Şimdi Ara

Ekonomi çökmüş durumda ama ikinci el piyasası fiyatlar değerinin üzerinde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
2
Favori
9.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekonomi çökmüş durumda cari açık 69 katrilyon açıkladı devlet. Mehmet Şimşek IMF randevu istedi , varlık fonu çin bankasından 5 milyar TL kredi başvurusu yaptı

Ama ikinci el bakıyorum normalin çok üzerinde satılmayan bir sürü araç var ama 94 model bir arac için bile 40 bin TL fiyat ilanları ile dolu. Zaten MTV vs vergi zamları , HGS kaçak geçişleri (geçmeden yazıldığı oluyor ) , cezalar cam filmleri vs belimizi dogrultamiyoruz. İkinci el ilanlar ederinin çok üzerinde.

Gerçi önümüzde ne olucagi belirsiz , savaş mi cikicak , Suriyeliler basimiza mafya mi olucak , aynen devam mı edicek , iyi ye gidiş mi olucak belli değil iken araba almak ne kadar mantıklı onu da bilmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Şu kriz yok diyen arkadaslar. Hicbirsey yapmiyorsanız acın biraz haber izleyin. Vatandas tarım yapmıyor. Hayvancılık desen hep zarardalar. Findik agaclarını kesiyorlardı gecen gün. Meyve,sebze ates pahalı. Kıymanın kilosu olmus 40 lira. Yakında cektigin nefese bile vergi verecek noktaya geleceksin.

Ve hala krizin k si yok Bu kafaya hicbir sekilde ulasamam heralde.
    Kim ne derse desin ülkede bi sıkıntı olduğu kesin benim

maaşıma yüzde 10 zam gelmezken temel ihtiyaçlarımıza son iki senede yüzde 50 ye yakın zam geldi ( evli olanlar bilir baba parası yiyen ergen takımı anlamaz)

Birilerinin durumunun iyi olması ülke geneli için ölçü değildir

Zaten gelir adaletsizliği denen kavram budur
    cari açık nerede 69 katrilyon açıklanmış ?

kim niye randevu istemiş ? kredi başvurusu 5 milyar TL çok para mı ? bankalar trilyon lira (yeni para ile) borç alıyor avrupadan. o zaman size göre bankalar da batık !..
    bunu içeride kredi olarak verip mok gibi de para kazanıyor. kredi geri dönüşleri de güzel ki kar artışı açıklıyorlar sürekli. geri dönüş oranları çok yüksek olmasa avrupa niye kredi versin bizim bankalara ?

kriz falan yok. her sene bir milyon tane yeni aracı bu millet alıyor. yok krediymiş yok filoymuş öyle böyle satılıyor işte, alan memnun satan memnun. ortada krizin k si yok. boşuna kriz çığırtkanlığı yapmayın. bu sene araç satışları düşüyor ama o avrupadan aldıkları kredilerle sene bir sıfır faiz düşük faiz kampanyası biraz da indirim derken yine sene sonunda satışlar bir milyona yakın olacak ki belki bu sefer geçecek bile. boşuna...
    Alım gücü arttı

Sen ben peşin alıyoruz diye herkes mi peşin alıyor? Millet aç kalıyor kredi ödemek için, alım gücü artmışmış. Gerçi sen de, ben hep 50 liralık alıyorum kafasındaydın, ne anlatsak boş...

Alım gücü arttı dedi ya, asgari ücret artıyor diye alım gücü arttı sanıyorsunuz, cayır cayır zam geliyor herşeye. Senin zamanında, atıyorum, 70 bine aldığın araban şimdi ne kadar bi bak bakalım, nasıl artmış alım gücü. A Haber izleyip yorum yazmayın şuraya...

Size tavsiyem de şu arabalara dünya para vereceğinize üstüne kredi çekin de gidin ev alın, çok kar peşinde koşuyorsun ya ev daha karlı olur.
    Kardeşim ben işçiyim

Bu ülkede herkes memur değil şahsi görüşüm memur maaşları fena değil hatta iyi gibi

Şimdi şöyle düşün asgari ücretli bütün gün çalışıp akşam olunca günlük ücretiyle 1 kilo bile et alamıyorsa ülkede sıkıntı vardır

Şimdi sen diyebilirsin ki asğari ücrete çalışmasın okusun memur v.s olsun bir ülkeye memurda lazım doktorda mühendis de işçide lazım altta kalanın canı çıksın dersek bu yanlış bir yerde patlak verir

Çok şey yazarım da işsizlik kur vergiler v.s gerek yok

İyi niyetli olduğunu düşünüyorum yazdıklarımı benim penceremden bakarsan daha iyi anlayacağını düşünüyorum sağlıcakla kal
    gerçekten kriz yok alım gücü arttı diyenleri anlayamıyorum
    5 sene evvel gayet güzel geçinirken bugün gıdadan kısıyorum
    eve giren para az buz değil üstelik nerdeyse 5 asgari ücret tutarı
    ama gel gör ki ay sonu gelmiyor arkadaş
    5 yıl önceki gibi gezip tozsam 15 günde biter para
    neye göre alım gücü arttı bizi de aydınlatsalar ya
    Kim araba alır yada alamaz bilmiyorum ama hakkıyla okumuş amir memur olmuş insanlar var ki emeğiyle kazandığı helal parayla aile kullanımı için orta karar ekonomik bir araç alıyor 10 yıl biniyor iyice eskiyince yine emeğiyle aynı ayarda sıfır bir araç almaya kalktığında çok zorlanıyor yada alamıyorsa işte ben bu durumda ekonomi çökmüş diyebilirim.. ama 1 yil sonra bıktım aracımı değiştireyim yada bu çok güzelmiş satıp bundan alayım mentalitesine sahip kompleksli tüketiciler alabilmiş yada alamamış onlar için ekonomi çökmüş yada çökmemiş hiç bir önemi yok.
    Sen hayatımda gördüğüm en kör insan olabilirsin. Dışarda arabaların sayısı artıyor millet nerdeyse 2. Arabayı alıcak diye ülkenin ekonomik karnesinimi çıkartıyorsun sen şimdi ? Tam tersi olan durumdakilere bak ekonomik durumu iyi olup sonradan batan, çökenlerede dikkat çek madem yapabilir misin ?

Senin o dışarda gördüğün lüks arabalar jipler mekanları dolduran insanlar, yüksek miktarda para kaldırıp keyfine bakan o "sözde" elit insanlar haklarıyla kazanıp haklarıylamı almışlar o maddi şeyleri yoksa hep birilerinin hakkına girip haram yolla, gayrimeşru yollarlamı almışlar git bi sor bakalım . Bal gibide kriz var alım gücümüz herşeyimiz düştü. Sen bu ülkede dünyada bir ilk olan verginin vergisini alındığının, fakirle zenginin arasındaki farkın iyice açıldığını, asgari ücret haricinde herşeye %30 %40 zam yapılırken asgari ücretin geçtim %3-%4 zammı şuanda 1404 liradan 1350 civarı liralara düştüğünün farkında değilsen yazıklar olsun sana. Elmastan mücevherden %0 ötv alan devletin yatlara mazotu 1.5 liradan vermesinidemi göremiyorsun ? Devlet yoksulu sömürüyor zengine dokunmuyor
    " Ben 7 yıllık memur olmama rağmen 5 yılda evimi alıyorum çok şükür ve hiç de dokunmuyor.."

Şunu bir anlatsana hele sayın hocam. Ben senden daha eski bir öğretmenim, aile yardımı olmadan kendim ev aldım daha da 5 yıl ödemesi var. Ve bana baya dokunuyor ayda 2000tlye yakın ödemesi. Nasıl oluyor da aynı ülkede aynı işi yapıp birimizi zorlayan diğerimizi zorlamıyor? Öğreneyim ben de senin gibi yapayım.
  • Gecen yil bu aylarda focus en bosu 62 bin di.su an guncel fiyati 79.gerisini sen dusun

• Milletin ne istediğine bakmayın. Eski alışkanlık o. Gerçek satış değerleri, el değiştirme fiyatları ilanların altında. Teklif yaparken 1-2 bin altına olur mu diye sormayın. Pazarlık yaparken utanmayın çekinmeyin kesinlikle.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peşin parayla araç alan yok. Bankalar kredi verdikçe araçlar satılmaya devam eder.

• tl bu hızda değer kaybederse 1-2 sene içerisinde fiyatlar %50 artacak gibi

• kime göre neye göre ekonomi çökmüş?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sifir fiyatlari arttikca 2.el de artiyor.

Insanlar artik eskisi gibi para biriktirip nakit alamiyor. Borclaniyor, kredi cekiyor. Bu simdilik piyasayi donduruyor ama bir yerden sonra tikanip insanlar borclarini odemeyecek hale gelince satislar azalir. Krediyle arac(yada baska bir sey) almak zenginlik degildir.
  • cari açık nerede 69 katrilyon açıklanmış ?

kim niye randevu istemiş ? kredi başvurusu 5 milyar TL çok para mı ? bankalar trilyon lira (yeni para ile) borç alıyor avrupadan. o zaman size göre bankalar da batık !..
    bunu içeride kredi olarak verip mok gibi de para kazanıyor. kredi geri dönüşleri de güzel ki kar artışı açıklıyorlar sürekli. geri dönüş oranları çok yüksek olmasa avrupa niye kredi versin bizim bankalara ?

kriz falan yok. her sene bir milyon tane yeni aracı bu millet alıyor. yok krediymiş yok filoymuş öyle böyle satılıyor işte, alan memnun satan memnun. ortada krizin k si yok. boşuna kriz çığırtkanlığı yapmayın. bu sene araç satışları düşüyor ama o avrupadan aldıkları kredilerle sene bir sıfır faiz düşük faiz kampanyası biraz da indirim derken yine sene sonunda satışlar bir milyona yakın olacak ki belki bu sefer geçecek bile. boşuna...

• quote:

Orijinalden alıntı: Kragen

Peşin parayla araç alan yok. Bankalar kredi verdikçe araçlar satılmaya devam eder.

Golfümü peşin aldım. Seneye yine peşin bir arabayla değiştirecem. Taksitle girersem c180 de alırım. Alım gücü arttı. Artık orta sınıftan herkes iyi kötü bir araba alabiliyor.

2. El fiyatlarının yüksek olmasının sebebi taşıt alım vergilerinin yüksekliği. Yüksek olmasa sıfır araç satışı patlar ve 2. Eller de avrupa seviyesine iner

• Şu kriz yok diyen arkadaslar. Hicbirsey yapmiyorsanız acın biraz haber izleyin. Vatandas tarım yapmıyor. Hayvancılık desen hep zarardalar. Findik agaclarını kesiyorlardı gecen gün. Meyve,sebze ates pahalı. Kıymanın kilosu olmus 40 lira. Yakında cektigin nefese bile vergi verecek noktaya geleceksin.

Ve hala krizin k si yok Bu kafaya hicbir sekilde ulasamam heralde.

• Gizli enflasyon var. Bu phalilikta yüzde 11 olması yalandır. Kandirmacadir. Her geçen gün trafik her yerde artıyor. Utanmasak 2. Araba alicaz. Üretmeden tüketiyoruz. İthal ediyoruz.
  • ekonomi mezunuyum bahsettiğiniz rakam eski para ile sanırım şu an 69 katrilyon tl dünya ekonomisinin epey üzerinde

ülkede son bir kaç yıl içinde olan devalüasyon ile ister istemez herkes fakirleşti elinde döviz tutanlar hariç

hal böyle olunca döviz ile satılan bütün malların fiyatları tl karşısında arttı

bana göre 10 yaş üzeri araçlar çok daha pahalı

mtv ve zamlar için söylenecek tek söz ''nasılsanız öyle idare olursunuz ''

halkın %51 inden oy alan bir hükümet/yönetici için söyleyebileceğim pek bir şey yok iyi yada kötü
  • Kim ne derse desin ülkede bi sıkıntı olduğu kesin benim

maaşıma yüzde 10 zam gelmezken temel ihtiyaçlarımıza son iki senede yüzde 50 ye yakın zam geldi ( evli olanlar bilir baba parası yiyen ergen takımı anlamaz)

Birilerinin durumunun iyi olması ülke geneli için ölçü değildir

Zaten gelir adaletsizliği denen kavram budur

• quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Orijinalden alıntı: Kragen

Peşin parayla araç alan yok. Bankalar kredi verdikçe araçlar satılmaya devam eder.

Golfümü peşin aldım. Seneye yine peşin bir arabayla değiştirecem. Taksitle girersem c180 de alırım. Alım gücü arttı. Artık orta sınıftan herkes iyi kötü bir araba alabiliyor.

2. El fiyatlarının yüksek olmasının sebebi taşıt alım vergilerinin yüksekliği. Yüksek olmasa sıfır araç satışı patlar ve 2. Eller de avrupa seviyesine iner

Alım gücü arttı

Sen ben peşin alıyoruz diye herkes mi peşin alıyor? Millet aç kalıyor kredi ödemek için, alım gücü artmışmış. Gerçi sen de, ben hep 50 liralık alıyorum kafasındaydın, ne anlatsak boş...

Alım gücü arttı dedi ya, asgari ücret artıyor diye alım gücü arttı sanıyorsunuz, cayır cayır zam geliyor herşeye. Senin zamanında, atıyorum, 70 bine aldığın araban şimdi ne kadar bi bak bakalım, nasıl artmış alım gücü. A Haber izleyip yorum yazmayın şuraya...

Size tavsiyem de şu arabalara dünya para vereceğinize üstüne kredi çekin de gidin ev alın, çok kar peşinde koşuyorsun ya ev daha karlı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 23 Ekim 2017; 22:37:38 >

• milletin malı çok değerli.birkaç gündür sahibidende ikinci el tablet bakıyorum millet uçmuş.

garantisiz ve kullanılmış tabletlere sıfırında yüksek fiyatlar yazmışlar,mesaj yazıyorum atarlı cevaplar geliyor.gittigidiyordan sıfırını aldım kart kampanyalarıyla ikinci el ilanlarda daha ucuza geldi

• Geçen yıl temmuz ayında 53 bin tl ye aldığım aracın şuan piyasası 65 - 70 arası seyrediyor. Bu böyle nereye gidiyor 200 bin km yapmış 10 yaşında ki arabaların piyasası 100 bin e dayanmış. Araba gideceği kadar gitmiş kardeşim bu saatten sonra zaten 100 bin lira masrafı çıkacak. Bu Vergiler varken daha çooook yükselir. Ayrıca ikinci el araca sıfır dan fazla isteyenler ....

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirTemel

kime göre neye göre ekonomi çökmüş?

Ekonomiden çok bizler çöktük be Bekir hocam

yaşıtlarımı sokakta çok nadir görüyorum öldüler mi kaldılar mı haberim yok, 29-30 yaşındaki insanlara bak erkeklerin göbekli, saçları dökülmüş, bir kısmı beyazlamış, kızlar ise dötlü göbekli olmuş vücudu sarkmaya başlamış

mezara koymayı unutmuşlar üniversite arkadaşım can kardeşimin yemin ederim 2006’da alnı yoktu şimdi saçının yarısından çoğu yok olanıda beyaz, herhalde 20. yüz yıldan beri Türk tarihinde en çabuk çöken nesil 1980-1990 arası nesil

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    DEVAM ET :):):)

• Battı ülke battı😎 çek bi iphone seküz:)

• K.B.R.O kullanıcısına yanıt
    Kardeş kriz olsa krizle gelen parti şimdiye gitmişti. Hala iktidar yerinde duruyorsa kriz yoktur.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.