Şimdi Ara

eBay Kullanım Rehberi,Öneriler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
3
Favori
15.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

http://www.ebay.com

eBay Amerika sitesidir.NTSC konsol,konsol aksesuarları,her türlü Amerikan spor branşları malzemeleri ve işinize yarayacak birçok ürün bulabilirsiniz.

http://www.ebay.co.uk

PAL konsollar,aksesuarları,oyunlarını bulabilirsiniz.Ayrıca filmler ve birçok şey daha....

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

a-) Açık Artırma Sırasında

1-Ürünün yeni olup olmadığına mutlaka bakın.Yeni ürün arıyorsanız "Brand New" yazıyor mu kontrol edin.
    2-Listelemedeki en küçük yazıları dahi okumaya çalışın.Bazen ahyati şeyler yazabiliyor.
    3-Satıcının youmlarının iyi olmasına dikkat edin.Powerseller olursa daha da iyi olur.Sorunuz varsa iletişime geçin.Sizle nasıl iletişim kurduğu size bir fikir verebilir satıcı hakkında.
    4-Örneğin bir ürün buldunuz,Türkiye'ye göre çok ucuz,hemen alayım demeyin.Öncelikle ürünü izleme listenize alın.(Watch this item!).Ve de araştırmaya devam edin.Çok daha ucuza da bulabilirsiniz aynı ürünü.
    5-Best Offer seçeneği vardır bazı artırmalarda.Örneğin ürünün Hemen AL fiyatı 20$,siz Best Offerla 15$ önerip,satıcı kabul ederse o ürünü o fiyattan alabilirsiniz.Ama satıcı teklifinizi kabul ederse,ürünü almak zorundasınız.
    6-Satın alımlarda PayPal en uygun seçimdir bizler için.

http://www.paypal.com

Adresinden üyelik açıp,kredi akrtınızı,sanal kartınızı oraya kaydedip rahatça alışveriş yapabilirsiniz.Üye olduktan sonra 3-4$ alıyorlardı.Kredi kartını onaylamak için.Ve ekstrenizde gözüken bir kod oluyor.Bunu girince de PayPal hesabınız onaylanmış(confirmed), oluyor.(Ben PayPal'a üye olduğumda öyle idi).

Ancak paranın bir kısmını PayPal size ilk alışverişinizde toplam fiyattan düşerek geri ödüyor.Oldukça basit ve kullanışlı bir sistem.

b-)Kargo ve Gönderimler *****

Bu kısım gerçekten çok önemli.Malum gümrüklerde problem yaşayabiliyoruz.+PTT'ye rahatça da güvenemiyoruz çoğu zaman.Ürünün bize hızlı ve sağlıklı ulaşması için bizim elimizde olan birkaç imkan var.

1-)Eğer listelemede altta postalama işlemini sigortalama size opsiyonel olarak öneriliyorsa ve sizin için çok yüksek bir fiyat değilse mutlaka bu hakkınızı kullanmanızı öneririm.Eğer Teklif edilmemişse satıcıya mesaj atarak da şartları sorabilirsiniz.

Burada Amerika'dan Türkiye'ye 1 poundluk yüke sahip paketin geliş fiyatları var.(1 pound sanırım 450 gr. oluyor.Ama bilgim yok pek bu konuda.)

http://ircalc.usps.gov/IntlMailServices.aspx?Country=10432&M=2&P=1&O=0

2-Bir ürünü çok beğendiniz,ama satıcı Türkiye'ye yollanır ibaresi koymamış listelemeye,satıcıya "Ürünü alırsam Türkiye2ye yollar mısınız?" derseniz satıcı bunu kabul edebilir.Denemekte fayda var.

3-Bazı satışlarda kargolama için Worldwide(Tüm Ülkelere) ibaresi olsa da fiyat yazmaz,argo tabiriyle sakata gelmemek için ürünü almadan satıcıya kargolama ne kadar tutar diye sormanızda fayda var.

------------------------------------------------------------------------------------

Ürün gelince de,sorunsuz ise olumlu yorum(positive feedback) bırakarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.Ancak eBay'da GittiGidiyor'daki gibi değil sistem,para direk satıcıya gidiyor.Bu da aklınızda bulunsun.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Gece vakti gözümden kaçan,yanlışlık yaptığım bir şey görürseniz söyleyin mutlaka.Ekleyelim/düzeltelim.

İyi Geceler.....

• SSS oldu. Teşekkür ederiz.

Yararlı bir konu olmuş gerçekten, iki günde bir arkadaşlarımız bu ve benzeri sitelerden alışveriş hakkında sorular yöneltiyordu forumda.

Hatta arkadaşların da yardımıyla benzer diğer yabancı siteleri de eklerseniz, konu başlığı altında püf noktaları yada tecrübelerinizi paylaşırsanız gerçekten eşsiz bir rehber haline dönüşebilir bu konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Clementine -- 17 Mayıs 2007; 0:35:58 >
  • teşekkür ederim bilgiler için arkadaş. forum amacı doğrultusunda iyi bir paylaşım olmuş.
  • Slm,

Dün PayPal a üye oldum fakat Bonus Sanal kartımı kabul etmedi. (Onaylayamadı) Siz hangi sanal kartı kullandınız?

Bilgi için teşekkürler.
  • Bu EBAY gerçekten hazine bizler için her şey %50 daha düşük belki daha fazla.Bir örnek arkadaşım singapura gidecek 20'sinde oranın EBAY'ine baktım sipariş çıkartmak için felan.Misal:bildiğimiz ipod varya bimeks ve teknosada felan baktım 4gb olanı 449ytl.EBAY'de 180 ytl'ye buldum,alacağım.Teşekkürler SOLİDFB'ciğim
  • quote:

Orjinalden alıntı: ParacelciuS

Slm,

Dün PayPal a üye oldum fakat Bonus Sanal kartımı kabul etmedi. (Onaylayamadı) Siz hangi sanal kartı kullandınız?

Bilgi için teşekkürler.

Kartınızdan birkaç dolar çektiyse,ekstrenizde verecekleri kod ile paypalını onaylayabilirsiniz o kodu girip.Benimki çipli kart gibi,kontörlü akrt gibi,sanal kart değil yani,benden para çektiklerinde garantiden girip,geçmiş işlemlerden koda baktım ve kodu öyle girdim....
  • quote:

Slm,

Bilgi için teşekkürler.

buyk ihtimal kart yurt dişina açık olmayabilir. bence bankayla bi görüşün
    yada sanal kartların güvenlik no ları (normal kartlarda kartın arkasında yazan 3 haneli rakam) farklı oluyordu belkide ondandır
  • quote:

Orjinalden alıntı: solidfb

quote:

Slm,

Bilgi için teşekkürler.

Kartınızdan birkaç dolar çektiyse,ekstrenizde verecekleri kod ile paypalını onaylayabilirsiniz o kodu girip.Benimki çipli kart gibi,kontörlü akrt gibi,sanal kart değil yani,benden para çektiklerinde garantiden girip,geçmiş işlemlerden koda baktım ve kodu öyle girdim....

o onaylama işi expanded no ile ilgili. o olmadanda belirli bi limit aliş veriş hakkınız var . arkadaşin sorunu kartını onaylatamaması

• teşekkürler gğüzel bir konu olmus
  • saolasın güzel bilgiler.
  • quote:

Slm,

Bilgi için teşekkürler.

Sanal kartlarda master veya visa markası bulunmaz ... paypal de giriş yaparken alt kısımda (yanlış hatırlamıyorsam) master ya da visa olarak tek tek deneyin mutlaka birini kabul edecektir.

alışveriş yapacak arkadaşlara bir hatırlatma, satıcıların büyük bir kısmı kargo parasından para kazanırlar, solidfb nin dediği gibi fiyat worldwide için belirtilmiş olsa dahi mutlaka satıcıyla irtibata geçin ve ebay de bidler (artışlar) son saatlerde yoğunlaşır, fiyatlar her üründe çok uygun olmayabiliyor...
    kolay gelsin..

• ebaydan xbox360 alsam atıyorum 200 dolar alacaüım ürün gümrüğe ebaydan gelen ürünler takılıyormu ayrıca kargo kaç lira tutar almanya yada başka bir avrupa ülkesinden
  • XBOX 360 paketi ağır ve büyük,kargo çok tutar.+Gümrükte takılma şansı yüksek.Burada NTSC-J ler 750YTL falan.EBay'dan çok daha ucuza gelir....
  • en azından derdini anlatacak kadar ingilizce sahibi olmadan bu tip online satış yerlerinden alış veriş yapmak biraz baş ağrısı
  • Hort.

Rehber için teşekkürler.

Aklıma takılan bir soru var;

Misal ebay'dan bi ürün aldık. Gümrükten de geçti diyelim. Ürün kutu tarzında bi ürün ise ürünü bize kim ulaştırıyor ? Veya ürünü belli bir yerden bizzat kendimiz gidip alabilirmiyiz ? Depo gibi bir yer vb. ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Queen Hentai -- 10 Ocak 2009; 14:47:15 >
  • ptt kapına kadar getiriyor, daha hızlı almak istersen ptt den kendin gidip alabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vincee -- 10 Ocak 2009; 15:20:45 >
  • PTT ile geliyor olması güzel.

Bu bilgi için teşekkür ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: KoalaX

Hort.

Rehber için teşekkürler.

Aklıma takılan bir soru var;

Misal ebay'dan bi ürün aldık. Gümrükten de geçti diyelim. Ürün kutu tarzında bi ürün ise ürünü bize kim ulaştırıyor ? Veya ürünü belli bir yerden bizzat kendimiz gidip alabilirmiyiz ? Depo gibi bir yer vb. ?

UPS veya FED EX gibi bir kargoyla gönderilmediyse her şekilde PTT ile gelir, UPS ve FED EX çok pahalıya geliyor o sebeple çok pahalı bir ürün olmadıkça pek mantıklı seçenekler değiller. PTT ile gelen ürünü sana kargoyu getirecek PTT şubesinden bulabilirsin, eğer kargo takip numarası da varsa zaten bulmak çok kolay ama satıcının gönderimine göre genellikle olmuyor ama çokta gerekli değil yurtdışından tonla alışveriş yaptım bırak kaybolmayı gümrüğe takılan kargom bile olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arsenic -- 10 Ocak 2009; 16:59:40 >

• eBay'den oyun aldim.. 20 gun oldu hala gelmedi, takip numarasida yok.. puff.
  • 20-30 tane 48 saatlik live üyelik alacam nerden almalıyım?
    Mağaza vb yer varmı?
    Kredi kartım yok.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.