Şimdi Ara

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.731
Cevap
25
Favori
120.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 5 gün
 • Cevaplayan Üyeler 178
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 7
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 gün 7 saat 9 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Favoriye Eklediklerim 24
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • multisongohan (594 mesaj) serkanguzel_ (316 mesaj) Ö1f1 (109 mesaj) efem-35 (75 mesaj) kerimcem (56 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (1158 mesaj) Mobil (218 mesaj) Tablet (101 mesaj) Mini (113 mesaj) Uygulama (12 mesaj) (1 mesaj) (1 mesaj)
 • @
3 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  DVB-T ve DVB-T2
  * Nedir?
  * Türkiye'de hangi standart kullanılmaktadır?
  * Hizmet verilen iller hangileridir? (En güncel)
  * Hangi kanallar mevcuttur? (En güncel)
  * Hangi cihazlar uyumludur?
  * Antenleri nasıldır? Nereden alınır?
  İnternette pek kaynağı olmayan ve yakın bir gelecekte Türkiye'de de
  yaygınlaştırlması planlanan yıllardır konuşulan bu teknolojinin resmi güncel
  bir sitesi olmadığından bu konu altında sorulara cevap bulmaya çalışalım.

  Bu teknoloji ile deneyimlerimizi ve bilgilerimizi paylaşıtığımız
  bir kaynak şart artık.  |
  |
 • Bazı kişilerin ufku çok dar olduğu için digital karasal yayınların faydasını anlamakta zorluk çekiyorlar.Tamam uydunun kanal kapasitesi fazla ama her odaya balkona yada bahçeye uydu kablosu çekemezsin yazları ege sahiline yazlığa gittiğim zaman basit bir çubuk antenle yunan tv lerini bizim uydu yayınlarından daha net alıyorum.Adamlar sadece bizim adalara el koymakla kalmamış UHF frekanlarının çoguna da el koymuşlar .Uluslararası yayın birliği yunanıstana resmi olarak vhf dahil 12 frekans Türkiyeye ise vhf dahil 8 frekans vermiş .Bir allahın kulu da çıkıp yahu yunanistan bizim yanımızda ufacık ülke bize niye az frekans veriyorsun dememiş.Türkiye dış işlerde hep gol yiyiyor.Denebilir ki yunanistan dvb-t yayın yapıyor o yüzden fazla frekans tahsis edilmiş iyi de ilerde dvb-t2 ye geçince frekansları geri mi verecek.Alın size 12 frekans tahsisli yunan verici kanalları
  http://www.media.net.gr/dtvfreqplan.php

  bizim 8 frekans tahsisli kanal tablosunu rtuk ün sitesinden görebilirsiniz.
  Hakan bey yönetmeliği bile hazır resmi gazetede yayınlandı birde teknik acıdan analog artık zor analog tinerli tv neredeyse üretilmiyor bu saatten sonra crt tv mi olacak yani öylede böylede olacağı şu tv de mobil cihazlarda dahil dvb-t2 hevc ve ses dolby sorround ac3 yada he-aac olacak radyodada dab plus oda aac olacak şimdi söyleyeceklerimin sizinle bir alakası yok hakan bey ya ben anlamıyorum yok radyo dab daha testteymiş yok efendim dab radyo mute yapıyormuş yok dvbt2 cöpmüş ya arkadaş saçma sapan şeyler ya arkadaşlar dvbt ve dab 1998 deb beri avrupada kullanılıyor 10 yıl önce dvbt2 ve dab plus kullanılıyor bu sistemler gerçekten böyle tukaka olsa avrupada bunların şebekesi falan hayatta kurtulmazdı ve onlar bu sistemleri çok ilkel şekilde kurdular yani mpeg4 xvid ve mp3 bizde ise yani aslında onların 3g gibi kullandığı teknolojiyi biz 4.5g gibi kullanacağız eleştiri tabiiki yapılmalı bakin ben mesela iddiaları doğru olarak kabul ettiğimde dab-h yi tercih ederim yani şebeke dvbh olarak kurulursa anlatılanlar doğru ise bu müthiş olur ama dvbt2 de hevc destekli bence önemli yani eleştirilere bakıyorum bu iş olmasın diyolar nedenini bende anlamıyorum çanak yetermiş madem çanak yeter ozaman git telefonunu 5110 internetide wi-fi değil kablolu kullan arkadaşlar mobilize olacağız bunun hiç kaçarı yok ya adam marstan nasaya görüntü ve ses aktarıyor daha ne diyim bilmiyorum saygılar.....
  Nereye gidecen? Binbir surat gibisin. Başka bir nick ile yine gelirsin.

  Senin tamamen gidebilmen için, önce yanıma gelip, taksi gibi kendini plakalatman lazım. Ancak ondan sonra seninle iddiaya girerim. Yoksa buraya yazdıklarının ağız dalaşından başka bir anlamı yok.

  Bizde yalan dolan olmaz.

  YARIN EURO 2021 BAŞLIYOR,HIIIIMMMM MAÇLARIN CANLI YAYINI KULEDEN DEĞİL,DEMEKKİ UYDU VE İNTERNETTEN OLACAK.


  HIIIIIIMMMMMMMMMMM KULEMİZ,DEMEKKİ KULE FM İÇİN YAPILMIŞ.FM NEYDİ YA BU ARADA UNUTTUM.YAYINCILIKTA KUTLU DEVRİM,


  ZUHAHAHAHAHA ZUHAHAHAHAHA ZUHAHAHAHA ZUHAHAHAHAHA

     
  ALGILAR...........................

  SAYGILAR.................................................

  Başında beri sistemler birbirinin tamamlayıcısıdır dedik ama bazı arkadaşlarımız hala algılayamadı !...

  Ayrıca DVB-T tüm dünyada eş zamanlı olarak 2015 'ten itibaren kullanılmaya başlayacak. Erken kullanmaya başlayan ülkelerin birçoğu, aynı zamanda DVB-T sisteminin yaratıcısı ve geliştiricisi ülkesi olmuşlardır. Yani diğer bir deyişle, DVB-T 'nin standartlaşmasını sağlamışlardır. Dolayısı ile erken kullanmaya başlayan ülkelere bakarak, neden geç kalınıyor eleştirisi doğru değildir. DVB-T 'ye erken geçseydik, DVB-T'yi kullanacaktık. Yeni geçtiğimiz için DVB-T2 'yi kullanmaya başlayacağız. Aradan beş yıl geçtikten sonra, DVB-T üzerinden daha yüksek çözünürlükte yayını mümkün kılan, bir başka yenilik çıkarsa, eleştirmememiz lazım. Çünkü teknolojik gelişmeler çok hızlı yaşanmaya başlandı.

  Analog( örneksel ) karasal yayından, digital( sayısal ) karasal yayına geçilmesinin nedeni sadece yeni bir teknoloji ile daha çok kanal izlenebilecek olması değildir.

  Sayısal karasal yayına geçilmesinin teknik zorunlulukları; analog yayınlardaki RF( radio frekans ) yayınların, yaydıkları RE( radio enterferans ) kirliliğin başta havacılıkta olmak üzere, radyo sahalarında sürekli kirlilik yaratmasıdır.

  Benim yaşadığım yerde de sistemin altyapısı kurulmaya başlandı. Burada sistemin adı "sanariptik" sistem olarak adlandırılmaktadır. Burası da dağlık bir ülke olduğu için, DVB-T 'yi yerleşim merkezlerinde izletebilmek için kule anten çalışması başladı.

  DVB-T 'nin hareket halindeyken yada sabit izlenilmesine gelince;

  * Yerleşim merkezi içinde hareket halindesiniz ve elinizde DVB-T tuner'li mobil cihazınız var. Hareket halinde iken yayını izleyebileceğiz.

  * Yerleşim merkezi dışında hareket halindesiniz. Eğer şehirlerarası yok güzergahlarını kapsayacak şekilde bir antenleşme çalışması yapıldı ise, şehirlerarası yollarda da izlemek mümkün olacaktır. Bu konu ülkelerin ekonomik durumu ile doğru orantılı bir husustur. Örneğin ; A ülkesi zengin olduğu için, DVB-T'yi, tüm ülke sahasını kapsayacak şekilde donatırken, B ülkesi sadece yerleşim merkezlerine bu sistemi kurabilir. Yani DVB-T sisteminde herşey, ülkelerin ekonomik şartları dahilindedir.

  Tüm bu açıklamalardan sonra, karşı çıkanlara şu hususu da hatırlatmakta yarar var. 2015 'ten itibaren analog karasal yayınların kapatılması zorunluluk olduğuna göre, yerine hangi sistem ikame edilecekti ? Bu sorunun yanıtını verebiliyorlar mı? Yok.

  Durum ben yanıt vereyim ;

  Mesela; bu sistemin yerine, 4 üncü jenerasyon cep telefonu sistemi kurulabilir ve millet izlemeleri bu sistemden yapardı. Olur ! Alında kaçan mı? Birde millet bu sistemin aylık fatura giderlerine kösülsün öyle mi?

  Önemli olan, halka hangi teknolojik imkanı, en ekonomik koşullar içinde sunduğunuzdur. İşte bu nedenledir ki, DVB-T 'nin standartlaştırılması için çaba harcanmıştır.

  Boşalan frekans sahası, G4'e tahsis edilseydi, antenleşme çalışması yine yapılacaktı. Ama G4 'te millet kösülmeye devam edilecekti. G4 yine kurulacak... Ama ayrı bir band'a kurulacak. Burada da G4 kısmi olarak kullanılıyor. wi-max olarak 3250 - 3500 Mhz. bandı kullanılıyor şu anda...

  Velhasılı, kaba bilgilerle eleştirmek yerine, gelecek yeniliğin bizlerin hayatına en az harcama ile kolaylıklar sunacağını anlayabilmeliyiz.

  İşte DVB-T 'deki tüm karmaşayı, sermaye gurupları çıkarmıştır. Sermaye guruplarının nodulluları da, orda burda düşünmeden yazıyorlar işte... Sistem devreye girdikten sonra, eleştirenlerin bir tanesini burada göremezsiniz.

  Adam zevk için imdat frenini çekiyor. Adama soruyorlar; neden çektin ? Çalışıyor mu diye merak ettim.

  İmdat frenini çeken diğerine adama soruyorlar; neden çektin ? Bir sorun çıksın diye çektim ama çıkmadı.

  İmdat frenini çeken bir diğerine soruyorlar; neden çektin ? Tünelin içinden yürüyerek gitmek istedim, bu nedenle çektim.

  Yani dikkat ederseniz, gerekçelerin hepsi bahane... Akılsız nodulluların yapacağı iler bunlar !

  Bu nedenle, DVB-T 'yi eleştiren akılsız nodullulara inanmayınız.

  DVB-T üzerinden A kanalı yayın yapar, B kanalı yayın yapar. Bu konu her bir ülkenin kendi hukuku ile çözeceği konulardır. Konu mahkemeye intikal etti diye, DVB-T sisteminde altyapı çalışmaları durdurulmadı. Yani altyapının kurulma çalışması tam gaz devam ediyor. Sistem kurulduktan sonra, A yada B kanalının lisans hakkı kazanıp yayın yapması konusu, teknik altyapı ile ilgili değildir.

  Saygılar, sevgiler.
  Birde devlete yük demissiniz anten aş kuruldu cimri medya patronları işi yürütemediler birazda sabote ettiler anten aş benim bildiğim su an pasif konuma geldi devlet ne yaptı ptt ye kule aş yi kurdurttu sırf dvbt2 için ha başına da yiğit bulutu atadı bence çokta doğru bir atama olmadı neyse bu bile devletin dvbt2 projesini önemsediğini gösterir tabi bana göre saygılar...
 • Binbaşı
  1355 Mesaj
  Ön bilgi olarak bu kaynağı kullanabiliriz.http://tr.wikipedia.org/wiki/DVB-T  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi janjarre -- 6 Kasım 2010; 1:01:51 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1355 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: janjarre

  Ön bilgi olarak bu kaynağı kullanabiliriz.http://tr.wikipedia.org/wiki/DVB-T
  Her ne kadar ucuz uhf vhf normal antenler ile bu yayının alınabileceği söylensede piyasada karasal yayınlar için özel olarak satışa sunulmuş bazı modeller var.Fiyatları 80 TL den başlayan bu antenlere iki örnek resim buldum.Bu yayınları izlemek için tv tunerinin DVB-T çözümlemeli olması gerekiyor Şu an birçok LCD tv firması ürünlerini bu yayınları almaya uygun tunerlerle üretiyorlar.Bunun haricinde tuneri DVB-T çözümlemeli olmayan birçok tv ninde, özellikle tüplü tv lerde bu yayınları çözümlemesi için set top box ları kullanması gerekiyor.Güzel haber bu set top box ları ülkemizde neta, vestel gibi yerli sermaye firmaların üretip yurt dışına ihraç ettiklerini ve fiyatlarının da gayet ucuz olduğunu biliyorum.  |
  |
 • Onbaşı
  37 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: janjarre

  Her ne kadar ucuz uhf vhf normal antenler ile bu yayının alınabileceği söylensede piyasada karasal yayınlar için özel olarak satışa sunulmuş bazı modeller var.Fiyatları 80 TL den başlayan bu antenlere iki örnek resim buldum.Bu yayınları izlemek için tv tunerinin DVB-T çözümlemeli olması gerekiyor Şu an birçok LCD tv firması ürünlerini bu yayınları almaya uygun tunerlerle üretiyorlar.Bunun haricinde tuneri DVB-T çözümlemeli olmayan birçok tv ninde, özellikle tüplü tv lerde bu yayınları çözümlemesi için set top box ları kullanması gerekiyor.Güzel haber bu set top box ları ülkemizde neta, vestel gibi yerli sermaye firmaların üretip yurt dışına ihraç ettiklerini ve fiyatlarının da gayet ucuz olduğunu biliyorum.

  Alıntıları Göster
  TRTHD Ankarada dvbt2 olarak ankarada test yayınına başladı diye TRTHD kanalında altyazı görmüştüm. Ankarada yaşayan form üyelerinin deneme fırsatları vardır. Bi kaç sene önce test yayınlarını kapatmışlardı ama yanlış bilmitorsam DVBT1 idi.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: sdugeroglu

  TRTHD Ankarada dvbt2 olarak ankarada test yayınına başladı diye TRTHD kanalında altyazı görmüştüm. Ankarada yaşayan form üyelerinin deneme fırsatları vardır. Bi kaç sene önce test yayınlarını kapatmışlardı ama yanlış bilmitorsam DVBT1 idi.

  Alıntıları Göster
  @janjarre ve @sdugeroglu verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 10 Kasım 2010; 14:20:08 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: yelkowan

  @janjarre ve @sdugeroglu verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Alıntıları Göster
  DVB-T ve DVB-T2 karşılaştırması.


  DVB-T2'ye geçip geçmediğimizi merak ediyordum. Bu sayede bu da açıklığa kavuştu.
  Umarım diğer illerde de direkt DVB-T2ye geçerler.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 10 Kasım 2010; 14:18:05 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1382 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: yelkowan

  DVB-T ve DVB-T2 karşılaştırması.


  DVB-T2'ye geçip geçmediğimizi merak ediyordum. Bu sayede bu da açıklığa kavuştu.
  Umarım diğer illerde de direkt DVB-T2ye geçerler.

  Alıntıları Göster
  başığa yararı olur diye düşünüyorum türkiye de DVB-T adına en fazla bilgi olan site bölümü

  http://www.turkeyforum.com/satforum/forumdisplay.php?s=&daysprune=-1&f=400

  ayrıca ankara dikmen de dvb-t2 olarak 33. kanaldan TRT-HD yayını test ediliyormuş

  buda linki

  http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=612800  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxi909 -- 10 Kasım 2010; 21:58:36 >
  |
  |
 • Er
  8 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: maxi909

  başığa yararı olur diye düşünüyorum türkiye de DVB-T adına en fazla bilgi olan site bölümü

  http://www.turkeyforum.com/satforum/forumdisplay.php?s=&daysprune=-1&f=400

  ayrıca ankara dikmen de dvb-t2 olarak 33. kanaldan TRT-HD yayını test ediliyormuş

  buda linki

  http://www.turkeyforum.com/satforum/showthread.php?t=612800

  Alıntıları Göster
  Arkadaşlar Mart 2011'de yeni RTÜK kanunu çıktı.
  2 yıl içinde ihale yapılacak ve 4 yıl içinde tüm geçişler tamamlanacak, analog TV yayınları kapatılacak.
  %99 Dvb-t2 yayını yapılacak.

  Malesef dvb-t2 tunerli lcd ve led ler piyasaya henüz girmedi. (Giren varsada fiyatına bakmak lazım)

  Dvb-t2 receiver almak gerekecek. Onunda pahalı olacağı söyleniyor.

  Karasal tüm yayınlar HD olması gerekir ki cezbedici olsun onun dışında DVB-T2'ye ne gerek var? Çanak antenin gözünü seveyim ;)
  Türkiye'de %70 çanak anten kullanılıyor. %20'si normal anten kullanıyor.
  Analogların kapatılacak olması insanların tercihini çanak antenden yana kullandırır çünkü daha ucuz.
  Yüzlerce yayın uyduda bedava izlenebiliyorken neden 24 ulusal kanal için receiver alsınlar!!!

  Diğer yandan haberleşmenin, iletişimin, medyanın altarnatif yayıncılık alanı olarak kalması gerekir. Kaza ile veya kasıtlı olarak uydu düşerse, her şeyden yoksun kalacağız. Kendi uydusunu daha yeni yapan (acaba %100 yerli mi?) bir ülke için tehlikeli bir durum.

  Konuyu çok dallandırıp budaklandırdım galiba, sektör çalışanı olarak sorduklarınızı yanıtlarım.
  |
  |
 • Binbaşı
  1893 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ghostm

  Arkadaşlar Mart 2011'de yeni RTÜK kanunu çıktı.
  2 yıl içinde ihale yapılacak ve 4 yıl içinde tüm geçişler tamamlanacak, analog TV yayınları kapatılacak.
  %99 Dvb-t2 yayını yapılacak.

  Malesef dvb-t2 tunerli lcd ve led ler piyasaya henüz girmedi. (Giren varsada fiyatına bakmak lazım)

  Dvb-t2 receiver almak gerekecek. Onunda pahalı olacağı söyleniyor.

  Karasal tüm yayınlar HD olması gerekir ki cezbedici olsun onun dışında DVB-T2'ye ne gerek var? Çanak antenin gözünü seveyim ;)
  Türkiye'de %70 çanak anten kullanılıyor. %20'si normal anten kullanıyor.
  Analogların kapatılacak olması insanların tercihini çanak antenden yana kullandırır çünkü daha ucuz.
  Yüzlerce yayın uyduda bedava izlenebiliyorken neden 24 ulusal kanal için receiver alsınlar!!!

  Diğer yandan haberleşmenin, iletişimin, medyanın altarnatif yayıncılık alanı olarak kalması gerekir. Kaza ile veya kasıtlı olarak uydu düşerse, her şeyden yoksun kalacağız. Kendi uydusunu daha yeni yapan (acaba %100 yerli mi?) bir ülke için tehlikeli bir durum.

  Konuyu çok dallandırıp budaklandırdım galiba, sektör çalışanı olarak sorduklarınızı yanıtlarım.


  Alıntıları Göster
  Bu yayınla ilgili son durum nedir acaba? Bilgisi olan var mı?
  |
  |
 • Er
  8 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: edi1907

  Bu yayınla ilgili son durum nedir acaba? Bilgisi olan var mı?

  Alıntıları Göster
  Son durum hakkında Rtük 3 gün önce açıklama yaptı. gayet iyi özetliyor;

  2012 Yılı Basın Bildirileri


  Karasal sayısal yayıncılığa geçiş süreci, karasal ortamda yapılan yayınları kapsamaktadır.

  Basın ve yayın organlarında yer alan ve karasal sayısal yayıncılığa geçiş konusunda yanlış anlamalara yol açabilecek haberlerle ilgili olarak bazı hususların açıklanması zorunluluğu doğmuştur.
  Bilindiği üzere ülkemizde yayınlar karasal, uydu, kablo (kablolu yayın ve IPTV yayını gibi) ortamlarından yapılmaktadır. Karasal sayısal yayına geçiş süreci, karasal ortamda yapılan yayınları kapsamakta, uydu ve kablo ortamında yapılan yayınları kapsamamaktadır. Bu nedenle her ne kadar karasal sayısal yayınların alınması için uydu antenleri gerekmese de uydu ve kablodan yapılan yayınlar için uydu antenleri kullanılmaya devam edecektir. Dolayısıyla karasal sayısal yayına geçişle birlikte uydu yayınlarının kapatılması veya uydu antenlerinin kullanım dışı kalması söz konusu değildir.
  3 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun gereğince karasal sayısal yayıncılığa geçiş çalışmaları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından başlatılmış olup süreç devam etmektedir. 6112 Sayılı Yasa gereğince, Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde, frekans planlarının ve uygulama takviminin hazırlanması, iki yıl içinde de sayısal televizyon multipleks kapasitesi sıralama ihalesinin yapılması söz konusudur.
  6112 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren karasal sayısal yayına geçiş kapsamında bugüne kadar tamamlanan ve sürdürülen çalışmalar şunlardır:

  Karasal Sayısal TV Frekans Planı
  · Karasal Sayısal TV Frekans Planı hazırlanmıştır. Hazırlanan frekans planı ile bugün itibarıyla karasal analog TV yayınlarına erişim sorunu, karasal sayısal yayıncılığa geçildiğinde ortadan kalkmış olacak ve Türkiye nüfusunun en az yüzde 70’ine karasal sayısal yayınlar iletilebilecektir.
  · Karasal sayısal yayın standardı, sayısal yayıncılıkta en son teknoloji olan DVBT-2 ve MPEG-4 olarak belirlenmiştir.
  Sayısal Yayına Geçiş ve İhale Takvimi
  · 6112 Sayılı Kanunda belirlenen takvim çerçevesinde 2013 yılı Mart ayına kadar karasal sayısal yayına geçiş için sıralama ihalesi gerçekleştirilecektir. Bu yönde yürütülen çalışmalar kapsamında karasal sayısal yayın sıralama ihalesi yönetmeliği ile verici tesis ve işletim şirketine ilişkin yönetmelik taslakları hazırlanarak ilgililerin görüşüne sunulmuştur. Yönetmeliklerin bu yılın Eylül ayında yayımlanarak resmiyet kazanması beklenmektedir.
  · Yönetmeliklerin yürürlüğe girmesinin ardından ihale çalışmalarını gerçekleştirmek üzere bir ihale komisyonu oluşturulacak ve ihale şartnamesi hazırlanacaktır. Ulusal, bölgesel ve yerel yayın şebekesi (multipleks) sayısı ile TRT kurumuna tahsis edilecek multipleks kapasitesi, ulusal, bölgesel ve yerel yayınların sayıları ve yayın tipleri (HD veya SD) belirlenecektir.
  Verici Tesis ve İşletim Şirketi
  Sıralama ihalesinin ardından ulusal, bölgesel ve yerel kuruluşlar için tahsis işlemleri gerçekleştirilecektir.
  Karasal sayısal yayınlar için gerekli verici tesislerinin kurulması ve işletilmesi amacıyla, ulusal yayın kuruluşları tarafından Anten Teknik Hizmetler ve Verici Tesis İşletme Anonim Şirketi kurulmuştur. Bu şirket, halen İstanbul’da karasal sayısal televizyon deneme yayınlarına başlanması için gerekli hazırlık çalışmalarını yapmaktadır.
  Paralel Yayın Dönemi
  · Karasal sayısal yayınlar 2015 yılına kadar büyük şehirler öncelikli olmak üzere Türkiye geneline yaygınlaştırılacaktır. Bu süre zarfında karasal analog yayınlar devam edecek ve paralel yayın dönemi yaşanacaktır.
  Yayın Kalitesi ve HD Yayınlar
  · Karasal sayısal yayına geçişle birlikte izleyicilere sunulan yayınların kalitesi daha artacaktır. Bu yayınlar yayın kuruluşlarının tercihlerine ve alt yapı olanaklarına göre yüksek çözünürlüklü (HD) veya standart çözünürlüklü (SD) olarak izlenebilecektir. Karasal sayısal yayınları izlemek için uydu antenlerinin kullanılması gerekmeyecek, yayınlar basit antenlerle izlenebilecektir.
  Karasal Sayısal TV’lerin ve Set Üstü Cihazların Özellikleri
  · Ülkemizin karasal sayısal yayıncılık standardı olarak belirlenen DVB-T2 ve MPEG-4 formatı sayısal yayıncılıkta en son teknolojidir. Bu teknolojiye uygun karasal sayısal yayınların izlenebileceği televizyon alıcılarının ve set üstü cihazların (set top box) özellikleri RTÜK tarafından belirlenmiş ve kurumsal internet sitesinde “Türkiye Sayısal Karasal Televizyon (DVB-T2) Alıcıları Gereksinimleri” başlığı altında ilan edilmiştir. Ayrıca söz konusu özelliklerin ulusal standart haline getirilmesi yönünde TSE nezdinde gerekli çalışmalar devam etmektedir.
  TV Alıcılarının Test ve Doğrulama İşlemleri
  · DVB-T2 ve MPEG4 teknolojisine uygun yayınlar, bu teknolojiye uygun olmayan TV alıcıları ile izlenemeyecektir. Karasal sayısal TV yayınlarının evlerde ve piyasada mevcut TV alıcılarıyla izlenebilmesi için set üstü cihaz kullanılması veya DVB-T2 özellikli yeni TV alıcılarının temin edilmesi gerekecektir. DVB-T2 yayınlarını izlemeye elverişli olmayan TV alıcılarının ve set üstü cihazların piyasaya sunulmasını ve tüketicinin mağdur olmasını önlemek amacıyla, oluşturulacak standartların test ve doğrulamasını yapmak üzere bir test merkezi kurulacaktır. Burada standartlara uygun bulunan TV alıcılarına RTÜK tarafından hazırlanan özel bir logo konulacaktır.
  Analog Yayınların Sonlandırılma Tarihi
  · 2013-2015 yıllarında sürdürülecek paralel yayın döneminin ardından, Uluslararası anlaşmalarda belirlenmiş olan takvime uygun olarak analog yayınlar en geç 2015 yılı Haziran ayı itibarıyla sonlandırılacaktır.
  Mobil İletişimde Yeni Olanaklar
  · Üst Kurula tahsis edilen frekans bantları dışındaki frekans bantları, analog yayınların sona erdirilip sayısal yayına geçişin tamamlanmasını takiben boşaltılacak ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) kararı çerçevesinde mobil hizmetlere (4G, Wimax v.b.) tahsis edilebilecektir.
  Radyo İhalesi
  · Radyo yayınları sıralama ihalesi ise analog televizyon yayınlarının kapatılmasının ardından altı ay içinde yapılacak olup, buna göre 2015 yılı sonuna kadar gerçekleştirilecektir.

  İlgililerin dikkatine önemle sunulur.

  Kaynak:www.rtuk.org.trhttp://www.rtuk.org.tr/sayfalar/IcerikGoster.aspx?icerik_id=f26648d2-5ce9-47ef-92a9-0ed4c4771bf0
  |
  |
 • Yarbay
  4727 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ghostm

  Son durum hakkında Rtük 3 gün önce açıklama yaptı. gayet iyi özetliyor;

  2012 Yılı Basın Bildirileri


  Karasal sayısal yayıncılığa geçiş süreci, karasal ortamda yapılan yayınları kapsamaktadır.

  Basın ve yayın organlarında yer alan ve karasal sayısal yayıncılığa geçiş konusunda yanlış anlamalara yol açabilecek haberlerle ilgili olarak bazı hususların açıklanması zorunluluğu doğmuştur.
  Bilindiği üzere ülkemizde yayınlar karasal, uydu, kablo (kablolu yayın ve IPTV yayını gibi) ortamlarından yapılmaktadır. Karasal sayısal yayına geçiş süreci, karasal ortamda yapılan yayınları kapsamakta, uydu ve kablo ortamında yapılan yayınları kapsamamaktadır. Bu nedenle her ne kadar karasal sayısal yayınların alınması için uydu antenleri gerekmese de uydu ve kablodan yapılan yayınlar için uydu antenleri kullanılmaya devam edecektir. Dolayısıyla karasal sayısal yayına geçişle birlikte uydu yayınlarının kapatılması veya uydu antenlerinin kullanım dışı kalması söz konusu değildir.
  3 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun gereğince karasal sayısal yayıncılığa geçiş çalışmaları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından başlatılmış olup süreç devam etmektedir. 6112 Sayılı Yasa gereğince, Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde, frekans planlarının ve uygulama takviminin hazırlanması, iki yıl içinde de sayısal televizyon multipleks kapasitesi sıralama ihalesinin yapılması söz konusudur.
  6112 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren karasal sayısal yayına geçiş kapsamında bugüne kadar tamamlanan ve sürdürülen çalışmalar şunlardır:

  Karasal Sayısal TV Frekans Planı
  · Karasal Sayısal TV Frekans Planı hazırlanmıştır. Hazırlanan frekans planı ile bugün itibarıyla karasal analog TV yayınlarına erişim sorunu, karasal sayısal yayıncılığa geçildiğinde ortadan kalkmış olacak ve Türkiye nüfusunun en az yüzde 70’ine karasal sayısal yayınlar iletilebilecektir.
  · Karasal sayısal yayın standardı, sayısal yayıncılıkta en son teknoloji olan DVBT-2 ve MPEG-4 olarak belirlenmiştir.
  Sayısal Yayına Geçiş ve İhale Takvimi
  · 6112 Sayılı Kanunda belirlenen takvim çerçevesinde 2013 yılı Mart ayına kadar karasal sayısal yayına geçiş için sıralama ihalesi gerçekleştirilecektir. Bu yönde yürütülen çalışmalar kapsamında karasal sayısal yayın sıralama ihalesi yönetmeliği ile verici tesis ve işletim şirketine ilişkin yönetmelik taslakları hazırlanarak ilgililerin görüşüne sunulmuştur. Yönetmeliklerin bu yılın Eylül ayında yayımlanarak resmiyet kazanması beklenmektedir.
  · Yönetmeliklerin yürürlüğe girmesinin ardından ihale çalışmalarını gerçekleştirmek üzere bir ihale komisyonu oluşturulacak ve ihale şartnamesi hazırlanacaktır. Ulusal, bölgesel ve yerel yayın şebekesi (multipleks) sayısı ile TRT kurumuna tahsis edilecek multipleks kapasitesi, ulusal, bölgesel ve yerel yayınların sayıları ve yayın tipleri (HD veya SD) belirlenecektir.
  Verici Tesis ve İşletim Şirketi
  Sıralama ihalesinin ardından ulusal, bölgesel ve yerel kuruluşlar için tahsis işlemleri gerçekleştirilecektir.
  Karasal sayısal yayınlar için gerekli verici tesislerinin kurulması ve işletilmesi amacıyla, ulusal yayın kuruluşları tarafından Anten Teknik Hizmetler ve Verici Tesis İşletme Anonim Şirketi kurulmuştur. Bu şirket, halen İstanbul’da karasal sayısal televizyon deneme yayınlarına başlanması için gerekli hazırlık çalışmalarını yapmaktadır.
  Paralel Yayın Dönemi
  · Karasal sayısal yayınlar 2015 yılına kadar büyük şehirler öncelikli olmak üzere Türkiye geneline yaygınlaştırılacaktır. Bu süre zarfında karasal analog yayınlar devam edecek ve paralel yayın dönemi yaşanacaktır.
  Yayın Kalitesi ve HD Yayınlar
  · Karasal sayısal yayına geçişle birlikte izleyicilere sunulan yayınların kalitesi daha artacaktır. Bu yayınlar yayın kuruluşlarının tercihlerine ve alt yapı olanaklarına göre yüksek çözünürlüklü (HD) veya standart çözünürlüklü (SD) olarak izlenebilecektir. Karasal sayısal yayınları izlemek için uydu antenlerinin kullanılması gerekmeyecek, yayınlar basit antenlerle izlenebilecektir.
  Karasal Sayısal TV’lerin ve Set Üstü Cihazların Özellikleri
  · Ülkemizin karasal sayısal yayıncılık standardı olarak belirlenen DVB-T2 ve MPEG-4 formatı sayısal yayıncılıkta en son teknolojidir. Bu teknolojiye uygun karasal sayısal yayınların izlenebileceği televizyon alıcılarının ve set üstü cihazların (set top box) özellikleri RTÜK tarafından belirlenmiş ve kurumsal internet sitesinde “Türkiye Sayısal Karasal Televizyon (DVB-T2) Alıcıları Gereksinimleri” başlığı altında ilan edilmiştir. Ayrıca söz konusu özelliklerin ulusal standart haline getirilmesi yönünde TSE nezdinde gerekli çalışmalar devam etmektedir.
  TV Alıcılarının Test ve Doğrulama İşlemleri
  · DVB-T2 ve MPEG4 teknolojisine uygun yayınlar, bu teknolojiye uygun olmayan TV alıcıları ile izlenemeyecektir. Karasal sayısal TV yayınlarının evlerde ve piyasada mevcut TV alıcılarıyla izlenebilmesi için set üstü cihaz kullanılması veya DVB-T2 özellikli yeni TV alıcılarının temin edilmesi gerekecektir. DVB-T2 yayınlarını izlemeye elverişli olmayan TV alıcılarının ve set üstü cihazların piyasaya sunulmasını ve tüketicinin mağdur olmasını önlemek amacıyla, oluşturulacak standartların test ve doğrulamasını yapmak üzere bir test merkezi kurulacaktır. Burada standartlara uygun bulunan TV alıcılarına RTÜK tarafından hazırlanan özel bir logo konulacaktır.
  Analog Yayınların Sonlandırılma Tarihi
  · 2013-2015 yıllarında sürdürülecek paralel yayın döneminin ardından, Uluslararası anlaşmalarda belirlenmiş olan takvime uygun olarak analog yayınlar en geç 2015 yılı Haziran ayı itibarıyla sonlandırılacaktır.
  Mobil İletişimde Yeni Olanaklar
  · Üst Kurula tahsis edilen frekans bantları dışındaki frekans bantları, analog yayınların sona erdirilip sayısal yayına geçişin tamamlanmasını takiben boşaltılacak ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) kararı çerçevesinde mobil hizmetlere (4G, Wimax v.b.) tahsis edilebilecektir.
  Radyo İhalesi
  · Radyo yayınları sıralama ihalesi ise analog televizyon yayınlarının kapatılmasının ardından altı ay içinde yapılacak olup, buna göre 2015 yılı sonuna kadar gerçekleştirilecektir.

  İlgililerin dikkatine önemle sunulur.

  Kaynak:www.rtuk.org.trhttp://www.rtuk.org.tr/sayfalar/IcerikGoster.aspx?icerik_id=f26648d2-5ce9-47ef-92a9-0ed4c4771bf0

  Alıntıları Göster
  ...
  |
  |
 • Yarbay
  5051 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: dermeister01

  ...

  Alıntıları Göster
  haklı bir açıklama yapılmış..geçen gün milliyet gazetesinde karasal yayına geçildikten sonra çanak antenler yasaklanacak görüntü kirliliği ortadan kaybolacak gibi gerçek dışı bir haber vardı
  |
  |
 • Çavuş
  77 Mesaj
  RTÜK gerekli açıklamayı yapmış.uyduya devam.
  |
  |
 • Yarbay
  5153 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: djfilifoto

  RTÜK gerekli açıklamayı yapmış.uyduya devam.
  bir türlü geçemediler sayısal yayına,sanki bazı eller engelliyor.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  916 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @ghostm
  Bilgi için çok saol böylece herkesin merak ettiği birkaç soru yanıt buldu.
  Çanak antenlerin kalkması meselesi zaten yaş bi muhabbetti okadar yatırım, harcanan emeğin boşa çıkması olmazdı zaten.
  Sadece çatı antenleri kalkacak ona da gerek kalmıyor kendiliğinden kalkacak.
  Yazıda resmi olarak bütün yatırımın DVB-T2'ye yapıldığı yazmız bu da güzel avrupada DVB-T kullanan ülkeler var daha.

  Birde 2015 de boş kalan vericilerin 4G ve WIMAX gibi mobile tahsia edileceğinden bahsedilmiş. Oyıllarda wimaxi kullanmaya başlamış olursak bu da çok güzel haber.

  Ayrıca DVBT-2 de hala yeteri kadar kanalın olmayışı yayın kuruluşları yüzünden değil. Daha tam olarak yaygınlşmamış bir teknolojiden frekans kiralayıp boşuna para vermek istemiyor kanallar. Devlet sözünde durup 2015e kadar çalışmaları yetiştirebilirse 2013ün sonuna doğru bizde trtnin test yayınlari dışında başka yeni kanallar görebiliriz belki...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 31 Ağustos 2012; 9:21:10 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1039 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: yelkowan

  @ghostm
  Bilgi için çok saol böylece herkesin merak ettiği birkaç soru yanıt buldu.
  Çanak antenlerin kalkması meselesi zaten yaş bi muhabbetti okadar yatırım, harcanan emeğin boşa çıkması olmazdı zaten.
  Sadece çatı antenleri kalkacak ona da gerek kalmıyor kendiliğinden kalkacak.
  Yazıda resmi olarak bütün yatırımın DVB-T2'ye yapıldığı yazmız bu da güzel avrupada DVB-T kullanan ülkeler var daha.

  Birde 2015 de boş kalan vericilerin 4G ve WIMAX gibi mobile tahsia edileceğinden bahsedilmiş. Oyıllarda wimaxi kullanmaya başlamış olursak bu da çok güzel haber.

  Ayrıca DVBT-2 de hala yeteri kadar kanalın olmayışı yayın kuruluşları yüzünden değil. Daha tam olarak yaygınlşmamış bir teknolojiden frekans kiralayıp boşuna para vermek istemiyor kanallar. Devlet sözünde durup 2015e kadar çalışmaları yetiştirebilirse 2013ün sonuna doğru bizde trtnin test yayınlari dışında başka yeni kanallar görebiliriz belki...
  benim bildiğim ihaleye 30 hd + 30 sd şeklinde çıkılacak. en güzeli bekleyip görmek ama en azından hd kanal sayısının artacağı bir gerçek.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  962 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: KSK_istayfa

  benim bildiğim ihaleye 30 hd + 30 sd şeklinde çıkılacak. en güzeli bekleyip görmek ama en azından hd kanal sayısının artacağı bir gerçek.

  Alıntıları Göster
  biraz okudum da wimax süper bişey inşallah en kısa sürede ülkemize gelir. ama bizde bu yönetim ve bürokrası olduğu müddetçe pek ümidim yok. irade sahibi yöneticiler yapsın bizde alkıslayalım :)
  |
  |
 • Yarbay
  2077 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Alkan1905

  biraz okudum da wimax süper bişey inşallah en kısa sürede ülkemize gelir. ama bizde bu yönetim ve bürokrası olduğu müddetçe pek ümidim yok. irade sahibi yöneticiler yapsın bizde alkıslayalım :)

  Alıntıları Göster
  test yayını izlyebileceğimiz kanallar hangileri bilen var mı?
  |
  |
 • Yarbay
  2077 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Timurlénk

  test yayını izlyebileceğimiz kanallar hangileri bilen var mı?

  Alıntıları Göster
  konuyla ilgili başka bir forumda 20 kasım 2012 tarihli şöyle bir yorum buldum:

  quote:

  FREKANS PLANLAMASI YAPILDI. Şuan tüm çalışmalar tamamlandı. Kaç Multi kullanılacağı, Frekans planı ve TRT'ye verilen kapasite. Hepsi tamam. FREKANS PLANLAMASI OK! Yalnızca şuan RTÜK'ün onayını bekliyor. RTÜK resmi onay verdikten sonra kamuoyuna bu bilgiler açıklanacak. İhaleye bu yıl sonuna kadar gidilecek, yani yıl sonuna kadar ihale açılacak. Yapılması en geç MART ayını bulabilir. O da en geç. Belki Şubat bile olabilir ama onu tam bilemiyorum şuan. RTÜK İhaleyi açtığını en geç bir ay içinde bekladiğimiz frekans planı ve ilgili bilgilerle bence en geç 1 ay içinde ki bu süre daha kısa bile olabilir internet sitesinde açıklar.

  Okuduklarım kadarıyla ZATEN TRT VERİCİLERİ bu sistemde kullanılacak. Mevcut ANALOG yayınlar Dijital yayınla eşzamanla ve uyumlu çalışabiliyor dönüşüm yapılırsa. TRT VERİCİ noktaları da DVBT-2 sisteminde kesinlikle değerlendirilecek. Bunların ANTEN AŞ.'ye devri olsa bile TRT'nin kanunen %95'lik ulaşım mecburiyeti var. ANTEN A.Ş için bu oran %70. Geri kalan %25'lik ek kısıma TRT ilave küçük sayısal vericilerle ulaşacak. Her halukarda TRT vericileri zaten kullanılacak. TESTLER ihaleden önce RTÜK Frekans planını (bence 15 gün içinde) sitesinde yayınladığında başlar. Hatta bu plan şuan muhtemelen ANTEN AŞ'nin elinde vardır ve ilk hazırlıklar başlamıştır.

  2014 ve 2015 Maksimum tarih. Testler İstanbul'da çok yakında TRT üzerinde 2.5 ay sonrada ihaleyi alan kanallardan bence başlar. Sonuç olarak endişe etme. TRT VERİCİLERİ kullanılacak!

  Tüm kanallar sayısalda olacak. HD ve SD dağılımı RTÜK'ün onayından sonra açıklanacak. Yeni açılacak kanallar için de yer ayrılacak.
  |
  |
 • Yarbay
  2306 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Timurlénk

  konuyla ilgili başka bir forumda 20 kasım 2012 tarihli şöyle bir yorum buldum:

  quote:

  FREKANS PLANLAMASI YAPILDI. Şuan tüm çalışmalar tamamlandı. Kaç Multi kullanılacağı, Frekans planı ve TRT'ye verilen kapasite. Hepsi tamam. FREKANS PLANLAMASI OK! Yalnızca şuan RTÜK'ün onayını bekliyor. RTÜK resmi onay verdikten sonra kamuoyuna bu bilgiler açıklanacak. İhaleye bu yıl sonuna kadar gidilecek, yani yıl sonuna kadar ihale açılacak. Yapılması en geç MART ayını bulabilir. O da en geç. Belki Şubat bile olabilir ama onu tam bilemiyorum şuan. RTÜK İhaleyi açtığını en geç bir ay içinde bekladiğimiz frekans planı ve ilgili bilgilerle bence en geç 1 ay içinde ki bu süre daha kısa bile olabilir internet sitesinde açıklar.

  Okuduklarım kadarıyla ZATEN TRT VERİCİLERİ bu sistemde kullanılacak. Mevcut ANALOG yayınlar Dijital yayınla eşzamanla ve uyumlu çalışabiliyor dönüşüm yapılırsa. TRT VERİCİ noktaları da DVBT-2 sisteminde kesinlikle değerlendirilecek. Bunların ANTEN AŞ.'ye devri olsa bile TRT'nin kanunen %95'lik ulaşım mecburiyeti var. ANTEN A.Ş için bu oran %70. Geri kalan %25'lik ek kısıma TRT ilave küçük sayısal vericilerle ulaşacak. Her halukarda TRT vericileri zaten kullanılacak. TESTLER ihaleden önce RTÜK Frekans planını (bence 15 gün içinde) sitesinde yayınladığında başlar. Hatta bu plan şuan muhtemelen ANTEN AŞ'nin elinde vardır ve ilk hazırlıklar başlamıştır.

  2014 ve 2015 Maksimum tarih. Testler İstanbul'da çok yakında TRT üzerinde 2.5 ay sonrada ihaleyi alan kanallardan bence başlar. Sonuç olarak endişe etme. TRT VERİCİLERİ kullanılacak!

  Tüm kanallar sayısalda olacak. HD ve SD dağılımı RTÜK'ün onayından sonra açıklanacak. Yeni açılacak kanallar için de yer ayrılacak.


  Alıntıları Göster
  boş verin çanağa devam eğer 200 kanal kapasiteli dvb t kutular olduğunu biliyorum ve bu konu eski çanak antenin önüne geçmek istediler ve ağzına yüzüne bulaştırdılar..Dvb s yayınlarını kesemez çünkü dsmart ve digitürk adamı ne yapar hayalet konu bu kapatın gitsin.......
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
vp satın al
pubg mobile uc
bankacılar
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,672
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.