Şimdi Ara

Dünyada ilk: Koronavirüs, kanseri taklit etti (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
1
Favori
10.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • engellemezsen hatirim kalir bilim adamimsi

hawking reyiz yasarken seni gorseydi, als falan dinlemez tekerlekli sandalyeden, iman gucuyle kalkip, seni bilim adami diye tebrik ederdi hazir kalkmisken de two rekat namazini kilardi..

evrim agacinda makale yazanlari da profesor saniyor galiba

bu foruma sadece beni guldurdugu icin yaziyorum cok guzel ve eglenceli bir forum essiz gercekten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 14 Eylül 2021; 18:39:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Tıp meslek değil miydi, ne zaman bilim oldu ?

Altın gibi parlayan bir cehalet.

Sağlık bilimleri dalıdır tıp. Doktorluk bir meslektir. Tıp bir bilim dalıdır.  

Eğlencesine seni takip etmek süper oluyor. İyi gülüyorum.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 14 Eylül 2021; 18:41:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Altın gibi parlayan bir cehalet.

Sağlık bilimleri dalıdır tıp. Doktorluk bir meslektir. Tıp bir bilim dalıdır.  

Eğlencesine seni takip etmek süper oluyor. İyi gülüyorum.  

Alıntıları Göster

tip bilim degildir bazi bilimleri bunyesinde barindiran (kimya biyoloji gibi) bir meslek dalidir tip bilimse insaat muhendisi de bilim adami cunku matematik ve fizikten faydalaniyor

bilimin tanimini ogren bilim adami hawking reyizdir newton babadir bilim adami olmak saglik hizmeti veren doktora kadar dusmedi   gidin saglik ocaginda antibiyotik yazin siz kim bilim adami olmak kim ahahaha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 14 Eylül 2021; 18:46:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Programming Guru

tip bilim degildir bazi bilimleri bunyesinde barindiran (kimya biyoloji gibi) bir meslek dalidir tip bilimse insaat muhendisi de bilim adami cunku matematik ve fizikten faydalaniyor

bilimin tanimini ogren bilim adami hawking reyizdir newton babadir bilim adami olmak saglik hizmeti veren doktora kadar dusmedi   gidin saglik ocaginda antibiyotik yazin siz kim bilim adami olmak kim ahahaha

Alıntıları Göster

Sakin şampiyon. Ben işletme mezunuyum.  

Tıp uygulamalı bilimdir. Tabii ki bir çok anabilimden faydalanır. Anabilim olmadan bilim olmaz beybisi.

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Doktora bilim adamı denmez çünkü o taktirde inşaat mühendisine de bilim adamı demek zorundasın. Tıp mesleği, hastalıklara teşhis koymak için kabaca biyolojiden, tedavi etmek için ilaçlardan yani kimyadan faydalanıyor.. Bir inşaat mühendisi köprü dikerken nasıl matematik hesaplamalar yapıyorsa onun gibi.. Ana bilim dediğin matematik, fizik, kimya vs gibi konularla uğraşanlara ise bilim adamı denir. Bilim adamı dediğin zaman akla bu gelir ve doğrusu da budur. Ayrıca bunu da anekdot olarak düşeyim, Matematik ve Fizik bilimleri tıp mesleğinden çok daha zorludur ve daha yüksek bir zeka gerektirir.. Örneğin ünlü fizikçilerin ve matematikçilerin insan üstü zekaya sahip olmaları ve çok nadiren dünyaya gelmeleri bir tesadüf değildir.. Bir doktor bilim adamı sıfatını hak etmez. Ancak meslek erbabı sıfatını hak eder. Şimdi bilgilenmiş olarak ne i$le uğraşıyorsan o i$e dönebilirsin..  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 14 Eylül 2021; 19:8:36 >

• tamam kanser varken korona olmus..korona kist olusturdu diye sacmalikmi var ya.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Programming Guru

Doktora bilim adamı denmez çünkü o taktirde inşaat mühendisine de bilim adamı demek zorundasın. Tıp mesleği, hastalıklara teşhis koymak için kabaca biyolojiden, tedavi etmek için ilaçlardan yani kimyadan faydalanıyor.. Bir inşaat mühendisi köprü dikerken nasıl matematik hesaplamalar yapıyorsa onun gibi.. Ana bilim dediğin matematik, fizik, kimya vs gibi konularla uğraşanlara ise bilim adamı denir. Bilim adamı dediğin zaman akla bu gelir ve doğrusu da budur. Ayrıca bunu da anekdot olarak düşeyim, Matematik ve Fizik bilimleri tıp mesleğinden çok daha zorludur ve daha yüksek bir zeka gerektirir.. Örneğin ünlü fizikçilerin ve matematikçilerin insan üstü zekaya sahip olmaları ve çok nadiren dünyaya gelmeleri bir tesadüf değildir.. Bir doktor bilim adamı sıfatını hak etmez. Ancak meslek erbabı sıfatını hak eder. Şimdi bilgilenmiş olarak ne i$le uğraşıyorsan o i$e dönebilirsin..  

Yahu kafayı mı yediniz? Her doktor bilim adamı tabii ki değildir. Nereden çıkardınız ki bunu? Doktorluk bir meslektir.

İnşaat mühendisliği de bir meslektir. Ama seni biraz daha törpüleyelim, eğlenceli oluyor. Bilim adamı olan inşaat mühendisleri de mevcuttur. Malzeme alanında yürür. Labaratuvarda sabahlar. Yeni bir çimento geliştirir. Bunun için kimya biliminden faydalanır. Dayanım testlerini de fizik biliminden faydalanarak yapar. Ama bu kişi bir bilim adamıdır. Bilim adamının tanımı temel bilimler üzerine çalışan kişi değildir. Bilimsel metodolojiler kullanarak, ölçülebilir, tekrarlanabilir yöntemlerle bilimsel literatüre yeni şeyler ekleyen insanlardır. Bu kişi doktor da olabilir, inşaat mühendisi de, kimyager de... Pek olası değildir, ama bilmediğimiz bir yeteneği ve bilgi birikimi varsa kapıcı da olabilir. "Kapıcıdan bilim adamı olmaz" diye bir kaide de yoktur. Sadece pek mümkün değil.

Şimdi yazdığımı bir daha oku. Tüm doktorlar bilim adamıdır demiş miyim bir bak. Sonra tekrar konuşalım.  

Bilim bu kadar "uuu yeee, uçuk bişiy" değil. Yeni iki malzeme geliştirmiş ve dünyanın 96 ülkesinde iki ayrı patent almış bir işletmeci olarak söylüyorum bunu.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 14 Eylül 2021; 19:14:48 >

• Programming Guru kullanıcısına yanıt

Mesajımı oku. Yine anlamadıysan kendini zorlama. Kurduğun saçma sapan cümlelerin mesajımla alakası yok. Ve isteyen tanga giyer, isteyen burka giyer. İstediği mesleği de yapar. Sizi geren nedir, saçma sapan çıkarımlarla kendinizi rezil ediyorsunuz ?

• quote:

Yahu kafayı mı yediniz? Her doktor bilim adamı tabii ki değildir. Nereden çıkardınız ki bunu? Doktorluk bir meslektir.

İnşaat mühendisliği de bir meslektir. Ama seni biraz daha törpüleyelim, eğlenceli oluyor. Bilim adamı olan inşaat mühendisleri de mevcuttur. Malzeme alanında yürür. Labaratuvarda sabahlar. Yeni bir çimento geliştirir. Bunun için kimya biliminden faydalanır. Dayanım testlerini de fizik biliminden faydalanarak yapar. Ama bu kişi bir bilim adamıdır. Bilim adamının tanımı temel bilimler üzerine çalışan kişi değildir. Bilimsel metodolojiler kullanarak, ölçülebilir, tekrarlanabilir yöntemlerle bilimsel literatüre yeni şeyler ekleyen insanlardır. Bu kişi doktor da olabilir, inşaat mühendisi de, kimyager de... Pek olası değildir, ama bilmediğimiz bir yeteneği ve bilgi birikimi varsa kapıcı da olabilir. "Kapıcıdan bilim adamı olmaz" diye bir kaide de yoktur. Sadece pek mümkün değil.

Şimdi yazdığımı bir daha oku. Tüm doktorlar bilim adamıdır demiş miyim bir bak. Sonra tekrar konuşalım.  

Bilim bu kadar "uuu yeee, uçuk bişiy" değil. Yeni iki malzeme geliştirmiş ve dünyanın 96 ülkesinde iki ayrı patent almış bir işletmeci olarak söylüyorum bunu.  

Alıntıları Göster

Hiçbir doktor bilim adamı değildir ve hiçbir inşaat mühendisi de bilim adamı değildir.. Sana bilim nedir öğrettim. Ondan sonra yazdığın yazılar yani $u an cevap verdiğim yazı altta kalmayayım psikolojisiyle yazılmış yazıdır. zayıf insan psikolojisidir fakat önemli değil sonuçta sana bilim nedir öğrettim.. Yani bu konuda bana denk geldiğin için çok şanslısın bir şey öğrenmiş oldun... Ayrıca işletmeci olman da benim açımdan bir şeyi değiştirmez. Yani seni küçümseyecek değilim.. Ben de bilgisayar mühendisiyim memnun oldum bak ben de bilim adamı değilim. Ayrıca üniversite diplomasıyla da bir şey olmaz. Yani bana işletmeci değil ama ilkokul mezunuyum deseydin yine de farketmezdi ben diplomaya değer vermem insanın kafasının içine bakarım orada bilgi varsa o ki$i benim için senin doktorcuklarından daha değerlidir..  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 14 Eylül 2021; 19:20:1 >

Eheheehehe! Redline açtı. Sıyırmış bu. Tamam canım. Bilim adamı değildir hiçbiri. Sadece Newton, Hawking falan bilim adamıydı. Halıyı silkenin keyfine göre bilim adamı veya değil. Takıl sen.  

Bir ara ODTÜ'ye gideceğim. Malzeme hocalarından biri ile görüşmem var. Geliştirdiğimiz patentli malı ticarilestirmek için ek bir kaç deney yapmam gerekiyor. Bilim insanlarından fikir alıyorum. Şunu okuturum, güler eğleniriz. Tişikkirlir.  

Şuraya da bilimin tanımını bırakıyorum:

Evrenin, evrendeki olguların ve olayların bir bölümünü ele alıp birtakım yöntem ve deney yolları kullanarak ve gerçeğe, gerçekliğe dayanarak birtakım yasalara ulaşan bilgi yolu, düzenli ve tutarlı bilgi.

-------

Şu da bilim insanının tanımıdır:

Bilim insanı veya bilimci, evrene ilişkin olgulara ve değişkenlere yönelik bilimsel veri elde etme yöntemlerini kullanarak bir şekilde bilgi elde etmeye çalışan kişidir. Daha sınırlı anlamda ise bilimsel yöntem kullanan bir bireydir. Kişi bilimin bir veya birden fazla alanında uzman olabilir.

-------

Mühendis olup bilim yapabilir, başarılı olursanız bilim insanı olabilirsiniz. Bilgisayar muhendisi de olsanız durum budur. Ancak uzmanlığınız uzandığı kollar bilim yapmanıza yetmeyebilir. Bu ayrı bir konudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 14 Eylül 2021; 19:31:44 >

• quote:

Eheheehehe! Redline açtı. Sıyırmış bu. Tamam canım. Bilim adamı değildir hiçbiri. Sadece Newton, Hawking falan bilim adamıydı. Halıyı silkenin keyfine göre bilim adamı veya değil. Takıl sen.  

Bir ara ODTÜ'ye gideceğim. Malzeme hocalarından biri ile görüşmem var. Geliştirdiğimiz patentli malı ticarilestirmek için ek bir kaç deney yapmam gerekiyor. Bilim insanlarından fikir alıyorum. Şunu okuturum, güler eğleniriz. Tişikkirlir.  

Şuraya da bilimin tanımını bırakıyorum:

Evrenin, evrendeki olguların ve olayların bir bölümünü ele alıp birtakım yöntem ve deney yolları kullanarak ve gerçeğe, gerçekliğe dayanarak birtakım yasalara ulaşan bilgi yolu, düzenli ve tutarlı bilgi.

-------

Şu da bilim insanının tanımıdır:

Bilim insanı veya bilimci, evrene ilişkin olgulara ve değişkenlere yönelik bilimsel veri elde etme yöntemlerini kullanarak bir şekilde bilgi elde etmeye çalışan kişidir. Daha sınırlı anlamda ise bilimsel yöntem kullanan bir bireydir. Kişi bilimin bir veya birden fazla alanında uzman olabilir.

-------

Mühendis olup bilim yapabilir, başarılı olursanız bilim insanı olabilirsiniz. Bilgisayar muhendisi de olsanız durum budur. Ancak uzmanlığınız uzandığı kollar bilim yapmanıza yetmeyebilir. Bu ayrı bir konudur.

Okut yıvrım.   Bilmiyorlarsa onlar da öğrensinler.. Hawking reyiz ve Newton babayı bilim adamı olarak tek geçerim.. Başka bilim adamları da var ama ben özellikle Hawking reyizin hayranıyım. Hawking reyizi cok uzun süredir takip ederim 2018'de hakka yürüdü fakat onun bir gram ifrazatında, ben ve tüm profesör doktorların beyinlerindeki kıvrımlardan daha cok kıvrım vardır.. bu gerçeği bilirim haddimi bilirim bilgisayar bilimlerinin ismi hatta ecnebi lügatta, açıkça computer science olarak geçse bile bilimle uğraştıgımı iddia etmem fakat bazıları haddini bilmiyor.. i$letmeci olarak sen neredeyse ben de bilim adamıyım diyecek gibisin   diyebilirsin tabii ben de superman olarak ucabiliyorum ona bakarsan yersen..  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 14 Eylül 2021; 19:35:56 >

• Coviti kanser sandım dememişte, taklit etmiş demiş bir de bunu haber yaptırmış bravo bashekim olacak.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • başını örttüğü için malum bazı kesim kudurmus hemen

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Gene aynı hataya düşüyorsunuz. Bilimi çok zor bir şey gibi görmeseniz çok iyi olacak. Ben tabii ki bilim adamı değilim. Ben fabrikada bir ürün üretirken, şans eseri, hatalı malzeme kullanarak, betonun farklı davrandığı bir duruma denk geldim. Tamamen şans. Ar-ge odaklı bir tesis sahibiydim ben. Bu ar-ge'nin amacı yüksek dayanımlı beton plakalar üretmek idi. Bunu başardık. Bilim mi? Tabii ki değil. Sadece bilimsel yöntemler kullanarak bir ürün geliştirme bu.

Şimdi, hata eseri bulduğumuz ürüne gelelim... Doğada kendiliğinden nadiren var olan bir kalsiyum sülfat türü bulduk. Çok spesifik bir ısı aralığında hidratasyona tabi tutulan kalsiyum sülfatın (CaSO4) çok daha reaktif olduğunu fark ettik ve bu ürünü çimentoda kullandık. Bu süreçte yüzlerce deney yaptık.

Sonra, BİLİM İNSANLARI ile yaptığımız ortak çalışmalarda SEM görüntülerinden (atom ölçeğinde görüntüler - elektron mikroskobu görüntüleri)anladık ki, bu literatürde var olmayan bir kalsiyum sülfat türü. Diğer hiçbir kalsiyum sülfata benzemiyor. Diğer kalsiyum sülfat türlerinden çok daha poroz (delikli) dolayısıyla daha hızlı eriyip, daha güçlü kimyasal bağlar kuruyor. Diğer türlerden tamamen farklı, dördüncü bir türü literatüre kazandırdık.

Bu "literatüre kazandırma" süreci bilimdir.  Ben bilim adamı mıyım? Değilim. Benim konu ile ilgili teknik becerim ve tecrübem var. Deneyler yaptım; ama benim katkım bir şanstan ibaret. Antibiyotiğin bulunma hikayesinde, bulan kişinin bilim adamı olmadığını ve o hatayı yaptığını; ama bunun neden olduğunu merak edip kapı kapı gezdiğini ve bilim insanları ile birlikte çalıştığını hayal edin. İşte o ben oluyorum. Tabii ki bulduğum şey bir antibiyotik kadar devrimsel değil.  

Ama, fena değil yani.  dunyanın en büyük ikinci emisyon sebebi olan çimento sektöründe, karbondioksit salınımını %20 kısabilecek bir buluşa imza attım.  dünya emisyonunun %8'ini çimento tek başına yapıyor. Bunu %20 kısacak. Tek başıma, bir buluşla, dünyaya salınan karbondioksiti %1.6 azaltabilirim. Nasıl?  

Hadi konuş şimdi vır vır.

Gençlere söyleyeceğim şey şu: korkmayın gençler. Bilim atla deve değil. Bu eleman çok büyütmüş meseleyi gözünde. Yok böyle bişi. Siz düşünün, sorgulayın, deney yapın... Bilim olur olmaz. Önemli değil. Ama bilim adamı olmadan da bilime katkı yapabilirsiniz. Öcü değil bu dünya.  

Bu tarz tipleri gördüğünüzde de, benim gibi, dalga geçmeden bırakmayın.   

Özet: Baltayı yanlış yere vurdun abi.  

Tekrar edelim, ben işletme üzerine finans yüksek lisansı mezunu BİLİM ADAMI OLMAYAN biriyim.  Ama bilim nedir, bilimsel yaklaşım nedir, bilimsel araştırma ve ar-ge nasıl yapılır bilirim. Neye bilim dendiğini de bilirim.

Dünyayı, evreni anlamaya yönelik yeni bir bulguyu bilimsel literatüre kazandıran kişi bilim adamıdır. Bitti. Bir doktor bilim adamı olabilir mi? Olabilir. En basitinden evrimin işleyişi konusunda ciddi katkılar yapabilir mesela. Hoppaaa...  ne demiştik? Dünyanın ve evrenin işleyişi konusunda literatüre yeni bulgu kazandırmak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 14 Eylül 2021; 20:7:50 >

• quote:

Gene aynı hataya düşüyorsunuz. Bilimi çok zor bir şey gibi görmeseniz çok iyi olacak. Ben tabii ki bilim adamı değilim. Ben fabrikada bir ürün üretirken, şans eseri, hatalı malzeme kullanarak, betonun farklı davrandığı bir duruma denk geldim. Tamamen şans. Ar-ge odaklı bir tesis sahibiydim ben. Bu ar-ge'nin amacı yüksek dayanımlı beton plakalar üretmek idi. Bunu başardık. Bilim mi? Tabii ki değil. Sadece bilimsel yöntemler kullanarak bir ürün geliştirme bu.

Şimdi, hata eseri bulduğumuz ürüne gelelim... Doğada kendiliğinden nadiren var olan bir kalsiyum sülfat türü bulduk. Çok spesifik bir ısı aralığında hidratasyona tabi tutulan kalsiyum sülfatın (CaSO4) çok daha reaktif olduğunu fark ettik ve bu ürünü çimentoda kullandık. Bu süreçte yüzlerce deney yaptık.

Sonra, BİLİM İNSANLARI ile yaptığımız ortak çalışmalarda SEM görüntülerinden (atom ölçeğinde görüntüler - elektron mikroskobu görüntüleri)anladık ki, bu literatürde var olmayan bir kalsiyum sülfat türü. Diğer hiçbir kalsiyum sülfata benzemiyor. Diğer kalsiyum sülfat türlerinden çok daha poroz (delikli) dolayısıyla daha hızlı eriyip, daha güçlü kimyasal bağlar kuruyor. Diğer türlerden tamamen farklı, dördüncü bir türü literatüre kazandırdık.

Bu "literatüre kazandırma" süreci bilimdir.  Ben bilim adamı mıyım? Değilim. Benim konu ile ilgili teknik becerim ve tecrübem var. Deneyler yaptım; ama benim katkım bir şanstan ibaret. Antibiyotiğin bulunma hikayesinde, bulan kişinin bilim adamı olmadığını ve o hatayı yaptığını; ama bunun neden olduğunu merak edip kapı kapı gezdiğini ve bilim insanları ile birlikte çalıştığını hayal edin. İşte o ben oluyorum. Tabii ki bulduğum şey bir antibiyotik kadar devrimsel değil.  

Ama, fena değil yani.  dunyanın en büyük ikinci emisyon sebebi olan çimento sektöründe, karbondioksit salınımını %20 kısabilecek bir buluşa imza attım.  dünya emisyonunun %8'ini çimento tek başına yapıyor. Bunu %20 kısacak. Tek başıma, bir buluşla, dünyaya salınan karbondioksiti %1.6 azaltabilirim. Nasıl?  

Hadi konuş şimdi vır vır.

Gençlere söyleyeceğim şey şu: korkmayın gençler. Bilim atla deve değil. Bu eleman çok büyütmüş meseleyi gözünde. Yok böyle bişi. Siz düşünün, sorgulayın, deney yapın... Bilim olur olmaz. Önemli değil. Ama bilim adamı olmadan da bilime katkı yapabilirsiniz. Öcü değil bu dünya.  

Bu tarz tipleri gördüğünüzde de, benim gibi, dalga geçmeden bırakmayın.   

Özet: Baltayı yanlış yere vurdun abi.  

Tekrar edelim, ben işletme üzerine finans yüksek lisansı mezunu BİLİM ADAMI OLMAYAN biriyim.  Ama bilim nedir, bilimsel yaklaşım nedir, bilimsel araştırma ve ar-ge nasıl yapılır bilirim. Neye bilim dendiğini de bilirim.

Dünyayı, evreni anlamaya yönelik yeni bir bulguyu bilimsel literatüre kazandıran kişi bilim adamıdır. Bitti. Bir doktor bilim adamı olabilir mi? Olabilir. En basitinden evrimin işleyişi konusunda ciddi katkılar yapabilir mesela. Hoppaaa...  ne demiştik? Dünyanın ve evrenin işleyişi konusunda literatüre yeni bulgu kazandırmak...

Bak bu makaleyi oku. Bu konu tartışmalı bir konu ve ben tıpın bilim olmadığına inanıyorum.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3190445/

Çünkü benim için bilim saf bilimdir.. Yani tıpı bilim saymamam, bilimin atla deve oldugunu düşünmemden kaynaklanmıyor. Tamam gerçek bilimler tıp cakma biliminden daha zorludur yani matematik ve fizik fakat fizik ve matematik bilimlerinden, göreceli $ekilde daha kolay olan bir bilim dalı var örneğin kimya.. sonucta kimya da bilimdir..

Ayrıca sen benimle dalga geçemezsin sadece geçtiğini zannedersin   ha yazmak seni eğlendiriyorsa yaz tabii ben de $u an seninle tartışırken çok eğleniyorum..  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 14 Eylül 2021; 20:3:28 >

Hala aynı yerde dönüp dolaşıyoruz güzel kardeşim.

Doktor bilim adamı olamaz dedin ya... Bir doktor, evrimin işleyişine dair çalışmalar yapamaz mı? Yeni bir bulgu edinir, bunu çeşitli diğer insanları da katıp, alanı genişletip, zoolojiden, bitki bilimine (adı neydi lan onun) benzer bulguları derleyip, nihayetinde bilimsel literatüre birlikte bir katkı yapamazlar mı?

Ne yaptı az önce bu doktor? Dünyanın ve evrenin işleyişini anlamamıza yönelik yeni bir bulguyu birkaç alandan insanla daha çalışarak literatüre kazandırdı. Şimdi, doktor bilim adamı olamaz mı?  

Tıp bence bilim. Sence değil. Eyvallah. Onu anladık. Şimdi, doktor bilim adamı olamaz dedin ya... Onu yukarıdaki örnekle didikliyorum. Ne diyorsun şimdi?

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Bu vatandaş bende bloklu. Böyle lüzumsuz tipleri anında blokluyorum, saçmalıklarını okuyarak beynimin ırzına geçmelerine engel oluyorum. BU tipe sorsan Michael Faraday'ı belki bilir belki bilmez ama Faraday'ın ilkokul mezunu olduğunu, matbaada çalıştığını, bu sayede bilim adamı olduğunu bilmez, bilim adamı olmak için diplomayı, Ph.D'yi şart sanır. Bu tip Edwin Hubble'ın avukat olduğunu da bilmez.

Böyle boş tiplere harcadığın zamana yazık.

• quote:

Hala aynı yerde dönüp dolaşıyoruz güzel kardeşim.

Doktor bilim adamı olamaz dedin ya... Bir doktor, evrimin işleyişine dair çalışmalar yapamaz mı? Yeni bir bulgu edinir, bunu çeşitli diğer insanları da katıp, alanı genişletip, zoolojiden, bitki bilimine (adı neydi lan onun) benzer bulguları derleyip, nihayetinde bilimsel literatüre birlikte bir katkı yapamazlar mı?

Ne yaptı az önce bu doktor? Dünyanın ve evrenin işleyişini anlamamıza yönelik yeni bir bulguyu birkaç alandan insanla daha çalışarak literatüre kazandırdı. Şimdi, doktor bilim adamı olamaz mı?  

Tıp bence bilim. Sence değil. Eyvallah. Onu anladık. Şimdi, doktor bilim adamı olamaz dedin ya... Onu yukarıdaki örnekle didikliyorum. Ne diyorsun şimdi?

Biz kişisel olarak konusmuyoruz ki.. Tıp mesleğinden konusuyoruz. Ben doktor bilim adamı olamaz derken, adam sadece tıpla ilgileniyorsa yani kendi mesleğiyle ilgileniyorsa, bilim adamı olamaz dedim.. Yoksa bilimde bir keşif yapan adam tabii ki bilim adamıdır. -> Şimdi ben oturup şimdiye kadar çözülememiş bir matematik denklemini çözmeyi başarsam, ben de bilim adamı olurum ama o denklemi çözmek için de kendimi matematik alanında eğitmem lazım dolayısıyla aynı zamanda hem mühendis hem matematikçi olmu$ olurum..

verdiğin örnek de o şekilde.. doktor da evrimin işleyişine dair çalışmalar yapıyorsa mutlaka biyoloji biliminde daha ileri seyler öğrenmiş ve + olarak o bilim dalında uzmanlasmıs olacaktır.. o zaman o kişi evrimsel biyolog + tıp doktoru olur.. yani mesleğine ek olarak bir bilim dalında uzmanlasmıs olur.. o zaman ona bilim adamı deriz ama tıp doktoru oldugu için demeyiz, + evrimsel biyolog oldugu için deriz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 14 Eylül 2021; 20:23:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

Bu vatandaş bende bloklu. Böyle lüzumsuz tipleri anında blokluyorum, saçmalıklarını okuyarak beynimin ırzına geçmelerine engel oluyorum. BU tipe sorsan Michael Faraday'ı belki bilir belki bilmez ama Faraday'ın ilkokul mezunu olduğunu, matbaada çalıştığını, bu sayede bilim adamı olduğunu bilmez, bilim adamı olmak için diplomayı, Ph.D'yi şart sanır. Bu tip Edwin Hubble'ın avukat olduğunu da bilmez.

Böyle boş tiplere harcadığın zamana yazık.

Böyle bir iddiası yok kendisinin. Ben ne demek istediğini biraz geç anladım. Üslubu bozuk ve meseleye kafa göz dalıyor. Sanıyorum üslubu şu anda düzeliyor. İlk etapta bana sert çıkışınca ben de sert çıkıştım. Ondan bir yükseldik. Tartışma bu noktadan sonra daha tatlı olacak gibi. Hayırlısı.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.