DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
doğan şahin kartal vb. araclardan kurtuluyoruz.
306
Cevap
5
Favori
18.267
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> doğan şahin kartal vb. araclardan kurtuluyoruz.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   3406 Mesaj
   11 Mart 2013 10:30:07 Konu Sahibi
   Eski araç sahipleri dikkat!
   ZORUNLU Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, eski araç sahiplerine pahalıya patlayacak.
   Güncelleme:10 Mart 2013 11:26
   Bu araçlarda poliçe bedelleri, aracın ikinci el fiyatlarına ulaşacak. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Ekonomik ömrü dolmuş araçların trafikten çekilmesini hızlanacak” dedi

   Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, SİGORTA şirketlerinin son 6 yılda 3 milyar lira zarar etmesine yol açan Zorunlu Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçiş, Doğan, Şahin Kartal, Broadway, Renault 9, Taunus, Anadol gibi eski model araç sahiplerine pahalıya patlayacak. Buna da eski model araçların yeni nesil araçlarda artık standard olarak yer alan ABS, ESP, EBD, ROP, TCS gibi sürüş güvenliğini artıran sistemlerden yoksun olması yol açacak. Bu uygulamadan ayrıca, sık sık kaza yapan sürücüler de nasibini alacak. Kaza riski yüksek olan araçlar, Zorunlu Trafik Sigortası yaptırırken 10-12 kata varan fiyat farklarını üstlenmek zorunda kalacak. Bu tip araçlarda Trafik Sigortası poliçe bedelleri, aracın neredeyse ikinci el fiyatlarına ulaşabilecek. Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, “Artık 33 farklı sigorta şirketinden 33 farklı poliçe teklifi alınabilecek. Bu durum gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik ömrünü tamamlamış araçların trafikten çekilmesini hızlandıracak” dedi.

   Reklam

   YILLIK ZARAR 750 MİLYON TL

   Trafik Sigortası’nda serbest tarifeye geçişle birlikte araç sahiplerinin zihinlerinde oluşan sorulara da açıklık getiren Tunçay, Türkiye’de 2008 yılından itibaren kaza tespit tutanağı uygulamasına geçilmesiyle birlikte, Kasko Sigortası kapsamında değerlendirilmesi gereken bir çok hasar ödemesinin Trafik Sigortası kapsamında gerçekleşmesine yol açtığını, bunun da Zorunlu Trafik Sigortası’nda hasar ödeme boyutlarını artırdığını söyledi. “Böyle olunca da sigorta şirketlerinin Trafik Sigortası’ndan zarar etmeleri kaçınılmaz oldu. Sadece son bir yılda gerçekleşen zarar 750 milyon TL’yi buldu” dedi.

   Serbest fiyat uygulamasıyla birlikte riskli araçlarla riski düşük araçlar arasında önemli oranda poliçe farklılıklarının oluşacağını söyleyen Tunçay, “Daha önce her araç sahibi riskli olsun olmasın aynı tarife üzerinden poliçe bedellerini ödüyordu. Bundan böyle, riski az olan araç sahipleri ile riski yüksek araç sahiplerinin poliçeleri arasında önemli oranda fiyat farkı oluşacak. Bugüne kadar sabip fiyat, kazasız araç sahiplerinin sık sık kaza yapanların zararını da üstlenmek zorunda olduğu için daha yüksek prim bedellerini ödemek zorunda kalmalarına yol açıyordu. Serbest fiyat uygulamasıyla birlikte riskli araçlar, risksizlere kıyasla daha fazla prim ödemek zorunda kalacak. Yıllardır hiç kaza yapman sürücüler olduğu gibi her yıl 20-30 kez kaza yapan sürücüler de var. Artık yılda 10 hasar yapan araç, hiç yapmayana oranla 10 kat, 12 hasar yapan 12 kat daha fazla prim ödemek zorunda kalacak” dedi.

   RİSKİ TEKNOLOJİ FARKI ARTTIRIYOR

   Ayrıca, Kartal, Şahin, Doğan, Taunus, Broadway, Renault 9 gibi eski model araçların da yeni nesil araçlara oranla daha yüksek poliçe bedellerini ödemek zorunda kalacağını söyleyen Tunçay, bunun da nedenini eski model araçların teknoloji farkı nedeniyle yenilere göre daha fazla kaza riski oluşturmasına bağladı. Yeni nesil araçlarda artık elektronik stabilite programı ESP, EBD destekli ABS fren sistemi, fren destek sitemi BAS, patinaj engelleme sistemi TCS, takla önleme sistemi ROP, yokuş iniş destek sistemi DBC, yokuşta güvenli kalkış sistemi HAC gibi güvenlik uygulamaları artık standart özellikler arasında bulunuyor. Böyle olunca da kaza risk oranı diğer araçlara göre oldukça düşük seviyede kalıyor.

   ‘Pert’te fiyat karmaşası yok

   TÜRKİYE Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan da, Kasko Sigortası’yla ilgili değişikliklere açıklık getirerek, “Kasko’da pert olan aracın değeriyle ilgili fiyat karmaşası, ortadan kalkacak. Poliçelerde pert durumunda hangi fiyatın baz alınacağı yer alacak. Anlaşmalı servis uygulamasında ise sürekli gittiğiniz servisle hangi sigorta şirketi anlaşmalıysa, onu araştırıp, tercih edilecek” dedi.

   Kazasızlık indirimi şirkete göre değişecek

   KASKO’da kademeli olarak yüzde 60’a kadar uygulanan kazasızlık indirimi de artık kalkıyor. Bu ancak, artık kazasızlık idirimi uygulanmayacak anlamına gelmiyor. Aksine kaza yapmayan arçlara şirket politikalarına göre daha fazla ya da daha az indirim uygulanabilmesine imkan sağlayacak.

   kaynak   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2141 Mesaj
   11 Mart 2013 11:11:06
   Trafikte doğan şahin görmekten bana da gına geldi evet, bu uygulamayla bunlardan kurtulabilme ihtimali de güzel, ancak olan kısıtlı bütçesiyle ucu ucuna bu araçlara sahip olabilip ailesi ile gezmek veya işine gücüne gitmek isteyen dar gelirli vatandaşlara olacak.
   _____________________________

   R 1 3 5 
   ╚╬╬╣ 
      2 4 6
  • Çavuş
   78 Mesaj
   11 Mart 2013 11:13:47
   Ee benim aracım Tipo, orjinal araba, adam akıllı trafik kurallarına uyarak kullanıyorum. Zaten zor zoruna aldık arabayı, şimdi bu yapılan uygulamanın cezasını çekmek neden bana düşüyor?

   Herkes zengin değil gidip 20-30 bin tl ile araba alalım.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZeuqmaX -- 11 Mart 2013; 11:33:44 >
   _____________________________

   Bir milletin kültür düzeyi üç safhada; devlet, düşünce ve ekonomideki çalışma ve başarılarının özüyle ölçülür.
  • Yüzbaşı
   254 Mesaj
   11 Mart 2013 11:20:15
   Sanki o bahsi geçen araçların trafik sigortası var da :-)
   Şimdikini ödemiyor ki o zaman ödeyecek..
   |
   |
   _____________________________

   Yeni Kasa 2012 ...::: HONDA CİVİC :::...
  • Binbaşı
   1002 Mesaj
   11 Mart 2013 11:21:30
   bu uygulama güzel de inşallah kontrolü ve denetimi sıkı olur.
   trafikte muayenesiz araç kadar artık sigortasız araç dolacak.vurup kaçmalar artacak.
   vurup kaçmalara karşı,dürüst vatandaşlar içinde araç içi kamera şart olacak.
   |
   |
   _____________________________

   2009 subaru imreza 1.5 elegance
  • Yarbay
   4152 Mesaj
   11 Mart 2013 11:26:32
   şimdi beddua etmek istemiyorum. bendede 94 model astra var. trafik sigortasını 330 tl ye yaptırdım yaptıralı 1-2 ay oluyor.

   illa 20 bin lira üzeri aracamı binmek zorundayım ? benim param buna yetti bunu alıyorum. sizin gibiler yüzünden sıfır araba almayacam
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7651 Mesaj
   11 Mart 2013 11:27:15
   quote:

   Orijinalden alıntı: SinanATASOY

   Trafikte doğan şahin görmekten bana da gına geldi evet, bu uygulamayla bunlardan kurtulabilme ihtimali de güzel, ancak olan kısıtlı bütçesiyle ucu ucuna bu araçlara sahip olabilip ailesi ile gezmek veya işine gücüne gitmek isteyen dar gelirli vatandaşlara olacak.

   Bunu daha agir sekilde yazmak icin girmistim. Ellerine saglik hocam. Simdi benim maddi durumum yoksa ben ne yapacagim? Birde soyle bencil insanlara deli oluyorum. Hepsi cekmis altina lux arabalari yok kurtuluyoruz yok biktik vs diyip duruyorlar.

   Bencillikten baska birsey degil. Bizde bayilmiyoruz heralde canimizi tehlikeye atmaya. Ayrica bu sigorta isi yas. Ben sanmiyorum ki sigortacilar eski araclar trafikte azalsin diye boyle bir uygulamaya ortak olsun..   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Bu ülke insanı bardaktaki son damla taşana dek oturduğu yerde oturup "ya Sabır!" çekmeyi bildiği gibi, son damla taştığında oturduğu yerden kalkıp taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmamayı da bilir.
   20.04.2014
  • Yarbay
   3775 Mesaj
   11 Mart 2013 11:27:24
   Çok geç kalınan uygulamalar bunlar... Malesef devlet çok hantal bir oluşum..   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   6244 Mesaj
   11 Mart 2013 11:28:50
   Sigorta şirketlerinin "zarar ediyoruz" demelerinin sebebi doğan-kartal vs. sürücüleri mi, yoksa kendi kusurlu hasarını arkadaşının zorunlu sigortasından ödetmek için sahte tutanak düzenleyenler mi?
   Bunu yapanlar doğan-şahin sürücüleri değil, çok ucuz fiyata 15-20 yaşında japon-fransız-italyan vs. araba satın alan ve ilk hasarında far parasını bile cebinden karşılayamayacak olanlar.

   Tofaş, Renault 9 hasarları çok cüzi miktarlara karşılanabiliyor.
   Ama 7000-8000 tl'ye alınan bir mazda, toyota, peugeot'nun tek farı 300-400 tl olabiliyor, tampon da kırıldıysa hasar 1000 tl'leri hemen aşabiliyor.

   Eğer böyle bir uygulama yaparlarsa, bu araçların büyük çoğunluğu sigortasız ve muayenesiz olarak yollarda gezecekler.
   Ve birine çarptıklarına ilk düşündükleri şey kaçmak olacak.
   _____________________________

  • Çavuş
   78 Mesaj
   11 Mart 2013 11:30:55
   quote:

   Orijinalden alıntı: Erkyuo

   Çok geç kalınan uygulamalar bunlar... Malesef devlet çok hantal bir oluşum..

   Beyfendi rahat rahat lüx arabasıyla gezsin, maddi durumu kötü olanlar zor zoruna aldığı araba ile ne halt yerse yesin...   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZeuqmaX -- 11 Mart 2013; 11:32:02 >
   _____________________________

   Bir milletin kültür düzeyi üç safhada; devlet, düşünce ve ekonomideki çalışma ve başarılarının özüyle ölçülür.
  • Yüzbaşı
   849 Mesaj
   11 Mart 2013 11:32:49
   şahin doğanı broadwayi olanlardan, aracı hurdaya çıkarma karşılığında ötv almama gibi bir hak tanırsa kimse mağdur olmaz.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   3406 Mesaj
   11 Mart 2013 11:36:42 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: ZeuqmaX


   Alıntıları Göster


   Beyfendi rahat rahat lüx arabasıyla gezsin, maddi durumu kötü olup zor zoruna aldığı araba ile ne halt yerse yesin...

   gariptir şahin doğan tipo uno sahibi olanlar trafikte her haltı yiyebilecegini sanıyor belkide %99 u. yollarda gördüğüm kazaların büyük cogunluguda bu otomobil müsveddelerinin karıştıgı kazalardır genellikle sizin lüküs diye nitelediğiniz araçlara girmiş bulunuyorlar.

   bu araçlardan nasıl kurtuluruz diyorduk devlet cok yerinde bir çözüm bulmuş.
   _____________________________

  • 11 Mart 2013 11:38:49
   Konuya böyle bir başlık açan kişide para çok sanırım..Kartal'ı sattık üzerine para ekliyip araç belki alıcaz..bir el atsında bizde sıfır araba alalım ozaman..

   adamın attığı başlığa bak ya!!!!!!!!!!!!!!

   edit: adam eski teknoloji demiş.. abs esr bsc klm ne ise içinde harf olan herşeyi söylemiş.sıfır arabaların hangisinde varmış ki bunlar..

   ebs standart kaç araba var acaba..en ucuzu sandero o da 25bin..   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KoşanBalık -- 11 Mart 2013; 11:41:51 >
   _____________________________

  • Yarbay
   3775 Mesaj
   11 Mart 2013 11:39:19
   quote:

   Orijinalden alıntı: ZeuqmaX


   Alıntıları Göster


   Beyfendi rahat rahat lüx arabasıyla gezsin, maddi durumu kötü olanlar zor zoruna aldığı araba ile ne halt yerse yesin...

   Fakirlik var.. Mücadele etmeden eli kolu bağlı yaşamak var İstedikten sonra öyle bir alırsın ki.. İyi bir araç..   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   78 Mesaj
   11 Mart 2013 11:40:19
   quote:

   Orijinalden alıntı: sonofisiris


   Alıntıları Göster


   gariptir şahin doğan tipo uno sahibi olanlar trafikte her haltı yiyebilecegini sanıyor belkide %99 u. yollarda gördüğüm kazaların büyük cogunluguda bu otomobil müsveddelerinin karıştıgı kazalardır genellikle sizin lüküs diye nitelediğiniz araçlara girmiş bulunuyorlar.

   bu araçlardan nasıl kurtuluruz diyorduk devlet cok yerinde bir çözüm bulmuş.

   Siz her sürücüyü aynı kılıfa uyduruyorsanız sizin yapınızda sorun var demektir. Çok görüyorum s2k ile trafik kuralına uymayıp ve insanların canını tehliyete atarak eğlenenleri. Şahsen ben de senin gibi geri zihniyetli ve tek taraflı bencil insanlardan kurtulma niyetindeyim, umarım bunada çözüm bulunur.   @Erkyuo;
   Mücadele ettiğimiz halde alamıyorsak? Sanki biz çok meraklıyız Tipo kullanmaya. Herkes ister altında iyi bir otomobil olsun, maddi durum olmayınca olmuyor işte.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZeuqmaX -- 11 Mart 2013; 11:42:16 >
   _____________________________

   Bir milletin kültür düzeyi üç safhada; devlet, düşünce ve ekonomideki çalışma ve başarılarının özüyle ölçülür.
  • Yarbay
   3775 Mesaj
   11 Mart 2013 11:51:49
   Benimde Renault Broadway aracım oldu ama ben sürekli model yükselttim.. Ayrıca ben durumu olmayanları gözardı etmesine karşıyım.. Bir destek mutlaka olmalı.. Fakat ben evimde yatıyım destek gelsi demek olmaz   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   11 Mart 2013 11:53:59
   çal keke çal
   |
   |
   _____________________________

   yaş:22 konum:öğrenci
  • Binbaşı
   1575 Mesaj
   11 Mart 2013 11:58:47
   Bende de 98 model escort var. Eee ne olacak ben arabamı hurdayamı ayıracağım? Benim kaybım ne olacak? Böyle saçmalık olmaz. Halkın geliri düşük kesimini böylesine zarara uğratmayı göze alamazlar.
   Dolayısı ile bu iş yazıldığı gibi olmaz uygulamada farklılık gösterir
   |
   |
   _____________________________

  • Er
   7 Mesaj
   11 Mart 2013 12:09:06
   Bundan daha önce olduğu gibi sizin kavga etmenizi gerektirmeyecek uygulamalar mutlaka gelecektir. Mesela yasanın uygulamaya geçmesinden önceki araçlar muaf tutulacaktır. Belki ümid edilirki bu uygulama sayesinde sıfır araba fiyatlarında gerileme meydana gelir. Ama bu vergi sisteminde bu da biraz zor ya :(
   |
   |
   _____________________________

   2011 FORD FOCUS TİTANİUM
  • Yarbay
   3406 Mesaj
   11 Mart 2013 12:15:10 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: ZeuqmaX


   Alıntıları Göster


   Siz her sürücüyü aynı kılıfa uyduruyorsanız sizin yapınızda sorun var demektir. Çok görüyorum s2k ile trafik kuralına uymayıp ve insanların canını tehliyete atarak eğlenenleri. Şahsen ben de senin gibi geri zihniyetli ve tek taraflı bencil insanlardan kurtulma niyetindeyim, umarım bunada çözüm bulunur.   @Erkyuo;
   Mücadele ettiğimiz halde alamıyorsak? Sanki biz çok meraklıyız Tipo kullanmaya. Herkes ister altında iyi bir otomobil olsun, maddi durum olmayınca olmuyor işte.

   zihniyetinizin fakir edebiyatından öteye gitmiyor. bu kadar zor durumdaysanız satın aracınızı toplu taşıma kullanın acil durumlarda taksi yada araç kiralayın. sizin aklınızda gücüm buna yetti ilişmeyin bana var. iyide o araçlarla ocaklar sönüyor insanlar sakat kalıyor sucsuz insanlar kazaya karışıyor.

   her sürücüyü değilde %99 unu aynı kefeye koyuyorum. trafikte bu arac sahiplerinin hic korkusu yok. herhangi kaza durumunda karşı tarafın masrafını trafik sigortası karşılıyor kendi masraflarıda zaten bakkalda ekmek parasına hallediliyor neden korksunki? deger kaybı zaten söz konusu değil bu araclarda. siz bu aracı ucuz diyemi yoksa anında satılır zarar ettirmez parcasıda ustasıda boldur ucuzdur diyemi aldınız? acaba bu doğan sahin tipo gibi araclardan başka araclar ihtiyacınızı karşılayamayacak niteliktemiydi?

   ayrıca lüküs olarak nitelenen alaman harikası bmw lerle yanlayan sol seridi kendinin sanan ölümlü ve maddi kayıplı kazalara neden olan ök.zlerede benzer çözümler üretilmelidir.
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
izmir havalimanı transfer
ses yalıtımı
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,563
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.