DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Honda Civic HB 1.6 dizel 23. test sürüşü :)
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
95
Cevap
0
Favori
24.178
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Honda Civic HB 1.6 dizel 23. test sürüşü :)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      12881 Mesaj
      25 Nisan 2013 19:24:46 Konu Sahibi
      Arkadaşlar merhaba,

İş yoğunluğumdan fırsat bulamadığım Civic hb dizel araçla test sürüşü yapabildim bugün.

Forumdaşlarca yapılan test sürüşlerinde farklı tüketim değerleri sergilemiş olan bu araçla fikir vermesi açısından daha önce yapmış olduğum Citroen C4 1.6 e-hdi MCP test sürüşü ile neredeyse aynı güzergahta ve benzer bir kullanım tarzında test sürüşü yapmaya çalıştım.

Anıl'la Honda Bora'da buluştuk.

471 km'deki test aracını sadece ben kullandım.

Konya yolundaki teste başlamadan hemen önce yol bilgisayarını sıfırladım.

Eskişehir yoluna dönen yoncadan geri dönüp Kepekli rampadan çıkarak İncek yolu yoncadan tekrar geri dönerek Honda Boraya geldik.

Vites geçişlerinde sorun yaşadığını belirten Arda ve diğer forumdaşlarımızın tecrübelerine test süresince vitesle bolca oynayarak anlam yüklemeye çalıştım ama bence aracın vites geçişlerinde sıkıntı yok.

Vites yolları birbirine çok uzak sayılmaz ama sorun edilecek bir durum da göremedim.

Ki ne zamandır düz vitesli araç kullanmıyorum bir de.

Aracın debriyajı da ayağı yormayacak ağırlıktaydı.

Ben aracın koltuk döşeme kalitesini ve konforunu da başarılı buldum.

Daha da başarılı bulduğum bir nokta ise yine farklı forumdaşların dile getirdiği "direksiyon ve gösterge paneli" açısı idi.

Paylaşılan test sürüşü izlenimleri sırasında çift katlı gösterge panelinde aynı anda hem alttaki devir saatini hem de üstteki dijital hız kısmını görmekte zorlananları anlamakta güçlük çektim zira yok böyle birşey. (Sadece biraz aceleye gelmiş olan bu sürüşten önce gösterge ışıklarını daha parlak yapmam gerektiğini farkettim testten sonra zira güneş vurduğunda üst kısım çok silikleşti.)

Kaldı ki benzer bir gösterge paneli Civic sedanda da mevcut ve düzenli paylaşım yapan 100 küsur Civicdaşın araçlarında direksiyonun göstergeleri perdelediği yönünde bir şikayeti yok.

Direksiyonun dizlere temas etme olayı da 1.78 boyumla bende gerçekleşmedi.

Aracın yalıtımı da sınıfında en başarılılardan birisi olmuş demek isterdim ama güzergahın tamamı sıcak asfalt olduğu için bir sonraki test sürüşüne kadar bu kısmın ucunu açık bırakayım.

225-45-17 ebatındaki lastiklere rağmen gerek süspansiyon konforu, gerekse de yalıtım gayet yeterli diyebilirim ama.

1.6 i-dtec motoru hem devirlenmeye istekli yapısı, hem sessiz ve rakiplerine göre daha az titreşimli çalışması açısından da takdire şayan buldum.

Bunu söylerken sahibi olduğum araçlardaki 1.6 tdci 109 bg, 1.6 mj 120 bg, 1.4 d4d 90 bg ve 1.5 dCi 110 bg'lik motorları kriter alıyorum.

Gelelim tüketim değerlerine:

Test sürüşü sırasında gidişte Aşti Kavşağında trafiğe ve Dikmen kavşağında da ışıklara yakalandık.

Aracın yalıtımına kulak kabartmak için ilk birkaç dakika camları ve klimayı kapattım.

Ama sonraki bölümde klima hep açıktı.

Aracın gaz tepkilerini ölçebilmek için direksiyonun sol kısmında bulunan yeşil ECON tuşuna güzergahın yaklaşık olarak yarısından itibaren bastım.

70 tabelasından sonra yokuşu (biryerdeki 110 denemem haricinde) çoğunlukla hız sabitleme ile ve 90 km hızda çıktım.

Aracın o hızda bir alt ve bir üst vitesteki çekişini görmek için hız sabitlemeyi birkaç kez devre dışı bıraktım.

İlk 2 km kadarlık kısım haricinde klima hep devredeydi.

Ve tarif etmeye çalıştığım şartlar altında toplamda 16 dakika ve 17.2 km süren test sürüşünde (yol bilgisayarına göre) araç 4.3 litre yakıt tüketti.

İlave yorumlarımı ve fotoları bu gece paylaşmaya çalışacağım.

Herkese selamlar.

|
      |

Paran varsa Japon, yoksa alman.
    • Binbaşı
      1675 Mesaj
      25 Nisan 2013 19:29:35
      Tesekkurler Haluk Abi. Test yazilarini ozlemisiz :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      2837 Mesaj
      25 Nisan 2013 19:31:34
      Emeğinize sağlık
      |
      |

• Yarbay
      8238 Mesaj
      25 Nisan 2013 19:37:23
      Eline sağlık.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      749 Mesaj
      25 Nisan 2013 19:39:39
      Ben, sizin sürüşünüzle ne kadar tüketeceğini merak ediyordum. Tüketim bana başarılı geldi.

Aynı güzergahta c4 ne kadar tüketmişti ?

Emeğinize sağlık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      3983 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:04:28
      Teşekkürler.
      |
      |

VW Scirocco 1.4 TSI 160 PS Man. Sportline black oak brown
      Citröen DS4 1.6 e-HDİ 112 HP DSPORT MCP Black
    • Yarbay
      2385 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:20:10
      Haluk abi "on the road again"...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

2013 HONDA CİVİC(FB7) BEYAZ ELEGANCE A\T<> Pucto Led UYUGULAMALARIMIN FOTOĞRAFLARI <> 4275 KM Seyahat, Goodyear UG 8 Lastikler ve Yakıt Tüketimi
      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      ORİJİNAL BLURAY ARŞİVİM
      Projeksiyon: EPSON TW 9000 W & EPSON Projeksiyonları - ANA KONU , Perde:Elite Screens R135WH1 ezFrame Sabit Çerçeveli Projeksiyon Perdesi (135" 16:9 AR)
      Audio/Video: Amfi:Pioneer SC-1223, Front:Dali İkon 7 Mk2, Center+Sw+Surround not coming soon, Player:Pioneer BDP-150, Monster HDP 750G Akım Korumalı Priz Kablolar: Supra PLY 3/4S, Merlin Tarantula MK6 Mains Cable, Wireworld Chroma™ 7 HDMI
    • Yarbay
      21597 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:34:49
      Tebrikler
      Bazıları gibi 5 dakikalık boş bir video koyup işte inceleme dememişsiniz en azından...

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...
    • Yüzbaşı
      686 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:36:05
      Benzer güzergahta c4 ne kadar tüketmişti?

edit: sn.Haluk 23 'ün benzer şekilde yaptığı c4 testinin ortalama tüketimi 4.8 litre çıkmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kürşat alp -- 25 Nisan 2013; 20:57:49 >
      |
      |

• Yarbay
      14992 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:41:14
      quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Tebrikler
      Bazıları gibi 5 dakikalık boş bir video koyup işte inceleme dememişsiniz en azından...

Güldürdün valla
      |
      |

• Binbaşı
      1422 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:42:41
      Evet Haluk abi sizin incelemeler başka, bir program yapsanız hiç kaçırmam. Ben de C4 tüketimini merak ettim bu arada.
      |
      |

“Gelişmiş ülke, fakirlerin araba sahibi olduğu bir yer değil, zenginlerin toplu taşıma araçlarını kullandığı yerdir.”
    • Yarbay
      4071 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:44:08
      Selamlar Haluk Abi, elinize sağlık...
      |
      |

Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır
    • Binbaşı
      1422 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:48:03
      quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Tebrikler

Allah da sizi güldürsün.
      |
      |

“Gelişmiş ülke, fakirlerin araba sahibi olduğu bir yer değil, zenginlerin toplu taşıma araçlarını kullandığı yerdir.”
    • Yarbay
      14992 Mesaj
      25 Nisan 2013 20:50:12
      Teşekkürler Haluk bey.

Ben C4 tercih ederim şahsen.

Tasarım olarak önde ve mcp şanzıman var hiç olmazsa.

Tüketimleri de eklerseniz güzel olur.
      |
      |

• Yarbay
      9447 Mesaj
      25 Nisan 2013 21:01:44
      quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

Ve tarif etmeye çalıştığım şartlar altında toplamda 16 dakika ve 17.2 km süren test sürüşünde (yol bilgisayarına göre) araç 4.3 litre yakıt tüketti.

holly shit.

unbelievable
      |
      |

0-100'de şanzıman konuşur, motorun ne mal olduğu 100'den sonra belli olur.

Her DSG birgün arızayı tadacaktır.
    • Yarbay
      4150 Mesaj
      25 Nisan 2013 21:06:57
      İnceleme için teşekkürler.
      C4 ü merak edenler için bir bilgi vereyim ben de, aynı güzergah üzerinde yalnız A.paşa dan Gölbaşı Merkez e kadar olan bölümde gidiş-geliş 65 km mesafe, ortalama hız 34 km, tükettiği yakıt 4.8 lt.
      |
      |

2012 Citroën C4 1.6 HDI 112 HP Confort Plus
    • Yarbay
      8403 Mesaj
      25 Nisan 2013 21:42:59
      Haluk abi cevap vermemiş ama ben söyleyim , aynı güzergahta c4 ile 5 lt ortalama yakalamış haluk abi.

Edit : 4.8 lt imiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HondAta -- 25 Nisan 2013; 21:47:05 >
      |
      |

2004 Renault Clio hb 1.4 rte M\T
        2010 Honda Civic elegance 1.6 A\T
        2007 Honda Civic Type-s 1.8 M\T
        2012 Peugeot 207 1.4 hdi urban move M\T
        2012 Peugeot 208 1.6 156 thp M\T
        2010 Alfa Romeo Mito QV 1.4 multiair 170 M\T
        2013 Peugeot 208 Gti 1.6 thp 200 M\T
    • Yarbay
      6269 Mesaj
      25 Nisan 2013 21:48:03
      Dizel honda iyi değerler yakalamış.. haluk bey emeğinize sağlık..

|
      |

• Yarbay
      6177 Mesaj
      25 Nisan 2013 21:52:46
      Haydi bakalım biz olmadan geziyorsun

• Yarbay
      8516 Mesaj
      25 Nisan 2013 22:01:05
      Bir abidir gidiyor, abi Naaber abi, nassısın abi? Ben de iyiyim abi. CR-V'ye 1.6 dizel motor ve otomatik janjuman gelmesini bekliyorum abi. Saygılar abi
      |
      |

KEDÜDÜR O , KEDÜ KEDÜ

Reklamlar
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.