Şimdi Ara

component ve coaxial hoparlör nedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
35
Cevap
2
Favori
84.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sizlerden yardım istiyorum, bu oto ses sistemleriyle hiç bir bilgim yok, şimdi sorularıma gelirsek;
    1-arkadaşlar bu component ve coaxial hoparlör nedir? (ayrıntılı olursa iyi olur)
    2-aralarındaki fark nedir.
    3-hangisi daha fazla yüksek ses verir, hangisi daha kaliteli, temiz, net ve berrak bir ses verir.
    4-dört kapıya da component bağlanırsa mı daha iyi olur, yoksa coaxial mı.
    5-bu component hoparlörlerden tweeter da bulunuyor mu, peki bulunuyorsa tweeter için amfi lazımmı.
    6-tweeter amfi ile kullanılır mı, yani 4 tane ayrıyeten tweeter aldım bunları amfiye bağlanılır mı.
    7-bir arabaya kaç tane amfi bağlanır(bir tane mono amfi sub için,bir tane 4 kanallı amfi tweeter için,bir amfi daha.
    8-arabanın orijinal teybini sökmeden ses tesisatı yapılırmı.
    9-ve midrange hoparlör nedir, coaxial hoparlöre benzermi.

evet arkadaşlar kusura bakmayın lütfen, sorular fazla oldu ama işte dedim hiç bir şey bilmiyorum oto ses tesisatı hakkında, lütfen güzel bilgi verirseniz sevinirim.

• 1-)Component takımlar crossover içerir genelde.Tiz ve Middle sürücüye ses ayrılıp yollanır.Coax hoparlörlerde ise bildiğim kadarıyla harici crossover bulunmaz.Teyp ne ayırıp gönderirse onu çalar.
    2-)Aralarında ki fark 1. şıkta yazıyor.
    3-)Hoparlörlerin yüksek ses vermesi ne Coax,Comp. olmasıyla ilgilidir nede watt değeriyle.Hoparlörlerin vereceği ses şiddetini hassasiyeti belirler.Bu soruya pek cevap vermek mümkün değil çünkü hoparlörde kullanılan malzeme vs ses kalitesinde çok etkilidir.Ama üst düzey sistemlerde Comp. sistemler kullanılır.Kalite ses arandığında ise Kevlar sürücülü Focal gibi firmalar başı çeker.Öte yandan net ses kaliteli ses değildir.Fakat kaliteli ses nettir.Bir sesin kaliteli olması doğala ne kadar yaklaştığıyla ilgilidir.Fakat siz Techno-Trance gibi müzikler dinliyorsanız üst düzey kaliteli ses verecek comp takımlarına ihtiyacınız olmaz.Yüksek hassasiyetli bir Comp. takımı sizi memnun eder.
    4-)Bu yine alacağınız takımların farklılığına göre değişir.Atıyorum gidip 100 liralık Component alırsanız 200 liralık bir Coax hoparlör tabii ki daha iyi ses verecektir.
    5-)Evet bulunur,içerisinde crossover vs ile gelir zaten.Ayriyetten amfi gerekmez.
    6-)Amfi ile tweeter değil Mid ya da Sub hoparlörler kullanılır.Ayrıca alacağınız 4 Tweeter sesi bozmaktan başka bir işe yaramaz.
    7-)Mono amfi Subwoofer çalıştırır,Stereo amfiler ise Mid hoparlörler içindir.Siz mid hoparlör ile Tweeter'ı karıştırıyorsunuz.Açıklamasını 9. şıkta yapacağım.
    8-)Eğer güzel bir teyp ise ve tesisat için gerekli donanıma sahipse yapılır tabii.
    9-)Hoparlörler kabaca 3 kategoriye ayıralım.

A-)Subwooferlar alt frekansları verirler.Bass dediğimiz sesi üretirler.
    B-)Midrange orta sesleri veren hoparlörler için kullanılır.Coax hoparlörler midrange hoparlördür zaten.Aynı şekilde Component hoparlörlerde.Tweeter ise Coax hoparlörlerde iç içedir.Component takımlarda ise ayrıdır.
    C-)Tweeter ise üst frekansları veren hoparlörlere denir.Bir kaç çeşidi var.Zil seslerini basit anlatımla "Çış-Tak." sesleri duymamıza yarayan minik zımbırtılar işte.
  • detaylı bilen arkadaşlar daha geniş yazacaklardır.. ama ben bildiklerimi aktarayım kardeş.. coxial hoparlörler component hoparlörlere göre daha düşük güçte çalışan ve genelde 3 yollu (mid-bas-tiz) tek hoparlörlördedir..buna karşın ses diskriminasyonu zayıftır,ayrıntı gücü kötü ama teybine (eğer çıkışlar 4x30w üzerinde) ise rahatlıkla bağlanır ucuza mal olur. component ise çok daha yüksek güçte(amfiyle) çalışan sistemlerdir genelde 4 mid 4 tweter 1 tane de bas koyarak kurarlar maliyetlidir ama güzel bir işçilik ve iyi hoparlörlerle yaparsan mükemmel olur(focal gibi mesela)
  • blackbyte kullanıcısına yanıt
    bende aracıma yeni hoparlör aldım ve uzun uzun araştırdım

component hoparlör genelde pahalı 400 500 ve üstü civarına sistem kurucaklar için kullanılıyor ve bass+güç ve ses olarak baya iyi oluyor tweeterı da ayrı alıp takıyorlar yani çok güçlü sistem isteyenler için ve mutlaka amfiyle kullanılıyor amfisiz kullanılmıyor ve üzerlerinde tweeter yok ben görmedim hiç

coaxial hoparlörse tekli sade hoparlör üzerinde kendi tweetteri var hem bass hem mid tiz sesleri veriyor 150 TL civarına amfisiz felan kullanılıcaksa kaliteli marka alırsan 150 civarina pioneer alpine felan teyp te güzelse sony pioner felan iyi iş görür fiyatına göre amfininde görevi teypten aldığı gücü uygun oranda diğerlerine dağıtması o yüzden component hoparlörlerde daha iyi iş görüyor yanlışım varsa düzeltilsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: BOLDVIPER

bende aracıma yeni hoparlör aldım ve uzun uzun araştırdım

component hoparlör genelde pahalı 400 500 ve üstü civarına sistem kurucaklar için kullanılıyor ve bass+güç ve ses olarak baya iyi oluyor tweeterı da ayrı alıp takıyorlar yani çok güçlü sistem isteyenler için ve mutlaka amfiyle kullanılıyor amfisiz kullanılmıyor ve üzerlerinde tweeter yok ben görmedim hiç

coaxial hoparlörse tekli sade hoparlör üzerinde kendi tweetteri var hem bass hem mid tiz sesleri veriyor 150 TL civarına amfisiz felan kullanılıcaksa kaliteli marka alırsan 150 civarina pioneer alpine felan teyp te güzelse sony pioner felan iyi iş görür fiyatına göre amfininde görevi teypten aldığı gücü uygun oranda diğerlerine dağıtması o yüzden component hoparlörlerde daha iyi iş görüyor yanlışım varsa düzeltilsin
    yani o zaman şöyle olur mu?, olursa nasıl olur?
    dört kapıya da component hoparlör 4 tane , 6 tane tweeter, 2 tanede subwoofer, böyle bi şey olursa kaç amfi gerekecek, eğer olursa nasıl arkadaşlar güzel olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: DrHw

detaylı bilen arkadaşlar daha geniş yazacaklardır.. ama ben bildiklerimi aktarayım kardeş.. coxial hoparlörler component hoparlörlere göre daha düşük güçte çalışan ve genelde 3 yollu (mid-bas-tiz) tek hoparlörlördedir..buna karşın ses diskriminasyonu zayıftır,ayrıntı gücü kötü ama teybine (eğer çıkışlar 4x30w üzerinde) ise rahatlıkla bağlanır ucuza mal olur. component ise çok daha yüksek güçte(amfiyle) çalışan sistemlerdir genelde 4 mid 4 tweter 1 tane de bas koyarak kurarlar maliyetlidir ama güzel bir işçilik ve iyi hoparlörlerle yaparsan mükemmel olur(focal gibi mesela)

çok saol kardeş

• quote:

Orijinalden alıntı: blackbyte

quote:

Orijinalden alıntı: DrHw

detaylı bilen arkadaşlar daha geniş yazacaklardır.. ama ben bildiklerimi aktarayım kardeş.. coxial hoparlörler component hoparlörlere göre daha düşük güçte çalışan ve genelde 3 yollu (mid-bas-tiz) tek hoparlörlördedir..buna karşın ses diskriminasyonu zayıftır,ayrıntı gücü kötü ama teybine (eğer çıkışlar 4x30w üzerinde) ise rahatlıkla bağlanır ucuza mal olur. component ise çok daha yüksek güçte(amfiyle) çalışan sistemlerdir genelde 4 mid 4 tweter 1 tane de bas koyarak kurarlar maliyetlidir ama güzel bir işçilik ve iyi hoparlörlerle yaparsan mükemmel olur(focal gibi mesela)

çok saol kardeş

Alıntıları Göster
    yardım eden yokmu ??

• quote:

yardım eden yokmu ??

Alıntıları Göster
    ??
  • blackbyte kullanıcısına yanıt
    1-)Component takımlar crossover içerir genelde.Tiz ve Middle sürücüye ses ayrılıp yollanır.Coax hoparlörlerde ise bildiğim kadarıyla harici crossover bulunmaz.Teyp ne ayırıp gönderirse onu çalar.
    3-)Hoparlörlerin yüksek ses vermesi ne Coax,Comp. olmasıyla ilgilidir nede watt değeriyle.Hoparlörlerin vereceği ses şiddetini hassasiyeti belirler.Bu soruya pek cevap vermek mümkün değil çünkü hoparlörde kullanılan malzeme vs ses kalitesinde çok etkilidir.Ama üst düzey sistemlerde Comp. sistemler kullanılır.Kalite ses arandığında ise Kevlar sürücülü Focal gibi firmalar başı çeker.Öte yandan net ses kaliteli ses değildir.Fakat kaliteli ses nettir.Bir sesin kaliteli olması doğala ne kadar yaklaştığıyla ilgilidir.Fakat siz Techno-Trance gibi müzikler dinliyorsanız üst düzey kaliteli ses verecek comp takımlarına ihtiyacınız olmaz.Yüksek hassasiyetli bir Comp. takımı sizi memnun eder.
    4-)Bu yine alacağınız takımların farklılığına göre değişir.Atıyorum gidip 100 liralık Component alırsanız 200 liralık bir Coax hoparlör tabii ki daha iyi ses verecektir.
    5-)Evet bulunur,içerisinde crossover vs ile gelir zaten.Ayriyetten amfi gerekmez.
    6-)Amfi ile tweeter değil Mid ya da Sub hoparlörler kullanılır.Ayrıca alacağınız 4 Tweeter sesi bozmaktan başka bir işe yaramaz.
    7-)Mono amfi Subwoofer çalıştırır,Stereo amfiler ise Mid hoparlörler içindir.Siz mid hoparlör ile Tweeter'ı karıştırıyorsunuz.Açıklamasını 9. şıkta yapacağım.
    8-)Eğer güzel bir teyp ise ve tesisat için gerekli donanıma sahipse yapılır tabii.

B-)Midrange orta sesleri veren hoparlörler için kullanılır.Coax hoparlörler midrange hoparlördür zaten.Aynı şekilde Component hoparlörlerde.Tweeter ise Coax hoparlörlerde iç içedir.Component takımlarda ise ayrıdır.
    C-)Tweeter ise üst frekansları veren hoparlörlere denir.Bir kaç çeşidi var.Zil seslerini basit anlatımla "Çış-Tak." sesleri duymamıza yarayan minik zımbırtılar işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gorod -- 23 Mart 2014; 16:25:39 >

• quote:

dört kapıya da component hoparlör 4 tane , 6 tane tweeter, 2 tanede subwoofer, böyle bi şey olursa kaç amfi gerekecek, eğer olursa nasıl arkadaşlar güzel olur mu?

İstediğin yüksek ses mi yoksa tüm detayların ortaya çıktığı kaliteli bir ses mi?
    2 takım komponent alınca zaten tweeterlar ile birlikte gelecek. 2 takım mid 4 hoparlör ve 4 tweetter demek. Daha fazla tweettıra gerek yok.
    Bass için beklentin önemli. Mid takımlarına 1 amfi denk gelir. Basslar için mono bass amfisi alırsın.
    Burada en önemli şey bütçe...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gorod

1-)Component takımlar crossover içerir genelde.Tiz ve Middle sürücüye ses ayrılıp yollanır.Coax hoparlörlerde ise bildiğim kadarıyla harici crossover bulunmaz.Teyp ne ayırıp gönderirse onu çalar.

hocam çok saol süpersin, çok yardımcı oldun teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: supremum

quote:

İstediğin yüksek ses mi yoksa tüm detayların ortaya çıktığı kaliteli bir ses mi?
    2 takım komponent alınca zaten tweeterlar ile birlikte gelecek. 2 takım mid 4 hoparlör ve 4 tweetter demek. Daha fazla tweettıra gerek yok.
    Bass için beklentin önemli. Mid takımlarına 1 amfi denk gelir. Basslar için mono bass amfisi alırsın.

tabikide istediğim kaliteli ses,
    ya bu tweeter ne işe yarıyor,ben kaliteyi arttırıyor diye biliyorum.

• quote:

quote:

quote:

tabikide istediğim kaliteli ses,
    ya bu tweeter ne işe yarıyor,ben kaliteyi arttırıyor diye biliyorum.

Tweeter sadece tiz sesleri veriyor. Bass namına hiç bir ses vermez.
    Bir parçada gitardan gelen çınlamaları, solo vocalin berrak sesini vs. veren tweeterlardır. Ancak her şeyin dengelisi önemli. Gereğinden fazla tiz ses kulak tırmalar rahatsız eder.

• supremum kullanıcısına yanıt
    Tweeterlar Vocal seslerin bildiğim kadarıyla 1 khz üstünde başlıyor.
  • quote:

3-)Hoparlörlerin yüksek ses vermesi ne Coax,Comp. olmasıyla ilgilidir nede watt değeriyle.Hoparlörlerin vereceği ses şiddetini hassasiyeti belirler.

peki bu hoparlörlerin hassasiyetini nasıl öğrenirim, yani hoparlörleri incelediğimde hassasiyeti nasıl öğrenebilirim, yani bir sembolü,simgesi felan varmı yoksa hassasiyet diye yazarmı
  • quote:

quote:

3-)Hoparlörlerin yüksek ses vermesi ne Coax,Comp. olmasıyla ilgilidir nede watt değeriyle.Hoparlörlerin vereceği ses şiddetini hassasiyeti belirler.

peki bu hoparlörlerin hassasiyetini nasıl öğrenirim, yani hoparlörleri incelediğimde hassasiyeti nasıl öğrenebilirim, yani bir sembolü,simgesi felan varmı yoksa hassasiyet diye yazarmı

Rms çıkışı Ve Watt gücü sizin için önemlidir.
    Değerleri yüksek olan güzel bir beslemeyle stabil düzgün bir ses alınabilir.
  • Hassasiyet ya da sensitivity yazar.

@byibrahim

Size hoparlörün vereceği ses şiddetinin Watt değerinden çok hassasiyet değeri ile ilgili olduğunu basit bir örnek ile açıklayayım.

Elimizde iki hoparlör olsun bir tanesi 93 dB hassasiyete sahip olsun ve 50 Watt olsun.Diğer 89 dB hassasiyete sahip olsun ve 70 Watt olsun.

93 dB hassasiyete sahip olan hoparlör 50 Watt bir amfi ile teoride 110 dB ses üretebilir.

89 dB hassasiyete sahip olan hoparlör 70 Watt bir amfi ile teoride yaklaşık 108-109 ses üretebilir.

Teybinizin çıkışından hesaplayalım.Atıyorum ki 50 W çıkışı var.Sizin 70 Watt olduğunu görüp daha yüksek ses verir diye aldığınız hoparlör 50 W güç ile 106-107 dB ses üretirken.50 Watt olarak görüp daha az ses vereceğini sandığınız hoparlör ise 110 dB yani 3 dB fazla ses verecek.3 dB'in küçük olduğuna bakmayın bir çift hoparlör kadar ses demek.3 dB demek 2 kat güç farkı demek.

Özellikle araçlara tesisat yapan insanlar çok bilgisizdir bu konularda.Atıyorum gidip 250 W 'lık amfiye 500 W RMS kapasiteli subwoofer takar.Hiç bakmaz hassasiyetine vs.Ve işin en komik yanı subwoofer yandığı zaman amfinin güçlü olduğunu zanneder.Şunuda söylemeden geçemicem.Güçlü amfi değil zayıf amfi hoparlör yakar.

• quote:

Teknik olarak bende bilmiyorum açıkçası. Tarif etmesi zor. Tweeterdan gelen sesleri çok daha net ve canlı buluyorum. Müziğin ve sesin detaylarını tweeterlardan alıyorum gibi geliyor.
  • quote:

quote:

Teknik olarak bende bilmiyorum açıkçası. Tarif etmesi zor. Tweeterdan gelen sesleri çok daha net ve canlı buluyorum. Müziğin ve sesin detaylarını tweeterlardan alıyorum gibi geliyor.

Alıntıları Göster
    Tweeter ince sesleri duymanıza yarar. Yakın bir örnek vermek gerekirse boş bardağa vurduğunuzdaki çınlama sesi aracınızdaki tweeter den daha net ve detaylı duyulur. Tweeterı aracınızda çok kullanırsanız sesi bozar tabir yerındeyse kulak çınlatan sesler alırsınız dinlediğiniz muzık resmen bi sure sonra kulağınızı deler gibi olur küfür etmekten muzıgı dınleyemezsınız. Heleki yuksek sesleri asla kaldıramazsınız. Sadece önlere takılan comp yada mid takımının yanına 2 tweeter konulsa yeterlidir bir araba için. Geçenlerde jazz a sistem bağlattım önlere infinity mid takımı arkalara hertz dcx 165 coax hoparlor bagajada jbl gto 804 20 cm bas koydum. Ama anladığım ve deneyımlı kişilerden aldığım bilgiler niteliğinde aracındaki en kaliteli sesi sana sunacak olan ekipman bence amfidir. Sesleri elekten geçirir gibi süzebilen amfi taktıktan sonra guzelde mid takımı ile mükemmel sesler alabilirsin. Gene aynı kişilerden edindiğim kadarı ile DLS - Audison - Helix tarzı amfiler en iyilerinden birkaçı özellikle DLS A7 cidden çok güzel bir amfi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HondatugraL -- 24 Mart 2014; 10:04:55 >

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Takip

• quote:

Alıntıları Göster
    fazla post...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HondatugraL -- 24 Mart 2014; 10:04:12 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.