Şimdi Ara

Custom Sıvı Soğutma İncelemesi - Hazır Kitlerle Karşılaştırma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
3
Favori
2.932
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Custom Sıvı Soğutma Getiri
    si-Hazır Kitlerle Karşılaştırma - Pompa ve Fan Devrinin Performansa Etkisi

Merhaba arkadaşlar. Bugün epeydir aklımda olan bir konuyu konuyu sonunda açmış bulunuyorum.Bu konuda ki amacım üst seviye bir custom sıvı soğutma kurmak ve alınabilecek en yüksek performansı göstermek.Ayrıca sistemi kurarken fan devirlerinin ,radyatör üzerinde ki fan pozisyonlarının, pompa devrinin sıcaklığa etkisi gibi çeşitli olayları irdeleyerek ayrıca bu sıvı soğutma sistemini hazır olarak satılan yüksek seviye sıvı soğutma kitleriyle ve kaliteli hava soğutma çözümleriyle karşılaştırarak performans farkına, artılarına ve eksilerine değineceğim.Konuyu açmamda ki temel amaç daha önce bu işe girmemiş ve aklında ''acaba custom sıvı soğutmaya geçsem ne kadar fark olur?'' ya da ''veridiğim paranın karşılığını alabilir miyim ?'' gibi akıldaki soru işaretlerine cevap olmak

Hedeflediğimiz sıcaklık ulaşabilecek en başarılı seviye olan oda sıcaklığı. Sıvı soğutmayla hava soğutmanın farkına buradan bakabilirsinizhttp://forum.donanimhaber.com/m_882800/tm.htm. Şimdi kullandığımız bileşenlere bakalım

EK-Supremacy - Acetal 61€
    EK-Multioption RES X2 - 250 Basic 37€
    Alphacool XT45 360MM 70€
    Alphacool VPP655 68€
    Alphacool HF D5 TOP 24€
    Mayhem Silver Coil 4€
    Pulse Modding Biocide 6€
    EK-PSC Fitting 12mm - G1/4 Black 10 Adet 37€
    EK-PSC Adapter 90° G1/4 Black 4 Adet 16€
    TUBE Masterkleer 15,9/11,1mm UV - BLUE 3 Metre 12€
    Corsair SP120 6 Adet 90€

Toplam : 425€ = 1270Tl. Vergilerle birlikte : 1497 Tl. [Kargo Hariç]

İşlemci blogu olarak EK-Supremacy - Acetal kullandım.Nikel yerine bakır blok tercih ettim.Bu tercihimin nedeni diğer kullanacağım bileşenlerin de bakır olması ve saf su kullanacak olmam .Blok kaliteli olarak kaliteli bloklar arasında ve fiyatı da makul .Koolance CPU-380i gibi yüksek seviye bloklarla sıcaklık farkı olarak 2 dereceyi geçmeyecek kadar fark var.Ama fiyat farkı neredeyse 2 katına yakın.

Pompa olarak D5 pompa kullandım.Dilerseniz DDC pompada kullanabilirsiniz.DDC pompa kullanmadım fakat D5 tercih etmemin sebebi daha ucuz olması ve daha sessiz olması. Tercih ettiğim modelse Alphacool VPP655 .Bu pompa tek başına satılıyor. Yani alıp kullanamazsınız .Alıp kullanabileceginiz en uygun d5 pompa seçeneği swiftech mcp655 .Fakat oldukça çirkin.Bende onun için sadece pompayı alıp ona birde top aldım. Tabi elinizde swiftech mcp655 varsa da onu söküp istediğiniz top a takabilirsiniz.Pompa olarak son derece sessiz. Devir 3 e kadar çalıştığına bin şahit ister ama son devirde de sesi duymanız için dikkatli dinlemeniz lazım.Fakat sesin haricinde pompada önemli sayılacak seviyede bir titreşim var. Onun için montaj yaparken pompanın metale değmemesi için araya tampon bölge oluşturarak sünger tarzı bir şeyler titreşimi absorbe etmeniz.

Top olarak Alphacool HF D5 TOP kullandım.Bu tamamen lüks bir parça aslında. İsteyenler MCP655 alabilir.Top almamın nedeni görüntüsü ve 4 adet giriş çıkış vermesi.

Radyatör olarak Alphacool XT45 360MM kullandım.Radyatör kalitesi olarak piyasada ki üst seviyede ki radyatörlerden.Kalınlığı 45 CM ve full bakır radyatör.6 adet giriş çıkışı var. Tek işlemciyi soğutacağım için 360mm boyutunda ki bir radyatör bu sisteme fazla gelebilir.Radyatörü 240MM hatta 120MM ye bile küçültebilirsiniz.Dilerseniz 360 lık radyatör e işlemci yanında ekran kartı da eklenebilir .Hatta sli ya da crossfire bile ucu ucuna yetecektir.

Hazne olarak EK-Multioption RES X2 - 250 Basic kullandım. Fiyat performans olarak makul sınıfta bir rezervuar .4 adet giriş çıkış var. Hacim olarak 250 Ml.Ufak bir kasanız varsa bu boyutta bir rezervuar sorun yarabilir .Ondan 150 Ml hacminde diğer alternatiflere yönelebilirsiniz. Ama büyük haznenin artısı daha çok su alacağından sistemde ki su daha zor ısınacaktır.

EK-PSC Fitting 12mm - G1/4

Rakorlar daha önce elimde olduğu için yeniden almadım.Piyasada oldukça çeşitli rakorlar bulunuyor monsoon gibi. Alırken dikkat etmeniz gereken şey aldığınız rakorun uyumlu olduğu hortumun kolay bulunup bulunmaması. İsterseniz hırdavatçıdan pirinç benzeri rakor alıp kelepçeyle sabitleyebilirsiniz.Oring almayı unutmayım ya da teflon bantla sarın su kaçırmaması için

Normal rakorların dışında 90 ve 45 derecelik rakorlar da bazen gerekli olabiliyor dar yerlerde .

Mayhem Silver Coil
    Pulse Modding Biocide

Su kısmı biraz karışık.karışık. Eger sistem nikel kaplamalı bloklardan oluşuyorsa hiç saf su işine girmeden hazır sıvılar alın çünkü saf suyla farklı reaksiyonlar olabiliyor. Ama bakırsa saf su işinizi görebilir. Tabi sadece saf sadece saf suyla da çözülmüyor.Suda alg gibi vs oluşumların olmamasını istiyorsanız çeşitli önlemler almanız gerekiyor. İlk yöntem biocide .Litre başı 4 damla damlatmanız lazım ve suyu 6 ayda bir filan ph metreyle ölçüm yapmanız lazım.İkinci yöntem saf gümüş .Hangisini daha kolay bulabilirseniz artık.

Hortum olayını da dışarıdan alabileceğiniz gibi akvaryumcu benzeri yerlerden alabilirsiniz Dikkat etmeniz gereken ilk önce rakorunuza uyması,hortum sıcaklığı görünce fazla genleşmemesi , maximum esneklik ve minumum kırılma. Esneklik ve kırılma olayı önemli çünkü genelde piyasada ki zor kırılan hortumlar oldukça sert ve esnek değil. Esnek olanlarda çabuk kırılıyor.Tygoon bu konuda en meşhuru.

Sistemde ki hortum uzunluğunu ve su döngüsünü mümkün olduğunda kısa yapmaya çalışın ve en kısa yoldan döngüsünü tamamlasın.Hortum uzadıkça pompa zorlanacaktır.

Radyatör üzerindeki fanların konumunu aşağıda ki görselle anlatmaya çalıştım. Mavi ok hava akış yönünü işaret ediyor.Siyah nesne radyatör ,kırmızı nesneyse fanlar

Pull ---------------------------------- Push ---------------------------------------- Push/Pull--------------------------------Push/Push------------------------------------Pull/Pull
    -

Toplamda 5 farklı fan devri bulunuyor. Sistemde su döngüsü fazla olmadığı için devirler arası fark fazla olmadı.Su döngüsü daha fazla ve daha çok ısınan bileşenlerden oluşan bir sistem olsaydı bu devirler arası fark biraz daha açılacaktı .Normal bir kullanıcı için devir 3 ve 4 ideal.Devir 5 girdap oluşturabilir haznede.Titreşimi kesmek için sünger kullanmayı unutmayın.

Aslında amacım tek fan [push] ve çift fan[push/pull] farkını göstermekti fakat elim değmişken tüm fan pozisyonlarını deneyeyim dedim.Push - Push/Pull arasında ki fark suyu daha fazla ısıtacak olan bir sistemden oluşturulğunda aradaki fark push/pull lehine olarak açılacaktır.

Yukarıdaki grafikte fan pozisyonlarına ilaveten aşağıdaki tablo da 1000RPM 1850RPM 2750RPM olmak üzere 3 farklı hızda bu deşişik devirlerin sıcaklığa etkisini göreceğiz.

Diğer sıvı ve hava soğutma çözümleriyle karşılaştırma. Tüm soğutucularda kullanılan fan ve macun aydır.

Paylaştığım sıcaklıklar Delta T cinsinden sıcaklıklardır.Yani işlemci sıcaklığından ortam sıcaklığı çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse oda 25 derece işlemci 55 derece dersek delta sıcaklık 55-25=30 oluyor.Böyle hesap yapmamdaki amaç bir soğutucuyu test ederken oda 25 dereceyken diğer soğutucuyu testinde 20 derece olursa bu testin hiçbir anlamı kalmaz. Bunun çözümü için ya her fanın testinde oda sıcaklığı paylaşacağım ki buda çok fazla kafa karıştırır ya sürekli klima açık duracak ya da delta sıcaklığını baz alınacak

Sonuçlar ortada. Bu sistemin maliyeti bana 1500 tl yi buldu. Fanlar çıkartılırsa 1200 tl ye iner. Bu oldukça yüksek bir rakam ve bu bütçeye orta halli bir kasa toplanabilir.Bu şekliyle soğutma çözümü olarak fiyat performans konumundan çok uzakta ve ancak saf kan performans olarak konumlandırılabilir.Bu maliyet ikinci el ürünler kullanılarak radyatör yerine tofaş kaloriferi, pompa yerine dalgıç pompa gibi alternatif ler kullanılabilir ama sıfır düzgün bir şeyler yapmak istiyorsanız böyle bir rakam çıkıyor.En büyük zorluğu bu ürünlerinin çoğunun ülkemizde olmaması ve dışarıdan alındığında gümrük ile uğraşmak.İkinci eksi yönü fiyatlarının yüksek olması ve son olarak söyleyebileceğim olumsuz yönlerinden biri kişiye göre değişecek olan kurulum zorgulu .Malum bir çok parça var ve bunları siz birleştiriyorsunuz.Eli anahtar tutan herkes kurabilir ama kurmakla bitmiyor.Tüm sistemi kurduktan sonra bilgisayara bağlamadan önce 1 2 gün filan bir sızdırmazlık testi yapmak lazım dışarıda .Diyelim bir rakordan kaçak var ve 30 saat sonra filan ortaya çıkıyor bu olay.Ondan sonra o rakoru değiştireceksiniz ardından bir daha test.Daha sonra sistemde malum hava olacaktır onu almak için defalarca aç kapa ve sistemi sağa sola yatırma işlemi. .Ama sistemi sorunsuz kurduktan sonra büyük bir rahatlık bekliyor sizi. Benim için en büyük artısı sessizlik.Pompadan zaten çıt çıkmayacak seviyede ve sadece titreşim var onuda kolayca çözebilirsiniz. Sisteme yeterli gelecek radyatör varsa fanların duracak seviyeye dönmesi yeterli. Zaten hazır kitlerden en büyük farkı burada çıkıyor.çıkıyor. Eğer AIO su soğutmada fan hızını 2750 rpm den 1000rpm e düşürürseniz performans kaybınız 8 10 derece oluyorken custom da bu fark 1 2 derece oluyor. Sessizlik arayan biri için bu çok önemli bir fark.Ama ben kulağıma tıkaç takarım abi ses benim için önemli değil diyorsanız o zaman bu kadar masrafa girmenize gerek yok.Diğer soğutucularla karşılaştırdığım tabloda en çok fark 5 ghz de 6 derece olarak çıktı fakat hepsinde test ettiğim fan hızı 2750 rpm ve kullandığım macunlar aynıydı. Az önce dediğim gibi bu hız 1000 rpm ve altına düşecek oldu mu ciddi seviyede fark açılacaktır. Diğer bir önemli altısıysa ego tatmini ve görselliği. Malum size özel kişisel bir şey yapacağınızdan sadece sizde olan başka kimsede olmayan bir şey ortaya çıkıyor ve ortaya çıkan görsellik mükemmel .

Uzun lafın kısası abi benim cep dolgun, vaktim bol ve uğraşmayı seviyorum,benim için sessizlik ve performans çok önemli diyorsanız custom sıvı soğutma sizin için biçilmiş kaftan.Ama benim için fiyat/performans önemli sessizliğin benim için önemi yok alırım hepsi bir arada su soğutmayı 3000 rpm de fan kullanırım diyorsanız bu sevdaya girmenize hiç gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 29 Aralık 2017; 22:10:33 >

• İncelemeye diyecek birşey yok zaten Emre yine döktürmüş :D Ellerine sağlık çok faydalı olmuş.

Kendi düşüncemi söyleyecek olursam özellikle şu ara kur bu kadar yükselmişken Bu tarz fantazilere girmek hiçte mantıklı değil.
    Ama ben kafaya taktım custom sıvı soğutma kullanacağım diyorsanız 2.el temiz ürünler bulmaya bakın en azından %30 - %40 gibi bir karınız olur.
  • Emeğine sağlık Emre..harika olmuş...çok faydalı..

bende dostlarıma katılıyorum 2.elde sağlam temiz ürünlerle ortalama %50 civarinde karla ve gümrük vs. ile uğraşmadan olabilir..
  • İnceleme süper olmuş.

Squadd haklı şu aralar zamanı değil pek ama alınacaksa ikinci el her zaman iyidir. Bir de amaç soğutmaysa ucuza mal edilebilir görüntü düşünülmeyerek ama görüntüde güzel olsun denilince fiyat uçup gidiyor.
  • Her zaman olduğu gibi kaliteli bir inceleme
  • Ben Corsair h100i'yi 300 liraya almıştım sizin custom soğutmayla nerdeyse aynı. arada 1000 lira var kafadan ama fark 50 lira etmez. yani sizin sistem bizde 950 lira zarar .. hazır kitlere pahalı diyorlar birde custom daha maliyetli daha çok uğraştırıyor ayrıca gerekli malzemelerin teminide işkenceye dönüşebiliyor..
  • custom sistemin yanında noctua nh-u14s arası fark.hatta noctua nh u14s ile h100i ve benzerleri arası fark.noctua fanı zaten sessiz.yurtdışından bir ton uğraşla getirttiğim sıvı soğutma ürünlerine değmezmiş dedirtecek neredeyse:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drserk -- 23 Şubat 2014; 12:12:03 >
  • Bu tip kurulumlar aslında i7 6 çekirdekli yüksek tdp'li işlemcileri yüksek frekansta kullanmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor. i5 2500k vb. işlemciler için farkın bu denli az olması normal bence.

Elinize sağlık, çok güzel bir çalışma.
  • HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    4770k kullanıyorum IHS yapmadıkça yabancı forumlarda vs kendi değerlerim ile hava soğutma arasında benzer oc ve voltaj değerlerinde 5-8derece çekirdek sıcaklıkları farkı var. yapanlardan gördüğüm kadarıyla da bu dediğiniz fark ancak IHS yapılınca ortaya çıkıyor
  • drserk kullanıcısına yanıt
    Islemciye yapilacaksa 3930k gibi bir islemci olmadli ben 10 derece ustu fark goruyorum h100 ile arasinda hatta islenciye cok yuklenince fark 15e yaklasiyor. Ama asil sovi sogutma kendini ekran kartinda belli ediyor 80 derece calisan kart 40i hic gecmeyecek sekilde ve kasadan en ufak ses gelmeden calisiyor. Bu seviyelere bu sessizlikle baska turlu gunluk kullanimda inilemez yaklasilamazda.
    Ama tabiki ne olursa olsun bu iş artik performanztan cok zevk isi. 500 lorayada ozel sivi sogutma sistemi kurabilirsjn ama gortunusu berbat olur sirf performans icin olur ve h100i ye alternatif olarak dusunulebilir ama guzel olsun dersen ayni performans 1000 lira uzerine cikiyor. Su anda sief goruntusude guzel olsun diye ugrastigim sistemin sivi sogutma maliyeti 1600u bulup geçmiştir sirf guzel olsun diye.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Bu tip kurulumlar aslında i7 6 çekirdekli yüksek tdp'li işlemcileri yüksek frekansta kullanmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor. i5 2500k vb. işlemciler için farkın bu denli az olması normal bence.

Dediğin gibi yüksek TDP li 4930k gibi işlemlerde tam verim elde edilir. Poyraz mesela yukarıda dedigi gibi 4.5 ghz de 3930k ile h100 den geçtiginde 10 dereceden fazla fark olmuş. Ama benim tercih etme nedenim tamamen sessizlik .

Olumlu yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Bu tip kurulumlar aslında i7 6 çekirdekli yüksek tdp'li işlemcileri yüksek frekansta kullanmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor. i5 2500k vb. işlemciler için farkın bu denli az olması normal bence.

Dediğin gibi yüksek TDP li 4930k gibi işlemlerde tam verim elde edilir. Poyraz mesela yukarıda dedigi gibi 4.5 ghz de 3930k ile h100 den geçtiginde 10 dereceden fazla fark olmuş. Ama benim tercih etme nedenim tamamen sessizlik .

Olumlu yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

Kasa ufak diye sirf push olarak fan var h100 de islemciyi 4.5e alinca radyatorun ustunde yemek yapilacak kivama geliyor. Zaten h100 ve h100i nin radyatorunun isi dagitimi 3770 4770 in verdigi isiyla benzer oldugu icin bizim kurdugumuz sistemlere yakin oluyor ama az daha yuklenince yetemiyor ve surekli isinmaya basliyor.

• Muhteşem bir konu eline sağlık 3 fanla 6 fan arasında dağlar kadar fark olmadığınıda öğrenmiş bulundum teşekkürler..

• Poyri kullanıcısına yanıt
    temizleme zamanı yaklaştıkça 3 gün süren o uğraş da gözümde o kadar büyümeye başladı ki bu incelemeyi görünce ne gerek vardı gibi düşüncelere dalmıyor değilim:) heves ettim hevesimi fazlasıyla da aldım:) performans konusunda o kadar da istediğim gibi olmadı. belki de bu yüzden beklentim farklıydı ve denemeden de bunu anlayamayacaktım. bir de sistemde 16 tane fan var :) hepsi de en düşük hızda çalışıyor bir tek bench ve oc denemelerimde hızlarını en üste çıkarıyorum. böyle olunca hava soğutmaya göre ses durumu çok fazla tabi. sese eskiden çok takıntılıydım ama artık umursamamaya alıştım. yakın bir gelecekte sistemi düzenlemeye gideceğim zaten. belki hep bozarım ve eski usule dönerim
  • drserk kullanıcısına yanıt
    Ekran kartinda blok yoksa o kadar radyator cok asiri olmus 1 tanesi bile fazla fazla yeterdi. Islemci konusunda durum bu cok fark yok artik komple zevk meselesi olmaya basladi guc tuketimleri dustukce. Sistemi dagitirsan ona alici cikar senin parcalar guzel

• tam istediğim konuyu buldum açıkçası ne zamandır custom sıvı sogutmaya geçsemmi diye düşünüyordum bu biraz fikir verdi
    inceleme için çok teşekkürler devamını görmek dileği ile
  • 770lightning+ek blok ile kullanıyorum. martta karar vereceğim artık ne olur bilemiyorum

bu arada asıl konuyu es geçmeyeyim çok büyük bir emek ile hazırlanmış bu inceleme için ne kadar teşekkür etsek azdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drserk -- 23 Şubat 2014; 14:25:15 >
  • abim HTPC kasa ile siz ya hep ya hiç demişsiniz :)) şimdi ekran kartımı değiştirmek istesem sadece kart değil blok da gerekiyor sallıyorum bi şey değiştirmek istesem ona uygun parça gerekiyor arayıp bulması mı bulsak getirtmesi mi sonra montaj da herşey sil baştan...valla içimi döktüm bir an
  • Valla helal olsun! Kim bu kadar aşkla ve başarılı bir şekilde şu işi yapabilirdi ki? Allah seni forumumuzdan eksik etmesin
  • Her zaman dedik push-pull o ufak radyatörlere katkı sağlamaz fark olmaz dinletemedik :) , ayrıca bu test ne zaman yapıldı?Ortam sıcaklığı neydi , çünki ben yazın Ağustos ayında i5 2500k 1.52v 5ghz testlerinde 67-70 dereceleri gördüm burada 41 derece ve buna ben olasılık vermiyorum , boşta sıcaklıklar bile 5 derece oda sıcaklığı neydi acaba ki?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.