmiş ve değerlenmiş. Adamların 2-3 maaşla alabileceği arsalara şimdi 10 katlı bina yada hastane vb dikildi ve şuan o arsaları alabilmeniz için bir ömür çalışmanız dahi yetmiyor.

1980 öncesinde yaşayıpta çok çok çok az akıllı olan biri bile basitçe zengin olabiliyormuş. Basit bir iş bul, birazcık beynini çalıştırarak bir arsa al ve yaşlanınca müteahite ver. Ve 5 tane dairen var, kira ile geçinebilirsin.

Allah eski nesile bu kadar maddi-manevi imkan vermişken 1990 sonrasını neden bu şekilde imtihan ediyor çok merak ediyorum.

• Babana sor, "baba 6 aylık maaşınla bir arsa alamaz mıydın?" diye. O da sana muhtemelen "oğlum zamanında şehrin x yerinde arsalar şu fiyattı alsaydık şimdi çok değerlendi" diye cevap verir.

Baban yurt dışına senden çok daha kolay çıkabilirdi. Babanın emekliliği seninkinden çok daha kısa sürüyor. Baban, annen gibi güzide insanların yaşadığı bir zamanda evlendi. Ve baban kpss ile uğraşmadan kolayca öğretmen oldu.

Şimdi kpss ile bile öğretmen olamama ihtimalin var.

Şimdi size düşünemediğiniz bir nokta söyleyeceğim rekabet. E be adam sana demezler mi senin çözümlü kitabından 1 adet var alan yaşadı. Ama YouTube videoları herkese açık her bir video 1 m izlenmiş bu ne demek biliyor musun müthiş bir rekabet demek. Ya ayrıca bu kendini geliştir saçmalıkların bi son verin ya. Babadan mal kalmış maddi sıkıntıları yok adamlar kafalarına göre okumuşlar. Bugün ben kütüphaneme baktım 1 adet Orjinal kitap yok. Hepsi korsan 2.EL kitaplar bugün bir yeri göreyim 2 gezeyim desen para yok. Son kozlarıda şu eee yazılım var grafik var kardeşim onlarda geliştir kendini. Bak iş ilanlarına bakalım en kolay işe girmek için ne yapman lazım. Zamanında pc ile uğraşan yokmuş bilgisayarı açanı IT uzmanı yapmışlar. Günümüzde bu durum böyle mi insanlar zehir gibi rekabet hocam rekabet. Zaten akıl olsaydı sizde 2002 de iktidarı bunlara vermezdiniz

15 yıllık donanımhaberciyim, 38 yaşındayım.

Ey Z nesli,

Sizin kadar tembel, kendini beğenmiş, kendini düşünen, samimiyetsiz, her şeyi gösteriş ve yalandan ibaret bir nesil daha gelmedi dünyaya.

Şimdi de kalkmış, eskiden hayat ne kolaydı diyecek kadar yüzsüz ve arsızsınız. Eski nesil açlıkla, sefaletle, yoklukla geçirmiş yıllarını. Eğitime ulaşmak için ne fedakarlıklar çekmiş. Siyasi olaylar nedeniyle ülkenin ebesi ağlamış, gün yüzü görmemişler.

Ancak buraya gelip ağlayanlar yine sıcacık evinde ders çalışamayan, iphone ile PubG oynayamayan tipler.

Sizden bir sheet olmaz.

Taklitçisiniz,

Sosyal medyada hangi akım görseniz onu taklit edersiniz,

tembelsiniz,

acelecisiniz,

sadece kendinizi düşünüyorsunuz,

rahata çok alışıksınız,

çoğunuzda kuş kadar akıl yok, kızlarınız da öyle oğlanlarınız da öyle,

Sizi böyle yetiştiren de kendisi zorluk çektiği için evladım zorluk çekmesin diyen size göre "boomer" lar.

Eğitime bu kadar erişim kolayken ilk 10bine giremeyenleriniz mal geldi mal gidecek zaten,

Sabahtan akşama kadar Pc başında popo büyütmekten asosyalin teki olmuşsunuz, ne olacaktı kızlar mı teklif edecekti size?

Zamanında arsa ucuzmuş da, şimdi pahalıymış da.. İşte bu kadar ileri zekalısınız. Düşünce ufkunuz bu işte.

bir de: "şimdiki insanlar sorumsuz, telefondan kafalarını kaldırmıyolar" safsatası var. sanki bizden önceki nesil atomu parçaladı zannedersin. hespi hayatlarını kahvehanelerde ya da TV başında öldürdüler. cahillikleri dillere destandır.

birçok ülkede teknoloji ilerlerken, insanlar çalışırlarken, bizim ülke yerinde saydı. çünkü bizde hep şu kafa yapısı hakim oldu: "üretmeye çalışıp risk alacağıma, üretilen şeyi alıp satsam zaten bu ülkede kıral olurum"

Osmanlı yıkılmadan hemen önce İstanbul'un fotoğrafı var, köy gibi ve minicik bir yer. Aynı tarihte ABD'de bir şehrin fotoğrafı var, adamlar birsürü çelik altyapılı gökdelen dikmişler.

ömrünü çorap, çarşaf satarak geçirip zengin olmuş dedem bile sırf kendi mal varlığı (mağazaları) var diye kendini büyük iş başardı zannediyor.

eskiden para kazanmak her yönden çok daha kolay idi. yazmaya başlasam destan çıkar. şimdiki nesil kesinlikle şanslı falan değil.

bir de, eskiden teknoloji yoktu diye: "biz neler çektik, şehre göçtük yokluk içinde sıfırdan başladık" tarzı şeyler söylerler. iyi de kardeşim, hepiniz sıfırdan rahatça ve beyninizi yormadan işler kurup (ya da memur olup) yürüdünüz. azcık okuyan herkes yazlık sahibi bile oldu yav. şimdiki nesile bakın bir de, şimdiki nesil için gelecek öyle kötü görünüyor ki, bırakın işsizleri, iş sahibi olanların bile çoğunun iş kolları ortadan kalkacak gelecekte.

sağlık hizmetleri ölüyor. emeklilik kalkıyor (resmi olarak kalkmasa da fiili olarak) şimdiki nesil asıl zorlukları görecek.

ekleme: evlilik bile eskiden 100 kat daha kolaydı. kızların hepsi 18-20 dedinmi evleniyolardı ve çoğu kız kendisini isteyen ilk erkekle direk evlenme kafasında olurdu. şimdi ise, değişen sistemle birlikte yeni nesil çok daha ileri yaşlarda ve çok daha karmaşık ve masraflı süreçler aracılığıyla evlenebiliyorlar.
  • Eski nesil : easy

Y ve z : hardcore nightmare ironman

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eski nesle gore bakarsak benim simdi aldigim maas babamin simdi aldigi maasin 1.5 katı. Ben 2 yillik muhendisim babam 32 yillik öğretmen...

• quote:

Orijinalden alıntı: Cinali1

eski nesle gore bakarsak benim simdi aldigim maas babamin simdi aldigi maasin 1.5 katı. Ben 2 yillik muhendisim babam 32 yillik öğretmen...

Babana sor, "baba 6 aylık maaşınla bir arsa alamaz mıydın?" diye. O da sana muhtemelen "oğlum zamanında şehrin x yerinde arsalar şu fiyattı alsaydık şimdi çok değerlendi" diye cevap verir.

Baban yurt dışına senden çok daha kolay çıkabilirdi. Babanın emekliliği seninkinden çok daha kısa sürüyor. Baban, annen gibi güzide insanların yaşadığı bir zamanda evlendi. Ve baban kpss ile uğraşmadan kolayca öğretmen oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: 120205044

Babana sor, "baba 6 aylık maaşınla bir arsa alamaz mıydın?" diye. O da sana muhtemelen "oğlum zamanında şehrin x yerinde arsalar şu fiyattı alsaydık şimdi çok değerlendi" diye cevap verir.

Alıntıları Göster

Babam öğretmen lisesi ve ardından marmara egitim fakultesi mezunu. Herhalde babam gibisini de sinava sokarak alacak degillerdi o donem zaten ogretmen olarak almis tum egitim hayati boyuncaki egitimini. Güzide insanlar dedigin kisimda elbet haklisin. Bu dönemde iyi insanlari bul.ak zorlasti. Ancak kendi eşime haksizlik edemem. Güzide ve iyi yürekli üstelik elinden her iş gelen bir hanim. Üstüne üstlük çok iyi bir universite mezunu, 3 dile hakim ve 2 müzik aleti çalıyor. Entellektuel duzeyi de bircogundan iyi durumda.

Eski ekonomi ve arsa degeriyle simdiyi karsilastirip sansliydilar demek olabilir. Ama dünyanin neresine giderseniz gidin durum hemen hemen ayni, gayrimenkul ve arsa fiyatlari dünya genelinde yüksek.

Çok yazip lafi uzatmayi sevmiyorum. Özet geçeyim. Ben henüz ah ekonomi batti vah iş yok, işverenler vicdansiz, kurumlarda torpil var dayin yoksa ise giremiyorsun diyen insanlarin iyi bir işe girdiğini veya refah düzeyini yükseltebildigini hiç görmedim. Şikayet etmeden işine gücüne bakan adamlar gayet iyi rakamlarla kendilerine yakışan istedikleri kariyer çizgisini oluşturup gidiyor.

• Çünkü eski neslin aşırı popülist olması yüzünden.

• Y kuşağından sonrası çöp.Şişirdiler bir Z kuşağı diye. Bu Z kuşağı ayağınada bazı saçma sapan şeyleri normalmiş algısı yaratılıyor. O da başka bir konu...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Çünkü eski neslin aşırı popülist olması yüzünden.

Ekonomi tepe taklak ama gündem ayasofya.

Eski neslin derdi ayasofya ben Müslümanım ama ekonomi de en az yeni bir cami kadar önemli. Çünkü senin ülkenin ekonomisi bozuksa insanlar hırsızlığa başlar, fuhuşa başlar, uyuşturucu satmaya başlar parasızlıktan.

• Eski insanlar ülkeyi sattılar soyup soğana çevirdiler bize allah tan başka birşey bırakmadılar

• Cinali1 C kullanıcısına yanıt

Bu hayatta herkesi kandır ama kendini ASLA kandırma... Bana bu foruma gelip Ülkenin durumu hakkında millette polyanacılık yapma. Herşey ortada iyi olan birşey yok, Haa sen kendini ırak Suriye ile kiyasliyorsan o baska

• boomerlar mahvetti dünyayı

• zamanında kafanın çalışması çok önemli. Kız arkadaşım baba tarafından Çeşmeli. Tabi 40-50 yıl önce hiçbir şey yokmuş o taraflarda ama babaannesi zamanında Çeşme'den 4-5 tane ev (hepsi villa tipi -arsaları da ona ait mi bilmiyorum) ve İzmir'in merkezi taraflarından da 3-4 tane ev almış. Tabi bunlar benim bildiklerim, kim bilir daha neleri var. Sırf Çeşme'deki evler 5-6 milyon eder.

Bir de bizimkilere bakıyorum, memlekette 3-5 küçük bahçe, bir de İstanbul'da 3 tane 50 metrekarelik ev almışlar. Hem de merkezi yerler değil. En azından merkezi yerlerden alsalardı ama o da yok. Tüm köylüler buraya geldi biz de direkt buraya geldik diyorlar. Zamanında paraları vardı isteseler Beşiktaş taraflarında falan ev alabilirlerdi ama almamışlar. Anneannemin tüm mal varlığını satsak 1 milyon belki eder belki etmez. Ki kendisine ait bir ev bir de bahçe var, diğerleri çocuklarıyla hisseli şekilde, o kadar etmez bile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kangaetemo -- 16 Temmuz 2020; 7:19:30 >

• Yaşın kaç bilmiyorum ama güzel bir analiz yapmissin 43 yaşında biri olarak babamın aldiklarini ancak muhafaza edebiliyorum üstüne koymak öyle.zorki ama.sukurler olsun ki babam birşeyler yapmış çalışmış didinmis ve su.an çokda zor olmayan bir hayat yaşıyorum ve yine babamın yaptıklarını Allah izin ederse evlatlarıma aktaracağim en azından silbastan yapmaya çalışıp hayata 1-0 geride baslamazlar

• meola147of kullanıcısına yanıt

BENİMİ KUŞAĞIM HAKKINDA BÖLYE KONUSAMASSIN. BİZ FORTİNİTE İLE BUYUKMEDİK. /S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Return to Monke -- 16 Temmuz 2020; 7:33:29 >
  • meola147of kullanıcısına yanıt

Hayır yeni nesil sumkulu . forknitr ve mobile oyunlar oynuyor insgramda tiketokta geziyorlar bneim gibi face'de mesenede gezmediker,intrrnrt csfede cs oynamadilar ben daha üsünüm. /sarcasm

• Öldük bittik mahvoldukla hiçbir yere gelemezsiniz. Her dönemin kendine özel fırsatları olur. Bu dönemin de var. Bulmasını bilmek lazım. Ben üniversite sınavına hazırlanırken önceden çözülmüş kitap alırdım. O çözümleri inceleyerek yöntem keşfederdim. Şimdi YouTube dan istediğin her şeyi öğreniyorsun. İnternet elinin altında. Kütüphanede kitap aramak zorunda değilsin. Ebook olarak milyonlarcası var. Bu devir kendini geliştirme devri. Geliştiren kazanacak. Lisede öğretmenim. Ben şimdiki nesil kadar boş vermiş bir nesil görmedim. 12. Sınıf olan bile geleceğine dair hiçbir şey yapmıyor. Sabahlara kadar multi pubg oynuyorlar. Sonuçta iş yok diye ağlamak çözüm değil. Var arkadaş. Kendini geliştirene hep var .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.