Şimdi Ara

Cooler Master MasterWatt 750 İncelemesi [Bronz Görünümlü Gold]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (2 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
5 sn
25
Cevap
4
Favori
4.858
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Kasa/Güç kaynağı >> Cooler Master MasterWatt 750 İncelemesi [Bronz Görünümlü Gold]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj


  Selam millet. Bildiğiniz gibi yakın zamanda daha önce yapılmayan bir güç kaynağı incelemesi işine kalkıştım ve bunun araştırma aşaması çok uzun sürse de sonucu olan incelemeleri kısa süre içinde yayınladım. Bunlar Corsair'in üç farklı segmentte ki ürünüydü. Bu incelemede daha önce incelediğim CX750'ye doğrudan rakip olabilecek Cooler Master MasterWatt 750 modelini inceleyeceğim. Piyasada yeni bir ürün olduğu için henüz incelemesi olmadığından yapacağım çalışma bu ürünü düşünenlere daha bir yardımcı olacaktır. MasteCase 5 ile birlikte Cooler Master Master adı altında yeni bir konsept yarattı. Master konseptiyle birlikte bütün ürünlerin tasarım ve işlevselliği değiştirilerek tüm ürün gamının birbirini tamamlanması sağlandı. Amaç ürünler arası birliktelik yaratarak son kullanıcının mümkün olduğunca tüm ürün seçimlerini Cooler Master'dan yana yapmasıydı. Bu incelemedeki MasterWatt 750'de Cooler Master'ın yenilenme sonucunda ortaya çıkan nihai ürünlerden biri. Genelde markaların her verimlilik seviyesinde bir ürünü olur ama Cooler Master'ın Bronz verimlilik seviyesine bağlı şu an satışta olan üç farklı ürünü var. Bunlardan biri Türkiye'de satışta olmayan, kablolu MWE Bronze 650, diğeriyse Türkiye'de genelde Cooler Master güç kaynağı alanların tercih ettiği yar modüler G650M. Cooler Master'ın son bronz sertifikalı ürünüyse bu incelemedeki yarı modüler, %15 yüke kadar fansız çalışan MasterWatt 750. Piyasada daha önce profesyonel incelemesi olmayan bu güç kaynağı bakalım neler vaat ediyor.

  Özellikler kısmının normalden biraz uzun olduğunu farketmişsinizdir. Cooler Master diğer firmaların yer vermediği teknik değerlere'de yer veriyor. Bunlar Biri Power Good sinyali. Aslında ismi ne işe yaradığını anlatıyor. PWR_OK yani power good sinyali sistem güç kaynağı tarafından kullanılan + 5VDC, +3.3 VDC ve + 12VDC çıkışlarının, güç kaynağının düşük voltaj eşik değerlerinin üstünde olduğunu belirten bir “güç iyi” sinyalidir. Intel'in kılavuzunda belirlediği kanallar için %5 regülasyon sınırı var. Eğer voltaj o seviyeden aşağıya düşerse sinyal kesiliyor ve sistem otomatik olarak kapatılıyor. Ayrıca hold up time değeri de verilmiş. Bu da sistemin elektrik kesildiğinde kaç ms güç verebileceğini söylüyor. UPS ya da jeneratör gibi güç elemanlarının devreye girmesi için gerekli. Ayrıca Bronz güç kaynaklarında görmediğimiz yüksek sıcaklık ve yüksek akım korumasına sahip yarı modüler bu güç kaynağı 5 yıl garantiye sahip.  Güç kaynağının çıkış kapasitesi 750W. 12V kanalından toplam 62.5 Amper verebiliyorken 5V ve 3.3V kanalında kombine şekilde 125W veriyor.  PCIE kabloları hariç kullanılan tüm kabloların kalınlığı 18 AWG. PCIE kablosu 16 AWG kullanılmış. Bazı PCIE kabloları çıkışından itibaren kaynaktan ayrı kablolardan geliyorken bazılarında 6+2 Pin,6+2 Pin uzatma şeklinde geliyor. Tek kablonun üzerinden daha fazla amper geçtiği için ikinci senaryoda kablolar daha kalın olmalı.  Kutu içeriğinde AC güç kablosu, montaj vidalar, plastik kelepçe, modüler kabloları çıkıyor. Standart kutulamadan farklı olarak bu sefer güç kaynağı köpük yerine hava kabarcıklı poşetin içine alınmış.

  Kablolar slim yapıda. Modüler olmayan 24 Pin ve 8 Pin CPU kablosu sleeve kaplı. İki adet Sata kablosunda toplamda sekiz adet sata konnektörü var. Diğer Molex kablosunda da bir tane sata konnektörü koymuşlar.  Master serisiyle birlikte sadeleşen ve belirli bir konsepte bağlı olan tasarım güç kaynağında da devam ediyor. Tasarım olarak ekstradan söylenecek bir şey yok. Klasik olarak fan üstteki petekli bölümden havayı alıp arka tarafından atıyor. Arka kısımda AC girişin yanında anahtar bulunuyor. Diğer kısımda güç kaynağının modüler konnektörleri ve sabit kablolar var. İki adet 8 Pinlik konnektör ekran kartı için. Daha önce görmediğimiz Cooler Master'a özel 4 Pinli üç adet sata ve molex baglantı noktası yer alıyor. Verebileceği güç değerleri yan kısma konumlandırılmış.  Güç kaynağını açarken adete havuz problemi çözdüğüm yıllara gittim. Daha önce hiç görmediğim enteresan bir kutu tasarımı var. Güç kaynağının altı, üstü ve yanı U şeklinde bir plaka. Bu detaylar sizi ilgilendirmiyor çünkü son kullanıcının güç kaynağını sökmek gibi bir derdi ancak fan değiştirme ihtiyacı yüzünden ortaya çıkar. Ama bu güç kaynağının aldıysanız fan değiştirme gibi bir derdiniz yok çünkü güç kaynağında kullanılan fan geçenlerde inceleyip hayran olduğum, piyasada bulunabilecek en sessiz fanlardan. Nam-ı Değer ismiyle müsemma "Silencio". Genelde güç kaynaklarında 140MM fan kullanılmasının daha yerinde olacağını düşünürüm ama Silencio varsa 140MM bir fana gerek yok. Fanla ilgili detayları bu incelemede fazlasıyla bulabilirsiniz:Cooler Master Silencio FP 120 PWM İncelemesi [Ölüm Sessizliği]. Sessizliğinin yanında uzun ömürlü olması açısından da önemli olan bir detaysa sıvı tabanlı bir yatak tipi kullanılmış. HDB: Hydraulic Dynamic Bearing.
  Gelelim devre elemanlarına. Hat filtreleme işlemci AC anahtarının hemen arkasına başlıyor ufak baskı devre kartındaki 3 Adet Bobin, 2 Adet X Kondasatör, 4 Adet Y Kodansatör ve 1 Adet MOV, 1 Adet MPS HF81 var. Köprü diyot olarak 15A kapasitesinde iki adet adet ısı emiciye tutturulmuş GBU 1506 bulunuyor. APFC( Active Power Factor a.ka Aktif Güç Faktörü) iki adet Infineon IPA60R125P6(650V,30A) mosfet ve bir adet Hestia Power H2S060H006 boost diyot kullanıyor. Bulk kondansatör olarak bir adeta Elite GM (400V, 470uF,80°C) tercih edilmiş. Bunlar yaşanan elektrik kesintilerinde yedek ups gibi enerji sağlayan kaynakların devreye girmesi gereken sürede oluşan gecikmede güç kaynağına anlık enerji veriyor.

  Lehimleme kalitesi olması gerektiği gibi. Herhangi bir çapak ya da ince hat mevcut değil. Inrush Current ( a.ka ani akım. Güç kaynağı ilk açıldığında çektiği anlık voltaj değeri. APFC kondansatörleri şarj akımı için anlık ani akım üretirler bu röle ve bazı komponentlere zarar verebilir.) koruma amacıyla NTC termistor ullanılmış.

  Ana anahtarlar iki adet Great Power GPT18N50DG mosfet. Anahtar kontrolcüsü Champion CM6800TX ve CM03X. İkincil kısımda 12V kanalı dört adet PFC PFR4060CT mosfete emanet. 5V ve 3.3V kanalı için bir çift DC-DC çevirici VRM APW7164 ve Ti CSB8735Q5D kullanılmış. DC kısımda kullanılan kondansatörler Taepo SC serisi. Gözleme için kullanılan entegre devre Weltrend WT7527V. Dikey olan devre kartında 5V kanalı için TinySwitch TNY289PG kontrolcü ve Mospec S10M60C yer alıyor.

  Giriş kısmında dediğim gibi güç kaynağı incelenmesi en zor, çok fazla teknik bilgi isteyen ve en maliyetli bilgisayar bileşeni. Son kullanıcılar tarafından fazla önemsenmese de sistemin kalbi olan güç kaynağı diğer bileşenleri besliyor. Hele Türkiye'de olup şebeke hattında problem yaşıyorsanız seçtiğiniz güç kaynağının önemi bir kat daha artıyor. Yaşanan dalgalanmalar sonucu oluşan zarar anlık olmasa bile zamanla sistem bileşenleri üzerinde sıkıntılara yol açabilir. Sonuç olarak güç kaynağında sorun yaşarsanız bu tüm sistemin çuvallaması anlamına geliyor. Bu nedenle güç kaynağı seçerken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Sonuçta alacağınız iyi bir güç kaynağının ömrü sistemin diğer bileşenlerinden çok daha uzun olacak ve epeyce bir süre size hizmet edecektir. İncelemelerde değişeceğim kısımlar güç kaynağının performansı, ses ve sıcaklık seviyesi, devre elemanları kalitesi ve ürün özellikleri olacak.

  Test Sistemi

  Bir güç kaynağını bilgisayara bağlayarak test edemezsiniz. Yapabileceğiniz en basit inceleme ortalama 5K$ gibi bir fiyata fastauto ya da sunmoon gibi firmalardan hepsi bir arada güç kaynağı test ünitesini almak. Bu yöntem benim kullandığım yönteme göre maliyeti daha az fakat sonuçları da daha az tutarlı ve sunduğu veriler daha kısıtlı.Testlerin tekrarlandığında aynı sonuçları almanız için ilk başta şebekenin salınımlarından etkilenmeyen temiz bir AC kaynağa ihtiyacınız var. Bunun için kullanılması gereken cihaz ayarlanabilir AC enerji kaynakları. Fiyatları 8000$ civarında olduğundan ve Türkiye'de bulunmadığı için yerine Sinüs UPS kullanmaya karar verdim. Şebeke hattından izole temiz bir kaynak sağlıyor ve çıkış voltajını 230V'ye ayarlanmış şekilde testlerimi gerçekleştirdim. Kullandığım cihazsa FSP Knight 3 KVA Online Sinus UPS. Fiyatı en son 2500 Tl civarındaydı. Güç kaynağı AC kaynağa doğrudan bağlanmıyor. Çekin gücü hesap etmek için arada Power Metre bulunuyor. Kullandığım cihaz Everfine PF9901. Doğruluk oranı yüksek TRUE RMS bir cihaz fakat en iyilerinde de değil. Jonny de bu ürünü kullanıyor. Bu iş için en uygun alet güç analizörü fakat fiyatları baya bir yüksek. Power Metre ile AC Watt'ı, Güç Faktörünü, AC Voltaj ve Amper değerlerini ölçüyor. Verimliliği hesaplamak için DC tarafta çekilen güç ile AC tarafta çekilen güce bölüyoruz. Priz tipi güç ölçerler kullanışsızdır fakat Alman forumlarında methiyelerini duyarak yedek amaçlı bir adet Brennenstuhl Primera-Line PM231E temin ettim. Sonuçlar o fiyata göre oldukça tatminkar. 80 Plus sertifikasında Gold seviyesinde güç kaynağının %20,%50 ve %100 gibi durumlarda verimliliği ölçülür. Verimlilik seviyesi Platinyum ve Titanyum olduğunda %10 luk aşamada devreye giriyor. Testlerde aldığım sonuçlar 80 Plus ile çelişebilir. Bunun en temel nedeni farklı ekipmanlara sahibiz ve onlar testleri 23 °C de gerçekleştiriyor. Bunlara ilave olarak yapacağım testlerde 80 Plus yapmadığı düşük güç tüketimlerinde de verimliliği ölçeceğim. Günlük hayatta genellikle güç kaynağı düşük yük tüketiminde çalıştığı için bunun daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu düşük yük seviyeleri 20W, 40W, 60W ve 100W. ATX kılavuzunda ayrıca 5VSB kanalının verimliliğini ölçülmesinin gerektiği belirtiliyor. Ölçüm yapılacak yük seviyeleriyse ≤0.225W, ≤0.45W,≤2.75W. 2010 yılında Avrupa Birliği elektronik cihazların bekleme modunda çekeceği gücün 1 Watt'dan az olması gerektiğini belirten bilgisayar Enerji İle İlgili Ürünler kılavuzu yayınladı. Daha sonra 2013 yılında güncellemeye gidilerek sınır 0.5 Watt'a düşürdü. Bu yüzden teşt aşamalarına bunu aşamayı da dahil ediyoruz. Test sistemindeki diğer en önemli parçaysa Electronic DC Loader. Yani yük cihazı. Uyguladığınız yükü tam olarak anlık bilmeniz için bu cihazlara ihtiyacınız var. Ekran kartı gibi sürekli güç değişkenligi olan bileşenlerle bunu yapamazsınız. 1500W bir güç kaynağını test edecek bir düzenekte DC Loaderlara yaklaşık 7.5$K civarında bir masraf yapmanız lazım fakat bu aşamaya en sona bıraktığım için para suyunu çekti ve kullandığım cihazlar biraz home made oldu. +3.3V ve +5V kanalına yük uygulamak için çift kanallı Kunkin KL283kullandım. +5VSB kanalına uygulanan yük en fazla 3A olduğu için daha önceden aldığım Re Load Pro'yu kullanıyorum. +12V kanalındaysa iki farklı cihaz var. Bunlardan biri anahtarla kontrol edilen 800W kapasitedeki ahşap kutuda bulunan dirençler. İkinci +12V yük cihazıysa resimlerde kulplu olarak görünen basit bir op amp devresiyle yapılmış ayarlanabilir 300W kapasitede bir yük cihazı. Yük cihazlarını temin ettikten sonra gerekli cihaz Text Fixture. Sonuçta doğrudan güç kaynağını yük cihazlarına bağlayamazsınız. Arada konnektörlerin ve yük cihazlarının bağlanacağı bir devre kartı olması lazım. Bu iş için hazır ürünler fakat hem 2$K civarı hem de son kullanıcının temin etmesi mümkün değil. Bende kendi ara bağlantı noktası olan devre kartını kendim yaptım. Ayrıca bu karttan ripple ölçümü yapılabilecek bağlantı noktaları var. Bu arada bu ölçümleri kafanıza göre yapamıyorsunuz. Intel'in oluşturduğu "ATX12V Power Supply Design Guide" adında bir kılavuz var. Üreticilerde bu kılavuza tabi. Bu kılavuzda olması gereken voltaj değerleri ve ripple seviyeleri, güç kaynağı boyutu vs her şey hakkında bilgi var. Bu Text Fixture'yi yaparken de bu Kılavuza uyuyorsunuz ve yük cihazları ve güç kaynağı arasındaki belirli noktalara dirençler koymanız lazım. DC kanallardaki ripple'i yani dalgalanmayı ölçmek için kullanılabilecek tek cihaz osiloskop. İncelemelerde genelde Stingray DS1M12 usb kullanılıyor ama iş görse de bazı testlerde bant genişliğinden dolayı sınırlama yapıyor. Bu iş için dört kanalı Rigol DS1104Z kullanacağım. Ölçme kriterlerim Intel'in kılavuzundaki gibi olacak. Zaten detayları osiloskoptan çekilmiş resimlerde görebilirsiniz .Ripple güç kaynağının DC hatlarda ki AC dalgalanma ve gürültüyü temsil eder. ATX standartlarına göre +12V ve -12V kanalı için olması gereken en yüksek değer 120mV, +5V,+3,3V,+5VSB kanalı içinse bu değer 50 mV. Bunların üstünde çıkan sonuçlar başarısız olarak kabul edilecek. Güç kaynağı alırken basında bakılan incelemelerde en dikkat edilmesi gereken konu ripple ölçümleri. Çünkü ripple performansı sistem kararlılığında, hız aşırtmada ki performansında önemli rol oynar. Ripple'dan sonra ölçülecek önemli kriterse DC Kanallarının voltaj regülasyonu. Intel'in standartına göre +12V,+5V,+3.3V,+5VSB kanallarının kabul edilebilir voltaj regülasyonu aralığı ±5%. Eğer voltaj değerleri bunun altına iner ya da üstüne çıkarsa güç kaynağı başarısız sayılıyor. Voltaj ölçümlerinde kullandığım cihaz UNI-T UT61E. Doğruluk seviyesi TRUE RMS fakat bu iş için Fluke gibi bilenen ürünler daha doğru tercih olsa da şimdilik bununla idare edeceğim. Güç kaynağını test ederken ortam sıcaklığı oldukça önemli. Oda sıcaklığında yapılan testler kasa içini simule etmeyeceğinden test sonuçlarının pek bir anlamı kalmıyor. Bazı siteler bunu göz önüne alarak güç kaynağını hep düşük hem de yüksek sıcaklıklarda test ediyor. Intel'in ATX kitapçığında güç kaynağının tam gücünü 10 to 50 °C'de sorunsuz bir şekilde verebilmeli. 80 Plus'ın belirttiğine göre testler 23 °C gerçekleşiyor. Günlük kullanım göz önüne alındığında test yapılan sıcaklık oldukça iyimser ve gerçeği yansıtmıyor. Güç kaynağının yüksek sıcaklıkta göstereceği performans onu kötü rakiplerinden ayırabilecek en iyi kriter. İyi bir güç kaynağı tam gücünü 50 °C de sorunsuz bir şekilde vermesi gerekirken orta seviyede bir güç kaynağı bunu 40 °C de yapabilmeli. Kabul edilebilir en son seviyeyse 25 °C tam gücünü vermeli. Sabit bir ortam sıcaklığı yakalayabilmek için. 50X50CM bir kutu yaptım. Tüm testler sırasında güç kaynağı kutunun içinde. Üst kapağa ısı kaynağı olarak dört adet 80W toplamda 320W lamba monte ettim. Testler sırasında kutunun sıcaklığı 37 °C - 47 °C arasında değişiyor. zaten test verilerinde bu değerleri paylaşacağım. Sıcaklıkları ölçmek için iki adet termometre kullandım. Bunlardan biri Votcraft K204. Diğeriyse yedek amaçlı UNI-T UT325. Güç kaynağının test ederken aynı anda ses seviyesini ölçemezsiniz. Bunun ana nedeniyse ortamda ses seviyesinin çok fazla olması. On-Line UPS ve Yük cihazları fazla ısı ürettiklerinden olukça fazla ses çıkartıyorlar. Durum böyle olunca bende farklı yük seviyelerinde güç kaynağı çalışırken fan devirlerini kaydettim ve sessiz uygun bir ortamda o devirlerde ses seviyesi testlerini gerçekleştirdim. Fan devrini ölçmek içinse iki farklı yöntemi kullanıyorum. Eğer güç kaynağı dijitalse direk devir bilgilerini oradan alıyorum. Öyle bir şansım yoksa klasik yöntem olan takometre kullanıyorum. Cihaz UNI-T UT372. Ses ölçümü konusu oldukça detaylı prosedürler içeriyor. İyi bir ses analizörünün fiyatı 2$K seviyesinden başlıyor. Üstelik sadece bu cihazı almakla bu işten kurtulamıyorsunuz. Buna ilave olarak bu iş için izole edilmiş akustik bir oda lazım. Cihazı alsam bile o odayı inşa etmek oldukça maliyetli ve teknik bilgi istiyor. Fan testlerinde kullandığım klasik tekniği kullanacağım. Gecenin bir yarısında kulağım hiçbir ses algılamıyorken testler gerçekleşecek. DBA Metre CEM DT-805. Cihazın ölçebildiği en düşük eşik 30 DBA. Testler gerçekleşirken ölçülebilen en düşük ortam gürültü seviyesi 32.4 DBA. Yani 32.4 DBA'yı 0 DBA olarak da kabul edebilirsiniz. İlerde bu test yöntemini geliştirmeyi düşünüyorum.  Voltaj Regülasyonu - Verimlilik - Genel Tablo


  Aşağıdaki resimler aslında hemen hemen tüm testi özetliyor ve güç kaynağının hakkında temel bilgileri veriyor fakat bu tabloya ilave olarak daha detaylı verilerde paylaşacağım. Testler klasik olarak %10, %20, %30, %40, %50, %60, %70, %80, %90, %100 seviyesinde yapılıyor. Bunlara ilave olarak birde tam kapasitesini görmek için %110 yük seviyesinde test yapıyorum. En son +12V ve +5V, +3.3V kanallarını çapraz olarak yüke sokuyorum. İlk testte +5V ve +3.3V kanallarına %100 yük uygularken +12V kanalına 0.10A yük uygulanıyor. Bu test aynı zamanda güç kaynağının Haswell Ready olup olmadığını da belgeliyor. İkinci çapraz yük testindeyse +12V kanalına %100 yüklenip diğer kanallara minimum yük uygulanıyor.


  Voltaj Regülasyonu

  Intel'e Göre kılavuzunda olması gereken en yüksek ve en düşük regülasyon değerleri.


  Aşağıdaki yer alan tablolarda güç kaynağının DC Hatlarına 40 Watt'dan başlayıp tam yük seviyesine kadar uygulanan farklı yük aralıklarındaki Voltaj Regülasyonunu göreceğiz. İlk resimde farklı yük seviyeleri simgelenirken ikinci resimde farklı güç kaynaklarıyla karşılaştırmak amacıyla ölçülen tüm değerlerin ortalaması alınıyor. Ayrıca ilk resimdeki kırmızı çizgiler Intel'in söylediği sınırı temsil ediyor.  12V

  5V

  3.3V

  5VSB

  İlk göreceğiniz resimler Intel'in Atx Kılavuzuna göre belirttiği Ripple seviyeleri.

  Intel Atx Göre
  Ölçülen

  Farklı yük seviyelerinde yapmış olduğum ripple ölçümleri.  Aşağıdaki tablolarda güç kaynağı %100 yük altındayken el ettiği Ripple sonuçlarını paylaştım. Bu tabloların amacı güç kaynağını farklı güç kaynaklarıyla karşılaştırabilmenizi sağlamak. Dört farklı kanal için dört farklı tablo oluşturdum.

  Dalga formunda görmeniz amacıyla osiloskoptan alınan ekran görüntüleri. Sarı kanal +12V, Açık Mavi kanal +5V, Pembe kanal +3.3V, Mavi kanal +5VSB.

  Resimler Sırasıyla

  Güç Kaynağı Kapalı - Güç Kaynağı Açık - %10 Yük - %20 Yük - %30 Yük - %40 Yük - %50 Yük - %60 Yük  %70 Yük - %80 Yük - %90 Yük - %100 Yük - %110 Yük - CrossLoad 1 - Cross Load 2


  Verimlilik

  İlk grafikte yük seviyesi 10-100% yük seviyeleri arasındaki verimlilik yatay düzlemde gösteriliyor.  Karşılaştırma Verimlilik

  Bu grafikte diğer güç kaynaklarıyla karşılaştırmak amacıyla yukarıda yer alan verimlilik değerlerinin ortalaması alınıyor.  Düşük Seviyede Verimlilik

  Bu sefer ortalaması alınan yük aralığı 40-100W  Düşük Güç Tüketimi

  Başta söylediğim gibi 80 Plus verimlilik ölçmeye %20 seviyesinden itibaren başlıyor. Bu aşamada güç kaynağı 40W-60W-80W-100W seviyelerindeki verimliliği ölçülecek. Bu sayede güç kaynağı sistem boşta çalışırken ne kadar verimli oluyor onu göreceğiz.
  5VSB Verimlilik

  Intel ATX kılavuzunda 5VSB kanalının verimliliğiyle ilgili verdiği bilgilere göre 100 mA yük seviyesinde 50%, 250 mA yük seviyesinde %60, 1A yük seviyesinde 70% verimlilik değerleri verebilmesini öneriyor. Bizde testlerde bu üç farklı yük seviyesiyle işlemi gerçekleştiriyoruz.

  Aldığımız sonuçlar tavsiye edilenlerin üstünde. 5VSB kanalının genel olarak verimlilik oranları düşük olur. Intel'in kılavuzundan bağımsız olarak 80 Plus testleri 5VSB kanalını kapsamadığı için bazı üreticiler bu kanalı ihmal ediyor.  Bu tablodaysa güç kaynağı açık fakat herhangi bir kanala yük uygulanmıyor. Boşta çalışıyor.


  Sıcaklık

  Bu tabloda soğutmada görevli fanın devriyle delta giriş çıkış sıcaklıklarını göreceksiniz. Sıcaklıklar delta cinsinden yani ortam sıcaklığından güç kaynağından çıkan sıcaklık çıkartılmış. Ortam sıcaklığı 24 °C- 32 °C arasında değişiyor. Sıcaklıklarla ilgili daha fazla detayı performans testleri kısmının ilk tablosundan da görebilirsiniz.  Gürültü

  Son tabloda fan devri ve oluşturduğu ses seviyesini grafikte anlamaya çalışacağız. Güç kaynağı çalıştığı sıcaklık normal şartlardan ortalama 10 °C daha yüksek olduğu için günlük kullanımda fan daha düşük devirlerde çalışacaktır. Ses izolasyonu yapılmış özel bir kutu ya da oda olmadığı için sesi normal şartlarda ölçtüğümden sıfır ortam sesinde ölçülen düzey 32.4 DBA. Zaten cihazın en alt eşiği de 30 DBA. Ölçümleri daya iyi anlayabilmeniz açısından ayrıca video da paylaşıyorum.  Sıcaklık ve Ses Seviyesini diğer güç kaynaklarıyla karşılaştırabilmeniz için aşağıdaki tablolarda iki veriyi de bir arada veriyorum. İlk resimde güç kaynağına %50 yük uygulanıyor. İkinci resimde güç kaynağına %100 yük uygulanıyor. Daha önce dediğim gibi kullandığım ses ölçüm cihazı ortamda sıfır ses varken ölçebildiği en düşük seviye 32 DBA. Yani ses seviyesi 32 DBA olarak gösteriliyorsa güç kaynağının fanı ya çalışmıyor ya da duyulamayacak kadar düşük ses çıkartıyordur.  Çıkardığı sesi daha iyi anlayabilmeniz için bir de video çektim. Aslında burada sadece güç kaynağının fanı çalışıyor. Test ettiğim on üç farklı yük seviyesindeki fan hızlarını kaydedip ayrı olarak test ediyorum fakat güç kaynağı yükte bile olsa fan sesinden başka bobin sesi gibi herhangi bir ses gelmiyor.

  Çoğumuz Türkiye sınırlarında yaşadığı için değerlendirme konusuna fiyattan başlıyorum. Önemli bir kitle için seçimlerini genelde belirleyen kriter maalesef fiyat ve fiyatı düşünen insanlar bu seviyelerdeki güç kaynaklarını daha fazla düşündüğü için fiyat seçici bir unsur oluyor. MasterWatt 750 modelinin fiyatı en uygun İtopya'da 490 TL. Verimlilik açısından karşılaştıracak olursak rakibi Corsair CX750M 500 Tl. Seasonic M12II 560 TL. Seasonic full modüler olduğu için fiyat daha yüksek.Fiyatı rakiplerine yakın ve az da olsa en uygun alternatif. Önceden incelemesini yaptığım için sık sık final kısmında CX750M ile karşılaştıracağım. Değerlendirme kısmına eksi özelliklerden başlayacağım. Olumsuz durum bir tane olduğu için hemen aradan çıksın. Aslında bunu tam olarak olumsuzluk diye nitelendirmekte yanlış olur. Intel'in belirlediği Ripple seviyesi 120 mV. Bu güç kaynağı tam yükte 12V kanalında 70 mV'ye kadar çıktı. Yani sınıra daha baya bir var ama rakibine göre daha yüksek. Olumsuzluk kategorisine katabilmemiz için Intel'in belirlediği sınırı geçmesi gerekiyor. Yani Ripple başarımı ortalama. Güç kaynağı sessiz. Hatta sınıfından beklentilerimin ötesine geçecek kadar sessiz. Genelde Bronz ürünlerde yarı fanlı modu görmediğimiz bir özelliktir ama MasterWatt 750'de söylediği gibi %15 yük seviyesine kadar fan çalışmıyor. Bu da günlük kullanım senaryosunu kapsadığı için sistem boşta, internette gezerken ya da film izlerken ki gibi senaryolarda güç kaynağının fanının çalışmayacağı anlamına geliyor. Fan çalışmaya başladığındaysa %80 yük seviyesine kadar rahatsızlık oluşturmayacak düzeyde bir ses ortaya çıkartıyor. Hatta %60 yük seviyesine kadar fanın sessini duymanız mümkün bile değil. Güç kaynağında kullanılan fan benim sessizlik açısından en çok beğendiğim ve sıvı tabanlı yatak tipini kullanan Silencio. Ses seviyesi açısından her seviyede CX750M'den daha başarılı. Voltaj regülasyonu beklediğimden baya iyi çıktı. Tablolarda 3.3V kanalı %3 gibi gözükebilir ama nedense 3.3V kanalının eşiği biraz yukarıda ayarlanmış ve kanala sıfır yük uygulanırken ile tam yük uygulanırken voltaj seviyesinde salınım oldukça az. Verimlilik konusunda deneyimlerim olağan dışıydı. Daha önceki incelemelerimde değindiğim gibi 80 Plus verimlilik sertifikalarında %20 yük seviyesinden itibaren değerlendirmeye başlıyor ve bu da günlük tüketim değerlerini ölçmediği için verimlilik konusunda tam anlamıyla fikir vermiyor. MasterWatt 750'de düşük güç tüketiminde rakibi CX750'ye göre net bir şekilde üstünlüğü var. Bu seviyelerdeki güç tüketimi daha yüksek güç tüketimlerinde de rakiplerinden az çok daha verimli olduğunun sinyallerini vermesi demek. %20 yük seviyesinde Bronz seviyesinde verimlilik sunarken güç seviyesi %50'ye geldiğinde sunduğu verimlilik Silver. %100 yük altındayken neredeyse Gold sınıfında verimliliğe sahip. Verimlilik konusunda beklentim ve vaat ettiklerinin ötesine geçmeyi başardı. PCIE kablolarının kaynaktan 16 AWG 2 Adet Kablo+2 Adet uzatma olması yerine, kaynaktan 4 tane PCIE kablosu çıkıp 18 AWG olmasını yeğlerdim ama 16 AWG kullanmaları yerinde olmuş. Çünkü hem uzatma yapıp hemde 18 AWG kullanan bir çok firma var. Açıkçası güç kaynağı beklediğimden iyi çıktı. Genelde %110 yük seviyesinde firmaların üst düzey güç kaynakları sorunsuzca çalışır. Başta Ripple ölçerken güç kaynağının %110 yükte çalışmasına şaşırdım fakat voltaj ölçümleri yaparken güç kaynağı kendini kapattı. Bİr süre bu seviyelerde çalışabilir ancak bu uzun süreli olmaz. Voltaj regülasyonu, sessizlik ve verimlilikteki başarısını gördükten sonra Ripple seviyeleri daha düşük olur diye bekliyorum ama bu yükseklik kesinlikle sorun olacak düzeyde değil. Kullanılan kondansatörler Taepo. Kalite olarak Chemi con değil ama kesinlikle Samxon, Rubycon'da değil. Kullanılan devre elemanlarını Platinum bir güç kaynagındakilere göre değerlendirirsek elbette vasat altı kalır ama bu haliyle ortalama kalitede diyebilirim. Rahatlıkla bu seviyede güç kaynağı arayanlara tavsiye edebilirim.


  @REDSTONE @donanımcı123 @claswan @white_predator @Aerosol 34 @pcwolf28 @SkeironnWH @StreamRolleR @Supervisor_ @selahattın ısık @tayfn1907 @_Dominic_Toretto_ @Ryzen @white_power @Firienholt @HiqhWoltage @massacrer  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 15 Mart 2018; 16:58:9 >  Bahsedilenler: white_predator , donanımcı123 , REDSTONE , Aerosol 34 , claswan
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  8540 Mesaj
  Selam Emre, eline emeğine sağlık.  PSU test sistemin tekrar hayırlı olsun. Kısım kısım, gün gün okunacak değerli bir inceleme daha paylaşmış oldun. Müsait olduğum ilk fırsatta detaylıca göz gezdireceğim.
  |
  |
  _____________________________
  |♦| Intel Core i7-8700K@4.6 GHz@1.17v |♦| ASUS ROG MAXIMUS X HERO |♦| INTEL UHD 630 GRAPHICS |♦| LG 27GL850@2K/144Hz/G-SYNC/Nano IPS |♦| G.SKILL TZ NEO 32GB [2*16] 3600 MHz C16@1.35v |♦|


 • Yarbay
  7388 Mesaj
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4048 Mesaj
  Hani omuz hizasından düşme testi nerede. Hocam çok yoruyon kendini, gta 5 te bide bf1 de çalışüyor mu, sorun varımı testi yapsan yeterdi . Bu aralar pek piyasayı takip etmiyorum ama pahalı gibi geldi sanki. İnceleme içinde teşekkürler.
  |
  |
  _____________________________
  Amd Ryzen 5 3600 / Noctua Nh-D15S / Gigabyte X570 Aorus Elite / 32 Gb ddr4 3200mhz (16Gbx2) / Msi Gtx 1070 Armor / Adata Xpg Sx8200pro 512GB NVMe SSD - Adata Xpg Sx6000pro 1TB NVMe SSD - Toshiba 3TB HDD/ Corsair 400R Kasa / Gigabyte Aorus AP750GM PSU / Acer Sa270abi Ips Lcd Monitor
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  @white_predator  Crysis'i bile açıyor.  @Aerosol 34  Fiyata model numarası yazmışım yanlışlıkla. 490 TL fiyatı.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  8150 Mesaj
  JonnyGuru tadında bir inceleme olmuş. Eline emeğine sağlık. Güç kaynağı için yapılacak yorum bırakmamışsın Çok düşük dalgalanmalar gördükten sonra 70mv biraz fazla göründü ama dediğin gibi sorun oluşturacak düzeyde değil.  Not: Görüntüleri büyültmeyi başaramadım, özellikle ripple grafikleri çok küçük boyutta açılıyor
  |
  |
  _____________________________
  Ryzen 7 3800x - Noctua NH-D15 / MSI X570 Unify / Crucial Ballistix Sport LT 2x8GB 3733MHz 16-18-16-32 1.38v / Palit GTX 1080Ti GameRock Premium  

  Samsung 850 EVO 500GB / Samsung 860 QVO 1TB / Crucial MX300 275GB / WD Blue WD10EZEX / Corsair Carbide Air 540 / EVGA Supernova G2 850W 

  Creative X-Fi Titanium / Edifier R2730DB 136W / BenQ XL2420T 120Hz / Logitech G710+ / Zowie FK1 / Corsair MM300 Ext.
 • Binbaşı
  1412 Mesaj
  Emeğinize sağlık. Gene çoğu profesyonel incelemeye şapka çıkarttıracak bir inceleme olmuş.


  Sormak istediğim, UPS çıkışını 230w ayarladım demişsiniz. Ben de FSP Champ 1Kv kullanıyorum. Çıkış 220w. 230w ile beslemek daha mı sağlıklıdır?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  @Firienholt


  http://www.f14lab.com/2017/12/review-cooler-master-master-watt-750.html  Ripple aslında bana da yüksek geldi olması gerektiğinden. Ama ölçümlerde bir hata yok. Hatta yukarıdaki incelemeyi buldum şimdi orada tam yükte 42 mV gözüküyor. Test sistemlerimiz tam aynı olmadığından ama yinede tam karşılaştırma yapmak olmaz. Normalde resmin üstüne tıklayınca resmin yüklü olduğu sitenin açılması lazım.  @berkbozkus  En verimli senaryo 230V. Çok fark etmez ama sizde o seviyeye ayarlayabilirsiniz.
  _____________________________
 • Yarbay
  3700 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: OneTreeHill  @Firienholt


  http://www.f14lab.com/2017/12/review-cooler-master-master-watt-750.html  Ripple aslında bana da yüksek geldi olması gerektiğinden. Ama ölçümlerde bir hata yok. Hatta yukarıdaki incelemeyi buldum şimdi orada tam yükte 42 mV gözüküyor. Test sistemlerimiz tam aynı olmadığından ama yinede tam karşılaştırma yapmak olmaz. Normalde resmin üstüne tıklayınca resmin yüklü olduğu sitenin açılması lazım.  @berkbozkus  En verimli senaryo 230V. Çok fark etmez ama sizde o seviyeye ayarlayabilirsiniz.  Son zamanlarda üreticilerin yaptığı çakallıklardan biriside elektriksel bölgelere göre güç kaynaklarını çıkarmaları olmuştur herhalde...  Son zamanlarda 80+ sertifikalarında eu diye bir ibare eklediler, şebeke gerilimi 220v olan bölgelerde üzerindeki sertifika altınsa o değerleri veriyor, ama aynı güç kaynağını 110v olan bölgede kullandığınızda hoop bir anda bronz oluveriyor ne hikmetse...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 16 Mart 2018; 9:18:52 >
  |
  |
 • Yarbay
  3700 Mesaj
  Ulan diyorum helal olsun donanımhaber cillop gibi ios uygulaması yapmış, sonra attığım mesajı düzenlemek istediğimde sunucu ile bağlantı kesildi hatası...

  İncele için teşekkürler hocam eline sağlık...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 16 Mart 2018; 9:24:33 >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  847 Mesaj

  Elerine sağlık forumda seviyeyi üst çıtalara kadar yükselten bir inceleme. Bunun üzerine çıkacak başkası yoktur.  Cooler Master pci-e kablosunun 16 awg kullanması daha az direnç ve daha fazla verimlilik olarak belirtmiş. 16 awg ile gpu ya giden voltaj daha parazitli olmayacakmıdır?
  |
  |
  Bahsedilenler: OneTreeHill
  _____________________________
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: white_power  Elerine sağlık forumda seviyeyi üst çıtalara kadar yükselten bir inceleme. Bunun üzerine çıkacak başkası yoktur.  Cooler Master pci-e kablosunun 16 awg kullanması daha az direnç ve daha fazla verimlilik olarak belirtmiş. 16 awg ile gpu ya giden voltaj daha parazitli olmayacakmıdır?  AWG rakamı azaldıkça kablonun kesiti artar. Yani kablo kalınlaşır. Bu sayede kablonun taşıyacağı amper miktarı yükseliyor, daha az ısınır, voltaj daha az düşer vs vs.
  |
  |
  _____________________________
 • Uzaklaştırılmış 3 gün cezanın, 2 gün 6 saat 26 dakika kadarı kaldı.
  10 Not
  Fiyatina yakisan urun olmus.


  Hassas veya guvenlik amacli kutulacak pc lerde kullanilmamasi gereken model olmus.


  Kendine anca gundelik oyun bilgisayarlarinda yer bulacaktir.


  Master sinofinda Cm nin kusurauz denilecek daha urunune rastlamadim.


  Emeginize saglik  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  184 Mesaj

  İncelemeyi okumaya başladım. Kutu açılış fotoğraflarını görünce "Bi güç kaynağı incelemesi anca bu kadar olur keşke geçek zamanlı olarak güç kaynağını başka onu test edebilecek cihazlarlada ufak bi test edilseydi" dedim aşşağı indikçe ne kadar cahil olduğumu anladım. Elinize sağlık çok güzel bi inceleme olmuş.

  2gb 4gb ekran kartı derken nerelere geldik forumlar sayesinde ama okumaya korkuyorum yazıyı çünkü okuyup kriterleri düşünmekten beyin yanacak

  " bilinen bir marka ve 80+ sertifikası varsa al " güç kaynağı için bu kadarlık bilgi yeter bana zira çekirdek sayısı tek çekirdek performansı, güç tüketimi,rastgele okuma yazma hızı derken ana makineyi yakarım ben

  Ben de Corsair Cx750 kullanıyorum. (modüler olmayan) sizin kıyas yaptığınız modüler olan model ile teknik verileri aynı mıdır?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: OneTreeHill
  _____________________________
  Ordu çok olsada, orduda savaş ruhu yoksa mağlubiyet kaçınılmaz olur.
 • Yarbay
  2235 Mesaj

  Elindeki aletin markası bilindik, 80+ sertifikası da var. Kullanmaya devam et, gerisini düşünme kardeş. Yoksa düşünmekten beynin yanacak
  |
  |
  rapstar338 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Teğmen
  184 Mesaj

  Ciddi misin içime su serptin kardeş eyvallah  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  ehhalil kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Ordu çok olsada, orduda savaş ruhu yoksa mağlubiyet kaçınılmaz olur.
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Hocam gtx 1080ti için 650 watt dahili psu'su olan bu kasayı almak istiyorum tavsiye eder misiniz?
  http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-carbide-serisi-champ-spec-02-80plus-650w-kirmizi-fanli-midt-atx-kasa.html?stk=True%20597%20TL%20veya%20http://www.vatanbilgisayar.com/everest-rampage-titan-750w-usb-3-0-midt-atx-kasa.html?stk=True#yorum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oddie -- 18 Mart 2018; 9:18:10 >
  |
  |
  _____________________________
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  @rapstar338  Evet aynı cihazlar CX750 ile CX750M. Tek farkları modüler olup olmaması .  @Oddie  650W yetecektir 750W almanıza gerek yok.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  7735 Mesaj
  İnceleme için gerçekten Türk sitelerinde gördüğüm en iyi inceleme diyebilirim. Techpowerup tarzında hatta daha ötesi kullanıcı yorumlarıyla çok daha güzel olmuş.
  Ürünün durumu da hiç fena değil.

  Bir de öğrenmek istediğim konu var evga g2 ve g3 750w/850w karşılaştırmalı bir inceleme yapma şansınız olur mu bu son incelemeleri gibi detaylı tablolar eşliğinde?  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Intel Core i7 8700K 4.7GHZ --- Gigabyte Z390 Aorus Ultra --- Gskill Trident Z DDR4 2*8GB 4000 CL18 @cl17 --- Msi RTX 2070 Super Gaming Trio Z --- James Donkey JD1024 1TB --- Be Quiet! Silent Base 801 --- Evga G3 750W 80 Gold --- Be Quiet! Dark Rock Pro 4 --- Gigabyte Aorus FI27Q --- Corsair K70 LUX --- Philips Fidelio X2hr/00 --- FiiO Q1 Mark II --- Logitech Z337 2.1
 • Emekli Yönetici
  6447 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Humboldt  İnceleme için gerçekten Türk sitelerinde gördüğüm en iyi inceleme diyebilirim. Techpowerup tarzında hatta daha ötesi kullanıcı yorumlarıyla çok daha güzel olmuş.
  Ürünün durumu da hiç fena değil.

  Bir de öğrenmek istediğim konu var evga g2 ve g3 750w/850w karşılaştırmalı bir inceleme yapma şansınız olur mu bu son incelemeleri gibi detaylı tablolar eşliğinde?  G3'ü bende merak ediyorum açıkçası. Fiyat performans açısından epey methediyorlar. En kötü birine aldırıp inceleyeceğim.
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Sohbet
Media Sözlük
Lastik Avcısı
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
1,363
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.