Şimdi Ara

Ekran kartı tavsiyesi (AION)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
1.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlık gayet net abilerim. Aion için bir ekran kartı lazım. Sistemin resmini çekip koydum herhalde bir fikir verir :D

Oyunun kasmasından sıkıldım. 100vs100 büyük kale savaşları veya world bosslar için konuşmuyorum 6 kişilik gruplarla girilen instancelarda bile kasıyor :) veya 3v3 arena da bile kasıyor. Townlarda zaten kasıyor. Hayır diğer adamların videolarını izliyorum, adam sanki başka oyun oynuyor. BF4 oynayamıyorum mesela :D Sorun Ekran kartından kaynaklanıyor olsa gerek.

Ekran çözünürlüğü, 1920x1080

edit, sadece aionda değil diğer oyunlarda da 1920x1080'de oynarken oyun kasıyor, ekran kartından olsa gerek? Çözünürlüğü düşürüp oynamakta can sıkıyor..

Öğrenciyim, çok param yok :) Makul bir ücrete iyi performansı alabileceğim ekran kartını arıyorum :)
    edit2, 400TL max abilerim, kusura bakmayın belirtmedim daha önce, unutkanlık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XenoLeS9 -- 14 Ağustos 2013; 17:40:32 >

• Vatan haftasonu indirimi %25 ile 550 tl civarına 7870XT al herşeyi sonuna kadar aç takıl :) bazı modellerde coil whine sorunu oluyor diyolar ama. performans olarak bu fiyata hiç bişey alamazsın.

biraz daha ucuz bişeyler olsun dersen nvidia 650TI boost öneririm. o da gayet güzel bütçe dostu performanslı bir kart muhtemelen 400tl civarı alabilirsin.

ben "Sapphire 7870XT with Boost" modelini aldım gayet memnunum. coil whine'da olmadı. bilmiyorum galiba ben şanslıyım. overclock filan da yapabilirsin. stok hızı 975MHZ'den 1200MHZ'lere kadar çıkarabiliyorun efsaneler yaratıyor. ama çok ısınmasın yaz günü diye 1150MHZ'lerde kullanıyorum.

eğer nvidia istiyorum dersen alternatif olarak (performans bazında) 660 (tercihen TI modeli) ve üzerine bakmalısın. tabi fiyat artar biraz daha.

aion /wow /rift vs oyunlar ekran kartına yüklendiği kadar aynı zamanda işlemciye de yüklenirler aslına bakarsan, hatta çoğu forumda MMORPG oyunların ekran kartı odaklı değil işlemci odaklı olduğu söylenir. işlemcini de biraz overclock ederek yeni bişeyler almaktan kurtulabilirsin. işlemcinin gücünü biraz artırmadan sadece ekran kartı alman istediğin ve özlediğin performansı muhtemelen vermeyecektir sana.

o işlemci rahatça 3.30-3.50GHZ seviyelerine çıkabilir. tabi hiç değilse yeni bir havalı tip soğutucu alman gerekir aşağı yukarı 100tl lazım ona da.

tabi bu önerdiğim kartlar için tavsiye edilen minimum güç kaynağı değeri de 500-550W'dır. bunu da göz önünde bulundurmalısın.

kolay gelsin.

• 1920 cozunurlukte 4650 ile oyun oynanmaz tabii ki.hazir sistem gibi geldi bana makine.eger oyleyse guc kaynagi cok dandiktir.kasayi acip etiketine bakmalisin total filan watt yazar bir de markasini yaz.butce azsa ve psu dedigim gibi kotuyse once 70-80 liraya duzgun bir psu alirsin high power 400w gibi sonra 150 liraya amd 6670 ya da 190 liraya amd 7750 alabilirsin hesapli olsun dersen.240 lira gibi 7770 de alabilirsin ve bu kartlar icin islemciye overclock yapmana gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

1920 cozunurlukte 4650 ile oyun oynanmaz tabii ki.hazir sistem gibi geldi bana makine.eger oyleyse guc kaynagi cok dandiktir.kasayi acip etiketine bakmalisin total filan watt yazar bir de markasini yaz.butce azsa ve psu dedigim gibi kotuyse once 70-80 liraya duzgun bir psu alirsin high power 400w gibi sonra 150 liraya amd 6670 ya da 190 liraya amd 7750 alabilirsin hesapli olsun dersen.240 lira gibi 7770 de alabilirsin ve bu kartlar icin islemciye overclock yapmana gerek yok.

Psu da 200-240V 3A 50Hz yazıyor üzerinde :) onu yazmamisim. Ve evet hazir sistem gidip almistim 2-3 yil oldu herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XenoLeS9 -- 14 Ağustos 2013; 0:06:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: XenoLeS9

quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

1920 cozunurlukte 4650 ile oyun oynanmaz tabii ki.hazir sistem gibi geldi bana makine.eger oyleyse guc kaynagi cok dandiktir.kasayi acip etiketine bakmalisin total filan watt yazar bir de markasini yaz.butce azsa ve psu dedigim gibi kotuyse once 70-80 liraya duzgun bir psu alirsin high power 400w gibi sonra 150 liraya amd 6670 ya da 190 liraya amd 7750 alabilirsin hesapli olsun dersen.240 lira gibi 7770 de alabilirsin ve bu kartlar icin islemciye overclock yapmana gerek yok.

Psu da 200-240V 3A 50Hz yazıyor üzerinde :) onu yazmamisim. Ve evet hazir sistem gidip almistim 2-3 yil oldu herhalde.

Tam resim lazım.12v girişlerindeki amper ve watt değerleri ve toplam watt değerlerini yazsanda olur bide markası.

• evirdim çevirdim göremedim markasını,belkide markaları bilmediğim içindir :D

edit, modelinden yola çıkarak aradım, sanırım markası Power Station bilmiyorum ama :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XenoLeS9 -- 14 Ağustos 2013; 16:49:41 >
  • quote:

evirdim çevirdim göremedim markasını,belkide markaları bilmediğim içindir :D

edit, modelinden yola çıkarak aradım, sanırım markası Power Station bilmiyorum ama :D

Yeter hocam HD7770 e.

Bu arada bundan sonra soran olursa fsb 350w gerçek dersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevecen69 -- 14 Ağustos 2013; 16:56:27 >
  • islemcin cok iyi. yani eski ama ilk seri core i5lerden.
    psu yetmez 1920x1080 cozunurlukte iyi bir performans alabilecegin ekran kartina. bana kalirsa

hd 7850 + 500watt gercek psu + 12cm fanli bi islemci sogutucusu alip islemciye az oc yaparak sistemi rahat iki sene daha kullanirsin.

• hd7770 vatanda iki tane buldum, hangisini kastettin abi onu anlamadım :)) birde hard disk ne kadar etki eder bu oyunlara ? ya da etki eder mi ?

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/asus-hd7770-dc-1gd5-hd7770-directcu-gddr5-1gb-128bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=59362

http://www.vatanbilgisayar.com/sapphire-11201-17-20g-hd7770-edition-gddr5-1gb-128bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=63627

n1ghtr4v3n, teşekkürler tavsiyeler için ama 400 den sonrası geriyor beni abi :D benim hatam yazmalıydım fiyat aralığını.

• XenoLeS9 kullanıcısına yanıt
    harddisk'in oyun performansında zerre etkisi yoktur. sadece oyunu açarken loading fln varsa orayı biraz hızlandırır o kadar.

iki ekran kartı da aynı. Asus diye pahalı sadece. Sapphire alabilirsin. hiç sıkıntı olmaz. orda çekirdek hızını sapphire'e 650 yazmışlar ama yanlış. 1ghz'dir. Aşağıda detaylı açıklaması var zaten.

kolay gelsin.
  • quote:

hd7770 vatanda iki tane buldum, hangisini kastettin abi onu anlamadım :)) birde hard disk ne kadar etki eder bu oyunlara ? ya da etki eder mi ?

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/asus-hd7770-dc-1gd5-hd7770-directcu-gddr5-1gb-128bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=59362

http://www.vatanbilgisayar.com/sapphire-11201-17-20g-hd7770-edition-gddr5-1gb-128bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=63627

n1ghtr4v3n, teşekkürler tavsiyeler için ama 400 den sonrası geriyor beni abi :D benim hatam yazmalıydım fiyat aralığını.

1gb gddr5 olan herhangi bir model.Soğuk bir gpu ses yapmaz.

Bu arada HD7850 için 420w gerçek psu olması gerekiyor onu unut

• yani diyorsun ki abi, saphire hd7770'i al tak psu aynı kalsın hayatına devam et ? :)

edit,http://tr.msi.com/service/power-supply-calculator den hesapladım 350 watt geçmiyor, site ne kadar güvenilir bilmiyorum ama en azından fikir veriyor :D

sanırım hd7770 alıcam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XenoLeS9 -- 14 Ağustos 2013; 18:01:09 >
  • quote:

yani diyorsun ki abi, saphire hd7770'i al tak psu aynı kalsın hayatına devam et ? :)

edit,http://tr.msi.com/service/power-supply-calculator den hesapladım 350 watt geçmiyor, site ne kadar güvenilir bilmiyorum ama en azından fikir veriyor :D

sanırım hd7770 alıcam

O siteler güvenilir değil.

HD7850 bile sisteminle birlikte 310 watt güç tüketimini geçmeyecektir ancak yinede sınırda psu kullanmak hem ilerde sorun çıkarır hemde sistem kararsızlaşır.

Net tüketilen enerji 310 watt olması bir yana verilen akımın gücü da etkendir ki psunun pek bunu karşılayacak gibi değil o yüzden o psu o seviye için üretilmemiş.

Normalde 450w gerçek önerbilir(hazır yeni almıssın) ancak çok düşük bütçe ile alınan veya zaten var olan psular söz konusu olursa 420w gerçek gerekiyor o kart için.

Kısaca 7770 al başın ağrımasın :)

• bir iki gün içinde alır yazarım buraya sonuçları :D teşekkürler yardımlar için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XenoLeS9 -- 14 Ağustos 2013; 18:44:29 >
  • aldim ben bu karti. Taktim ama goruntu gelmior yuvaya tam oturdu icinden bi kablo cikti kutunun ekran kartina giriyor ama diger ucu takicak yeri goremedim anakartta. Vga girisi yok ama kutuyla hdmi yi vga ceviren bi aparat geldi onuda taktim monitorun kablosunu görüntü yok. Yanlis mi yoksa eksik mi bisey yaptim?

• quote:

aldim ben bu karti. Taktim ama goruntu gelmior yuvaya tam oturdu icinden bi kablo cikti kutunun ekran kartina giriyor ama diger ucu takicak yeri goremedim anakartta. Vga girisi yok ama kutuyla hdmi yi vga ceviren bi aparat geldi onuda taktim monitorun kablosunu görüntü yok. Yanlis mi yoksa eksik mi bisey yaptim?

Güç girişini bağladınızmı?

Ekran kartının içerde 6 pinlik 1 adet güç girişi var.Onu power supplye bağlayacaksınız.

Power supplyden uyumlu bir kablo olması lazım yok ise bilgisayarcıdan 6 pinlik güç kablosu iste psunun modüler olmadığını söyle o yüzden lazım de o anlar.

Daha net anlatmak gerekirse Psu ya bağlı şöyle bir kablo olması lazım bu kablo psuya kendinden bağlı oluyor.Ama eski psularda bulunmayabiliyor

Eğer yoksa şunu satın almalısın.Bunu nereye bağlayacağını söylememe gerek yok herhalde.

• Sağolasın

• Aion için sonucu da yazacak olursam, gayet başarılı. Şehirlerde 40+ fps ve hiç kasma yok. PvE de boş alanlarda ve instancelarda 60+ fps hiç kasma yok, full ayarlarda.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.