Şimdi Ara

CPU soğutucu aldım - Termal bant işe yaramadı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
4.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

CPU fanım uğultulu çalışmaya başladığından aşağıdaki CPU soğutucusunu aldım. Ürünün açıklamasında kendinden telmal bantlı olduğundan ayrıca termal macun gerektirmez yazıyor. Eski Casper'dan kalma stok soğutucuyu söktüm, macun artıklarını saf alkol ile temizledim. Yenisini monte ederken biraz zorlandım ancak sonunda tam oturttum yerine. Bilgisayarı bir açtım ki CPU sıcaklaklığının 10C birden arttığını gördüm.

Şimdi sıcaklığın artış nedeni ne olabilir? Yeni bir termal macun mu almam gerek? Öyleyse kaliteli bir macun önerisi yapabilir misiniz?

"Akasa AK-CCE-7103EP Mavi Led'li Intel İşlemci Soğutucu"
    http://www.teknobiyotik.com/akasa-ak-cce-7103ep-mavi-led-li-intel-islemci-sogutucu-lga1155-uyumlu.html

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drowen -- 25 Kasım 2012; 11:02:37 >

• Sorumu güncelledim.
  • Termal macun gerektirmez diye birşey olur mu ya hangi akla hizmet böyle derler anlamıyorum. Birde fanın son hızda dönmesine dikkat et ne kadar az sıcaklık o kadar iyi 3000rpm diyor linkte öyle çalışıyorsa stok fana göre daha düşük sıcaklık elde etmen gerek. Macunla öyle dene bi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeavenLife

Termal macun gerektirmez diye birşey olur mu ya hangi akla hizmet böyle derler anlamıyorum. Birde fanın son hızda dönmesine dikkat et ne kadar az sıcaklık o kadar iyi 3000rpm diyor linkte öyle çalışıyorsa stok fana göre daha düşük sıcaklık elde etmen gerek. Macunla öyle dene bi

Cevabınız için teşekkürler. İnternetten araştırdım, Arctic Cooling MX-4 almaya karar verdim. Kullandıktan sonra sonucu paylaşırım...
  • Tekrar merhaba,

Aklıma bir şey takıldı...Yeni aldığım CPU soğutucunun alt kısmı yuvarlak, bu durumda işlemcinin üzerini tamamen macunla kaplamam mantıklı mıdır?

Soğutucuyu monte ettiğimde işlemcinin köşeleri açıkta kalacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: drowen

Tekrar merhaba,

Aklıma bir şey takıldı...Yeni aldığım CPU soğutucunun alt kısmı yuvarlak, bu durumda işlemcinin üzerini tamamen macunla kaplamam mantıklı mıdır?

Macunu işelmcinin üzerine sür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aykutx

quote:

Tekrar merhaba,

Macunu işelmcinin üzerine sür.

Nereye sürüleceğini sormamıştım...

Soğutucunun altı yuvarlak, işlemcinin yüzeyini macunla kaplarsam köşeleri açıkta kalacak, bu sorun yaratır mı?
  • termal macun ısı iletmediğinden herhangi bir sorun teşkil etmez
  • nası macun gerektirmez hocam yapmayın ya kim diyor macun gerektirmediğini macunsuz işlemci çalıştırılmaz macun ısı iletişimini keser mutlaka termal macunlayın
  • quote:

Orijinalden alıntı: heraksos

nası macun gerektirmez hocam yapmayın ya kim diyor macun gerektirmediğini macunsuz işlemci çalıştırılmaz macun ısı iletişimini keser mutlaka termal macunlayın

Valla sitede fan hakkında şöyle yazıyor : "Ayrıca özel zımparalanmış taban üzerine önceden uygulanmış ideal miktardaki Akasa AK-455 termal bant sayesinde montaj için ayrıca termal macun sürmeniz gerekmez." Ben de bu yazıya güvendim...

Dün fanı yerinden söküp bir bakayım dedim işlemciye, bir de ne göreyim, macun işlemci yüzeyine neredeyse hiç bulaşmamış bile...Soğutucunun altında olduğu gibi duruyor. Ben de bir güzel saf alkolle temizledim soğutucu altını ve işlemci yüzeyini. Sonra yeni aldığım Arctic Cooling MX-4'ü işlemcinin ortasına ufak bir bezelye tanesi kadar sıktım ve soğutucu montajının yaptım. Sonuç : eskisinden daha az sıcaklık (22-25C boşta) ve fan devri (1100 - 1350 RPM).

Eğer termal bantlı bir soğutucu alıyorsanız, termal bantı silip yerine kaliteli bir macun sürülmesi en iyisi.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: heraksos

nası macun gerektirmez hocam yapmayın ya kim diyor macun gerektirmediğini macunsuz işlemci çalıştırılmaz macun ısı iletişimini keser mutlaka termal macunlayın

Valla sitede fan hakkında şöyle yazıyor : "Ayrıca özel zımparalanmış taban üzerine önceden uygulanmış ideal miktardaki Akasa AK-455 termal bant sayesinde montaj için ayrıca termal macun sürmeniz gerekmez." Ben de bu yazıya güvendim...

Dün fanı yerinden söküp bir bakayım dedim işlemciye, bir de ne göreyim, macun işlemci yüzeyine neredeyse hiç bulaşmamış bile...Soğutucunun altında olduğu gibi duruyor. Ben de bir güzel saf alkolle temizledim soğutucu altını ve işlemci yüzeyini. Sonra yeni aldığım Arctic Cooling MX-4'ü işlemcinin ortasına ufak bir bezelye tanesi kadar sıktım ve soğutucu montajının yaptım. Sonuç : eskisinden daha az sıcaklık (22-25C boşta) ve fan devri (1100 - 1350 RPM).

Eğer termal bantlı bir soğutucu alıyorsanız, termal bantı silip yerine kaliteli bir macun sürülmesi en iyisi.

parmakla işlemciye yaymak gerekiyor hocam tek bi noktada kalmasın macun

• quote:

Orijinalden alıntı: justbme

termal macun ısı iletmediğinden herhangi bir sorun teşkil etmez

Termal Macun ısıyı iletsin diye sürülüyor
  • termal bant macun yerine kullanılmaktadır ancak bant eni 1.5cm.olunca işlemciyi tamamen kapatmaz o halde bant işlemciyi tamamen kaplayacak şekilde yapşırılmalıki ısıyı gerektiği şekilde iletsino şekilde yapılmadığı için ısı artışı olmuştur..dahası bant daha temiz ve daha ömürlü olduğunu düşünüyorum konu hort oldu ama kusura bakmayınç
  • İyi hort olmuş
    Termal bant aldım ama hiç memnun kalmadım.
    Macun sürecek arkadaşlar macunu fazla değil yeterli sürün.Taşınca da ısı yükseltiyor
  • termal macun kaliteli olmalı. buna dikkat edin.
  • Hortlatacağım ama ne yapalım

Yorumlara baktımda bizim mühendisler döktürmüş gene

Kesinlikle macunsuz olmaz falan kim derdi macunun devri yavaş yavaş bitecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARTHUR. -- 24 Nisan 2017; 15:3:15 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.