Şimdi Ara

Döviz ve altının artması sizi nasıl etkiliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
1.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biz gurbetçileri valla iyi etkiliyor. Evet, döviz ve altının artması zam olarak yansıyor fakat yansıyan zamın oranı, döviz ve altında ki artış oranına göre biraz az kalıyor. Dolayısıyla biz kar etmiş oluyoruz. Kendimden örnek vermiyim, bende altın da döviz de bol. Ortalama bir gurbetçi üzerinden gidelim.

Şöyle bir örnek vereyim. 2.500 euro maaş alan bir gurbetçi işçi düşünelim. Bu adam sosyal yardımlardan da faydalanıyor maaşı düşük olduğu için. 1.250 euro kenara atsa yılda 15.000 euro yapar. 2 yılda 30.000 euro yapar. Bu parayla da Türkiyeye gelir tatilini yapar ve 2 seneye bir yatırım amaçlı dairesini alır. 10 sene böyle çalışsa 5 daire alır adam. Önceden alabiliyor muydu gurbetçiler 2 seneye 1 daire? Alamıyordu. Şimdi kur farkından kazandığımız döviz altın değerinde. Ortalama bir gurbetçi 2 sene dişini sıksa Türkiyeden dairesini alır. Çünkü döviz kazanıyor. Türkiyede ortalama üstü maaş alan bir beyaz yaka, memur veya 2 çalışanlı memur ailesi bile bir daire için yıllarca kredi ödemek zorunda mesela, ki bunlar ortalamanın üstünde kazanıyor. Asgari ücret veya civarında maaş alan biri için ev almak zaten hayal. Fark bu.

Veya gurbetçi bir genç(16-18) düşünelim. Öğrenci ve part time çalışıyor. Haftada 2 gün günde 6 saat çalışsa, 800-900 euro alır 1 ayda. Her ay 100 euro atsa kenara bu genç, yılda 1.200 euro yapar. Ailesiyle tatile geldiğinde bu parayı bozduğunda şuan ki kurla yaklaşık 10.800 tl yapıyor. 1 aylık tatilinde bu çocuk bu parayla canı ne isterse yapabilir büyük oranda. 18 yaşına gelmemiş bir çocuk bile 1 ay da bu parayı gömebilir tatilde.

Durum bu. Şu kurlardan şikayetçi tek bir gurbetçi bulamazsınız. Şikayet eden de yalan konuşuyordur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İAmSterdam06 -- 18 Eylül 2020; 21:39:8 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben 20 yildir Hollandadayim doviz ve ekonominin çokusune cok uzuluyorum annem babam kardeslerim akrabalarim arkadaslarim Türkiye'de onlarin ve akp ye oy vermemiş her Turk halki adina uzuluyorum
    Türkiye'yi bu duruma getiren Erdogan ve ekibinden cok bunlara oy veren vatandaslardir keske kurunun yaninda yaşta yanmasaydi.
  • Dolarla mı maaş alıyorsunuz?Ben TL ile maaş alıyorum yani beni etkilemiyor.Ne yani ekonomiyi ekonomi bakanından iyi bilecek değilim ya?

Ben okumadan yazmışım.E tabi maaşını dövizle alana hayat güzel.Bir gurbetçiden bu kadar dürüst sözler duymayı da beklemezdim.Helal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hopdediks-Dediğimdediks -- 18 Eylül 2020; 20:49:18 >
  • En azından açık açık dobra şekilde anlatıyor adam. Tebrik ederim. Hayat size güzel hocam.

• kâr ettiğini sanıyorsun

dolar artınca zam gelirse yine aynı hesap. paranın değerini korursun o ayrı konu

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-89183934B

kâr ettiğini sanıyorsun

dolar artınca zam gelirse yine aynı hesap. paranın değerini korursun o ayrı konu

Doların artış miktarına göre gelmiyor ki zam. Evet bir zam söz konusu fakat devlet bu zamı olabildiğince baskılamaya çalıştığı için yansıyan zam oranı, dövizin artış oranının altında kalıyor. Birçok kalem de en azından böyledir bu durum. Döviz kazanan biri bu durumda parasının değerini koruduğu gibi hiçbişey yapmadığı halde kar da yapıyor yani. Az veya çok, bir kar söz konusu.

• quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

En azından açık açık dobra şekilde anlatıyor adam. Tebrik ederim. Hayat size güzel hocam.
    Dobra dobra anlatmak lazım ki bişeylerin farkına varsın insanlar. Bizim gurbetçi taifesinin yalan sözlerine kanmamak lazım. Yok Almanya batıyormuş yok efendim Hollanda da kiralar 1000203030 euroymuş yok efendim Fransa da işsizlik varmış bla bla bla.

İşsizlik varsa, iş bulana kadar da işsizlik maaşı var zaten, süresi yok, iş yoksa maaş var, 10 yılda sürse işsizlik maaşı öderler. Hollanda da bu maaş, en son maaşın %75 i oluyor ki bence gayet iyi bir oran.

Gurbetçiler o kur her attığında tv de o alt sağ köşeden gördüklerinde nasıl seviniyorlar ahh bir bilseniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İAmSterdam06 -- 18 Eylül 2020; 22:6:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: İAmSterdam06

Doların artış miktarına göre gelmiyor ki zam. Evet bir zam söz konusu fakat devlet bu zamı olabildiğince baskılamaya çalıştığı için yansıyan zam oranı, dövizin artış oranının altında kalıyor. Birçok kalem de en azından böyledir bu durum. Döviz kazanan biri bu durumda parasının değerini koruduğu gibi hiçbişey yapmadığı halde kar da yapıyor yani. Az veya çok, bir kar söz konusu.

Alıntıları Göster

ee sen TR'ye gelmemiş miydin?

dövizle mi para kazanıyorsun hocma

• Ben 20 yildir Hollandadayim doviz ve ekonominin çokusune cok uzuluyorum annem babam kardeslerim akrabalarim arkadaslarim Türkiye'de onlarin ve akp ye oy vermemiş her Turk halki adina uzuluyorum
    Türkiye'yi bu duruma getiren Erdogan ve ekibinden cok bunlara oy veren vatandaslardir keske kurunun yaninda yaşta yanmasaydi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şöyle tarif edelim. Güzel , süslü laflarla kandırılıp kirletilmiş gibi

Alım gücümüz düştü.
    Daha ne olsun.

Bunun aksini iddia eden çok büyük insan evladıdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-89183934B

ee sen TR'ye gelmemiş miydin?

dövizle mi para kazanıyorsun hocma

Alıntıları Göster
    Geldiysek elimiz boş popomuz yaş gelmedik ya. Var bizim de bir birikimimiz. Ayrıca döviz gelirimde var benim.

• yine bos yapmıs 1.70lık 90 kıloluk arkadasDöviz ve altının artması sizi nasıl etkiliyor? 

ciddiye aldıgın ınsan hayal alemınde yasayan bırısı kendını zorlayıp cevap vermeye calısma derım

• Doları euro yu sisirenlere uyup onların istediği her fiyatı kabullenip alanlar bu ülkeye ihanet edip kendi ceplerini kendileri bosaltiyor üste vergileri de yiyiyor 1 sene önce alabildiği şeyi bu sene alamıyor bir de kendini akıllı sanıyor uç kuruş kar için 10 lira zarara giriyor fiyatı yuksek olan şeyi almayın erteleyin almayın düşer siz kostukca yukselecek ve yolunmaya devam edeceksiniz.uyanın doviz almayin tüm fiyatlar düşer asil kar budur.

• Bulunduğunuz ülke parayı dışarı çıkardığınız için yaptırım uygulamıyor mu ?

Trye parayı nakit olarak mı sokuyorsunuz. Bu gümrük geçişinde problem yaratmıyor mu?

• Birikimlerinizi döviz yada altına yatırmanız sadece değerini korur onu arttırmaz. Artırmak için ekstra yatırım yapmalısınız. Ama bu sadece birikimlerinizi kapsar, geliriniz TL ise ki genelde öyle, gittikçe erir gider kazancınız.

• böyle etkiliyor

• Ne kadar mı etkiliyor şöyle söyleyim ölene kadar mokoko :D

• İAmSterdam06 İ kullanıcısına yanıt
    Nasıl sevinmesinler ?

Yıllar sonra oradaki emekli maaşları ıle burada yeşil topların hayal edemeyeceği yerlerden aldıkları yazlıklarında keyif yapacaklar...

• haaaarika etkiliyor.... keske 25tl olsa 1 dolar :) hemde mumkunse yarin.

• Bizim ülkeye göre tabi ki daha iyi ama 30 bin euroya nasıl bir daire alıyor acaba? İstanbul'da Küçükçekme'de orta halli bir sitede 3+1'ler 800 bin liradan başlıyor.

• Etkilemiyor çünkü maaşımı dolarla almıyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.