Şimdi Ara

Corsa D otomatik şanzıman

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
2
Favori
5.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 2011 corsa d 1.4 tam otomatik şanzıman için yağ değiştirmek istedim usta gerek yok dedi. Ama istersen değiştiririz dedi. Ömürlük yağ olmaz diye 80.000 km de ki aracım için gm dexron 6 şanzıman yağı alsam olur mu. Tam olarak hangi yağı almalıyım.

Dexron 6 yağında çeşitleri var mı. Bir kaç farklı kodda dexron 6 yağ ile karşılaştım

• facebook grubu vardır mutlaka ordan sorarsanız size daha yardımcı olurlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m_kucukaksoy -- 27 Mayıs 2020; 19:42:15 >
  • Up
  • mussti19 kullanıcısına yanıt
    Ustanın fikrine katılmıyorum. Şanzıman yağı değişmesi gerekir. Çubuğu çekip baktığınızda renginin karardığını görebilirsiniz. 40-50 bin kilometrelerde değiştirmekte fayda var. Kitapçıkta muadil yağ olarak dexron 3 yağ öneriliyor. Dexron yağ sisteminde bildiğim kadarıyla sonraki numaralar önceki numaraları kapsıyor. Bu sebeple dexron 6 kullanabilirsiniz. Yağı tapadan değiştirirseniz ortalama 2.5 litre yağ çıkıyor ancak bu tamamı değil. Tamamı için şanzıman gidiş dönüş hortumlarını sökerek çıkan yağ kadar içine yağ pompalayan sistemler var. Ama iyi bir otomatik şanzıman ustasına göstermek lazım. Ben 6 litre alıp 1000 km ara ile tapadan değiştirmiştim. 30-40 bin km dolunca da aynı şeyi yapmayı düşünüyorum.
    Yağı internetten de bakabilirsiniz ama büyük şehirde iseniz ben yağ satan yerlere de sormanızı öneririm. Ben Castrol marka olanını litrelik kutuda 30 TL den almıştım bir yıldan uzun süre önce. İnternette o dönem daha pahalıydı.
    Filtre falan var mı bilmiyorum değiştirilmesi gerekip gerekmediği hususunda da bir fikrim yok.
    Değişiklikten sonra çok aşırı bir fark olmasa da geçişler biraz yumuşamıştı.
    Yukarıda tüm söylediklerim 2009 1.4 twinport 4 ileri tam otomatik şanzıman için geçerlidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: f.gulteki

Ustanın fikrine katılmıyorum. Şanzıman yağı değişmesi gerekir. Çubuğu çekip baktığınızda renginin karardığını görebilirsiniz. 40-50 bin kilometrelerde değiştirmekte fayda var. Kitapçıkta muadil yağ olarak dexron 3 yağ öneriliyor. Dexron yağ sisteminde bildiğim kadarıyla sonraki numaralar önceki numaraları kapsıyor. Bu sebeple dexron 6 kullanabilirsiniz. Yağı tapadan değiştirirseniz ortalama 2.5 litre yağ çıkıyor ancak bu tamamı değil. Tamamı için şanzıman gidiş dönüş hortumlarını sökerek çıkan yağ kadar içine yağ pompalayan sistemler var. Ama iyi bir otomatik şanzıman ustasına göstermek lazım. Ben 6 litre alıp 1000 km ara ile tapadan değiştirmiştim. 30-40 bin km dolunca da aynı şeyi yapmayı düşünüyorum.
    Yağı internetten de bakabilirsiniz ama büyük şehirde iseniz ben yağ satan yerlere de sormanızı öneririm. Ben Castrol marka olanını litrelik kutuda 30 TL den almıştım bir yıldan uzun süre önce. İnternette o dönem daha pahalıydı.
    Filtre falan var mı bilmiyorum değiştirilmesi gerekip gerekmediği hususunda da bir fikrim yok.
    Yukarıda tüm söylediklerim 2009 1.4 twinport 4 ileri tam otomatik şanzıman için geçerlidir.
    Yağ değişince vites geçişlerinde bir rahatlama veya herhangi bir fark oldu mu?

• araçtaki bütün sıvı, keçe, kayış v.s. zamanı gelince değiştirilir;
    ömürlük parça yoktur zaten olamazda.

vites kutusu ve aks yağları marka ve modele bağlı olarak çok farklı kmlerde değişir, o yüzden en doğru bilgi üreticinin kitapçığında yazandır.
  • Avrupa standartlarında bir arabanın ömrü 150bin km’dir bahsedilen ömür bu.
  • Aynı araca sahibiz 65 binde değiştirdim 130 binde bi daha değiştiricem değiştirmeni tavsiye ederim.
  • SkyTraveler kullanıcısına yanıt
    Online yedek parça yaz siteye girip gm şanzıman yaz opel corsa d şanzıman yağı var tükendi yazıyor yıllardır parçalarımı oradan alıyorum ararsan hallediyorlar whatsapp hattıda var ben o ürünü kullanmıştım.
  • usta şu bakımdan haklı, yağı değiştir diyeceksin, tüm yağı boşaltıp yeni yağ koyacak sözde, ama türbinin içinde kalan eski yağı değiştirmeyecek muhtemelen, dolayısıyla yeni yağ ile eski yağ karışacak ve eskisinden pek de farkı olmayacak, bu tür işlemler hassas olduğu için en ufak hatada şanzıman dah da kötü hale gelebilir. O yüzden usta türbinin içindeki yağı da değiştirmeyi bilmiyorsa, ki ustaların % 95 i bilmez bunu, o yüzden değişme boşver der. Kendince haklıdır.
  • herseyinhayirlisi kullanıcısına yanıt
    Öyle aşırı bir fark yaşamadım. Kısmen biraz azalmış gibi geldi. Belki de psikolojiktir. Ama şanzımanı koruduğuma ilişkin fikrim daha iyi bir rahatlama oluşturdu. Ara ara şanzıman yağının rengine bakarım. Hala kötü hali seviyesine gelmemiş.
  • f.gulteki F kullanıcısına yanıt
    Bende de 2011 model var. Şanzıman yağını nasıl kontrol edebilirim ?
  • The Extra Terrestrial kullanıcısına yanıt
    Aynı şanzıman mı bilmiyorum ancak motoru karşınıza aldığınızda sağ tarafta yedek su deposuna yakın bir çubuk göreceksiniz. Yağ çubuğundan farklı olarak biraz zor açılacak şekildedir. Kenarından yukarı çekilerek önce gevşetilir sonra motor yağ çubuğu gibi yukarı çıkarılır. Araç ile 15 dakika hareketli seyahatten sonra çalışır halde N konumunda iken düz zeminde çubuğu çıkarıp kontrol edilebiliyor. Zaten yağ çentiği gibi çentikler var. Hot - Cold yazan kısımdan Hot olanına bakacaksınız. Ayrıca yağın durumunu görmek için yanınızda beyaz peçete bulundurun. Çubuğun üzerindeki yağı peçeteye sildiğinizde kırmızımtırak bir renk görmeniz gerekiyor. Eğer siyaha yakın ve hatta siyah görmüş iseniz yağınızın değişme zamanı gelmiştir. Çünkü dexron 3 yağ orijinalde kırmızı koyu kırmızı arası bir renktir.

https://www.youtube.com/watch?v=yb_1wbiPz9g&feature=youtu.be

Bu ingilizce videoda değişim anlatılıyor. Yağın rengi de karşılaştırılıyor. İsterseniz sizin peçetedeki rengi ve buna göre yağın durumu konusunda fikir edinebilirsiniz. İlk başlarda örnek gösteriliyor.

• Tam otomatik şanzımana sahibim bende bu soru çok kafamı kurcaladi istanbulda atco şanzıman diye bir yere sordum usta ile konuştuk eğer vites geçişlerinde problem yoksa 150 bine kadar sıkıntısız bin dedi ne zaman vites geçişlerinde sıkıntıya girmeye başlarsa o zaman değiştir demişti Rus forumlarındada aynı sorularla ve cevaplarla karşılaştım.

Vites geçişlerinde bir sıkıntı yoksa değişim için boş yere para dökersiniz sadece içiniz rahatlayacak ise yapın ben 120 binde falan değişirim artık zira şuan 42 binde pamuk gibi vites geçişi hissetmiyorum bile
  • arkadaslar şu "ömürlük yağ" yada "ömürlük parça" kavramını şöyle açıklamak istiyorum, bilindiği gibi Avrupa ülkelerinde ve japonya gibi yerlerde bi aracın ekonomik ömrü olarak 5yil yada 120-150bin km olarak belirlenmiş, bu nedenle üreticiler bu süreyi baz alarak kitapçıklarına örnek veriyorum şanziman yağı ömürlüktür yazarlar, yada zincirli triger değiştirmeye gerek yok omurluktur derler, ancak burada kasttettikleri ömür 5 yıl - 150k km'dir. bizim ustalarda bazı bilgileri kitapçıktan öğrenirler ona göre söylerler ama o söylediği almanya ya göre yazılmış aslında. bizde bi araç 20 sene canına okuyana kadar kullanıldığı için bu ömürlük kavramını 20 sene olarak algılamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suatcagdas -- 28 Mayıs 2020; 1:19:9 >
  • Yağ seviyesi çubuğu yedek su deposunun solunda kalan çubuk. @f.gulteki hocama teşekkür ediyorum.

Corsa D otomatik şanzıman
  • quote:

Orijinalden alıntı: f.gulteki

Kitapçığı opel sitesinden indirdim ama herhangi bir bilgiye rastlayamadım. Siz nerden baktınız acaba. Sanırım bizim araçlarda AF13 II denilen şanzıman var.

Biraz önce servisi aradım. 2 çeşit yağ oldugunu söyledi. Tam emin olamadı ben size dönüş yaparım dedi ve benim aracın dexron 6 yağ olmadığını söyledi.

Usta bu yağ olur dedi 128 tl falanmış.
    https://www.parcaburada.com/parca/7417
    Oem numarası 1940771

Normalde ben daha uygun olan dexron 6 alacaktım ama size olmaz dedi. Tam da emin olamadım bende. Aklımdaki buydu

https://urun.n11.com/motor-yagi/dexron-6-otomatik-sanziman-ve-direksiyon-yagi-gm-P426358136
    Oem 1940184

• SkyTraveler kullanıcısına yanıt
    Hangi yağı koydurdunuz acaba
  • mussti19 kullanıcısına yanıt
    Evet şanzıman Af 13 II. Şanzıman yağına nerden baktım tam olarak hatırlamıyorum açıkçası. Şu an bilgisayar yanımda değil kitapçıktan da bakmış olabilirim haynes tamir kitabından da bakmış olabilirim. Ancak ciddi olarak araştırmıştım. GM nin özel marka yağı var deniliyor ancak içeriği dexron 3 diye hatırlıyorum. Aceleniz yoksa müsait bir zamanda tekrar konuya yazayım.
  • f.gulteki F kullanıcısına yanıt
    Bende araştırdım şöyle bir bilgiye ulaştım.

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=254495672571&category=179501&pm=1&ds=0&t=1590731908192&cspheader=1

Yağın üzerindeki resimde corsa d yazıyor. Sanırım bu yağ.
    Gm marka olan 110 120 tl muadilini bulmak lazım

Bu yağ olmuyor anladığım kadarıyla
    https://urun.n11.com/motor-yagi/dexron-6-otomatik-sanziman-ve-direksiyon-yagi-gm-P426358136
    Oem 1940184

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.