Şimdi Ara

Çoklu transistör anahtarlama için entegre

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlığı belki prk anlaşılmıyordur ama aklıma başka türlüsü gelmedi. İstediğim şöyle birşey; mesela bir transistörü anahtarlama için kullanıyoruz ya hani, benim projemde bundan 12 tane falan kullanmam lazım. Yani her birinin base collector ve emitter ı ayrı olacak. Pic in durumuna göre farklı farklı iletime geçireceğim.

12 tane transistör kullanmak yerine olabilirse bu işi yapan 2-3 tane entegre kullanmak istiyorum ama ne kullanabilirim bilmiyorum. 4channel optocuplorler gördüm ama daha mantıklı tavsiyrleriniz illa ki olacaktır dedim.

Tavsiye edebileceğiniz bir entegre var mı acaba?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Uln2803 is gorebilir.

Edit: CA3096 daha uygun olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ialtinkopru -- 11 Aralık 2015; 19:27:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ialtinkopru kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam inceleyeyim hemen

• Kicker kullanıcısına yanıt
    Şöyle cigs bişey de var 74HC4067
  • @ero-Sensei hocam evet aslında multiplexer gibi olan bir şeye de ihtiyacım var. Ama bu entegrede sanırım outputta verilen değer entegrenin tek inputundan verilen değer oluyor. Yani 4 conditiona göre tek inputun değerini geri kalan 16 bacağa veriyor dimi yanlış anlamadım ben? Bana tek inputun ki değil de conditiondaki input lazım.

Veya kullanım gerekçemi biraz daha açayım belki farklı yaklaşımınız olur. Tuşlu cep telefonlarını düşünün, PIC'in bir outputu ile ben bir tuşa basılmış gibi simüle etmek istiyorum. Normalde her tuşta iki tane halka var telefonda, biz tuşa basınca bu iki halka kısa devre oluyor ve telefon bastığımızı anlıyor ya hani, ben bunu simüle etmek istiyorum işte. Bunun için transistörün emitter'ını bi halka, collector'ını da bir halkaya bağlayıp base bacağını pic den kontrol ederek basmış gibi yapmayı düşündüm. Neredeyse her tuşun kendi içinde bir çift halka yapısı olduğu için de her birine ayrı transistör gerekiyor. Aslında @ialtinkopru hocamın tavsiye ettiği CA3096 entegresi tam bu iş için gibi duruyor. Bulabilir miyim bilmiyorum, alışveriş yaptığım sitelerde yoktu.

Bu amaca yönelik farklı tavsiyeleriniz olursa ona da uyabilirim. İkinize de teşekkür ederim ilginiz için.

• Sta serisi tek kılıfta 4 mosfet barındırır, 509 mesela, belki işins yarar

Anladım o zaman sen anahtar arıyorsun kapılar işini görmeyecektir. Diğer arkadaşların verdiği örneklerde olduğu gibi iki yöntem var transistör ile anahtarlama mosfet ile anahtarlama.(optocuplorlerdede mosfet yada transistör vardır) Peki daha iyi tavsiye vermek için şunu sorayım; neyi anahtarlamak istiyorsun. Yani emitter ve collector e neyi bağlayacaksın?

Transistörlü olarak şunları buldum:
    2N6989 / 2N6990
    MPQ2222
    CA3083

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ero-Sensei -- 12 Aralık 2015; 9:49:07 >
  • ero-Sensei kullanıcısına yanıt
    Anahtarlamak istediğim şu hocam. Mesela aşağıdaki telefonun tuşlarında iç içe iki halka var ya, normalde bu halkalar birleşince tuşa basılmış oluyor. Ben de PIC veya arduino aracılığıyla bir koşul gerçekleştiğinde bunları birleştirttirmek istiyorum. Yani kısaca PIC de bir koşul gerçekleşince bu telefona arama yaptıracağım. Sorun şu ki her tuş kendi halkasıyla birleşmek zorunda. Yani 1 tuşunun dış halkasıyla 4 veya 7 tuşunun iç halkasını birleştirdiğinde 4 veya 7 yazmasını beklerken 1 yazıyor. Aynı şey iç halka için de geçerli. Yani matris gibi bişey oluşturmuş üretici o yüzden en kolay yol olarak her tuşu kendi halkalarıyla birleştirmeyi seçtim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kicker -- 12 Aralık 2015; 13:43:50 >
    Ciddi ciddi bu halkaları birleştiriyorsun.

Tamamdır ozaman. Bence o halkalar dan ortadaki yada dıştaki GND yada Beslemedir. Yani halkanın biri telefonun işlemcisine, diğeri de GND veya besleme (5V 3.3V vb olabilir.) gidiyordur. Böylece tuşa basıldığında telefonun işlemcisi gelen işarete göre(lojik 0 veya lojik 1 olabilir) 4 yada 5 e basıldığını anlıyordur. Sana tavsiyem önce lojik 0 yani GND yemi birleştiriyor yoksa lojik 1 beslemeye mi birleştiriyor onu ölçü aletiyle ölçüp bul. Daha sonrada 3x8 yada 4x16 demux ile çıkışları halkaların işlemciye gidenine bağla. Demux ın yazma pininede işte artık lojik 0 mı yoksa lojik 1 mi çalışıyorsa ona bağla. böylece hem halkalardan çekeceğin kablo saysı azalacak hemde tek entegreyle çözeceksin. Umarım anlatabilmişimdir.
    Telefonun markasını internette arattın mı belki devre şeması vardır tuş takımının.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ero-Sensei -- 12 Aralık 2015; 16:12:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kicker

Anahtarlamak istediğim şu hocam. Mesela aşağıdaki telefonun tuşlarında iç içe iki halka var ya, normalde bu halkalar birleşince tuşa basılmış oluyor. Ben de PIC veya arduino aracılığıyla bir koşul gerçekleştiğinde bunları birleştirttirmek istiyorum. Yani kısaca PIC de bir koşul gerçekleşince bu telefona arama yaptıracağım. Sorun şu ki her tuş kendi halkasıyla birleşmek zorunda. Yani 1 tuşunun dış halkasıyla 4 veya 7 tuşunun iç halkasını birleştirdiğinde 4 veya 7 yazmasını beklerken 1 yazıyor. Aynı şey iç halka için de geçerli. Yani matris gibi bişey oluşturmuş üretici o yüzden en kolay yol olarak her tuşu kendi halkalarıyla birleştirmeyi seçtim.

Neden öyle çalışıyor sebebi belli zaten ,cep telefonlarında veya dokunmatik tuş panelleri de dahil hep isi çalışma algoritması aynıdır yani bir tuşa bas sonra bırak sonra diğer tuşa bas mantığı ile çalışır eğer bir tuşa basıp bırakmadan diğer tuşa basarsanız ekranda ilk bastığınız tuşa karşılık gelen rakamı görürsünüz çünkü program bir işlem bitmeden diğer işlemi bloke eder.

Yapacağınız işlem bence şöyle olması gerekir iki halkanın bir tanesi mutlaka GND olması gerekir diğer halkada HIGH bekler siz HIGH olan halkaya kıssa bir süreliğine GND verirseniz bu istediğiniz olacaktır bunu da nasıl yaparsınız transistörün [NPN] kolektör üne bir adet 4K7 ile Vdd bağlayın transistör GND akıtığın da sonra kesime gittiğinde kolektör hemen 4K7 üzerinden VDD oluşacak ve tuşunuza GND olmayacaktır ve istediğiniz gibi çalışacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.