Şimdi Ara

Debriyaja basmadan geri vitese takmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
7.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün eski otomatik aracımdan alışkanlık, debriyaja basmadan geri vitese sert bir şekilde taktım, bir yandan da frene basıyordum tabi.

Kötü bir ses ile birlikte araba stop etti. Geri dönülemez şeylere sebep olmuş muyumdur?

• frene basıyorsanız zaten araç 1. viteste bile stop etmeli. ama sanırım araç ileri hareket halindeyken geri vitese taktınız.
  • slmngngr S kullanıcısına yanıt
    Hayir hocam, araba hareketsiz halde idi. Fakat sag ayagim frene basili durumdaydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: udeskota

Hayir hocam, araba hareketsiz halde idi. Fakat sag ayagim frene basili durumdaydi.

vitesi boşa alırken debriyajı kullandınız yani, park halinde yaptıysanız büyük bir zararı olmamıştır.
  • slmngngr S kullanıcısına yanıt
    O kadar kotu bir ses geldiki, arabanin yakinindakiler bi yere vurdum sandi. Arabayi da bugun teslim aldim. Uzucu oldu.

Vites gecislerinde bir anormallik sezmedim.

• 1 2 seferden bir şey olmaz fakat bol bol tekrarlarsanız kesinlikle zararı olacağını düşünüyorum hocam.
  • Sürücü kurslarındaki araçlara milyon defa aynısı yapılıyor.Sürekli yapmazsanız bir sıkıntı çıkmaz merak etmeyin.
  • en kötü dişlileri yersiniz ama 1-2 kereden birşey olmaz dişliler baya sağlam öyle hemen zarar görmüyor.
  • Bu hareket senkromeç denilen yardımcı dişlilere zarar verebilir ama siz ucuz atlatmışsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustyyyyy -- 3 Temmuz 2016; 5:16:32 >
  • Aynısını zamanında aracı ilk aldığım hafta şu etiketlediğim kişi tarafından yapıldı.

Debriyaja bas dedi, bende noluyo lan dedim park halindeyken ben basana kadar boştaki vitesi adam TAK diye geri doğru itmesin mi!? Stop etti doğal olarak ama bir zararı olmadı, o günden sonra bir daha ön koltuğa oturtmuyorum. Arka koltukta gelirse geliyor!
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Bu hareket senkromeç denilen yardımcı dişlilere zarar verebilir ama siz ucuz atlatmışsınız.

geri viteste senkromeç yok
  • Durur halde ve debriyaja basılmazken aracın vitese geçmemesi gerekir. Araç ne acaba?
  • Arac 2016 Seat Leon.

Ona ben de sasirdim, biraz sert takarim ben vitesi ama direk gecti, sert bi sallanti oldu ve stop etti arac.

Yukaridaki satirlarda birisi geri vitesste senkrome yok demis, ondan olsa gerek

• quote:

Orijinalden alıntı: udeskota

Arac 2016 Seat Leon.

Ona ben de sasirdim, biraz sert takarim ben vitesi ama direk gecti, sert bi sallanti oldu ve stop etti arac.

Yukaridaki satirlarda birisi geri vitesste senkrome yok demis, ondan olsa gerek

2016 araçta böyle bir önlemin alınmaması ilginç. Acemiyken 99 model opel corsanın vites kolunu yerinden çıkaracaktım neredeyse o derece yüklendim yine de geçmedi birinci vitese. Araç yeni olduğu için hiçbir sıkıntı olmaz bence çok takılmayın derim.
  • bizim opel astra j dede geçmiyor. baya çabalamıştım geçmiyor sola itiyorsun 1 e atacan ileri doğru itmeye çalışıyorsun ama atmıyor.bu niye atmıyorlan dedim sonra baktımki debriyaja basmamışım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onurcngzhn34 -- 3 Temmuz 2016; 22:43:20 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurcngzhn34

bizim opel astra j dede geçmiyor. baya çabalamıştım geçmiyor sola itiyorsun 1 e atacan ileri doğru itmeye çalışıyorsun ama atmıyor.bu niye atmıyorlan dedim sonra baktımki debriyaja basmamışım :)

arabayı debriyajsız kaldıramazsınız, ama kaldırdıktan sonra debriyajsız vites değiştirebilirsiniz uygun devirlerde.

arabayı çok iyi tanımak gerekiyor tabi

https://www.youtube.com/results?search_query=clutchless+shifting

• udeskota kullanıcısına yanıt
    o ses dişlilerin birbirine sürtünme sesi sorun olacak bir şey değil
  • ben yıllar önce ehliyette 3den 4e atarken biraz sağa çekmişim kolu R'ye geçmiş ayağım debriyajda. Debriyajı yavaşça bırakayım derken o gelen ses

• quote:

Orijinalden alıntı: slmngngr

quote:

Orijinalden alıntı: onurcngzhn34

bizim opel astra j dede geçmiyor. baya çabalamıştım geçmiyor sola itiyorsun 1 e atacan ileri doğru itmeye çalışıyorsun ama atmıyor.bu niye atmıyorlan dedim sonra baktımki debriyaja basmamışım :)

arabayı debriyajsız kaldıramazsınız, ama kaldırdıktan sonra debriyajsız vites değiştirebilirsiniz uygun devirlerde.

arabayı çok iyi tanımak gerekiyor tabi

https://www.youtube.com/results?search_query=clutchless+shifting

bostan 1 e takamadim kendim kullaniyorum araci izin vermiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: panter20

ben yıllar önce ehliyette 3den 4e atarken biraz sağa çekmişim kolu R'ye geçmiş ayağım debriyajda. Debriyajı yavaşça bırakayım derken o gelen ses

Saçmalamayın hocam 4. vites devrine ulaşmış bir araç nasıl geri vitese takılır? Normalde durmaya yakın hızda bile geçerken garç gurç eden şey 50-60 km hızda nasıl geri geçer?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.