Şimdi Ara

[Çözüldü] Ryzen 5 3600 ve 5700 XT sürekli donuyor Düşük performans

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
2
Favori
6.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    çıldırmak üzereyim
    oyunlarda çok fena fps droplar yaşamaya başladım tekrar.
    bu gün ekran kartı driver gelmiş, onu kurdum bu seferde oyunlar direk crash olmaya başladı.
    2 farklı kablo ve 2 monitör ile denedim hdmi dan görüntü alamıyorum. 3 display port çalışıyor.

Her yazılım güncel olmasına rağmen hangi oyuna girersem gireyim sürekli donuyor. Temiz kurulum yaptım. Tüm windows updateleri aldım. Bios update yapıldı. Ama yok hangi oyuna girersem gireyim (lol,pubg,sims4 deneyebildim) ya kasarak oynuyor ya da ekran donuyor.

ne yapmam gerekiyor deli olacağım sorun nedir?

Sistemi yeni topladım ve bir türlü dikiş tutmadı, acaba yanlış mı montaj yaptım, psu mu yetersiz kalıyor deliricem
    https://forum.donanimhaber.com/amd-sistem-topluyorum-tamamlandi--139145094

buradaki sistemi topladım. ama patatesten halliceyim

3dmark skoruhttps://www.3dmark.com/3dm/41918722?

Bios üzerindeki game boostu açınca makina sürekli mavi ekran veriyor hiç açılmıyor.
    biosu sıfırladım defult ayarlar ile kullanıyorum, sadece boot sırasını değiştirdim.
    Lolde 30 saniyede bir 20 fps ye düşüyor sonra tekrar yüksek fps.
    Pubg de bazen hiç açılmıyor direk crash report ekranı geliyor. bazen oyun içinde hata veriyor.
    sims oynayayım dedim oyun dondu.

eğer ekran donarsa arkaplanda sesler çalmaya devam ediyor fakat görüntü gelmiyor.

edit:

Bios update ve sıfırlama,Format,windows ve donanım güncellemeler tamamlandı.
    Lol denedim sorun yok. Pubg denedim sorun yok.

Format vakti gelmiş demek ki.

Her şeyin düzgün olup olmadığını test edebileceğim bir benchmark testi var mı?

Pubg oynarken kaynak grafikleri(OBS ayarını yapmadan kaydettiğim için görüntü patates gibi çıkmış)https://www.youtube.com/watch?v=I8INeBXLiMY&feature=youtu.be

steam kış indirimlerinde 3dmark indirimdeymiş. orada detaylı bir test varsa gün içinde indirip deneyebilirim.
    Var olan demo test sonuçları

Sorun varken ki 3dmarkhttps://www.3dmark.com/3dm/41918722

Sorun düzeldikten sonra default bios 3dmarkhttps://www.3dmark.com/3dm/42167134

Bios ayarlarından sonra 3dmark(gen3,ram frekansı,boot )https://www.3dmark.com/3dm/42167541

Edit:
    denediklerimi sayayım.
    Windows güncellemeleri, ekran kartı ve diğer driverları güncelledim olmadı.
    oyunları sildim yükledim olmadı.
    Bios sıfırladım olmadı.
    Bios update ettim olmadı.
    Bunların hepsini yaptıktan sonra format atıp kurulumu tamamladığımda herşey normale döndü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanal Dilenci -- 14 Ocak 2020; 12:20:8 >

• Öncelikle Amd sistem sorunludur denemez kurulan sistemin her donanımı uyumlu mu diye bakılır Ryzen 3600 Msi rtx Ventus 2060 8 ram olarak sorunsuz bir şekilde ultra ayarda kullanıyorum sorunu olan arkadaşımızın belliki power yetersiz yada sorunlu en ihtimal işlemci montajı tam olarakta oturmamıştır..bundan dolayı tüm amd sistemler sorunludur denemez..
  • 1- Gameboost msi ın extra oc özelliğidir kesinlikle açılmayacak.

ÖNCE USB İLE SON BİOS SÜRÜMÜNE GÜNCELLENECEK SİSTEM BİOSUN İÇİNDEN

https://tr.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-EDGE-WIFI

Sonra

Msi da ramler 2 ve 4. slotta..

Sonra

Sonra

Cpu fanı iyi sıkılmışmı - Ssd veya Nvme bağlantı sıkıntısı varmı bunlarda gözden geçirilecek sonra .

Windows en güncel(Yeni sistem topladığınızda format attığınızı varsayıyoruz.) - Anakart sürücüleri en güncel- Ekran kartı sürücüleri- Ses kartı ve ethernet herneyse yada wifi en güncel sürücüler ile kurulacak oyun orjinal son sürüm olacak.

Gereksiz antivirüs programı kurulmayacak.

Böyle deneyeceksiniz Her bilgisayarda bunlar yapılır.

Bu tarz sorunları yaşayanlar kendi anakart marka modeline göre bir önceki mesajımda paylaştıklarımı yaptıktan sonra.

1-AMD Chipset Drivers 1.11.22.0454

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/download-incomplete

5700xt en son driver(kurulurken fabrika ayarlarına döndürerek kur yapılacak ve kurulum bittiğinde standart profil seçilecek)

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/download-incomplete

2- Realtek High Definition Audio (HDA) R2.8x (8816.1) WHQL

https://www.station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=352&func=fileinfo&id=4187&lang=en

3- All in One Runtimes (seçin java falan gereksizse kurmayın dx ve vcredistleri kurun)

https://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/

4- Gereksiz virüs programı kurmasınlar açılışa yüklenen gereksiz taskbar kısa yolarını başlangıç ayarlarından kaldırsınlar.

5- Advanced SystemCare 13 Free (DERİN EN İYİLEME + TURBO HIZLANDIRICI GAME MODUNDA AÇIK BAŞLANGIÇTA ve PROGRAM SERVİS MODUNDA YÜKLENİCEK)+ Programın iletileri kapatılacak.

https://www.iobit.com/en/advancedsystemcarefree.php

Bunları yapsınlar.

DİP NOT: KASALARA UYGUNA KAÇABİLMEK ADINA BAZEN 2 BAZEN 1 FAN TAKIP YADA ÖNE 3 FAN KOYUP GÖNDERİYOR SATICILAR KASALARINIZIN TÜM FAN SLOTLARININ DOLU OLDUĞUNA EMİN OLUN.

DİP NOT 2 : BUNA BENZER DURUMLAR RYZEN VEYA İNTEL SIKINTISINDAN ÇOK TOPLAMA BİLGİSAYAR SIKINTISIDIR TOPLAMA BİLGİSAYARDA BİRLİKTE ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ HER KOŞUL ALTINDA YETERİNCE DENENMEMİŞ AMA GENEL UYUMLU PARÇALAR SEÇİLEREK OLUŞTURULUR TOPLANDIKTAN SONRA UFAK TEFEK BAZI AYARLARLA ZAMAN HARCAMASI GEREKEN SON KULLANICIDIR.

DELL-HP - APPLE GİBİ HAZIR SİSTEMLERDE BU SORUNLAR DAHA AZ OLUR AMA OLMAZ DEĞİL UNUTMAYIN TOPLAMA BİLGİSAYARDA MARKA FARKETMEKSİZİN AZ VEYA ÇOK AYAR YAPMANIZ GEREKİR HERZAMAN.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 14 Aralık 2019; 13:14:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler. bir çok adımı yapmıştım. Tekrar listenize göre kontrol edeceğim.

Ramler 2-4 şeklinde.
    Bios reseti jumperdan yapmamıştım, yapmadığım diğer işlemlerin hepsini tamamladığımda mesajınızı tekrar alıntılarım.
    Bios update yaptım, temiz kurulum, windows updateleri, msi sitesinden driverlar, amd sitesinden ekran kartı driverı kurmuştum.
    Gameboos hep kapalı, bu gün denemek için açmıştım ve mavi ekran. A-xmp ram hızını seçeceğim.
    Cpuda sıvı soğutma var. kitleri iyice sıkıştırmıştım. tekrar kontrol ederim. Şuan boşta 36 derece 2.8 GHZ'de .
    2 adet nvme ssd var. birinde sistem kurulu.
    antivirüs programı yok. fan olarak 7 fan yuvası var. 1 arka,3 üst, 3 ön. fanlardan 1 tanesi kasayla gelen fan arkada duruyor. fanlardan 2 tanesi sıvı soğutmanın fanı. 4 tane de internetten ucuz yollu fan almıştım devir ve güçleri yetersiz olabilir. Bilgisayar performans modundayken (Dragon Center) çok fazla gürültü çıkarıyor. Bu 7 fan dışında bir de ekran kartının kendi fanları var. Ama ses hangisinden geliyor bilemiyorum. Anakart bağlantıları da yanlış olabilir bağlarken uğraştırmıştı.

ASC 13 format atmadan önce kullanıyordum. şimdi tekrar yükleyip işlemi başlatıyorum

• Sanal Dilenci S kullanıcısına yanıt
    Ayrıca şu da var bazen ramlere +0.2 0.3v vermek gerekebiliyor.

Dram voltaj 1.35 ya 1.37-1.38v dene.

Ve bazen windows stabilte sorunları yüzünden çökmüş oluyor sistem düzelsede temiz format atmadan düzgün çalışmıyor..

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Bios işlemlerini yapmadan dikiş tutmayacak gibi. Acs yi yaptım, pubg açınca giriş ekranında dondu yine.
    Akşam temiz kurulum yapmadan adımları uygulayacağım. Hala düzelmezse tekrar temiz kurulum yapıp denerim. Eğer yine olmazsa sorun nerede olabilir? Bir donanım arızası olma ihtimali var mı

• Sanal Dilenci S kullanıcısına yanıt
    A dan z ye yap.(advanced system care yi stabilite sağlanıp tüm windos güncellemeleri yapıldıktan sonra kur)

Ya ekran kartı ya ram gibi duruyor.

Ama umulmadık birşeyde çıkabilir.

Ssd-psu-anakart hatta nadiren cpu veya sisteme takılan pci-e yada usb bir aygıt gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 14 Aralık 2019; 13:56:49 >
  • O e.kartına tek kablo üzerinden güç veriyorsan verme, çünkü amd kartlar bu durumu pek sevmiyolar, 6 adet 6+2 çıkış varmış psu'da girişlere farklı güç kablolarını dene.
  • Msi afterburnerdan voltaj takibini aç. Oyun içinde kontrol et voltajı, core frekansı, memory frekansı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence Ram veya güç kaynağı sorunu var gibi. Ramleri tek tek takarak denediniz mi? Başka bir güç kaynağı deneme şansınız varsada iyi olurdu.

• İntel kullan, sorun kalmayacaktır.

• Ramde sorun var gibi

• Ya Arkadaş anlamıyorum bir tane Ryzen sistem alıpta şöle ayarlar yap böle ayarlar yap yok bios jumper ile bois sıfırla yok ramlere ekstra voltaj ver vs vs ... Herkes bu ayarları yapamazki ya adam mağzadan alır sistemi gelir elektiriğe takar oyununa bakar ama ryzen sistemlerle nerdeeee yazık bide bu forumda hala amd öneriyorlar insanlara yazıkkı ne yazık. Olay artık şuna benzedi resmen

Amd Kullanıcısı : Ben biostayım bir sürü ayar yaptım stok hızlardayım ama bir türlü stabilite yakalayamıyorum.

İntel Kullanıcısı: Biostayım stabil olan değerleminin üstüne ekstra %15 perfonmans artışı sağlıyorum iyki intel almışım.

AMD PİŞMANLIKTIR ALMAYIN ALDIRMAYIN

• quote:

Orijinalden alıntı: donanimist

Ya Arkadaş anlamıyorum bir tane Ryzen sistem alıpta şöle ayarlar yap böle ayarlar yap yok bios jumper ile bois sıfırla yok ramlere ekstra voltaj ver vs vs ... Herkes bu ayarları yapamazki ya adam mağzadan alır sistemi gelir elektiriğe takar oyununa bakar ama ryzen sistemlerle nerdeeee yazık bide bu forumda hala amd öneriyorlar insanlara yazıkkı ne yazık. Olay artık şuna benzedi resmen

Amd Kullanıcısı : Ben biostayım bir sürü ayar yaptım stok hızlardayım ama bir türlü stabilite yakalayamıyorum.

İntel Kullanıcısı: Biostayım stabil olan değerleminin üstüne ekstra %15 perfonmans artışı sağlıyorum iyki intel almışım.

AMD PİŞMANLIKTIR ALMAYIN ALDIRMAYIN
    Islemcilede zerre sorun yok. Ryzen 2600 ile 1070 ile de kullandım. En ufak problem yaşamadım. Sorun genelde amd ekran kartları sürücüsünde oluyor. O yüzden yalandan yere ryzen işlemcilere çamur atmanıza gerek yok.

• donanimist kullanıcısına yanıt
    Öncelikle Amd sistem sorunludur denemez kurulan sistemin her donanımı uyumlu mu diye bakılır Ryzen 3600 Msi rtx Ventus 2060 8 ram olarak sorunsuz bir şekilde ultra ayarda kullanıyorum sorunu olan arkadaşımızın belliki power yetersiz yada sorunlu en ihtimal işlemci montajı tam olarakta oturmamıştır..bundan dolayı tüm amd sistemler sorunludur denemez..

• matrix-61 kullanıcısına yanıt
    Kurulan 10 tane amd sistemden en a 7 tanesi sorunludur bunun birçok örneği forumda mevcuttur forumdaki örneklerini geçtim 2 tane 3900x sistem kurdum yaşadıklarımı bir ben birde Allah bilir o kadar diyim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Win 10 işletim sistemin orjinal mi
  • Ramler takılıyken JBAT1 den reset bios yaptım. sadece yazdığınız ram ayarını açtım ve ram frekansını 3600 seçtim.
    Bilgisayar açılmadı. Bir rami çıkardım. Sadece 2. slotta ram var. Tekrar sıfırladım ve Ayarı tekrar Enable yaptım fakat ram frekansını otomatikte bıraktım. Bilgisayar açıldı.
    Pubg girdim bir kaç dakikadan sonra crash raport ekranı geldi. O sırada Görev yöneticisindeki grafikler şu şekilde:
    Ekran kartının grafiği ani olarak yükseliş ve düşüş gösteriyor sonrasında da oyun kapanıyor diye yorumluyorum.

@krakk Evet lisanslı Windows 10 Pro lisansı kullanıyorum.

@Timeguard @Conar-XP @TheNewAtilla @FaTeeH @` quaD.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanal Dilenci -- 15 Aralık 2019; 16:52:1 >

• Ramleri hız aşırtma yapmadan tak

Ekran kartının temiz driver kaldırma programıyla driverı kaldır, tavsiye edilen driverı kur

Amf chipset driverı kurduğunu varsayıyorum

Eğer hala her oyunda bir sıkıntı varsa kartı servise yolla

• TheNewAtilla kullanıcısına yanıt
    Radeonu tekrar kurdum.
    Biosu tamamen sıfırladım. İşlemci ve ram frekansları otoda. Sadece boot ayarlarımı değiştirdim.
    Pubg girdim ve oyun sonuna kadar dayandı. Başlarda %100 gpu kullandı
    Oyun içerisinde %50 lerde seyir etti. Oyun ayarları orta da.

Hız aşırtmaları yapmak istiyorum fakat sanırım mümkün olmayacak.
    Sorunun tam olarak hangi parçada olduğunu da anlamış değilim. Bir arıza durumu varsa servise göndereyim ama kesin bir şey yok sanırım
    Bunu nasıl bulabilirim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.