Yüzbaşı
10 Ağustos 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 23 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar arkadaşlar 1993 model Şahin aracımız (benzin/lpg) var bu araç için FMY marka Dizel Motor Yağı yazan 20w/50 aşağıdaki resmi bulunan yağı kullansak ne olur herhangi bir sakıncası var mıdır?Acil bilgi lazıım saolun.

Merhaba arkadaşlar ben aşağıdaki özellikte bulunan bilgisayarımı yaklaşık 4 senedir bu haliyle kullanıyorum.Malum artık yetmiyor bu pc üzerinde harddisk-ram gibi özellikleri artırmak istesek hangi özellikli parçaları önerirsiniz ona göre bende almayı düşünüyorum.Ram almak istesek ddr1 mi ddr2 mi hardisk?


Amd Sempron(tm) Processor 3000+ 1,80 GHz,512 MB Ram özellik bu eski bir pc.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Anakart felan bilmiyoru ama bilgisayarım Acer Aspire T130
Merhaba arkadaşlar ben aşağıdaki özellikte bulunan bilgisayarımı yaklaşık 4 senedir bu haliyle kullanıyorum.Malum artık yetmiyor bu pc üzerinde harddisk-ram gibi özellikleri artırmak istesek hangi özellikli parçaları önerirsiniz ona göre bende almayı düşünüyorum.Ram almak istesek ddr1 mi ddr2 mi hardisk?


Amd Sempron(tm) Processor 3000+ 1,80 GHz,512 MB Ram özellik bu eski bir pc.

Yardımlarınızı bekliyorum.
......................

Silinebilir....
Değerli arkadaşlar,

Türkiye'de yaşayan sakatlar da Avrupa ve Amerika'daki sakatlar gibi özgürce otomobil kullanabilmek ve pozitif hakların düzenlenmesiyle otomobil sahibi olmak istiyor...

Sizlerden ilgili e-mail adreslerine hazırladığımız metni göndererek bu çabamıza destek olmanızı, ilgili kişi ve kurumlardan da taleplerimize karşılık vermelerini bekliyoruz...

Engelliler.Biz Platformu


Gönderilecek e-mail adreslei: bimer@basbakanlik.gov.tr, mgygm@basbakanlik.gov.tr, kkgm@basbakanlik.gov.tr, arem@icisleri.gov.tr, mkilci@gelirler.gov.tr, bilgiedinme@ozida.gov.tr

Gönderilecek metin (lütfen metinde yer alan Adınız Soyadınız kısmını kendinize göre düzenleyin):

İlgili Makama,

Biz sakatlığı olan vatandaşlar otomobil alımı, satımı ve kullanımı konusunda çok büyük zorluklar ve haksızlıklar yaşamaktayız.

Aşağıda bilgilerinize sunduğumuz konuyla ilgili önerilerimizin değerlendirilmesini ve yaşadığımız bu sıkıntılardan kurtulmamız için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Saygılarımla
Adınız Soyadınız

Araç alım-satım ve kullanımı ile ilgili taleplerimiz:
1- Yurt içinden vergi muafiyetiyle satın alınan aracın vergisiz olarak 5 yılda değil 3 yılda, yurt dışından vergi muafiyetiyle satın alınan aracın ise vergisiz olarak 10 yılda değil 5 yılda satışı mümkün olabilmelidir.

2- Yurt içinden alınan otomobillerde KDV muafiyeti sağlanmalıdır.

3- Muayene istasyonlarınca alınacak muayene ücretleri konulu “Karayolları Trafik Muayene İstasyonlarında Yapılacak Araç Muayenelerinde Alınacak Harçlar Hakkında Sirküler / 1 “de değişiklik yapılmalı ve eskiden olduğu gibi sakatlar üzerine kayıtlı otomobillerden harç alınamamalıdır.

4- Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 53. maddesine bir ekleme yapılarak, "vergi muafiyetiyle satın alınan araç" ile, "vergi muafiyeti olmaksızın satın alınan araç" şeklinde ayrım yapılmalı ve beraberinde vergi muafiyeti olmaksızın satın alınan aracın alım-satımı ve kullanımı ile ilgili hiçbir kısıtlamanın olamayacağı hükme bağlanmalıdır. Böylece hem en temel insan haklarından birinin çiğnenmesi önlenmiş, hem de şirketler/kurumlar sakat personel istihdam ettiklerinde, o kişiler için otomobil tahsis edilebilmelerinin önündeki engeller kaldırılmış olacaktır.

5- Vergi muafiyetli otomobil satın alabilmek için araçta özel donanım bulunması şartı kaldırılmalıdır. Onun yerine, sakatlığından dolayı toplu taşıma araçlarından yararlanmak veya uzun mesafeli yürüyüşler yapmak konusunda engelleri olmak, ve aynı zamanda H sınıfı sürücü belgesine sahip olmak şartı getirilmelidir.

6- Özel donanımlı otomobil satın almak için verilecek sağlık kurulu raporlarına, başvuru sahibinin hangi uzuvlarını kullanamayacağı net olarak yazılmalı, ve beraberinde, o uzvun kullanılmasını gerektirmeyecek özel donanımlı araç kullanmasının uygun olduğu açıkça belirtilmelidir. Yani raporda sadece "özel donanımlı araç kullanır" ya da "sürücü olamaz" denmemeli, onun yerine, "sağ bacağını kullanmasına gerek olmayacak şekilde özel donanıma sahip araç kullanmalıdır" veya, "sol elini kullanmasına gerek olmayacak şekilde özel donanımlı, direksiyonda topuzu bulunan, otomatik vitese sahip otomobil kullanması uygundur" vb. denmelidir. Böylece sağlık kurulu raporu veren kişilerin özel donanım konusundaki teknolojik gelişmelerden bihaber olup, başvuruları, "sen bu halinle araç kullanamazsın" şeklinde geri çevirmelerinin de önüne geçilmelidir.

7- Vergi muafiyetli otomobil satın almak için gerekli sağlık kurulu raporunu bir kez alan kişilerden daha sonraki araç alımlarında yeniden sağlık raporu istenmemelidir. Araç tescil işlemi ve vergi dairesindeki muafiyet işlemi aşamasında bir kez bu hakkın olduğu kayda geçirildiğinde, daha sonraki araç alımlarında tescil şubelerinden bu hakkın olduğuna dair belge almak, araç alımı için yeterli sayılmalıdır.

8- 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 38 inci maddesinde yer alan ‘H sınıfı sürücü belgesi’ tanımı, sağlık raporunda “otomatik vitesli otomobil kullanabilir” ibaresi yer alan kişileri de kapsayacak şu şekilde değiştirilmelidir: “H Sınıfı Sürücü Belgesi otomatik vites, veya özel tertibatlı olarak imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak hasta veya sakatlara” verilen belgedir.

9- Plakada sakat damgası bulunması uygulaması tamamen kaldırılmalı veya araç sahibinin tercihine bırakılmalıdır.

10- Otoparklardan yararlanabilmek için Engelli Oto Park Kimlik Kartı uygulamaya geçirilmelidir. Böylece sadece sakat kişiye ait araçların değil, sakat kişinin içinde bulunduğu araçların da sakatlar için ayrılan otoparklardan yararlanabilmelerinin önü açılmalıdır.

11- H sınıfı sürücü belgesine sahip kişinin üzerine kayıtlı olan otomobil 2. dereceye kadar kan ve sıhri yakınları tarafından; sakatlığından dolayı sürücü belgesi alamayan kişinin üzerine kayıtlı otomobil ise 3. dereceye kadar kan ve sıhri yakınları tarafından kullanılabilmelidir. Ayrıca otomobil sahibi araçta olduğu sürece, otomobili kimin kullandığı önemsiz olmalıdır.
Bunların yanı sıra aynı ‘özel donanımlı araç kullanabilir’ ibareli ehliyete sahip (sakat) kişiler birbirlerinin otomobillerini kullanabilmelidir. Yani akrabalık aranmamalıdır. Zira zaten o kişinin de aynı haktan yararlanarak otomobil satın alma hakkı vardır ve suistimal/kazanç sözkonusu değildir.

12- Sakatlığından dolayı sürücü belgesi alması mümkün olamayan kişiler adına, sakatlık oranı her ne olursa olsun vergi muafiyetli otomobil satın alınabilmelidir; varolan %90 oran sınırı kaldırılmalıdır.


Herkese teşekkürler.
Selam arkadaşlar kapaklı bir telefon arayışı içindeyim.Bayan kullanacak fazla kaba birşey olsun istemiyoruz.Maksimum 300 TL gibi bütçemiz var.

Motorola K1 baktım.Güzel bir telefon ince kibar

Birde sizlerin tavsiyelerini yorumlarını bekliyorum.
Teşekkürler.İyi forumlar.
Merhaba açmış olduğum konu nolduysa kilitlenmiş neden böyle birşey olmuş bilemiyorum neden konunun kilitlenmesi hakkında bilgilendirilmiyoruz foruma o kadar baktım moderatörleride göremedim kim ne yapıyor belli deil böyle bir foruma yakışmayan işlemleri yapan moderatörlerde bu foruma bence hiç yakışmıyor lütfenn tarafıma bilgi verilmesini rica ediyorum.....
Merhabalar yaklaşık olarak 12.000 ytl gibi bütçemiz olarak bazı araçlar arasında kararsız kaldık.Aile aracı olarak kullanılacak ticari değil.
Bu fiyata ben biraz araştırma yaptım.

Mıtsubıshı L300
Peugeot Partner
Citroen Berlingo
Fiat Doblo

Bu araçlardan genelinde 1998-2001 modele kadar bulunabiliyor.(12.000 ytl)
Bu araçlar hakkında hiçbir bilgiye sahip deiliz kullananlar bilenler artısını-eksisi nelerdir.
Bu paraya başka ne düşünebiliriz.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Herkese iyi forumlar.
Hakkında
Konum: Gaziantep
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 6 yıl
Mesaj Sayısı: 460
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 681
İkinci El Bölümü Mesajları: 13
Konularının görüntülenme sayısı: 11.297 (Bu ay: 4)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 11 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.