Şimdi Ara

8 Pinli (4+4) 12V Güç kablo hazırlama rehberi (Güncellendi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
3
Favori
17.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • FOTOLARIN UPLOAD ETTİĞİM SİTE KAPANMASI NEDENİ İLE TEKRAR UPLOAD ETTİM ARADAN HEMEN HEMEN 1 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN HALA AYNI KABLOYU SİSTEMİMDE KULLANMAKTA OLUP İHTİYACI OLANLARA TEKRAR YARDIMCI OLMAK AMACI İLE KONU GÜNCELLENDİ..herhangibi sorunuz var ise pm yoluyla yardımcı olabilirim...

Öncelikle merhaba yeni anakartım olan abit ab9-quadgt nin 8pinli 12v güç girişinin olmasından dolayı hazırladığım 4pin li 12v1 ek olarak +4pinli 12v2 kanalından alınan kablo yapımını sizlere sunucam tamamiyle kendi çabamla ve bilgilimle sadece bi fotodan yola çıkılarak yapılmıştır...
    NEDEN 8pinli kabloya ihtiyacım oldu ?
    işlemcime oc yaparken psum patladı ve yeni ucuz bi psu aldım asus 450watt (üzerinde 4pinlik kablo mevcut) fakat ne gariptirki bu psu ile önceden 4.00ghz işlemcimi bırakın 4ghz i 3.5 bile acamıyodum çünkü anakart ayarlarında 1.375 yukarsı vcore verdiğimde anakart kendini tekrar 1.375 e ya da açılmama gibi sonuçlar çıkarıyordu.Sonra kartın kitapçığını okurken anakartın mutlaka 8pin güç kablosu bağlayın ve bunun psu unuz tarafından sağlandığından emin olun yazıyordu..bunun üzerine internette 8pinli 12v1+12v2 olmak üzere bu kablounun resmini aradım nedenmi çünkü kablonun neresi 12v(sarı) neresi GND(siyah) bilmiyordum kısa bi arama ile google da şu fotoyu buldum ve işe koyuldum...
    ve yukardaki 4 lü sıranın hatta hepsinin 12v oldugunu gördüm ve ihtiyaçlarımı anladım.
    Şimdi bize lazım olanlar:

-Psunuzun 12v1 12v2 olmak üzere 2 adet 12v kanalı olması şart
    -1 adet eski-bozuk 20+4 kablo kısmının ek +4 kısmı ya da piyasada satılan 20 pinli kısmı 24pinliye çeviren aparat(2.si çok uğraştırabilir plastik kesme gibi)
    -el becerisi,yatkınlık ve vereceğim fotolar..

Şimdi fotolar

psunun 20+4 pin lık kısmı

+4pini aldık inceliyoz

anakartımızın 8pinlik kısmı

molex takılan 12v ve gnd kısmı(burda önemli olan psunun üzerindeki 4pinli den değil hdd,dvd takılan molexlerden kablo çekmek nedenmi 12v2 kanalımız bu..

4pinli kablomuz anakarta takıldı

4+4 takılı hali

size lazım olacak rehber şema pin giren yerlere dikkat kare ve yuvarlak girişler var..

evet şu anda 8pinli 12v kablolu psu ya sahipsin
    SONUÇ
    işlemcime artıkvcore 1.6 ve yukarsıını verebiliyorum ama genede 4ghz üstü win acamadım psu ısındı 1.6 yukarsı vermedim zira psu elimde kalabilir işlemcim çok güç çekiyor
    pes2008 oyununda adamların yogun oldugu frikik,köşe vuruşu gibi zamanlarda ani fps düşüşleri yaşıyordum şimdi işlemcim 4ghz de milim takılma yok meğerse işlemci dar boğazına girmişim haberim yok
    bu rehberde anlatılanlardan yola çıkılarak yapılan bu kablo sonucu ortaya çıkacak problemlerden mesuliyet kabul etmem..
    başka yararlı bi rehber de görüşmek üzere..
    saygılarımla serkan..
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Çok teşekkür ederim dostum yaptım şimdilik çalışıyor. ama en iyisi bence bu dönüştürücülerden sipariş vermek çok eftik bişe oldu pek beceremedim galiba
  • bendeki orjinal gibi oldu bantları soktum daha ii oldu kabloları bıraz cok soymusum düzelttim şimdi.. hem yandaki tırnak da diğer 4pini tutuyor daha ne olsun
  • Ben kesmeyide denedim bi tane fazladan 24 ten 20 pine dönüştüren kablo vardı kestim büktüm kırdım başaramadım çok düzgün olmadı. türkiyede bu dönüştürücü satan yerde bulamadım yokmu acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozankardes -- 5 Şubat 2008; 8:08:55 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozankardes

Ben kesmeyide denedim bi tane fazladan 24 ten 20 pine dönüştüren kablo vardı kestim büktüm kırdım başaramadım olmadı. türkiyede bu dönüştürücü satan yerde bulamadım yokmu acaba?

bildiğim kadarı ile sadece psu yanında veriyolar aparat olarak satılanını gormedım duymadım
  • BU ŞEKİLDE YAPILAN Bİ DÖNÜŞTÜRME İŞLEMİNİN FAYDASI OLURMU ACABA ÇÜNKÜ ÇIKIŞ GÜCÜ BELLİ SUPPLY NİN,

İKİNCİ Bİ SORUMDA DİREK 4 PİNİ 8 PİNE ÇEVİREN DÖNÜŞTÜRÜCÜLER VAR (BUDA LİNKİ TIKLA)BUNLARMI DAHA SAĞLIKLI ACABA YOKSA MOLEX TEN YAPILAN ÇEVİRMEMİ... BU İŞLEMLERİN PSU YA Bİ ZARARI OLURMU... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  • ekran kartı beslemesini de geçmişte böyle el yapımı kullanıyordun sen
    yakında psu üretimine geçersin,
  • quote:

Orjinalden alıntı: bulentunsal06

BU ŞEKİLDE YAPILAN Bİ DÖNÜŞTÜRME İŞLEMİNİN FAYDASI OLURMU ACABA ÇÜNKÜ ÇIKIŞ GÜCÜ BELLİ SUPPLY NİN,

İKİNCİ Bİ SORUMDA DİREK 4 PİNİ 8 PİNE ÇEVİREN DÖNÜŞTÜRÜCÜLER VAR (BUDA LİNKİ TIKLA)BUNLARMI DAHA SAĞLIKLI ACABA YOKSA MOLEX TEN YAPILAN ÇEVİRMEMİ... BU İŞLEMLERİN PSU YA Bİ ZARARI OLURMU... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

dostum hiç bir zararı yok(3 aydır kullanıyorum) lakin çok yüklenmedikçe anakartın 12v lerine bakarak(biostan) anlayabilrsin zira benım oc loadda 11.5 altına hiç inmedi değerler

verdiğin linkteki ürün mantıksız geldi zira psunda çift 12v kanalı varsa sadece tek kanaldan 8pin güç alıcak benım yaptıgım 12v1 12v2 olarak çift kanallı kullanım sağlıyor sanırım bu daha mantıklı

evet ekran kartına da bi ara kendım yaptıgım aparatla kullandım bu arada elektronikle uzakdan yakından ilgim yok ama bilgisayar dersen olay değişir..

• Benim bitirdiğim bölüm elektronik haberleşme idi, hazır chipler geldi mertlik bozuldu, elektronik dünyası da eskisi gibi değil merak etme O da yavaş yavaş daha modüler hale getirilecek zamanla.

Bu arada benim tavsiyem senin dediğin gibi bozuk bir güç kaynağının 4 lük konnektörünü kullanmak, yalnız anakarttaki 20+4 ün 4 lüğünü değil, onun renkler, ağızlar farklı, karışmasın. Bu arada kıvırıp bantlama tavsiye etmiyorum, çoklu tel bu kabloların içindeki damarlar, zamanla çözülür, imkan var ise lehimleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 3 Mart 2008; 20:29:35 >
  • Güzel çalışma...Biraz mantık ve tecrübe'si olan herkes bu yapabilir. Ben neler neler yapıyordum Psu modlamalar,ek güç girişleri eklemeler vs vs...

Zaten genel şeyleri bilmek yeterli olur.Sarı 12v,Kırmızı 5v,Sarı+Kırmızı 7v gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

Benim bitirdiğim bölüm elektronik haberleşme idi, hazır chipler geldi mertlik bozuldu, elektronik dünyası da eskisi gibi değil merak etme O da yavaş yavaş daha modüler hale getirilecek zamanla.

Bu arada benim tavsiyem senin dediğin gibi bozuk bir güç kaynağının 4 lük konnektörünü kullanmak, yalnız anakarttaki 20+4 ün 4 lüğünü değil, onun renkler, ağızlar farklı, karışmasın. Bu arada kıvırıp bantlama tavsiye etmiyorum, çoklu tel bu kabloların içindeki damarlar, zamanla çözülür, imkan var ise lehimleyin.

hocam 20+4 ün pini oraya tam oluyor bazıları kare bazıları yuvarlak agızların uyum acısından tam oturuyo kablo rengi karıstırcak bişi yok üst taraf12v alt taraf gnd bu arada o bantlerı sökeni çok oldu onlar sadece çalısıyomu acabasından kalma : )

• Renk meselesini estetik olsun diye dedim, kabloların renklerini ben kendim karıştırmam yoksa. Lehim yaparsan için rahat olur. Yeni yapıyor olsan şöyle de diyebilirdim, molexi koparmayayım, ilerde kullanır ya da başkasına satarım diyorsan, toplu iğne ile del uygun yerinden, iğneyi kıvır etrafından, bantla, ilerde yankeskinin ucuyla kesip iğneyi kolayca çıkarabilirsin. O kablonun içinden geçerken toplu iğne, tellerin de arasına girecek, baskı oluşturacak kablonun da darlığı, tam oturur, güzel our. Yine toplu iğnenin bir ucunu hafif kıvırıp ona lehimlersin yeni ek aparatı, kullanırsın.

Viplime:

Açıklaman doğru ama eklemek gerekiyor, son verdiğin tavsiye kafa karıştırabilir. Gerilime, potansiyel fark da deniyor, iki nokta arasındaki elektrik kuvveti potansiyelinin farkı yani. Basitce anlatmak gerekirse, +'ya sarı, -'ye siyah verirsen, 12-0 , 12V'luk bir gerilim olur. + uca sarı, - uca kırmızı verirsen, 12-5, 7V ediyor, kırmızı-siyahın farkı da 5-0=5 V zaten. Sarı+Kırmızı 7V dersen değişik ve yanlış kombinasyonlar hatıra gelir

• En alttaki fotoğrafta sağdaki 4'lü için power'dan gelen kablo yazmışsınız fotoğraf üzerine, ama onun hemen üzerindeki fotoğrafta yeni yaptığınız 4'lü pin'i sağdaki 4'lü üzerine takmışsınız? Yerleri önemli değil mi?

Yeni quad gt aldım da araştırma yaparken gözüme çarptı
  • yaptıgımız sol 4lüye---------- psudan gelen ojinal kablo sağ 4lüye(tırnak yukarda)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s3k0 -- 8 Mart 2008; 1:18:34 >
  • Henüz ihtiyacım yok ama eğer cpu ya verdiğimiz voltajı masaüstünde göremezsek anlayalımki bu giriştendir ve ekleme yapmak gerekiyordur;)
  • Bunu arıyordum bende güzel çalışma sağolasın
  • yanlış görmüyorsam

4 pin sarı ile kavuniçi molex'in siyah kabloların ucuna

4 pin kırmızı ve siyah olanlar da molex in sarı ucuna bağlanmış vaziyette..

doğrumudur bu ?? yoksa anakartın 8 pinlik giriş ucuna göre değişiyormu ??

malum 4 > 8 pin satışı yok piyasada halen ve durduk yere 100 ytl lik psu almayktansa bu çözüm muhteşem oalcak :)
  • Güzel çalışma Hocam elyapımı kablo yapıyosunuz, bunları satmayı düşünürmüsünüz
  • yaptığınız çalışma için tebrik; paylaşımınız için de teşekkür ederim...

forumda önemli bi kaynak olacaktır ancak yerini değiştirip PC Modifikasyon a taşımamız gereq
  • Heralde bir sorun oluşturmaz bu şekilde. Yaratıcılık bu olsa gerek. Bende yeni gelen kasanın powerinin 24 pin olmasından ötürü +4 pini pense ile kırdım. Öyle taktım ve gayet güzel çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi #Lionheart# -- 25 Temmuz 2008; 21:55:05 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.