Şimdi Ara

DSC HX350 mi HX400 mü? Yoksa başka bir marka model mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba değerli fotoğraf severler.Durumu kısaca izah edeyim.Malum,artık hepimizin elinde akıllı telefonlar var.Hepsinin de iyi kötü bir kamerası var.Ama üst seviye telefonların kamerası bile beni tatmin etmiyor.Bir eksiklik var sanki.İncecik gövdeye yerleştirilen minik bir kameradan,asıl görevi fotoğraf çekmek olan bir makinenin performansını beklememek lazım tabii ki.Bu arada Samsung galaxy S6 telefon sahibiyim.Bunun haricinde S7,S8,Note 4,Note 5,LG G4,Iphone 6,7 Sony xperia z5,xiaomi mi5 gibi üst seviye telefonların kameralarını az çok denedim.Hiç biri evet budur diyebileceğim kalitede bir foto çekmedi.Oysa bundan 10 yıl önce aldığım ve daha sonra sattığım,Sony'nin en ucuz compact makinesiyle (şu an modelini hatırlamıyorum) çektiğim resimlerin ne kadar güzel olduğunu hatırlıyorum.

Telefonda kamera olması tabii ki güzel bir şey.Her zaman yanımızda fotoğraf makinesi taşımıyoruz.Ama bazen insan özel resimler çekmek istiyor.Güzel,kalıcı kareler yakalamak istiyor.Örneğin dün akşam kızımın 3 yaş doğum günü vardı.Resim ve videoları mecburen S6 telefonumla çektim.Ve maalesef hayal kırıklığı oldu benim için.Biraz ortamda loş olunca ortaya çamur gibi resimler çıktı.İşte bu resimleri görünce önce telefonu mu değiştirsem dedim.Sonra düşündüm,üste 1000-2000 tl para verip yeni telefon alsam bile yine de istediğim performansı alamayacaktım.O zaman bu parayla neden güzel bir fotoğraf makinesi almayayım dedim.

Almayı düşündüğüm makine compactla dslr arası birşey olsun diye düşündüm.Araştırırken Sony'nin hx350 hx400 modelleri hoşuma gitti. Bu modellerde piyasada pek yok.Sadece hepsiburada da satılıyor. 1.270 ile 1.430 tl arasındalar.
    En önemli kriterim mümkün olduğunca iyi foto ve video çeksin.eğer bu modellerden daha iyi diyebileceğiniz modeller varsa,compactlarda dahil her türlü öneriye açığım.Fiyat olarak 1000 tl sınırını ne kadar az aşarsa o kadar iyi olur.

• O makinalar ergen oyuncağıdır !..
    Doğru düzgün makina alın 1300-1500 liranızı çöpe atmayın, yazıktır. Bir bakın bakalım bu bahsettiğiniz modellerin çıktığından 7-8 ay adı-sanı anılmış mı. Bu ürünler ile çekilmiş fotoğraflar paylaşanlar var mı ? Konusu yada konuları var mı, aktif mi ? Bir de mesela teee kaç sene evve çıkmış bir Nikon D3200, D3300, D5200, D5300 falan konularına, fotolarına vs. bakın.

Belki sizin için de "Of deli zum var, tee şuraları-buraları çekerim be" gibi bir düşünce cazip geliyordur. Uzakları dandik kalitede çekmenin o cep tel ile çekmekten zerre daha memnun edici yanı olmayacaktır. Yıllardır bu tip makinaları alan 2-3 kişi, bir de eskiden bir pazarlama taktiği ile kurulmuş bir grup görevli üyenin gazlaması ile olaya takılan 8-10 kişiden ibaret oldu bu tip ürünleri kullananlar. Onlardan da çoğu memnun olmadı. Kimi ilk günlerde, kimileri ilk 1-2 ay içinde elden çıkarttılar.

Canon EOS-M10 fiyat performans olarak iyi olabilir.
    http://www.akakce.com/aynasiz-fotograf-makinesi/en-ucuz-canon-eos-m10-15-45mm-lens-aynasiz-fotograf-makinasi-fiyati,6478998.html

Peşinen söyliyim bir de sakın Canon 1300D'yi uygun falan buldum tipi pro makina gibi onu alayım falan diye düşünmeyin. Resmen dandiktir ! Bir sürü kanıt paylaşabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

O makinalar ergen oyuncağıdır !..
    Doğru düzgün makina alın 1300-1500 liranızı çöpe atmayın, yazıktır. Bir bakın bakalım bu bahsettiğiniz modellerin çıktığından 7-8 ay adı-sanı anılmış mı. Bu ürünler ile çekilmiş fotoğraflar paylaşanlar var mı ? Konusu yada konuları var mı, aktif mi ? Bir de mesela teee kaç sene evve çıkmış bir Nikon D3200, D3300, D5200, D5300 falan konularına, fotolarına vs. bakın.

Belki sizin için de "Of deli zum var, tee şuraları-buraları çekerim be" gibi bir düşünce cazip geliyordur. Uzakları dandik kalitede çekmenin o cep tel ile çekmekten zerre daha memnun edici yanı olmayacaktır. Yıllardır bu tip makinaları alan 2-3 kişi, bir de eskiden bir pazarlama taktiği ile kurulmuş bir grup görevli üyenin gazlaması ile olaya takılan 8-10 kişiden ibaret oldu bu tip ürünleri kullananlar. Onlardan da çoğu memnun olmadı. Kimi ilk günlerde, kimileri ilk 1-2 ay içinde elden çıkarttılar.

Canon EOS-M10 fiyat performans olarak iyi olabilir.
    http://www.akakce.com/aynasiz-fotograf-makinesi/en-ucuz-canon-eos-m10-15-45mm-lens-aynasiz-fotograf-makinasi-fiyati,6478998.html

Peşinen söyliyim bir de sakın Canon 1300D'yi uygun falan buldum tipi pro makina gibi onu alayım falan diye düşünmeyin. Resmen dandiktir ! Bir sürü kanıt paylaşabilirim.

Hocam açıklama için teşekkürler.Anlattıklarınızın hepsini çok iyi anladım.Ayrıca anlatma tarzınızı da çok beğendim.Tavsiye ettiğiniz modeli incelerken aynasızlar dünyasında buldum kendimi bir anda.Küçük boyutlu olup dslr gibi iş çıkarmaları büyük avantaj.Bana da böyle birşey lazımdı zaten.Özellikle Sony A6000 çok ilgimi çekti.Bir yorumda canon 70D den daha güzel resim çektiği söyleniyor.
    Sizin tavsiye ettiğiniz canon m10 dan yaklaşık 400 tl daha pahalı.Sizce bu farka değer mi? A6000 hakkındaki düşünceleriniz nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gümüş_süvari

quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

O makinalar ergen oyuncağıdır !..
    Doğru düzgün makina alın 1300-1500 liranızı çöpe atmayın, yazıktır. Bir bakın bakalım bu bahsettiğiniz modellerin çıktığından 7-8 ay adı-sanı anılmış mı. Bu ürünler ile çekilmiş fotoğraflar paylaşanlar var mı ? Konusu yada konuları var mı, aktif mi ? Bir de mesela teee kaç sene evve çıkmış bir Nikon D3200, D3300, D5200, D5300 falan konularına, fotolarına vs. bakın. Sony a6000'in sensörü burada kullandığım makinanın sensöründen de daha iyi sensörlü bunu da ayrıca belirteyim.

Canon EOS-M10 fiyat performans olarak iyi olabilir.http://www.akakce.com/aynasiz-fotograf-makinesi/en-ucuz-canon-eos-m10-15-45mm-lens-aynasiz-fotograf-makinasi-fiyati,6478998.html

Hocam açıklama için teşekkürler.Anlattıklarınızın hepsini çok iyi anladım.Ayrıca anlatma tarzınızı da çok beğendim.Tavsiye ettiğiniz modeli incelerken aynasızlar dünyasında buldum kendimi bir anda.Küçük boyutlu olup dslr gibi iş çıkarmaları büyük avantaj.Bana da böyle birşey lazımdı zaten.Özellikle Sony A6000 çok ilgimi çekti.Bir yorumda canon 70D den daha güzel resim çektiği söyleniyor.
    Sizin tavsiye ettiğiniz canon m10 dan yaklaşık 400 tl daha pahalı.Sizce bu farka değer mi? A6000 hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Rica ederim...
    Sony a6000 biraz eski olmasına rağmen sensörü Canon EOS M10'dan iyidir. Sony'nin lensleri için biraz daha pahalı deniliyordu hep ama halen aynı durumda mı o yönünü detaylı bilemiyorum. Gerçi 5 tane de lens almazsınız ya herhalde ? Alsanız da 5'ini de önümüzdeki 3-5 içinde almazsınız ya...

Şöyle bir kanıt paylaşayım. Burada Canon EOS M10 yok ama Canon 70D'den iyi olması çok zordur mesela EOS M10'un. Çünki 70D 3.000 TL'lik falan bir makina ve daha üst sınıf bir makina. O yerine ve fiyatına rağmen Sony a6000 ile arasındaki durumu görüyoruz.http://photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Canon%20EOS%2070D,Nikon%20D5500,Olympus%20OM-D%20E-M5,Sony%20ILCE-6000

Burada da mesela Canon EOS M5 modeli (M10'dan üst seviyedeki bir modeldir bu da)https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-M5-versus-Sony-A6000-versus-Nikon-D3300___1113_942_928

...ve işte dediğim gibihttps://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-M5-versus-Canon-EOS-M10-versus-Sony-A6000___1113_1048_942

Gelelim lens konusuna tekrar. Bu makinalarda iyi lens demek çok büyük ölçüde fotoğraf kalitesine yansıyan bir artış demektir. Böyle bir makina alıp (yani lensi değiştirilebilen) kit lens ile kullanmak elbette mümkün. Ben hiç lens almadan 2 yıl ürünle gelen "kit lens" ile kullandım. 2 yıl sonra ancak 1 lens aldım. 3-4 yıl sonra 1'er tane daha falan !.. Şimdi bu kadar laf ediyorum da ne yapmışım bu fotoğraf makinası ve kit lens ile onu da bir görmeniz sağlıklı olur kanaatindeyim. O nedenle örnek olarak da böyle Sony a6000 ve kit lensi değil de işte benim kullandığım makina+kit lensi ile çektiğim fotolara bir bakın.
    https://www.flickr.com/search/?user_id=88427432%40N00&view_all=1&text=14-42

Tabi şunu da düşünelim. Cep telde foto çekip uygulama ile efekt vs. veriyoruz zaman zaman. Fotoğraf makinalarında cep tel gibi harici uygulamalar yükleme imkanı yok tabi. Fakat işte üreticilerin eklediği kısıtlı da olsa idare edecek kadar böyle renk-ton efektleri falan vermek mümkün olabiliyor. Dolayısı ile fotoğraf makinası kullanan kişinin bir bilgisayar veya tablet ile fotoğraflarını çekim sonrası düzenleme durumu da önemli bir detay. Öte detaylardan birisi de bu makinaların RAW yani işlenip de JPEG'i dönüştürülmemiş ham fotoğraf çıktısı vermesidir. RAW'ınız var ise aynı fotoğrafın fotoğraf makinası tarafından işlenip size sunulmuş JPEG sonucundan çok daha iyi sonuçlara ulaşabilmeniz de sizin RAW işleme bilginize göre mümkündür. Dolayısı ile bugün 1.500 - 2.000 TL'lerden tutun da işte bunun lensiydi vb. ile 3-5 bin liralar ödediğiniz fotoğraf hobinizi böyle biraz ilerilere taşımak istediğinizde olay sadece "Param var en iyisini alayım işte" ile bitmeyecektir. En iyi ekipmandan daha iyi performansı alabilmek için sizin de gerek ekimpanı kullanmak ve gerekse de ekipmanın size sunduğu sonuçları daha da öteye taşımak için yazılım yönünden de kendinizi geliştirmeniz, birçok şey öğrenmeniz gerekecek !

Tabi elbette "O hoo o kadar şeyle uğraşmam, alırım alabildiğimin en iyisini basar-çeker, paylaşır ve keyfime bakarım" da diyebilirsiniz, diyen ve yapan da çok. Sonuçta "hobi" herkesin bundan keyif alma şekli de elbette farklılık gösterir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 2 Ekim 2017; 13:45:7 >
  • Öyle makine istiyorsan Panasonic FZ200, FZ300, FZ1000, Sony RX10, RX10 II gibi modellerden aşağı düşme.
    Sadece kızını çekeceksen Jiddi'nin dediğini yap: Ufak bir aynasız ya da DSLR al.
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    gümüş_süvari kullanıcısına yanıt
    yıllar sonra jiddi hocamı burda görmek ne güzel
    aynen söylediği gibi oldu aaaaynen. Aman aman uzak durun derim.
    Çok büyük hayallerle umutlarla zar zor sony dsc hx300 aldım. Fotoğrafçılık hobim başlamadan bitti. Bildiğin dslr görünümlü kompakt makine. Konularımda var bikaç sene önce bu makineyi aldığım için ağlıyodum burda
    Ammman aman diyorum sakın. O makineyi alalı 6 yıl falan oluyor, ilk aldığım yıl hevesle bişeyler yapmaya çalıştım olmadı hevesim kırıldı koydum kenara halen ellemiyorum. Arada bi özel gün olursa kardeşim kullanıyor. Yavaş yavaş hevesim gelmeye başladı maddi imkanı ilk bulmamda hocama danışıcam
  • quote:

Orijinalden alıntı: simsekmakkuin

yıllar sonra jiddi hocamı burda görmek ne güzel
    aynen söylediği gibi oldu aaaaynen. Aman aman uzak durun derim.
    Çok büyük hayallerle umutlarla zar zor sony dsc hx300 aldım. Fotoğrafçılık hobim başlamadan bitti. Bildiğin dslr görünümlü kompakt makine. Konularımda var bikaç sene önce bu makineyi aldığım için ağlıyodum burda
    Ammman aman diyorum sakın. O makineyi alalı 6 yıl falan oluyor, ilk aldığım yıl hevesle bişeyler yapmaya çalıştım olmadı hevesim kırıldı koydum kenara halen ellemiyorum. Arada bi özel gün olursa kardeşim kullanıyor. Yavaş yavaş hevesim gelmeye başladı maddi imkanı ilk bulmamda hocama danışıcam

OOoo ! Sizi görmek de güzel. Eksik olmayın... Gerçekten epeydir hiç rastlaşmamıştık. Konu sahibi sayesinde tekrar denk düştük, sağolsun. Sizin rumuz çok farklı olduğundan direk anımsadım da detayları çok iyi hatırlayamamıştım. Sizinle miydi özelden yazıştık falan da sonra gidip bu HX300 aldım diye bana yazmıştınız Şaşırtıcı bir olaydı. Ne ise, bazen insanın ille de bir kendisinin tecrübe etmesi de gerekiyor. O olay sizi en azından 1 sene geriye attı sanırım belki de 2 sene ?

Ayrıca kullandığı makinayı en yüksek derecelendirmeler ile (işte süper, başkasına bakma kesin bunu al, şunca zamandır kullanıyorum çok memnunum vb.) övmeyen zor bulunur tüketicilerden birisiniz.
    Aynen hocam valla hiç övemicem şu tenekeyi kusura bakmasınlar
    Benim konu buyduhttps://forum.donanimhaber.com/amatorlukten-ustaliga--103931320#103931320 bu arada almak isteyen arkadaş şurdaki çaresizliğimi görsün
    özelden yazmıştınız aynasızlar falan var diye baya konuşmuştuk o zamanlar a6000 önermiştiniz. İlk defa sizin demenizle aynasızları tanıdım
    sonra forumda aynasızlar fotoğraf paylaşımını takip ettim falan ama almak yine nasip olmadı. Mesajlar halen duruyor ilerde almak istediğimde yine yazcaktım size Lisedeyken universitede param olur alırım diyordum , şimdi de mezun olunca alırım diyorum inşallah emekliliğe kadar gitmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: simsekmakkuin

Aynen hocam valla hiç övemicem şu tenekeyi kusura bakmasınlar
    Benim konu buyduhttps://forum.donanimhaber.com/amatorlukten-ustaliga--103931320#103931320 bu arada almak isteyen arkadaş şurdaki çaresizliğimi görsün
    özelden yazmıştınız aynasızlar falan var diye baya konuşmuştuk o zamanlar a6000 önermiştiniz. İlk defa sizin demenizle aynasızları tanıdım
    sonra forumda aynasızlar fotoğraf paylaşımını takip ettim falan ama almak yine nasip olmadı. Mesajlar halen duruyor ilerde almak istediğimde yine yazcaktım size Lisedeyken universitede param olur alırım diyordum , şimdi de mezun olunca alırım diyorum inşallah emekliliğe kadar gitmez

O kadar gitmez kesin, 2.el düşünün bence. Çok temiz 2.elleri artık çok uygun fiyatlara bulunuyor.
    Aklımda açık hava - düğün fotoğrafçılığı var hocam , uzun vadede bi 5d mark 3 düşünüyorum zamanı geldiğinde danışıcam inşallah

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eline sağlık jiddi hocam, çok faydalı bilgiler vermişsiniz.
  • nodar kullanıcısına yanıt
    Siz de sağolun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.