Şimdi Ara

EDC ŞANZIMAN YAĞI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
21.668
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Merhaba 1.6 dizel 130 hp talisman aracım 100 bin kmyi devirdi.Şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum.Edc şanzıman 6 ileri tam otomatik.Daha öncesinde değiştiren oldumu yada hangi yağı kullanmalıyım bilginiz varmı teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Rafta bile belli bir ömrü olan yağın çalışan bir makine içinde sonsuza kadar dayanması mümkün değil. Ford şanzıman yağını belli aralıklarla değiştirerek doğrusunu yapıyor.

48 ay yerine 36 ayda bir değişim önermeleri de Türkiye'nin iklim ve coğrafya olarak ağır kullanım koşullarına karşılık gelmesi nedeniyledir. Japon firmaları da Avrupa'da çok daha uzun bakım süreleri öngörürken Türkiye için 10 bin km'ye çekiyor.
    Bildiğim kadarıyla şanzımanınız Getrag 6DCT450 .
    Bu şanzımanı röno, ford, chrysler ve volvo gibi üreticiler kullanıyor.
    Siz şanslısınız çünkü röno (ve volvo) bu şanzımanda yağ değişimi önermiyor. Yağ ömür boyu ancak her bakımda kontrolünü öneriyor. Eğer eksik varsa tamamlanmasını istiyor.
    Buna karşın bizim Ford ve Chrysler 48 ayda bir değişim öneriyor (Fakat bizim otosan burada açgözlük ediyor, servisler para kazansın diye 36 ayda bir yağ değişimi yaptırıyor) .
    Castrol transmax dual diye bir yağ var. 1 litrelik kutularda satılıyor. 80-90 TL ve 7 litre alıyor. Sanıyorum filtresini de değiştiriyorlar + işçilik 1000 TL yi buluyor bizde.

Değiştirtebilirsiniz yani..
  • Yağı bilmiyorum hocam ama şanzıman tam otomatik değil, 6 ileri çift kavrama yarı otomatiktir.
  • Bildiğim kadarıyla şanzımanınız Getrag 6DCT450 .
    Bu şanzımanı röno, ford, chrysler ve volvo gibi üreticiler kullanıyor.
    Siz şanslısınız çünkü röno (ve volvo) bu şanzımanda yağ değişimi önermiyor. Yağ ömür boyu ancak her bakımda kontrolünü öneriyor. Eğer eksik varsa tamamlanmasını istiyor.
    Buna karşın bizim Ford ve Chrysler 48 ayda bir değişim öneriyor (Fakat bizim otosan burada açgözlük ediyor, servisler para kazansın diye 36 ayda bir yağ değişimi yaptırıyor) .
    Castrol transmax dual diye bir yağ var. 1 litrelik kutularda satılıyor. 80-90 TL ve 7 litre alıyor. Sanıyorum filtresini de değiştiriyorlar + işçilik 1000 TL yi buluyor bizde.

Değiştirtebilirsiniz yani..
  • şanzımanı dışarıda elletmeyin. Servise gidip bilgi alın. Yağ değişim süresi ile ilgili de daha değiştiren duymadım
  • Ben tekrar bakındım da söylediğim Castrol yağın renault onayı yok.
    Bu şanzıman için renault onayı olan yağ da göremedim.
    bence servis dışında elletmeyin.
    BU arada birebir aynı şanzımana bir firmanın 3 yılda bir yağ değişimi isteyip, diğerinin ömür boyu istememesi ne kadar enteresan.
  • x-rayted kullanıcısına yanıt
    Rafta bile belli bir ömrü olan yağın çalışan bir makine içinde sonsuza kadar dayanması mümkün değil. Ford şanzıman yağını belli aralıklarla değiştirerek doğrusunu yapıyor.

48 ay yerine 36 ayda bir değişim önermeleri de Türkiye'nin iklim ve coğrafya olarak ağır kullanım koşullarına karşılık gelmesi nedeniyledir. Japon firmaları da Avrupa'da çok daha uzun bakım süreleri öngörürken Türkiye için 10 bin km'ye çekiyor.

• Reno tam otomatik şanzıman kullanmıyor ki

Edc'dir o şanzıman... Yağ değişim aralığı kitapçıkta yazıyordur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kullandığımız aracın şanzımanını bile bilmiyoruz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirARSLAN

Reno tam otomatik şanzıman kullanmıyor ki

Edc'dir o şanzıman... Yağ değişim aralığı kitapçıkta yazıyordur.
    Yazdık işte birebir aynı şanzıman . Renault yağ değişimine gerek yok diyor. Ömür boyu aynı yağ.
    Buna karşın birebir aynı şanzımanı kullanan ford 3 yılda bir yağ değişimi gerekiyor diyor ve değiştiriyor.
  • Acil Stop kullanıcısına yanıt
    BMW f30 için servis şanzıman yağının değişimine gerek olmadığını söylüyor (bana da ters gelmekte) muhtemelen araç ömründen fazla olduğundan
  • REM kullanıcısına yanıt
    BMW'nin ömürlük demesi çok anlamsız şanzımanı üreten Zf'nin kendi sitesinde 80-120 bin km ya da 8 yılda bir değişim öneriliyor. Daha önce söylediğim gibi Türkiye ağır kullanım koşullarına girdiği için 80 bin km'de değiştirmekte yarar var.

quote:

All ZF transmissions are filled as standard with semi-synthetic or fully synthetic premium grade oil ZF-LIFEGUARDFLUID. Optimized lubrication properties reduce fuel consumption and, in turn, CO2 emissions. Under normal conditions, the oil lasts a vehicle's entire life cycle, but it can age prematurely in case of excessive loads – such as from frequent use of trailers or quick, sporty driving. An oil change should therefore be recommended after 80,000 to 120,000 kilometers or eight years.
  • Acil Stop kullanıcısına yanıt
    aslında burda da ZF topu taca atıyor, araç ömrü ile aynı ama bazı şartlarda değişim öneriliyor, yağ değişimi de basit değil , yanlış yapılırsa zarar görme riski var o yüzden bmw önermediği için yapamıyoruz
  • REM kullanıcısına yanıt
    Forumda bile çok yüksek maliyetli ZF şanzıman arızaları duyulmaya başladı. Yıllar ilerledikçe yağdan dolayı sorun çıkmış olabilir. ZF web sitesini değiştirip şanzıman yağı değişiminin nasıl yapılması gerektiğini anlatmaya başladı. Şanzıman yağı değişimi kitleri filan satıyorlar.

Yağ hiç değişmediğini düşünürsek şanzıman içinde biriken balata ve dişli tozları nereye gidecek ya da nasıl bertaraf edilecek ki? Bana kalırsa değiştirmekte yarar var.
  • Lifetime Oil konusunda çoğu kişinin kafası karışık bende çok araştırım renault bmw neden böyle yazıyor kullanıcılar ne düşünüyor vs ;
    https://z4-forum.com/forum/viewtopic.php?t=87631

Burada bir arkadaş (Sonnya85) bayabi araştırma sonucunda değişmesi gerektiğini düşünüyor. Yazı teknik veriler referanslar ile desteklenmiş.
    https://axleaddict.com/auto-repair/Automatic-Transmission-Fluid-Change-Interval

Buradaki arkadaş eski bir şanzıman tamircisi, yağ değişimlerinde change it anyway diye bir kısımda yazdığı basitçe ; şanzıman yağını değiştirmenin size yağ-işçilik masrafı dışında zararı yok şanzıman mekanik aksamı açısındanda faydalı birşey;

Bunları araştırmamın sebebi Renault Megane 3 benzliler ile mitsubishi attrage aynı şanzıman jatco jf015e ; yağları ns3 , cvtf j4 (birbirinin neredeyse aynı yağlar)

Renault : Yağ ömürlük
    Mitsubishi : 80.000 km de bir değişir.
    Baya tezat gelince araştırdım sonuç : 80.000km/7yıl(raf ömrü)

Yağın temel işlevi parçaların aşınmasını azaltmak yağ varken bile aşınmalar vs oluyor bunun için şanzımanda mıknatıs var tabi kötü yağın en büyük dezavantajı aşınmayı arttırması

Kötü yağda şanzımanın aşınması artar ve metal parçalar tarafından şanzıman haşat olursa kendi aracım için mitsubishi oem part satıcıları : 5000$ civarı bir fiyat verdiğini gördüm.

1 kez yağ değişimi yapıp kendimi garantiye alırsam : 150$ masrafı var.

Kafamdaki sonuç hiçbir zararı olmayan aksine faydalı bir işlem olan yağ değişimini yapmayıp şanzımanı riske etmek çok mantıklı değil. 1000tl verip şanzımanı 150.000km kullanmak yerine hiç bakım yaptırmadan risk alırım belkide 150.000 lere sorun yaşamadan giderim ancak şanzıman arıza verirse bedeli çok ağır olur...

Bence uygun yağ ile değişim yapılmalı zaten yağ değişimi çok zor bir işlem değil şanzıman vs açılmıyor. Çıkan yağın kötü durumda olup olmadığını görmek için bir litre kadar dökülüp iyi durumdaysa aynı yağdan 1 litre ekler devam edersiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Storm Raider -- 20 Eylül 2019; 15:53:11 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar şöyle açıklayayım yarı otomatik evet yanlış yazmışım ben servise araçta yüksek viteste yığılma şikayetiyle gittim usta baktı inceledi yağ değişmesi lazım 90 binde bunların yağı değişiyor dediler.Müşteri temsilcisi kalibrasyon önerdi ama usta önce yağ değişmeli dedi.Servis bana 2700₺ fiyat verdi bence çok yüksek bir rakam.Bende araştırmaya başladım.Kimileri elletme devam et diyor ustada değiş diyor.O yüzden ikilemdeyim ama 2700 vermeyeceğimi biliyorum.

• Birde edc şanzımanlarda zincir oluyormuydu bileniniz varmı teşekkürler

• Storm Raider kullanıcısına yanıt
    Hangi yağı kullandığını bilsem ben değiştirteceğim fakat sözde renault bu yağı özel üretiyormuş

• Yağ bu arkadaşlar

https://m.ebay.ie/itm/Huile-boite-de-vitesse-automatique-Renault-DW6-1-litre-/283280815437?_mwBanner=1&_rdt=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oronuror3 -- 20 Eylül 2019; 17:55:49 >
  • Yanlış bilgi vermişim düzetlme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IOserI -- 21 Eylül 2019; 12:20:23 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: IOserI

Yanlış bilgi vermişim düzetlme
    Edc= efficient dual clutch yani verimli ÇİFT kavrama .Yanlış bilgi vermeyelim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.